Şimdi Ara

Yeni doğan kızım için

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
9.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar yeni dünyaya gelen kızım için ileriye dönük yatırım yapmak istiyorum kumbara hesabı gibi lakın hesap işletim ücreti almayan bir hesap var mı ?
    dişimizden tırnağınızdan arttıracağınız paralardan birde bankalara pay vermesek
    Umarım doğru yere acmışımdır konuyu yanlış yer ise kusura bakmayın

• Uzun vadeli düşünüyorsan hisse senedine yönelebilirsin.
  • Bireysel emeklilik tuzak, uzak durmanı öneririm. Kanaatimce uzun vadede en karlı yatırım altındır. ( Yatırım tavsiyesi değildir )
  • Bende kumbara fonu var
    Aylık çocuk dergisi bile var
    Ben işbanktan çok çok memnunum
  • zart fonu bırt sistemi bu ülkede adam akıllı hiçbir zaman işlemedi hiç kafanız almıyorsa vadesiz altın hesabı açın her ay 200 tl karşılığı altın alın herhangi bir kesinti masrafıda yok.sağlam banka olarakta kamu bankasını tercih edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

Bende kumbara fonu var

Bir yerde kumbara fonunun son yıllarda zarar ettiğini okumuştum. Son durum nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuventhh

quote:

Bende kumbara fonu var

Bir yerde kumbara fonunun son yıllarda zarar ettiğini okumuştum. Son durum nedir?

Getirisine inanın bakmamıştım
    Çünkü yok karne parası 150tl yatır yok bayram harçlığı annane 75 babanne 75 filan çok parça pinçik yatırdığımızdan takibi imkansız gibiydi

Siz sorunca baktım

Son oniki ayda yüzde ondört getirisi olmuş oldukça yüksek fakat yılbaşından beri baktığımda ekside demek ki yılbaşında oldukça iyiymiş

Fakat ilk olarak açılımına baktığımda tahvil bono yatırımının yanında hisse senedi de gördüğümde şaşırmıştım.

Bunlara günlük veya aylık bakmak pek doğru değil açıkçası benim kuzu üçbuçuk yaşında üç buçuk yıllık da bakacağım

Bildiklerim ve söyleyebileceklerim bu kadar
    İş bankasından genel anlamda çok çok memnunum ama onu söyleyebilirim

• quote:

quote:

quote:

Bende kumbara fonu var

Getirisine inanın bakmamıştım
    Çünkü yok karne parası 150tl yatır yok bayram harçlığı annane 75 babanne 75 filan çok parça pinçik yatırdığımızdan takibi imkansız gibiydi

Siz sorunca baktım

Son oniki ayda yüzde ondört getirisi olmuş oldukça yüksek fakat yılbaşından beri baktığımda ekside demek ki yılbaşında oldukça iyiymiş

Fakat ilk olarak açılımına baktığımda tahvil bono yatırımının yanında hisse senedi de gördüğümde şaşırmıştım.

Bunlara günlük veya aylık bakmak pek doğru değil açıkçası benim kuzu üçbuçuk yaşında üç buçuk yıllık da bakacağım

Bildiklerim ve söyleyebileceklerim bu kadar
    İş bankasından genel anlamda çok çok memnunum ama onu söyleyebilirim

Alıntıları Göster
    Aslında bende sizin gibi kumbara fonunu başlangıçta düşünmüştüm. Ancak tahvil bono olayı bana uymadı. Faiz bulaşmayan, uzun vadeli, damlaya damlaya birikecek ve zarar ettirmeyecek bir yatırım aracı var mıdır acaba ?

Ayrıca zararda olmadığınıza sevindim.

• quote:

Aslında bende sizin gibi kumbara fonunu başlangıçta düşünmüştüm. Ancak tahvil bono olayı bana uymadı. Faiz bulaşmayan, uzun vadeli, damlaya damlaya birikecek ve zarar ettirmeyecek bir yatırım aracı var mıdır acaba ?

Ayrıca zararda olmadığınıza sevindim.

Faizsiz bir emeklilik şirketinden bireysel emeklilik yaptırabilirsiniz.
    Hem faizsiz hem de zarar ettirmeyecek bir yatırım aracı olmaz aksi halde bu yatırım aracı size bir garanti veriyor olur bu da faize girer.
    Uzun vadeli düşünüyorsanız (en az 6 yıl) BES tam size göre, katılım hisselerinden, altına, kira sertifikasından dövize kadar bir çok fonu kullanabilirsiniz ve devlet de size her ay %25 para hibe eder. En kötü senaryo olsa bile %25'lik ayrıca biriken hesabınız güvende kalacaktır ki uzun vadede riskli fonlar hep kazandırır.

• .B. kullanıcısına yanıt
    Öneriniz için teşekkürler. Ancak katılım bankalarına güvenim yok. Onlarda parayı diğer bankalar gibi değerlendiriyor, sadece kelime oyunu ile insanları kendilerine çekmeye çalışıyorlar.

Faiz =Kar Payı. Bence ikisi arasında hiç bir fark yok.

Edit. İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuventhh -- 23 Mart 2015; 8:42:16 >
  • quote:

Bireysel emeklilik tuzak, uzak durmanı öneririm. Kanaatimce uzun vadede en karlı yatırım altındır. ( Yatırım tavsiyesi değildir )

Neresi tuzak? Detaylı aciklarmisiniz? Devlet katkısı gelmeden önce bende mesafeliydim ancak yüzde 25 katkı gelince bende bu sisteme dahil oldum.

Sonuçta uzun vadeli bir sistem. Buraya yatirilan parayi bir 10 sene unutmak gerek.Bence tuzak değil.Özellikle çocuk için iyi bir yatırım.
  • Allah analı babalı büyütsün inşallah....
  • StackOverflow S kullanıcısına yanıt

Bunları inceleyin. Sonra ayrıntılı yazarım.

• quote:

http://www.millet.com.tr/bireysel-emeklilik-emekli-etmez-sadece-para-biriktirtir-yazisi-1265642

Bunları inceleyin. Sonra ayrıntılı yazarım.

O yazılar 2010 yılında yazılmış. o zaman devlet katkısı yoktu. Tavsiyem bu sistemi iyice araştırıp öyle yorum yapın.

Bende devlet katkısı geldikten sonra sisteme girdim. Önceden iyi değildi zaten. Ama su an için uzun vadede en iyi yatırım bireysel emeklilik.

• StackOverflow S kullanıcısına yanıt
    Size göre en iyi yatırımsa deva edin. Ama bana göre en kötü yatırım.
  • quote:

Size göre en iyi yatırımsa deva edin. Ama bana göre en kötü yatırım.

Hocam Ali Tezel sosyalist bir isim olduğundan ve SSK uzmanı olduğundan dolayı, politika olarak BES'i kötülüyor zaten. Yazdığı yazının biri 5 yıl öncesinin, yani yüksek kesintilerin olduğu döneme ilişkin. Kendisi devlet katkısından sonra BES hakkında fazla konuşmaz oldu. Bir de ömür boyu maaş yok diye eleştiriyor. Emeklilik sistemleri zaten 2'ye ayrılıyor, ömür boyu maaş verenler ve toplu para verenler. Toplu para da bir emekliliktir. Kaldı ki ömür boyu maaş yıllık gelir sigortası ile alınabilmekte. Emeklilik tarihinizdeki fon değerine göre bu maaş ücreti değişebilir.

Hem ben size katılım bankalarına yatırın demedim ki, faizsiz emeklilik şirketindeki tüm fonlar kar payı usulünce çalışmıyor. İslami işlemlere uygun şirketlerin hisse senedini fon olarak alabilirsiniz mesela ya da altın fonu veya döviz fonu. Bunlarda kar payı yok, aldığınız fonun değeri ne olursa onu alıyorsunuz. Zarar da ediyor kar da. Katılım Bankalarına ben de güvenmiyorum, geçen gün birisi bana net getiri vaad etti, bu faize girer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .B. -- 23 Mart 2015; 9:54:12 >

• .B. kullanıcısına yanıt
    Bireysel emeklilik şirketleri bankalara aittir ve ne yazık ki bankalar kendi menfaatleri olmayan hiç bir yatırım enstrümanını tüketiciye sunmazlar.

Zaten sıkıntı sistemin adında yatıyor. Bizim insanımız emeklilik duyunca, sanki sgk gibi olacağını zannediyor. Yıllar sonra sistemin emeklilik değilde tamamen para biriktirmek amaçlı olduğunu anlayınca çıkmak istiyor bu seferde bir sürü kesinti.

Ayrıca birde yönetim kesintisi denene akla mantığa aykırı uygulama var. Hem yatırımcının parasını işlet, kar et. Hemde senin paranı kullandım ben kar ettim, ettiğim kar karşılığı bana yönetim gideri ödemek zorundasın de. Yuh diyorum.

Bu sistemden emekli olan biriyle tanışmayı çok isterdim. Kaç yıl, kaç lira yatırmış ve ölünceye kadar acaba ne kadar maaş alacak.

Edit. İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuventhh -- 23 Mart 2015; 11:20:12 >
  • tuventhh T kullanıcısına yanıt
    Bankası olmayan emeklilik şirketleri de mevcut: Aegon, Axa, Groupama, Ergo vs.

Bankalar ve emeklilik şirketleri de birer ticari işletme elbet kar elde etmek için bu sektöre giriyorlar, zarar edeceği ürünü neden sunsun :)

Ama Bankalar BES'i pek öne çıkarmıyorlar çünkü kar marjı o kadar yüksek değil. BES satan bir banka sadece komisyon alır.

Yönetim gider kesintisi almayan şirketler de mevcut, arayıp bilgi alabilirsiniz. Yönetim gideri dediğiniz en fazla %2 olabilir yani 100 TL yatırınca, 2 TL alır, gerisini yatırıma yönlendirir.

Ölünceye kadar ne kadar maaş alacağı biriken para miktarı ve emekli olunan yaşa göre değişir. BES yaptırma bilincinde olan bir insan okumuş etmiş, birikim yapabilen insan demektir. Bu insanların beklenen yaşam ömrü uzun olur. 86 yaşa kadar yaşayacağını farz edin, 56'da da emekli olsun bu 30 yıl boyunca maaş almak anlamına gelir. Düz mantıkla, 30 sene sen BES'e 100 TL ödersen, +25 de devletten gelse, hadi +25 de paran değerlensin, ölene kadar şirket sana 150 TL verir değil mi? (bugünün parasıyla) Şirket cebinden para mı koyacak, koymaz. O yüzden anlamlı bir emeklilik geliri elde edilmek isteniyorsa ya yüksek katkı payı ödemek lazım ya da 56'da değil de 66'da filan emekli olmak lazım. Çünkü BES'te devlet birikim aşamasında destek veriyor, tüketim aşamasında değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-5F047747E

Bu mesaj silindi.
    uzun vadeli en güzel yatırım tabiiki borsadır
    bugün aldığınız sağlam bir hisse 10-15-20 sene sonra astronomik kazanç sağlayabilir.
    eğer şansınız yaver giderse daha kısa sürede yüksek kazanç olabilir
    orası biraz şans işi
    uzun vadede borsayı hiçbir şey geçemez
    sonra orta ve uzun vadede altın ve döviz

diğer yatırım araçları (tahvil , bono , vadeli mevduat) paranızı yaklaşık olarak enflasyon oranında korur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.