Şimdi Ara

1 HUB, 1 ip+kablo modem, 2 pc ile network

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Evde bir desktop ve bir laptop var ikiside ethernet kartli. bir de kablomodem baglantim var bunlari hub ile internete baglamak istiyorum. Ikisi de ayni anda internete giremeyecegini biliyorum (tek ip). Istedigim ikisinden herhangi biri ile istedigim an internete girebilmem.

Sorum bu baglantiyi nasil yapacagim, direkt port 1 e modemi 2 ve 3 e de bilgisayarlari takmak yeterli mi? Ip ayarlarini nasil yapmam gerekli? bide en onemlisi ikisi ayni anda internete giremiyorsa bile ayrica ethenet kablolarini takip cikarmadan hub uzerinden haberlesmelerini nasil saglayabilirim?

Tesekkur ederim

• Dostum neden ikisi aynı anda neti kullanamıyorlar buna anlam veremedim
    fakat diyorsanki bu durumda iki si birden interneti kullanamaz sana nacizane bir tavsiyem olucak
    bir adet daha ethernet kartı diye tabir edilen NIC cardlardan alırsın ve Pc ye takarsın bu senin notebooka bakan bacaıgn olur
    en basit yolula bir ev ağı kurarsın
    NB üzerindeki bağlantıyı nete çıkarmak içinde pc deki bağlantının kablo nete bakan ethernetini kullanırsın bir sıkıntın olmadan nete girersin
    eger bu konularda bilgin olmayan bir kullanıcı isen musait bir zamanda msn e gelebilirsin kurulum için elimden geleni yaparım
    Fakat sen yinede Kablo modemden gelen pc den gelen ve notebooktan gelen kabloları (düz kablo) direk tak hub a
    ondan sonrada ip leri lokal olara sırasıyla ver
    bak bakalım oluyormu olmuyormu olması lazım
    Kablo modemlerde tekil kullanıcı sıralaması mı var bilemiyorum ama bu mantikla zamanında 56 k yı paylaştıgımıza göre 3 kişi sende rahat rahat kullanabilirsin diye düşünüyorum
    neyse dene bir sorun olursa bana ulaşabilirsin

• paylaştığın için çok sağol
  • eğer kablo modeminde router özelliği yoksa huba 3 cihazıda takarak 2 bilgisayardada nete çıkamazsın bence. Eğer router özelliği olan bir modemin varsa bu şekilde sorun olmaz. Masaüstü bilgisayarın kapalı olsa bile dizüstünden nete çıkabilirsin.
    Diğer bir durumda ise bir ağ kartı daha alıp cat5 cross kablo ile dizüstü ile masaüstünü bağlayarak (hub kullanmadan) yada düz kablo ile hub kulanarak. Masaüstünün diğer ağ girişinide modeme bağlayarak nete çıkarsın. Masaüstü bilgisayarını ağ deçidi olarak kullanarak dizüstünden nete çıkabilirsin. Ancak budurumda masaüstü bilgisayarının sürekli açık olmasıgerekir.
  • iki aletten biri kapaliyken digeriyle nete girmeye calisiyorum (NB i sadece update amacli bagliyicam) ama router olmadan bunu hub ile yapmanin bi yolu yok sanirim anlattiklarinizdan anladigim kadariyla?

bikac portlu bi modem alip kablonetten adsl ye gecmem gerekli sanirim
  • kablo momedemde router özelliği yoksa modemi huba bağlayıp iki bilgisayardan nete çıkman zor. Eğer ikiside bağlı olsun ancak ikiside açık olmasın diyorsan ya router özelliği olan bi modem bulacaksın yada harici router cihazı alıp onu kullanacaksın. Ancak bunları yapmadan detaylı olarak elindeki modemi incelemen daha doğru olur.
    Ayrıntılr içinhttp://www.darkhardware.com/st.php?u=articles/network_rehber-01 şurdaki yazıyı vehttp://www.darkhardware.com/phpbb/viewtopic.php?p=364409 şurdaki forumu incelersen yardımı olur sanırım

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.