Şimdi Ara

1. Tr Sıvı Azot Denemeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
2.486
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Daha once dice ıle denemeler yapmıs olmama ragmen ıstedıgım sogutma verımını yakalayamayınca sıvı azot için calısmalara basladım; ancak saglık problemlerı tekrar nüksedince ara vermek durumunda kaldım. Neysekı toparlanmam cok uzun surmedı,sıstemın ayarlarını ve MicroDICE/Ln2 blogumun yalıtımını tamamladıktan sonra denemelere koyuldum.

Abit Nf-s Athlon Xp 1.7 (0310 xpmw,sanırım Arbiter'in di zamanında ) 512 twinmos utt ram, ddr booster@ 3.4v, Tagan 420w, 20 gb hdd'yi bu deneme için kullandım. 245x12@2940 mhz de 2-2-3-11 1t (mantaray d27) degerlerine ulasabıldım ama Xp boot ettikten sonra nemlenmeden dolayı anakart once sıra sıra restartlara basladı ardından da bir daha acılmamak uzere hakkı rahmetıne havustu Amacım 3ghz sınırını gecmektı ancak nemlenme sebebıyle bunun ıcın ugrasacak kadar zaman bulamadım, kısmet degılmıs demekki...Sıvı azot malesef Dewar'ın ıcınde durdugu gıbı durmuyormus malesef

Sabah 08:30 da baslayan ve gece 02:30 biten hazırlıkların ardından azot dolum sırasındakı goruntusu ile bizi uyanık tutmayı basardı Insallah 2-3 hafta sonra dfi nf3 250g Amd 754 3.0+ ve Patriot ramlerle ln2 ile calısmalarıma devam edeceğim...

(Önemli Not 1: Web alanı olan ve video dosylarını resize etmem konusunda yardımcı olacaklar varsa cekilmis videoları da upload edebilirim.

Önemli Not 2: Yıldız senden aldıgım epcw 3.2 venice ile ısınma turları atıyorum, ilerleyen günlerde kayda deger sonuclarla burda olacagım.

Önemli Not 3: Yardımlarından dolayı burada (benim gibi) read-only bulunan abime de sonsuz teşekkürler.)

• Güzel iş Güzel ama mobo gitmiş o kötü olduNeyse bunlar Tecrübe olurda bihaki seferde sorun olmaz umarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Savage

Güzel iş Güzel ama mobo gitmiş o kötü olduNeyse bunlar Tecrübe olurda bihaki seferde sorun olmaz umarım
    quote:

Orjinalden alıntı: lordsavage

Güzel iş Güzel ama mobo gitmiş o kötü olduNeyse bunlar Tecrübe olurda bihaki seferde sorun olmaz umarım

senin ne işin var burda hacı..kargoyu unutma

güzel çalışma olmuş

• quote:

Orijinalden alıntı: BeyazBüyü

quote:

güzel çalışma olmuş

Alıntıları Göster
    Ulen adamın topiği kirletmesek olmucak dimi!Kusura bakma antilop bu adam hep böle idere et!

quote:

CANDOSTUM ve MEKE nerdesiniz arkadaşlar??? sizden önce sıvı azot olaylarına girilmiş forumda

king haklı sizden daha önce beklerdik ama !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Savage -- 6 Ekim 2005, 22:52:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BeyazBüyü

quote:

güzel çalışma olmuş

Alıntıları Göster
    CANDOSTUM ve MEKE nerdesiniz arkadaşlar??? sizden önce sıvı azot olaylarına girilmiş forumda

bu arada kolay gelsin çalışmalarında ANTİLOOP870

• quote:

Daha iyi yalıtım olursa herşeyi yapabilirsiniz.
    işlemci soketinin tam altına da ekovat koymanız gerekebilir
    ya da anakartı vidaların üstünde havada tutun ve anakarta doğru kuvvetli hava akımı sağlayın
    özellikle mosfetler ve kapasitörler soğuktan çok etkilenir, bunlara dikkat edin.
    Devamını bekliyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: HandSome

Daha iyi yalıtım olursa herşeyi yapabilirsiniz.
    işlemci soketinin tam altına da ekovat koymanız gerekebilir
    ya da anakartı vidaların üstünde havada tutun ve anakarta doğru kuvvetli hava akımı sağlayın
    özellikle mosfetler ve kapasitörler soğuktan çok etkilenir, bunlara dikkat edin.
    Devamını bekliyoruz

Alıntıları Göster
    Erencim, durdun durdun vurdun diyeceğim ama ortada bişey göremedim.

neyse tecrübe faydalıdır, daha iyilerini temenni ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: meke

Erencim, durdun durdun vurdun diyeceğim ama ortada bişey göremedim.

neyse tecrübe faydalıdır, daha iyilerini temenni ederim

Alıntıları Göster
    bu arada ANTILOOP en kısa zamanda DEWAR ını ve azotunu CANDOSTUM'un LN2 Bloğu ve FX57 si ile buluşturmanı temenni ediyorumm
    eminim bütün forum da bu şekilde düşünüyodur

yani eğer niyetin türkiye'de birinci olmaya çalışmak gibi bişey değil de türkiye'nin birinci olması ise bunu sağlamalısın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi King_Arthur -- 6 Ekim 2005, 22:58:13 >

• quote:

Ulen adamın topiği kirletmesek olmucak dimi!Kusura bakma antilop bu adam hep böle idere et!

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

quote:

bu bir yarış değil arkadaşlar.

ben şubat ve mart aylarında dewar arıyordum, bulmasına buldum ama kendimi frenledim ve vazgeçtim.

Beraber ekip olduğumuz herkes bunu bilir.

LN2 olayına uzaktan bakmaya karar verdim, bunu yapıyorum.

Eldeki imkanların ne kadar zor olduğu belli, arkadaş dewar bulmuş, denemiş ama aksilikler peşini bırakmamış.

Kurubuz bile tek başına çok zor iken kaldı ki LN2

• quote:

quote:

quote:

ben şubat ve mart aylarında dewar arıyordum, bulmasına buldum ama kendimi frenledim ve vazgeçtim.

Eldeki imkanların ne kadar zor olduğu belli, arkadaş dewar bulmuş, denemiş ama aksilikler peşini bırakmamış.

Alıntıları Göster
    İlk deneme için kutlarım....keşke ortaya bir şeyler de çıksaydı...

sonra da hayırlısı diyelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: King_Arthur

bu arada ANTILOOP en kısa zamanda DEWAR ını ve azotunu CANDOSTUM'un LN2 Bloğu ve FX57 si ile buluşturmanı temenni ediyorumm
    eminim bütün forum da bu şekilde düşünüyodur

yani eğer niyetin türkiye'de birinci olmaya çalışmak gibi bişey değil de türkiye'nin birinci olması ise bunu sağlamalısın

Alıntıları Göster
    Slm
    Cevap atan herkese tesekkur ederım, meke'nin de bahsettıgı gibi burada cpu-z verfry de koymak ısterdım ancak kısmet bu sısteme degılmıs o kadar emek edip de hedefe yaklasmısken ss alamamak kahrettı ama yapacak birsey yok xtreme systems de chilly1 ve diğerleri; Dh'de ise meke'nin soyledigi gibi izolasyon izolasyon izolasyon ; insallah elıme guzel bır 754 3.0+ gecer de onunla ıyı bir deger koymak nasıp olur.

King_Arthur Tr1 rekoru gibi bir dusuncem var ancak sadece bu bende kalacak diye birsey sozkonusu değil, elimden geldiğince ve vaktım oldukca herkese yardımcı olmaya çalısırım...

• quote:

quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Alışagelmişlik olsa gerek bizimkisi

quote:

Haklısın ama tecrübelerinin ve LN2 nin birleşiminde neler olacağını tahmin edemiyorum

• quote:

quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

quote:

Haklısın ama tecrübelerinin ve LN2 nin birleşiminde neler olacağını tahmin edemiyorum

Slm

Ln2 tecrubem cok olmasa da 3 ayı askın bır suredır dice ve 1 yılı askın bır suredir dod kullanmaktayım ancak gunluk hayatta bunu bilen birkaç arkadas dısında diğer arkadasların bunu yadırgaması normal... DICE ve DOD ile yalıtım konusunda problem yasamamama ragmen dediğim gibi azot dewar da durdugu gibi durmuyor malesef, tabiki bircogunuzun belirttigi gibi bunların hepsı birer tecrübe ve LN2 cok daha ciddi bir çalısma ve hazırlık surecı gerektiriyor kesınlıkle

• quote:

Orijinalden alıntı: antiloop870

quote:

quote:

Slm

Ln2 tecrubem cok olmasa da 3 ayı askın bır suredır dice ve 1 yılı askın bır suredir dod kullanmaktayım ancak gunluk hayatta bunu bilen birkaç arkadas dısında diğer arkadasların bunu yadırgaması normal... DICE ve DOD ile yalıtım konusunda problem yasamamama ragmen dediğim gibi azot dewar da durdugu gibi durmuyor malesef, tabiki bircogunuzun belirttigi gibi bunların hepsı birer tecrübe ve LN2 cok daha ciddi bir çalısma ve hazırlık surecı gerektiriyor kesınlıkle

Alıntıları Göster
    Ewet dostum haklısın çok zor bir işmiş okudumuz kadari ile.Dediğin ve dediğim gibi bunlar tecrübe olacak ve bizde faydalanacağız

Kolay gelsin

• quote:

Ewet dostum haklısın çok zor bir işmiş okudumuz kadari ile.Dediğin ve dediğim gibi bunlar tecrübe olacak ve bizde faydalanacağız

Kolay gelsin

Alıntıları Göster
    keşke sonuç çıksaydı demişsiniz ama 2940mhz xp Tb hiç de zayıf bişiy deil!!!!

ileriki denemelerde bol şans!!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

bence az...şaka şaka helal olsun iyi iş.

• quote:

Alıntıları Göster
    cesaret edilmiş olması bile büyük birşey bence...Tebrik ederim Eren :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: FaTaLL

quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

bence az...şaka şaka helal olsun iyi iş.

Alıntıları Göster
    iyi calisma ama sonuc biraz kotu olmus gibi guruyo ama tebrikler calismalarinn devamini bekliyoruz

bu arada cok istah kabartici bir calisma bu yaw

• quote:

Alıntıları Göster
    Değerli Arkadaşlar
    Yaklaşık 7-8 aydır gaz destekli bir su soğutma ile uğraşıyordum ve bitti diyebilirim.Bu çalışmalar sırasında terleme olayı nedeni ile bir ekran kart ve bir anakart yaktım.Bunun dışında bulduğum çözümü uygulama sırasındada p5ad2-e kartın rem yuvalarına maske bantının kenarının açık kalmasından dolayı izole malzemesi kaçırdım ve oda elden çıktı.
    Bütün bu deneyimlerin sonunda Şu anda kullandığım kartta başarılı sonucu aldım.Olay şu.Bütün kartı tüm soketleri dikkatlice maske bantı ile kaplayıp korumaya aldıktan sonra plastik spray ile kaplamak.(silikon esaslı olanlar dielekrik açısından akrilik olanlara göre daha iyi).Maskeleme bantı ile koruma işi çok özenli yapılır ve spray tatbikatından önce tüm kart baştan sona en az 3 kez ve mümkünse iki ayrı kişi tarafından kontrol edilirse bu yöntem başarılı oluyor.
    Bu tatbikatı hem ekran kartım ve hemde anakartımda yaptım.Cpu bloğu hortum bağlantısından olan su kaçağına ve anakart ile ekran kartının sırılsıklam olmasına karşılık ne ekran kartım ve nede anakartım yanmadı ve bu halle farkettikten sonra bile takriben 1,5 saat çalıştım.Bu olayda soğutma sıvısı olarak Alkol+antifreez+saf su karışımı kullanıyor idim.
    Yabancı sitelerde "conformal coating" adı ile isimlendirilen bu malzemeyi ilk philips markası altında buldum.Sonrasında aradığımda (kart değiştirmeyi düşünmeme rağmen aynı markayı bulmadan cesaret edemem) distribütörünün artık getirmediği cevabı ile karşılaştım.(sanırım sürümü az).Muadilleri plastik koruyucu adı ile bulunabilir
    Terleme ile ilgili sorunu olanlar için en son çare olarak ve çok dikkatli uygulamak ve riskini görmek kaydı ile bir çözüm olabileceğini düşünüyorum.En azından anakart üreticisi tarafından onaylanmamış bir tatbikat yapılmış olacağından garanti kapsamı dışında kalacak ve arıza başka bir sebepten oluşmuş dahi olsa garantiden faydalanamayacaksınız
    Tabiki terlemeye karşı aldığım tek tedbir bu değil.Cpu ve nb soketleri arkasında kendi ürettiğim 9w(6+3) yaprak ısıtıcı kullanıyorum.Aynı tatbikatı gpu arkasındada yapıyorum (3w).Bu ısıtıcılar pcb ler üzerine hava ile temasları kesilerek monte edilmiş problara sahip termostatlar vasıtası ile otomatik olarak devreye girip çıkıyorlar.(Anakart veya vga gövde sıcaklığı 20 derecenin altına düştüğünde devreye giriyorlar,buna karşılık sıcaklık 20 derecenin üzerine çıktığında devreden çıkıyorlar.
    Ayrıca bloklar üzerindede elektrikli battaniyelerin imalatında kullanılan izoleli rezistans tellerinin izolesi bitmiş blok üzerine sarılması ile elde edilmiş ve üzeri izolebant ile maskelenmiş ısıtıcılar kullanıyorum.(Cpu için 3w,nb ve gpu için 2 şer watt)
    Blok üzerindeki ısıtıcılar sürekli olarak devrede kalıyor.Güçleri düşük olduğundan bir problem yaratmıyor.

Belki bazı arkadaşlara faydalı olur düşüncesi ile bu bilgileri aktarmayı uygun gördüm.En azından yeni uğraşmaya başlayan arkadaşlar kart yakmasınlar
    Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi passenger59 -- 7 Ekim 2005, 0:36:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: passenger59

Değerli Arkadaşlar
    Yaklaşık 7-8 aydır gaz destekli bir su soğutma ile uğraşıyordum ve bitti diyebilirim.Bu çalışmalar sırasında terleme olayı nedeni ile bir ekran kart ve bir anakart yaktım.Bunun dışında bulduğum çözümü uygulama sırasındada p5ad2-e kartın rem yuvalarına maske bantının kenarının açık kalmasından dolayı izole malzemesi kaçırdım ve oda elden çıktı.
    Bütün bu deneyimlerin sonunda Şu anda kullandığım kartta başarılı sonucu aldım.Olay şu.Bütün kartı tüm soketleri dikkatlice maske bantı ile kaplayıp korumaya aldıktan sonra plastik spray ile kaplamak.(silikon esaslı olanlar dielekrik açısından akrilik olanlara göre daha iyi).Maskeleme bantı ile koruma işi çok özenli yapılır ve spray tatbikatından önce tüm kart baştan sona en az 3 kez ve mümkünse iki ayrı kişi tarafından kontrol edilirse bu yöntem başarılı oluyor.
    Bu tatbikatı hem ekran kartım ve hemde anakartımda yaptım.Cpu bloğu hortum bağlantısından olan su kaçağına ve anakart ile ekran kartının sırılsıklam olmasına karşılık ne ekran kartım ve nede anakartım yanmadı ve bu halle farkettikten sonra bile takriben 1,5 saat çalıştım.Bu olayda soğutma sıvısı olarak Alkol+antifreez+saf su karışımı kullanıyor idim.
    Yabancı sitelerde "conformal coating" adı ile isimlendirilen bu malzemeyi ilk philips markası altında buldum.Sonrasında aradığımda (kart değiştirmeyi düşünmeme rağmen aynı markayı bulmadan cesaret edemem) distribütörünün artık getirmediği cevabı ile karşılaştım.(sanırım sürümü az).Muadilleri plastik koruyucu adı ile bulunabilir
    Terleme ile ilgili sorunu olanlar için en son çare olarak ve çok dikkatli uygulamak ve riskini görmek kaydı ile bir çözüm olabileceğini düşünüyorum.En azından anakart üreticisi tarafından onaylanmamış bir tatbikat yapılmış olacağından garanti kapsamı dışında kalacak ve arıza başka bir sebepten oluşmuş dahi olsa garantiden faydalanamayacaksınız
    Tabiki terlemeye karşı aldığım tek tedbir bu değil.Cpu ve nb soketleri arkasında kendi ürettiğim 9w(6+3) yaprak ısıtıcı kullanıyorum.Aynı tatbikatı gpu arkasındada yapıyorum (3w).Bu ısıtıcılar pcb ler üzerine hava ile temasları kesilerek monte edilmiş problara sahip termostatlar vasıtası ile otomatik olarak devreye girip çıkıyorlar.(Anakart veya vga gövde sıcaklığı 20 derecenin altına düştüğünde devreye giriyorlar,buna karşılık sıcaklık 20 derecenin üzerine çıktığında devreden çıkıyorlar.
    Ayrıca bloklar üzerindede elektrikli battaniyelerin imalatında kullanılan izoleli rezistans tellerinin izolesi bitmiş blok üzerine sarılması ile elde edilmiş ve üzeri izolebant ile maskelenmiş ısıtıcılar kullanıyorum.(Cpu için 3w,nb ve gpu için 2 şer watt)
    Blok üzerindeki ısıtıcılar sürekli olarak devrede kalıyor.Güçleri düşük olduğundan bir problem yaratmıyor.

Belki bazı arkadaşlara faydalı olur düşüncesi ile bu bilgileri aktarmayı uygun gördüm.En azından yeni uğraşmaya başlayan arkadaşlar kart yakmasınlar
    Saygılarımla

Alıntıları Göster
    isiticilari nerden aldin soleyebilirmisin caba cunku ihtiyacim olacak da
    bide mumkunse ped olarak mi satiyorlar kalinliklari nasil pm den atabilirsen cok memnun olurum
    tesekkurlerr

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.