Şimdi Ara

2. elde ‘üç araç’ sınırı hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar biliyorsunuz yıllık enfazla 3 araç satabiliyoruz .bu durumda vekalet ile satışta bu geçerlimi o 3 hakkımız düşüyormu acaba

• evet üzerime almadım kardeşim tamamen duygusal :D

Burada yazdıklarımın tamamı hayal ürünüdür ve gerçek değildir, zotacing sorumlu tutulamaz...Yazdıklarıma inanmayın ve üzerinize almayın/alınmayın.
  • bilen yokmu gençler
  • Bir şahsa ait 3 araç satışından sonra 4'üncü araç gelir vergisine tabi. Gelir elde etmezsen gene vergi ödemezsin diye bir kısa yol söylerler; ancak o kadar basit değil. Bu şahıs o noktadan sonra serbest tüccar gibi muhasebe tutması ve muhtasar vs. ödemesi gerekebilir.

Neyse, vekalet de verseniz aracı siz satıyorsunuz. O yüzden 4'üncü gene vergiye tabi.

Şöyle olur. Birinin vekaleti sizde olur. Siz arabayı bu kişi adına siz alırsınız. Onun da 3 hakkı var. Etti 6 hak. Böyle olur. Araç sizin adınıza 3 araç satma hakkınız var. Ama vekaletle, ama kendiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Herşeyi bilmiyorum zaten ama haddimi bilemem çünkü devlet vergi kaçakçıları yüzünden bizim cebimize göz dikti.

Umarım tez zamanda senelik 1 araca düşer 2. el olayı.

Bize kastın nedir Zotacing? Hoş, istersen -1'e çek. Araçlar şirket adına olunca zaten vergiye tabi. Satış değeri şirkette kayıtlı defter değerini geçerse vergi çıkar. Geçmezse çıkmaz.

Bir sürü ailede araçlar bir kişiye ait. 3 arabalı ev de var. Denk gelir, bir arabanın yaşı gelir satılır, diğeri de hiç beklenmedik şekilde pert olur. Yersin ayvayı. Pert de olsa satıyorsun neticede... Veya iki arabayı da değiştirme zamanı gelir. Devlet düzenbazlarla baş edemediği için sıradan vatandaşın hakkını niye kısıtlasın? Gitsin mücadele etsin bu düzenbazlarla. "Sen kar amaçlı yapıyorsun" desin, hem defter yok, hem vergi yok, hem beyan yok, hepsinden ayı ayrı yapıştırsın cezasını?

• https://forum.donanimhaber.com/birden-fazla-arac-alinip-satilirsa-bilmem-ne-vergisi-veriliyomus--63174473

burda gayet açık ve mantıklı olarak konuşulmuş mevzu. sadece ilk sayfayı okusanız bile yeterli... ortalığı yaygaraya vermenin ve her zaman olduğu gibi devlete giydirmenin anlamı yok.

işin özeti; işin içinde ticaret varsa 1 araba bile alıp satsanız vergiye tabisiniz, işin içinde ticaret yoksa, şahsi alım satımlarsa sorun yok. nasıl anlaşılacağına dair endişeniz varsa bu kadarını devlet de biliyor, siz niyetinize bakın, dert etmeyin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Bir şahsa ait 3 araç satışından sonra 4'üncü araç gelir vergisine tabi. Gelir elde etmezsen gene vergi ödemezsin diye bir kısa yol söylerler; ancak o kadar basit değil. Bu şahıs o noktadan sonra serbest tüccar gibi muhasebe tutması ve muhtasar vs. ödemesi gerekebilir.

Neyse, vekalet de verseniz aracı siz satıyorsunuz. O yüzden 4'üncü gene vergiye tabi.

Şöyle olur. Birinin vekaleti sizde olur. Siz arabayı bu kişi adına siz alırsınız. Onun da 3 hakkı var. Etti 6 hak. Böyle olur. Araç sizin adınıza 3 araç satma hakkınız var. Ama vekaletle, ama kendiniz.

kardeşim cevap için teşekkür ederim . neden sordum çünkü nasipse bu sene sıfır araç almayı planlıyorum . o yüzden hali hazırda 2 eski araç var üzerime onları satıcam. birde a kişisine ait olan bir aracı b kişisine vekaleten ben satacağım farklı şehirde olduğu için eğer bunuda sayarsak 3 olucak bu kez sıfır aracı alınca sorun yaşarım diye sormak istedim . eğer vekalette farklı insanlara satış yapıyorsak sorun olmuyor öylemi

• quote:

Orijinalden alıntı: bebeto911

quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Bir şahsa ait 3 araç satışından sonra 4'üncü araç gelir vergisine tabi. Gelir elde etmezsen gene vergi ödemezsin diye bir kısa yol söylerler; ancak o kadar basit değil. Bu şahıs o noktadan sonra serbest tüccar gibi muhasebe tutması ve muhtasar vs. ödemesi gerekebilir.

kardeşim cevap için teşekkür ederim . neden sordum çünkü nasipse bu sene sıfır araç almayı planlıyorum . o yüzden hali hazırda 2 eski araç var üzerime onları satıcam. birde a kişisine ait olan bir aracı b kişisine vekaleten ben satacağım farklı şehirde olduğu için eğer bunuda sayarsak 3 olucak bu kez sıfır aracı alınca sorun yaşarım diye sormak istedim . eğer vekalette farklı insanlara satış yapıyorsak sorun olmuyor öylemi

Vekaletle satış sayılmaz.

Bu işte net 3'den sonra vergi diye bir laf yok. Vergi dairesi bazı durumların ticari amaçlı olduğunu düşünüp sonradan vergiye tabi bu iş deyip satıcının peşine düşüyor. Sonuçta yaptığınız işlemin ticari amaçlı olmadığını kanıtlayıp kestikleri cezayı artı matrah tutarını iptal ettiriyorsunuz. Ancak gene de bir sürü uğraş.

Sizin durumunuzda sorun olacağını sanmıyorum. Araçlar belli bir süredir sizin üzerinize ise hiç sorun olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: aya

https://forum.donanimhaber.com/birden-fazla-arac-alinip-satilirsa-bilmem-ne-vergisi-veriliyomus--63174473

burda gayet açık ve mantıklı olarak konuşulmuş mevzu. sadece ilk sayfayı okusanız bile yeterli... ortalığı yaygaraya vermenin ve her zaman olduğu gibi devlete giydirmenin anlamı yok.

işin özeti; işin içinde ticaret varsa 1 araba bile alıp satsanız vergiye tabisiniz, işin içinde ticaret yoksa, şahsi alım satımlarsa sorun yok. nasıl anlaşılacağına dair endişeniz varsa bu kadarını devlet de biliyor, siz niyetinize bakın, dert etmeyin...

Orası pek öyle değil. Devletin bir şey bildiği yok. Devlet dediğini oluşturan şey memurlar. Onlar da "sonradan başıma iş gelir" korkusu ile çok korkak davranıyorlar.

İşlemediğim bir çevre suçundan 125.000TL ceza yedim mesela ben. İptal ettirmek için çevre müdürlüğüne gittim, derdimi anlattım. Yok. Haklısınız diyor. "Ama ben kestiğim cezayı iptal ettirirsem yarın bir gün benim başım belaya girebilir. Siz dava açın, iptal ettirin." diyor HIYAR.

Bu sefer muz cumhuriyeti mahkemelerine güvenemediğin için cezanın indirimli ödeme süresi geçmeden 96 kağıt parayı paşa paşa ödüyorsun. Sonra dava açıyorsun. Kazanıyorsun. Kazandığın davadan alacağın parayı devletten alman 4 ay sürüyor. 3 ayın sonunda icraya verdim. Devlet dairesi icralık olur mu arkadaş? Böyle bir devlet burası. Paramı geri aldım. Şimdi faizi için uğraşıyorum... Çünkü paramı geri almam 1.5 sene sürdü. 1.5 yıl önce verdiğim 96 kağıt ile, 1.5 yıl sonra geri aldığım 96 kağıt aynı değerde değil. Şimdi diyor ki devlet, "devlet faiz ödemez". Göreceğiz öder mi ödemez mi?

-----------------------

Yaptığın satışın ticariye girmesi hususunda başımıza gelen:

25 yıldır sahibi olduğumuz arsamızdan imar geçti, etrafı bina doldu, bölgedeki tek boş arsa kaldı. Komşu arsa ile birleşip yüksek kat izni alıp müteahhite verdik. 22 daire aldık. Bu daireleri sattık. 5 yıl sonra çat bir kağıt... Biz bu işi ticari yapıyormuşuz, gelir vergisi ödemeliymişiz. Cezası, matrahı, faizi ile birlikte 3.200.000TL 25 yıldır sahip olduğumuz arsanın daireleri için gelir vergisi... Yaptığımız satışları yıl yıl paket paket değerlendirmişler. Her paket için bir dava açtık. Biri bir mahkemede görülüyor. Biri başka mahkemede. Sonuçta 4 paket, 4 mahkeme var. Birini mahkemede kazandık. Diğer üçünü kaybettik. Kalan üç paketi temyize verdik. Her birine gene farklı mahkeme bakıyor. Birini temyizde kazandık. Kaybettiğimiz diğer ikisini danıştaya verdik. İki ayrı yere gitti gene. Birini kazandık, öbürünü kaybettik. Kazandığımızı diğerine örnek göstererek karar düzeltme istedik. Bekliyoruz.

Nasıl hukuk sistemi? Çok basit bir konuda karar verecek mahkeme. Konu hepsinde aynı konu. Davanın kendisinden de, temyizden de, danıştaydan da hem lehe, hem aleyhe karar çıkıyor. Böyle hukuğun neresine güveneyim? "Danıştay 9'a düşsen işin kolaydı da, 12 buna böyle karar veriyor..." Bu ne demek lan? Çok cıngıllı, karışık bir mesele olsa tamam da, mesele basit. Adam 25 yıllık arsasını müteahhite verip ev almış. Bunu satmış. Ticari mi, değil mi? Bu kadar.

Neyse, vergi dairesindeki AYI da 25 yıldır sahibi olduğum arsadan elde ettiğim dairelerin satışının ticari olduğunu varsaymak zorunda hissettiği için oluyor tüm bunlar. Çünkü o da büyük düzenin küçücük bir adamı. "Bunun ticari olmadığını biliyorum; ama ben bunu yapmazsam yarın bir gün neden yapmadın diye benden hesap sormasınlar" diye yapıyor. Memur bu. İnsiyatif kullanmıyor. Haksız olduğunu bile bile bir işlemi yapıyor. "Vatandaş düşünsün" deyip geçiyor. Kendini koruyor. Hukuğun durumu da yukarıdaki gibi olduğu için, pardon, devletin nesine güvenecekmişim? Türkiye'de devlete güvenen saftır arkadaşım. Daha örneği çok. Türkiye'nin ilk yap işlet devret HES'lerinden birini yaptık 90'larda. Enerji bakanlığı kazıkladı bizi. Sözlerini tutmadı. Paraları vermedi. Bu işe yatırım yapan 570 hemşehriyi de mağdur etti. Kime gittiysek "haklısınız da, bunu ben yaparsam sonra başım belaya girer". Hep aynı mantık. Şimdi bu işi çözemezsek, buna da bir dava açacağız gibi duruyor.

O yüzden, yerinde olsam devlete güvenmezdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 4 Ocak 2017; 9:35:47 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.