Şimdi Ara

18F452 osilatör sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • sayın arkadaşlar daha önceden 16f877 ile yapmış oldugum bir devreye daha hızlı işlem yapabilmesi ve 18f ide kullanabilmek açısından 18f452 yi programlayıp devreye koydum 4MHz olarak programladıgımda çalıştı fakat 10MHz ve 40mhz de çalışmıyor yani kristal yokken nasıl bir durum oluyorsa aynı şeyle karşılaşıyorum
    kristalleri aceba bozuldularmı diye 16f877 de 40 ve 10 mhz leri test ettim çalıştı (40Mhz de lcd ye başlangıç yazısının geldigini görmem kristalin çalıştını gösterdi) ayrıca şöyle bir test daha yaptım 18f de programda define osc 4 diyerek devreye 40 ve 10 mhz leri tekrar yerleştirdigimde gene çalışmadıgını gördüm.
    aceba bu durumu nasıl çözebilirim

teşekkürler

• datasında max 16MHz xtal önerilmiş. programlarken High Speed Crystal/Resonator ( HS ) ı işaretleyin. ve xtal kapasitelerini 10 ila 68 pf arasında seçin...
  • sanırım programı yüklerken kullandıgım şeyden bahsettiniz ic prog 1.05C i kullanıyorum fakat 18f452 de osilatör seçeneği çıkmıyor 16f877 lerde falan var kond lar 33pf aceba başka bir programmı kullanmak gerek ne olabilir mesela
  • 10 MHz i tak ve osilatör ayarlarından PLL aktifle işte 40 MHz
  • KaraBekir, iyide 10MHz i taktıgımda çalışmıyor ve ayrıca şu pll aktifleme olayı nasıl oluyor ben pbp de programlıyorum eger bu şeyi yapabilirsem belki 4MHz i yükseltebiliriz

anladıgım kadarıyla r2d2droids in dediğini yapmak gerek ama ic progda 18fserisi için osilatör seçeneği yok bu tip biir program bulmam lazım
  • Ben PIC e program atarken (programlayıcı ile) osilatör ayarlarını değiştirmen gerektiğini anlatmak istemiştim. IC-PROG yerine winpic800 kullan, orada Ayarlar kısmında osc seçeneğinde HS w/ PLL on seçeneğini göreceksin onu seçmelisin.www.winpic800.com dan indirebilirsin. winpic800 ü kullanmadan önce programlayıcı donanımını winpic800 e tanıtmalısın IC-PROG da olduğu gibi.
  • çok teşekkür ederim oldu peki bu pll kaç kat arttırıyor 4kat mı ve ben sizin dediğinizi yaptım 10 mhzde ve ekrana sadece silme kodu geldi gibi kareler gitti yani çok hızlı çalıştı galiba bunu nasıl ayarlıyoruz
  • HS/PLL yani High Speed (Crystal/Resonator) with PLL enabled

Kristal/rezanatör yüksek değerli ise ve bu seçenek işaretli ise giriş firekansı sabit olarak 4 katına çıkarılır. Yani biz girişe 10 MHz bağladığımız için bu değer 10x4= 40 MHz olur. Programda bu yüzden gecikmeleri ya 4 katına çıkarmalısınız yada derleyiciye çalışma frekansını 40 MHz olarak belirtmelisiniz.
  • evt bende onu deneyip oldugunu gördüm yani define osc 40 olarak cevaplarınız için teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.