Şimdi Ara

25 yaşında mühendisliğe başlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • fikirlerinizi merak ediyorum. acaba çok mu geç? şu an 23 yaşındayım. başladığım yıl 24-25 mezun olunca 28 yaşında olcam.

• unisini bagli

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • lisede tm idim. o yüzden bi boğaziçi, odtü zor. hacettepe'yi zorlıcam. olmazsa ege, 9 eylül vs. rahat girerim. ama bunların altını ilk yıl kazansanız da iş zor zaten.
  • Genç mühendisler daha avantajlıdır her zaman tıpı düşün derim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mühendislikte yaş çok sorun değil diye biliyorum. Bankalara falan oranla

• quote:

Orijinalden alıntı: MaraSalvatruca

Genç mühendisler daha avantajlıdır her zaman tıpı düşün derim.

50 YAŞINDA MI MESLEĞE GİRSİN TIP OKUYUP
  • 28 çok geç bi yaş mıdır? 25'te mezun olan birçok kişi var. 3 yıl ciddi bir dezavantaj mı? tıpı hiç düşünmedim. ilgimi çekmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: affiliation

quote:

Orijinalden alıntı: MaraSalvatruca

Genç mühendisler daha avantajlıdır her zaman tıpı düşün derim.

50 YAŞINDA MI MESLEĞE GİRSİN TIP OKUYUP

40 yaşında mühendis olmaktan iyidir merak etme

• 28 yaşındayım. istanbul üniversitesi metalurji ve malzeme müh. mezunuyum. istanbulda 3 senedir alakasız bir sektörde orta direk bir maaşla çalışıyorum. işten arta kalan zamanlarımda evde ygs-lys çalışıyorum.

neden? hep içimde ukde kalan bilgisayar mühendisliği okumak için.

23 yaş hiçte geç değil. lisansı üstten ders alarak 3.5 senede bitiren yıldız teknik mezunu tanıdığım var. 26-27 yaşında mezun olursun.

iş ilanlarında dikkat ettiysen "28 yaşını aşmamış, yeni mezun" ibaresi olur.

senin için sıkıntı yok ama hayallerini daha fazla erteleme.
  • Yaşın önemi olmaz sen oku bölümünü ha 25 yaşında mezun olmuşsun ha 28 3 yılda insan ne gençleşir nede yaşlanır.

• @nicotell: hocam siz ne düşünüyorsunuz?

bende 25 yaşında mezun olacağım odtü veya bilkent'ten büyük dezavantaj mı bu?
  • Tıp düşün bence. İnsanlar 23 yaşında mühendis oluyor kaç yılda adam gibi kazanmaya başlıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: d_v_a87

28 yaşındayım. istanbul üniversitesi metalurji ve malzeme müh. mezunuyum. istanbulda 3 senedir alakasız bir sektörde orta direk bir maaşla çalışıyorum. işten arta kalan zamanlarımda evde ygs-lys çalışıyorum.

23 yaş hiçte geç değil. lisansı üstten ders alarak 3.5 senede bitiren yıldız teknik mezunu tanıdığım var. 26-27 yaşında mezun olursun.

Abi bende o bolumu kazandim 18 yasindayim bolum ile ilgili abi kardes tavsiyen var mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Achilles.

quote:

28 yaşındayım. istanbul üniversitesi metalurji ve malzeme müh. mezunuyum. istanbulda 3 senedir alakasız bir sektörde orta direk bir maaşla çalışıyorum. işten arta kalan zamanlarımda evde ygs-lys çalışıyorum.

Abi bende o bolumu kazandim 18 yasindayim bolum ile ilgili abi kardes tavsiyen var mi ?

metalurji ve malzeme mühendisliği alanı çok geniş bir mühendisliktir. aşağıdaki alanlardan en hoşuna gideni seç ve o konuda kendini geliştir. eğer hiçbiri ilgini çekmiyorsa yanlış bölümde okuyorsun. yol yakınken vazgeç.

demir-çelik sanayi
    alüminyum sanayi
    bakır ve diğer metallerle ilgili sanayiler
    seramik sanayi
    cam-emaye sanayi
    kompozit malzeme üretimi ile ilgili alanlar
    yarı iletken malzemelerle alakalı alanlar.
    vb. uzar gider.

bu sanayi sektörlerinde üretim mühendisliği, ısıl işlem mühendisi, ürün geliştirme mühendisi, kalite mühendisi vb. olarak kendine iş bulabilirsin. hiçbirini yapamazsan ürünlerin satışını- yapan; satış öncesi ve sonrası desteğini veren mühendis olabilirsin.

önerim malum ortamlardan asm metals handbook' ları indirip derslerinle paralel şekilde bu kitapları taramandır. bizim bölümün kutsal sayılan kitaplarıdır bu 20-25 ciltlik seri. ingilizcedir. (tr koşullarında ingilizce bilmeyeni işe almıyorlar artık. o nedenle bilmiyorsan git bir hafta sonu kursuna geliştir ingilizceni.)

iyi bir not ortalaması tuttur. itü gibi okullar 2,7 ortalamadan aşağısını yüksek lisansa kabul etmiyorlar diye biliyorum. yıllar sonra yüksek yapasın gelirse benim gibi üzülme diye söylüyorum.

daha ilk senen ise arkadaşlarını çalışkan insanlardan seç. ilk sınavlardan sonra akla kara ortaya çıkar. listelerde üst sıralarda kimler varsa onların yanına yanaş derslerde. zaten o tipler genelde en erken gelip ön sıraları kaparlar. bir bakışta fark edersin :)

bunu söylüyorum çünkü vasatlarla takıldığım için bu tipler beni aşağıya çekmekten başka birşey yapmadı. ders yerine batak atmaya, pes atmaya gittiğimiz çok oldu. sonuç? sınavdan 8 saat önce eski sorulara çalış; vize ve finallerden max. 50 al. cc veya dc ile dersi geç. böyle okunmaz.

son senemde çalışkan arkadaşlar edindim ve inanılmaz yardımcı oldular bana dersler konusunda. onlar sayesinde mezun oldum diyebilirim.

soracağınız soru varsa buralardayım.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Achilles.

quote:

metalurji ve malzeme mühendisliği alanı çok geniş bir mühendisliktir. aşağıdaki alanlardan en hoşuna gideni seç ve o konuda kendini geliştir. eğer hiçbiri ilgini çekmiyorsa yanlış bölümde okuyorsun. yol yakınken vazgeç.

demir-çelik sanayi
    alüminyum sanayi
    bakır ve diğer metallerle ilgili sanayiler
    seramik sanayi
    cam-emaye sanayi
    kompozit malzeme üretimi ile ilgili alanlar
    yarı iletken malzemelerle alakalı alanlar.
    vb. uzar gider.

bu sanayi sektörlerinde üretim mühendisliği, ısıl işlem mühendisi, ürün geliştirme mühendisi, kalite mühendisi vb. olarak kendine iş bulabilirsin. hiçbirini yapamazsan ürünlerin satışını- yapan; satış öncesi ve sonrası desteğini veren mühendis olabilirsin.

önerim malum ortamlardan asm metals handbook' ları indirip derslerinle paralel şekilde bu kitapları taramandır. bizim bölümün kutsal sayılan kitaplarıdır bu 20-25 ciltlik seri. ingilizcedir. (tr koşullarında ingilizce bilmeyeni işe almıyorlar artık. o nedenle bilmiyorsan git bir hafta sonu kursuna geliştir ingilizceni.)

iyi bir not ortalaması tuttur. itü gibi okullar 2,7 ortalamadan aşağısını yüksek lisansa kabul etmiyorlar diye biliyorum. yıllar sonra yüksek yapasın gelirse benim gibi üzülme diye söylüyorum.

daha ilk senen ise arkadaşlarını çalışkan insanlardan seç. ilk sınavlardan sonra akla kara ortaya çıkar. listelerde üst sıralarda kimler varsa onların yanına yanaş derslerde. zaten o tipler genelde en erken gelip ön sıraları kaparlar. bir bakışta fark edersin :)

bunu söylüyorum çünkü vasatlarla takıldığım için bu tipler beni aşağıya çekmekten başka birşey yapmadı. ders yerine batak atmaya, pes atmaya gittiğimiz çok oldu. sonuç? sınavdan 8 saat önce eski sorulara çalış; vize ve finallerden max. 50 al. cc veya dc ile dersi geç. böyle okunmaz.

son senemde çalışkan arkadaşlar edindim ve inanılmaz yardımcı oldular bana dersler konusunda. onlar sayesinde mezun oldum diyebilirim.

soracağınız soru varsa buralardayım.

Tesekkur ederim. Dediklerinizi dikkate alicam. Sanayi ortaminda kanser riski var diyorlar. O biraz endiselendirdi beni bilmiyorum ne kadar dogru

• Achilles. kullanıcısına yanıt
    dilovasında kanser oranları yükselen bir grafik izliyor. bölgedeki gebe kadınlarla ilgili yapılan çalışmalarda kanlarında sütlerinde ve bebeklerinde normalin üstünde ağır metal birikmeleri varmış. bu da ilerleyen süreçte birçok hastalığa ve kansere yol açıyor. ne yazık ki bizim sektör organize sanayi bölgelerinde konumlu. yapacak pek birşey yok o konuda. yurtdışına kapağı atmaya bak derim. bu ülkede insan hayatı çok ucuz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.