Şimdi Ara

YOL BİLGİSAYARI NE DİYOR ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Arkadaşlar bilenler cevap versin lütfen..

120KM hızla rampadan aşağı iniyorum 5. viteste devir saatim 3500 civarınde geziniyor. Gaza dokunmuyorum.
    Bu aşamada motor ne yapıyor acaba ?
    Benim bildiğim tekerlerin dönüş hızına ayak uyduruyor ve araç hızına bağlı olarak pistonlar inip inip çıkıyor. Her inmede içine yakıt alıyor her çıkmada bunu buji patlatıyor doğru muyum ?
    Tabiki devir saati ne kadar yüksek bu olayla o kadar çok cereyan ediyor. Yani inerken bile yakıt tüketiyoruz.
    Ama benim yol bilgisayarım vitesteyken ayağını gazdan çekersen yakıt sarfiyatını 0 olarak gösteriyor. Hatta bunu uzun yolda rampa inerken denedim viteste inerken 0 yakıt tüketimi gösterdiği için gittikçe kapsama alanım artıyor. (100 KM gidersin bu depoyla dediği şey, rampa sonunda 105 KM gidersin diyor.)

Boşa alıyorum arabayı (Patron vitesi =) ) Rölantide çalıştığı için devir tabiki düşük yukarıdaki bildiğim kadarıyla izah ettiğim olaylar sonunda yakıtın daha az harcanması mantıklı geliyor. Ama bu sefer yol bilgisayarı araç yakıyor şu anda diyor.

Diyeceğim mantıken ve fiilen ;

Araç boştayken mi çok yakar, vitesteyken mi ?
    Ayrıca nedir bu yol bilgisayarının bu tutumu ?
    Başka bir araçta denedim oda aynı..

Aracım 2007 Opel Vectra

Lütfen güvenlik konusuna, yok çıktığın vitesle in, boşa alma, stop eder, tehlikeli, direksiyon kitlenir gibi konuyla alakasız klişe şeyler yazmayın..

Teşekkürler..

• Benim 18 yaşındaki karbürotörlü tempram da bile cut off sistemi var yani aracım 1700 devire düşene kadar araç kompresyonda ilerliyor ve gaza basmıyorsa beyin yakıtı keser.Senin yol bilgisayarın doğru söylüyor araç kompresyondayken yakıt yakmaz ama boştayken yakar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ciwata

Ne zamandır yazacağım unutuyorum..
    Arkadaşlar bilenler cevap versin lütfen..

120KM hızla rampadan aşağı iniyorum 5. viteste devir saatim 3500 civarınde geziniyor. Gaza dokunmuyorum.
    Bu aşamada motor ne yapıyor acaba ?
    Benim bildiğim tekerlerin dönüş hızına ayak uyduruyor ve araç hızına bağlı olarak pistonlar inip inip çıkıyor. Her inmede içine yakıt alıyor her çıkmada bunu buji patlatıyor doğru muyum ?
    Tabiki devir saati ne kadar yüksek bu olayla o kadar çok cereyan ediyor. Yani inerken bile yakıt tüketiyoruz.
    Ama benim yol bilgisayarım vitesteyken ayağını gazdan çekersen yakıt sarfiyatını 0 olarak gösteriyor. Hatta bunu uzun yolda rampa inerken denedim viteste inerken 0 yakıt tüketimi gösterdiği için gittikçe kapsama alanım artıyor. (100 KM gidersin bu depoyla dediği şey, rampa sonunda 105 KM gidersin diyor.)

Boşa alıyorum arabayı (Patron vitesi =) ) Rölantide çalıştığı için devir tabiki düşük yukarıdaki bildiğim kadarıyla izah ettiğim olaylar sonunda yakıtın daha az harcanması mantıklı geliyor. Ama bu sefer yol bilgisayarı araç yakıyor şu anda diyor.

Diyeceğim mantıken ve fiilen ;

Araç boştayken mi çok yakar, vitesteyken mi ?
    Ayrıca nedir bu yol bilgisayarının bu tutumu ?
    Başka bir araçta denedim oda aynı..

Aracım 2007 Opel Vectra

Lütfen güvenlik konusuna, yok çıktığın vitesle in, boşa alma, stop eder, tehlikeli, direksiyon kitlenir gibi konuyla alakasız klişe şeyler yazmayın..

Teşekkürler..

boştayken daha fazla yakıt harcar. Viteste gaza dokunmadıgınız müddetçe harcamanız sıfır yada sıfıra çok yakın olacaktır ( ;

• bknz.
    enjeksiyon teknolojisi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.