Şimdi Ara

1. Tr Sıvı Azot Denemeleri (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
2.486
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Isıtıcılar ev yapımı.Ne yazıkki Tr de istenilen güçlerde ve hazır olarak bulamadım.Kendiniz üretebilirsiniz.Sıvı silikon conta + rezistans teli+ohm kanunu.Isıtıcıyı üretmek için istediğiniz şekilde ve ebatta kesilmiş bir kartonun üstünü nylon kaplayıp bunun üzerine sıvı silikon contayı yaklaşık 0,6-0,7 mm sürerek bunu kurumaya bırakın.Isıtıcının ön yüzü hazır.Bunun üzerine 1m sinin direncini bildiğiniz yada ölçtüğünüz rezistans telinden 12v altında istediğiniz gücü verecek direnci ve bunu sağlayacak boyu hesaplayıp kestiğiniz ve birbirine değmeyecek tarzda şekil verdiğiniz teli ,ama yapıştırıcılar ama başka bir metotla monte ediniz.Telin üzerine teli tutabilecek şekilde ince birkat sıvı conta tatbik edip saç kurutma makinesi ile çabuk kür yapınız.Bunun üzerine yakışıklı bir son kat çekip kurumaya bırakınız.Tabi bu işleri yaparken rezistans telinin her iki ucu yanyana ama normal kablo eki yapabilecek bir boyda dışarıda kalmalı.
    Isıtıcı hazır
    http://www.minco.com/ohmslaw.html
    Voltaj,direnç akım şiddeti ve güç ile ilgili hesapları yukarıda vermiş olduğum linkteki program ile yapabilirsin

• guzel deneme mo_bo ıcın uzuldum

bız sıvı azot alıcak termus bulamamıstık nerden aldınız termusu_?_
  • ankarttın çevresinde ben herhangi bir yalıtım göremiyorum
  • açık havada yapsaydın sorun olmazdı herhalde tomshardwarede tabi adamlar alplerde yapıyo testi dağ başında nem olmaz herhalde
    ayrıca tebrik ederim zor bi şe girişmişin...
  • İyi cesaret tebrikler ama güzel çalışma diyemeyeceğim malesef.. Bu arada sıcaklık nedir , termometre göremiyorum?..
  • güzel çalışmada bişe göremedım evet bu arada bende wsıcaklığı merak edıyorum
  • Herşeyden önce cesaretin için kutlarım.Ama LN2 görüldüğü üzere iyi çok veri ve tecrübe birikimi gerektiriyor.Ama moralini bozma bir kapı açtın inşallah devamı gelir çünkü kurubuzun sınırları belli ancak LN2 ile işlemci zirvelere çıkabiliyor.Memesama 3.80'i LN2 ile %92 overclock yaptı ve 7.3'ü gördü.Stilt 3.60'yı LN2 ile %83 overclock yaptı ve 6.6'yı gördü.Ama kurubuz ile bizim forumda %60 üstü görmedim.Yani artık LN2 zamanı geldi.

Eğer istek olursa benim 660 ve Asus P5WD2 Piremium Forumun emirlerine amededir.Ben hava soğutma ile 4.800'i gördüm,yani iş görür bu işlemci herhalde
  • quote:

Orjinalden alıntı: asefik

.Ama kurubuz ile bizim forumda %60 üstü görmedim.Yani artık LN2 zamanı geldi.

Kurubuz bile değil gaz.. Kurubuz ile %100 olur...

1. Tr Sıvı Azot Denemeleri
  • quote:

Orjinalden alıntı: Brandybuck

Kurubuz bile değil gaz.. Kurubuz ile %100 olur...

Hemen atladın...Ben İntel için örnek verdim yoksa AMD beni enterese etmiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Asefik -- 7 Ekim 2005, 9:47:54 >
  • Takım ruhu takım çalışması sizleri çok çok ileri götürür arkadaşlar
    Tebrikler gerçekten böyle hadiseleri forumda görmek çok hoş
    quote:

Orjinalden alıntı: antiloop870

Slm
    Cevap atan herkese tesekkur ederım, meke'nin de bahsettıgı gibi burada cpu-z verfry de koymak ısterdım ancak kısmet bu sısteme degılmıs o kadar emek edip de hedefe yaklasmısken ss alamamak kahrettı ama yapacak birsey yok xtreme systems de chilly1 ve diğerleri; Dh'de ise meke'nin soyledigi gibi izolasyon izolasyon izolasyon ; insallah elıme guzel bır 754 3.0+ gecer de onunla ıyı bir deger koymak nasıp olur.

King_Arthur Tr1 rekoru gibi bir dusuncem var ancak sadece bu bende kalacak diye birsey sozkonusu değil, elimden geldiğince ve vaktım oldukca herkese yardımcı olmaya çalısırım...

• quote:

Orjinalden alıntı: FaTaLL

quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

keşke sonuç çıksaydı demişsiniz ama 2940mhz xp Tb hiç de zayıf bişiy deil!!!!

ileriki denemelerde bol şans!!!!

bence az...şaka şaka helal olsun iyi iş.

quote:

Orjinalden alıntı: A Dying Wish

cesaret edilmiş olması bile büyük birşey bence...Tebrik ederim Eren :)

quote:

Orjinalden alıntı: DjiNN

iyi calisma ama sonuc biraz kotu olmus gibi guruyo ama tebrikler calismalarinn devamini bekliyoruz

bu arada cok istah kabartici bir calisma bu yaw

Tesekkur ederim arkadaslar insallah daha değişik şeyler de deneyeceğim tabıkı imkan oldukça...

quote:

Orjinalden alıntı: passenger59

Değerli Arkadaşlar
    Yaklaşık 7-8 aydır gaz destekli bir su soğutma ile uğraşıyordum ve bitti diyebilirim.Bu çalışmalar sırasında terleme olayı nedeni ile bir ekran kart ve bir anakart yaktım.Bunun dışında bulduğum çözümü uygulama sırasındada p5ad2-e kartın rem yuvalarına maske bantının kenarının açık kalmasından dolayı izole malzemesi kaçırdım ve oda elden çıktı.
    Bütün bu deneyimlerin sonunda Şu anda kullandığım kartta başarılı sonucu aldım.Olay şu.Bütün kartı tüm soketleri dikkatlice maske bantı ile kaplayıp korumaya aldıktan sonra plastik spray ile kaplamak.(silikon esaslı olanlar dielekrik açısından akrilik olanlara göre daha iyi).Maskeleme bantı ile koruma işi çok özenli yapılır ve spray tatbikatından önce tüm kart baştan sona en az 3 kez ve mümkünse iki ayrı kişi tarafından kontrol edilirse bu yöntem başarılı oluyor.
    Bu tatbikatı hem ekran kartım ve hemde anakartımda yaptım.Cpu bloğu hortum bağlantısından olan su kaçağına ve anakart ile ekran kartının sırılsıklam olmasına karşılık ne ekran kartım ve nede anakartım yanmadı ve bu halle farkettikten sonra bile takriben 1,5 saat çalıştım.Bu olayda soğutma sıvısı olarak Alkol+antifreez+saf su karışımı kullanıyor idim.
    Yabancı sitelerde "conformal coating" adı ile isimlendirilen bu malzemeyi ilk philips markası altında buldum.Sonrasında aradığımda (kart değiştirmeyi düşünmeme rağmen aynı markayı bulmadan cesaret edemem) distribütörünün artık getirmediği cevabı ile karşılaştım.(sanırım sürümü az).Muadilleri plastik koruyucu adı ile bulunabilir
    Terleme ile ilgili sorunu olanlar için en son çare olarak ve çok dikkatli uygulamak ve riskini görmek kaydı ile bir çözüm olabileceğini düşünüyorum.En azından anakart üreticisi tarafından onaylanmamış bir tatbikat yapılmış olacağından garanti kapsamı dışında kalacak ve arıza başka bir sebepten oluşmuş dahi olsa garantiden faydalanamayacaksınız
    Tabiki terlemeye karşı aldığım tek tedbir bu değil.Cpu ve nb soketleri arkasında kendi ürettiğim 9w(6+3) yaprak ısıtıcı kullanıyorum.Aynı tatbikatı gpu arkasındada yapıyorum (3w).Bu ısıtıcılar pcb ler üzerine hava ile temasları kesilerek monte edilmiş problara sahip termostatlar vasıtası ile otomatik olarak devreye girip çıkıyorlar.(Anakart veya vga gövde sıcaklığı 20 derecenin altına düştüğünde devreye giriyorlar,buna karşılık sıcaklık 20 derecenin üzerine çıktığında devreden çıkıyorlar.
    Ayrıca bloklar üzerindede elektrikli battaniyelerin imalatında kullanılan izoleli rezistans tellerinin izolesi bitmiş blok üzerine sarılması ile elde edilmiş ve üzeri izolebant ile maskelenmiş ısıtıcılar kullanıyorum.(Cpu için 3w,nb ve gpu için 2 şer watt)
    Blok üzerindeki ısıtıcılar sürekli olarak devrede kalıyor.Güçleri düşük olduğundan bir problem yaratmıyor.

Belki bazı arkadaşlara faydalı olur düşüncesi ile bu bilgileri aktarmayı uygun gördüm.En azından yeni uğraşmaya başlayan arkadaşlar kart yakmasınlar
    Saygılarımla

Passanger dostum bahsettığin conformal coating'den haberdarım ve nf7-s nın soket çevresine renksiz spray vernik ile 3 kat bu uygulamayı yaptım, azotu dokmeye basladıktan 15-20 dakka sonra bu verniklerin hepsi çatladı,ürünün eksi esiğinin cok altına indigimden dolayı veya urunun kalıtesiz olusundan dolayı nemlenmeyı onleyemedım... Bu arada yaptıgın calısmalarla ilgili birkac foto koyabılırmısın panoya, diğer arkadasların da yararlanması acısından yararlı olacagı gorusundeyım

quote:

Orjinalden alıntı: EX_PRO

guzel deneme mo_bo ıcın uzuldum

bız sıvı azot alıcak termus bulamamıstık nerden aldınız termusu_?_

Dewar tankını bulmam cok zor oldu, rica-minnet aldım, üzerine de azotun bedeli harıcınde para odemek durumunda kaldım... İsteyen olursa p.m aracılıgı ile baglantı kurabılır ayrıntıları konusuruz

quote:

Orjinalden alıntı: trooper27

ankarttın çevresinde ben herhangi bir yalıtım göremiyorum

Anakartın cevresı derken nereyı kastettiğini anlamadım ancak ben kısaca bir ozet geceyim;bakır blok dıs capı 52mm, toplam yalıtımlı çapı 95 mm(21.50 mm yalıtım kalınlıgı), yukarda da anlattıgım uzere 3 kat sprey vernik uygulaması, anakartın arkasına sprey vernik,brandybuck'ın sık sık kullandıgı hamur sılgılerden 1 tanesi(alt taraf harıcınde soketın cevresine ve blok yalıtımının alt kısmında soketın dısında kalan kısımlar da da kullandım),27 mm yalıtım ve blogu baglamak ıcın plastık parca koydum.

quote:

Orjinalden alıntı: FATALcan

açık havada yapsaydın sorun olmazdı herhalde tomshardwarede tabi adamlar alplerde yapıyo testi dağ başında nem olmaz herhalde
    ayrıca tebrik ederim zor bi şe girişmişin...

Saolasın, Rusya'ya gitmek gibi bir niyetım var ama orda burda buldugum maddi destegi (şükür)bulabılecegımı sanmıyorum

quote:

İyi cesaret tebrikler ama güzel çalışma diyemeyeceğim malesef.. Bu arada sıcaklık nedir , termometre göremiyorum?..

quote:

Orjinalden alıntı: NakkaSss

güzel çalışmada bişe göremedım evet bu arada bende wsıcaklığı merak edıyorum

Brandybuck ve NakkaSss, elestirileriniz için tesekkur ederim, dediginiz gibi eksıkler cok, ornegin bu tıp uygulamalarda olması gerekenlerden biri de termometredir ama gelin gorun ki bunların hepsı birer maliyet ve su asamada bunları tek basıma karsılamam mumkun degıl (en azından sımdılık) Örnek vermek gerekirse -200 eşikli bir dijital termometre almaya kalksam en azından 150 euro+kdv gibibir para odemem gerekli; takdir ederisiniz ki dogru olçsun birazcık kalıteli olsun dersenız bu fıyat daha da yukarı tırmanıyor. Eger bana 2-3 hafta yada 1 ay gibi bir sure sonra birkaç gunlugune -200 eşikli digital termometre sağlarsanız aklınızdakı soru ısaretlerını gıderebılırım.

quote:

Orjinalden alıntı: asefik

Herşeyden önce cesaretin için kutlarım.Ama LN2 görüldüğü üzere iyi çok veri ve tecrübe birikimi gerektiriyor.Ama moralini bozma bir kapı açtın inşallah devamı gelir çünkü kurubuzun sınırları belli ancak LN2 ile işlemci zirvelere çıkabiliyor.Memesama 3.80'i LN2 ile %92 overclock yaptı ve 7.3'ü gördü.Stilt 3.60'yı LN2 ile %83 overclock yaptı ve 6.6'yı gördü.Ama kurubuz ile bizim forumda %60 üstü görmedim.Yani artık LN2 zamanı geldi.

Eğer istek olursa benim 660 ve Asus P5WD2 Piremium Forumun emirlerine amededir.Ben hava soğutma ile 4.800'i gördüm,yani iş görür bu işlemci herhalde

Asefik cok tesekkur ederim, yaptıgım calısmada ıstedıgım sonucu elde edemesem de, mobo mu yaksam da ornek teskıl ettıgını dusunuyorum cunku, benım kaybettıgım 60-70 dolarlık bır kart oldu, -gerci her kayıp ınsanı uzer- ama forumda yenı nesıl sıstemlerde oc denemesı yaparken bu tıp talıhsızlıklerle karsı karsıya kalınsa gıden daha fazla olurdu dıye dusunuyorum. Aslına bakılırsa diger calısmalarımı panoya yansıtmadıgım gıbı(1999 su sogutması, 2001 waterchiller, 2003 -20C kasa sogutması, 2004 DOD) bunları da koymak dusuncesınde degıldım ılk once (1 ay once yaptım bu calısmayı) ancak bahsettıgım nedenden dolayı bu topıc'ı acmayı uygun gordum. Talep eden olursa diger calısmalarımı da panoya ekleyebılırım.

Bu arada mobo ve cpu teklıfın ıcın şahsen cok tesekkur ederım, eğer boyle bır calısma ıcerısınde siz de bulunmak ıstersenız ben de sogutma konusunda yardımcı olabılırım (Msn adresinizi P.m atarsanız daha detaylı konusabılırız)

• Dostum yalıtım olarak cok eksikler var , o silgiler waterchiller'i bile zor kurtarıyordu . Senin burada kalın bir neopren kullanman lazım , başka türlü bir yalıtım kurtarmaz. LN2 gerçekten ciddi ve tehlikeli bir iştir , çok sağlam yalıtım yapmadıktan sonra parçaların zarar görmesi kesindir.
  • quote:

Dostum yalıtım olarak cok eksikler var , o silgiler waterchiller'i bile zor kurtarıyordu . Senin burada kalın bir neopren kullanman lazım , başka türlü bir yalıtım kurtarmaz. LN2 gerçekten ciddi ve tehlikeli bir iştir , çok sağlam yalıtım yapmadıktan sonra parçaların zarar görmesi kesindir.

Slm
    Olayı fazla abartmaya gerek olmadıgını dusunuyorum; eksıklıklerın oldugu dogrudur ancak gereklı malzemelerın bulunamaması da buna buyuk etken oldu(yanı yalnızca bılmek yetmıyor); ornegın silgilerin nemı yeterınce onlemeyecegının farkındaydım(bana satacak seal string i ve -100 esıklı silicone spray i olan varmı?) ancak benı asıl uzen 3 kat sprey vernık'ın çatlaması oldu, bildiğiniz uzere Tr sartlarında neoprane ve birkac malzeme harıcınde kalıtelı malzeme bulmanız cok guc; bu kadar masraf yapmısken kalıtelı bir sprey vernık için yada seal string için (isteyene 2000 euro+gumruk masrafları karsılıgında seal strıng getırteyım, kac kısı almak ister? ) takdir edersiniz ki bu işi kafasına koyan bırısı masraftan kacmayacaktır.

Eger sizin bildiginiz daha iyi yalıtım yontemleri ve ürünleri varsa lutfen detaylı olarak bizimle paylaşın...

• tr de ilk olarak bu çalışmayı yaptığınız için tebrik ederim yapamayanlar düşünsün
  • Sn.Antiloop870
    Bahsi geçen seal string ve silikon coating istenirse internet üzerinden sipariş edilebilir.Sanırım maliyeti de 120$ (20 m seal string+12oz silikon conformal coating(aerosol) +nakliye)seviyesinde olur.En azından ben getirtip kullandım.Fedex international priority ile en geç 3 gün içinde teslim edebiliyorlar.
    www.Frozencpu.com
    www.kit-tronics.com
    ve benzeri birçok site kredi kartı ile online satış yapıyor.
    Ayrıca yabancı sitelerde cork tape adı ile geçen malzemeyi Türkiyede bulmakta mümkün olabiliyor.Yanılmıyor isem Pınar soğutmadan tedarik etmiştim
    Bilgilerinize

• Slm
    Sn Passenger 59 dostum msn den bu konuyu detaylı olarak konusursak cok memnun olurum p.m inizi kontrol etmeyı unutmayın
  • Öncelikle tebrik ederim
    quote:

Orjinalden alıntı: antiloop870

Slm
    Cevap atan herkese tesekkur ederım, meke'nin de bahsettıgı gibi burada cpu-z verfry de koymak ısterdım ancak kısmet bu sısteme degılmıs o kadar emek edip de hedefe yaklasmısken ss alamamak kahrettı ama yapacak birsey yok xtreme systems de chilly1 ve diğerleri; Dh'de ise meke'nin soyledigi gibi izolasyon izolasyon izolasyon ; insallah elıme guzel bır 754 3.0+ gecer de onunla ıyı bir deger koymak nasıp olur.

King_Arthur Tr1 rekoru gibi bir dusuncem var ancak sadece bu bende kalacak diye birsey sozkonusu değil, elimden geldiğince ve vaktım oldukca herkese yardımcı olmaya çalısırım...

quote:

Saolasın, Rusya'ya gitmek gibi bir niyetım var ama orda burda buldugum maddi destegi (şükür)bulabılecegımı sanmıyorum

Sonrasına gelince yardımcı olmaktan kastın nedir acaba ?
    Yardım adı altında arkana sağlam bir sponsor almak mı? çok ilginçtir ki bana yaptığın teklif ve yaklaşık 200 250 ytl cıkan masrafının (devar masrafı) hemen ardından bu topici açman bence pek hoş olmadı madem ki elinde malzemeler vardı neden boyle bir teklifte bulundun ? şunuda hatırlatmak isterim
    başarında yada başarısızlığına arkanda olacağım bu laflar kime ayit acaba

demek ki burada kimse melek değil herkez bir rant peşinde koşuyor

• yılan hikayesi...
  • Yani hiç bir malzemen yok , skor yok , ss yok , dewar bulup bloga ln2 dökmüşün o kadar , bence elinde daha fazla malzemeyle bu işe girişsen sanki daha iyi olurdu. Yanlış anlama sadece eleştiri için yazmıyorum ama her zaman doğru gördüklerimi yazmışımdır bu forumda. Hevesinide kırmak istemem inşallah bir dahaki sefere daha iyi işler başarırsın...
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.