Şimdi Ara

Yurtdışında okuyan birinin Türkiye'de iş bulma durumu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
1.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu bölümü yeni keşfettim. Çoğu arkadaş Almanya,Ingiltere,Amerika,Rusya....vs. gibi ülkelerde eğitim görüyor. Merak ettiğim şey ise eğitim iyi tamamlamış ve master yapmış birisinin Türkiye de iş bulma olanağı nasıldır?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Takip
  • Hocam bu tarz konular birçok kere açıldı. Onları incelersen birçok bilgi bulabilirsin.
    Ama Madem sordun kendi fikrimi söyleyeyim :)
    QS RANKİNG
    Yukarıda verdiğim adrese bakarak üniversitelerin hangi sırada olduğnu görebilirsin. Bu verdiğim site genel itibari ile en doğru sıralamayı verir ve bir çok üniversite tarafından da kabul görür.
    Bu sıralamalar için kullanılan puanlar öylesine verilmez. Mutlaka bir bildikleri vardır.
    Ama tabi ki sadece sıralamaya bakarak da üniversite seçmek çok doğru olmaz.
    Seninde saymış olduğun Amerika , İngiltere , Rusya , Almanya v.b birçok ülke kaliteli bir eğitim sunar.
    Her ülkenin kendine göre avantajı vardır. Ve tabi her mesleğin avantajlı olduğu ülkeler vardır.
    Örneğin Bilgisayar Konusunda Amerika bir numara iken Makinede Almanya İnşaatta ise Rusyadır(Rusya Türklere göre avantajlı çünkü Asyada bulunan Türk devletleri Rusyadan ayrılma olduğu için Rusya ile büyük bir ticari ortaklık içindeler. Seninde Türkçe biliyor olman iş yaparken büyük kazanç sağlar . Aynı zamanda Ciddi manada büyük Rus inşaat firmaları mevcuttur. Amerika da silikon vadisi verilebilecek en bariz örnek zaten tartışmasız bilgisayarda bir numara. Almanyada makine - sanayi ülkesidir zaten nereye gitseniz bacası tüten bir fabrika görürsünüz :) ) Hal böyle olunca eğitimlerde ülkelerde ona göre şekilleniyor. stajından tut Eğitim veren Hocaya kadar cidden büyük farklılıklar söz konusu.
    Ayrıca iş bununlada kalmıyor. İnsana ciddi bir tecrübe verir, insan kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenir , Vizyonu genişler.
    Zaten eğitim aldığın ülkede güzel bir biçimde eğitimini tamamlamışsan (özelliklede saygın üniversitelerde) Türkiyeye gelip iş bulmama gibi bir sıkıntı ile karşılaşacağını pek sanmam. O saydığın ülkelerin standart düzeyde bir okulu bile Türkiyedeki En iyi okuldan daha avantajlıdır diyebilirim.. Dediğim gibi , Yurt dışında eğitim görmek sadece ders konusunu kapsamıyor Apayrı bir vizyon sahibi olarak ufkun genişleyerek dönüyorsun. Ve ayrıca Anadilin gibi de ekstra bir dil bilmiş olacaksın Bununda büyük bir artısı oluyor.
    Eğer sıkıntın iş bulmak ise dert etme Yurt dışında Düzgün bir biçimde okursan kesinlikle işsiz kalmazsın(Tabi o saydığımız ülkeler için ve standart - üst düzey üniversiteleri için geçerli )

• fkts61 F kullanıcısına yanıt
    Almanya, Amerika veya Ingiltere gibi ülkelerde okuyup Türkiye'ye dönceksen bence bosuna kasmis olacaksin. Niye dersen Türkiye'de maaslar rezalet. Ilerisi daha da beter olucak gibi. Her sene üni kontenjanlari %5-10 neyse artiyor. Ama bu oranda is imkanlari artmiyor. Mühendisler icin konusursam sürekli 1500 tl ile basladiklarini söylüyorlar. Yani 500 euro civari bir para. Sen gidip bu ülkelerdeki iyi okullardan mezun olsan en fazla 2000-2500 tl ile baslarsin 2500 yine zor. Yükselme sansin falan digerlerine göre cok fazla olur eger iyi bir üniden iyi egitimle cikarsan ama bence Türkiye yine degmez.

Örnek vermek gerekirse yeni mezun bir mühendis oldugunu farz edelim. Televizyon alicaksin Almanya'da 1000 euroya cok iyi bir tv alabilirsin, Türkiye'de ayni televizyon 3300 tl civari falan oluyor genelde. Almanya'da ise yeni baslayan mühendis 2000-2500 euro aliyor, Türkiye'de 1500-2000 tl. Türkiye'de haklarinin yenmesi, fazla mesai'ye para alamama, sigortanin yatmamasini falan katmadim daha.

Yurtdisinda iyi bir egitim alacaksan bence ilk hedefin yurtdisinda kalmak olsun. En azindan baslarda kal ki Türkiye'ye deneyimli olarak dönersen baslardaki sömürülme döneminden kurtulursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skagboy -- 12 Eylül 2014; 13:27:59 >

• Amerikada iyi egitim gormusler icin konusayim lisans arti master yapanlar turkiyeye donmezler cunku aldiklari paranin haddi hesabi yok ayrica yasam masraflari da ucuz bazi seyler pahali sadece.burda yeni mezun 1700 le falan baslar oda torpil falan lazim abdde 3500 dolar minimumdur asagi yukari yeni mezun buda 7.000 lira yapar.master inida yapmis 5ila 7 sene arasi deneuimli olanlar yilda en az 250 bin dolar en fazla 500 kazanir.He bu arada abdde mercedes fiyatlari 38bin dolardan baslar.hesabi burdan sen yapabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gerçekten çok iyi ya. İmkan olsa orada eğitim alsak. Dedikleriniz insanı bir garip yapıyor gerçekten. Çok da iyi paralar alıyorlarmış. Hayatlarını yaşarlar yani. İmkan olsa keşke.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nockeee

Almanya, Amerika veya Ingiltere gibi ülkelerde okuyup Türkiye'ye dönceksen bence bosuna kasmis olacaksin. Niye dersen Türkiye'de maaslar rezalet. Ilerisi daha da beter olucak gibi. Her sene üni kontenjanlari %5-10 neyse artiyor. Ama bu oranda is imkanlari artmiyor. Mühendisler icin konusursam sürekli 1500 tl ile basladiklarini söylüyorlar. Yani 500 euro civari bir para. Sen gidip bu ülkelerdeki iyi okullardan mezun olsan en fazla 2000-2500 tl ile baslarsin 2500 yine zor. Yükselme sansin falan digerlerine göre cok fazla olur eger iyi bir üniden iyi egitimle cikarsan ama bence Türkiye yine degmez.

Örnek vermek gerekirse yeni mezun bir mühendis oldugunu farz edelim. Televizyon alicaksin Almanya'da 1000 euroya cok iyi bir tv alabilirsin, Türkiye'de ayni televizyon 3300 tl civari falan oluyor genelde. Almanya'da ise yeni baslayan mühendis 2000-2500 euro aliyor, Türkiye'de 1500-2000 tl. Türkiye'de haklarinin yenmesi, fazla mesai'ye para alamama, sigortanin yatmamasini falan katmadim daha.

Yurtdisinda iyi bir egitim alacaksan bence ilk hedefin yurtdisinda kalmak olsun. En azindan baslarda kal ki Türkiye'ye deneyimli olarak dönersen baslardaki sömürülme döneminden kurtulursun.

hocam bende aynı senin gibi düşünüyorum daha iyi ülkelerin daha iyi üniversitesinden mezun olup yurt dışında kalmayı düşünüyorum ama her şeyden önce imkan çok önemli

• İyiymiş
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.