Şimdi Ara

3 faz motoru monofaze ye çevirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
53.038
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar. trifaze çalışan 0,25 KW 1380 devir bir motoru monofaze ye çevirmek için ne yapmam gerekiyor??? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Trifaze Motoru Monofazeye Çevirme

Trifaze motorları, endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılırken, evlerde ve küçük işletmelerde bulunan elektrik şebekeleri tipik olarak monofaze akım sağlar. Trifaze bir motoru monofaze bir güç kaynağına bağlamak için özel bir dönüştürücü kullanmanız gerekir.

Trifazeyi Monofazeye Çevirme

Trifazeyi monofazeye çevirmek için kullanılan dönüştürücüler, trifaze akımın üç fazını tek bir monofaze akımına dönüştürür. Bu dönüşüm, iki fazı birleştiren bir kondansatör veya bobin devresi veya her üç fazı da kullanan daha karmaşık bir devre kullanılarak yapılabilir.

Trifaze Motoru Monofazeye Çevirme

Bir trifaze motoru monofazeye çevirmek için şu adımları izleyin:

1. Motorun teknik özelliklerini kontrol edin ve gerekli dönüştürücü boyutunu belirleyin.
    2. Trifaze motoru monofaze dönüştürücüye bağlayın.
    3. Dönüştürücüyü güç kaynağına takın.
    4. Motoru çalıştırın ve doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Trifaze Monofaze Dönüştürücü

Trifaze monofaze dönüştürücüler, çeşitli boyutlarda ve güç derecelerinde mevcuttur. Uygun bir dönüştürücü seçerken, motorun gücünü, çalışma özelliklerini ve dönüştürme verimliliğini dikkate almanız gerekir.

Monofaze Trifaze Çevirme

Monofaze trifaze çevirmek de mümkündür, ancak bu genellikle trifaze monofaze çevirmekten daha karmaşık ve maliyetlidir. Üç fazlı bir besleme oluşturmak için özel ekipman ve devrelere ihtiyacınız olacaktır.

Trifazeden Monofaze Almak

Trifazeden monofaze almak, monofaze cihazları üç fazlı bir sisteme bağlamak için kullanılan yaygın bir uygulamadır. Bu, bir fazı nötr hattına bağlayarak yapılabilir.

Monofaze Trifaze Nasıl Çevrilir

Monofazeyi trifazeye çevirmek için, tek fazlı akımı üçe bölen özel bir invertör veya güç elektroniği devresi kullanmanız gerekir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Motor klemens bağlantılarını üçgen yapacaksın.40mf 400 veya 600 volt daimi kondansatör alacaksın.Bunun bir ucunu klemensin birine diğer ucuda klemensin diğerine bağlayacaksın.220V ac uçlarından birini boşta kalan klemense diğerini de kondansatörün herhangibir kablosuna bağlarsan motorun çalışır.Unutma 380 voltta aldığın verimi alamazsın ama işini görür.
  • cevabın için çok teşekkür ederim. ama bir sorum daha olacak(biraz acemice olduğunun farkındayım).. motor klemens bağlantılarını nasıl üçgene çevirebilirim?
  • 3 faz motorlar 1 fazlı olarak çalıştırıldığında motor gücü %40-%50 civarında düşer

• quote:

Orjinalden alıntı: EGEHAYDAR

Motor klemens bağlantılarını üçgen yapacaksın.40mf 400 veya 600 volt daimi kondansatör alacaksın.Bunun bir ucunu klemensin birine diğer ucuda klemensin diğerine bağlayacaksın.220V ac uçlarından birini boşta kalan klemense diğerini de kondansatörün herhangibir kablosuna bağlarsan motorun çalışır.Unutma 380 voltta aldığın verimi alamazsın ama işini görür.

peki bu 40 milifarad ı nasıl buldunuz? bunun formülü nasıl? başka uygulamalarda nasıl hesaplayabilirim?
  • Motor klemensindeki 3 uçta 220 volt okumanız gerekir.Gerilim düşük çıkarsa kondansatör değerini yükseltmeniz gerekir.Kolay gelsin.
  • Arkadaşlar elimde şu motor var 2.2kW, 3hp(beygir), 220/380v bunu 220v şu sorum olucak.

Bu motoru 3fazlı olarak çalıştırmak istiyorum tam verimde 3 fazlı çalıştırmak için 3 fazlı çıkış veren taransformatörmü kullanmamız gerek ozaman kondansatör veya termik bağlamaya gerek kalırmı,, direk 3 fazlı taransfarmatörden çıkan fazları, yıldız şeklinde bağlı motora bağladığımızda çalışırmı?

Ayrıca bu motoru 12volt 60A araba aküsüyle inverter aracılığı ile çalıştırabilirmiyiz... 3 faz çıkışlı inverterler varmı ? Bu motoru Gokarta takmayı düşünüyorumda

Birde hız kontrolünü nasıl, neyle yapabiliriz acaba cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eypde -- 5 Şubat 2013; 0:15:21 >

• Bu motor zaten 3 faz bir motordur. Etiketinde 220/380 v. ibaresi sizi yanılttı galiba.
    Klemenslerini yıldız bağlayarak 380 v. verebilirsiniz. Etiketteki 220/380 v. şunun için var.
    3 faz şebeke gerilimi 380 v. olan yerlerde yıldız bağlanarak çalıştırılır.
    3 faz şebeke gerilimi 190 v. olan yerlerde üçgen bağlanarak çalıştırılır. Buradaki 190 v. 220 v. demektir. Amerika da 3 faz şebeke 190 v. tek faz ise 110 v.dur. Bu motoru Amerikada çalıştırmak istersek üçgen bağlayıp 3 faz, yani 190 v. vermek gerekir.

3 faz çıkışlı inverter var ama en az 10 kw.lık ve çamaşır makinası büyüklüğünde.

Frekans konvertörü ile hız kontrolü yapılabilir.
  • Ben bunu elektrikli go kart türü bir araçta kullanmak istiyorum yada elektrikli bir araba akülerden çıkan dc akımı inverterlemi çevirmem gerekir, bunu aküyle bir araçta nasıl kullanabiliriz acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eypde -- 6 Şubat 2013; 21:41:18 >
  • Bu motoru elektrikli araba veya go-kart türü bir taşıtta kullanmak pek uygun değil. Bunun bir kaç nedeni var.
    1- Bu motor 3 fazlı bir motor olduğu için akü elektriğini 3 faz 380 volta çevirmek/yükseltmek çok zor. 3 fazlı inverter hacmi önceden de yazmıştım, çamaşır makinası boyutlarına yakın ölçüde. Ayrıca 3 fazlı inverter çok pahalı. 5 kw.lık fiyatını sormuştum bir ara, 20.000 tl. civarı fiyat vermişlerdi.
    Size uygun olanı monofaze 220 v.luk bir motor.

2- 2,2 kw. demek 2200 w. demektir. Akü elektriğini inverter aracılığı ile 220 volta yükseltiğinizi varsayalım. Bu gücü 12 v.luk aküden almak istediğimizde aküden 183 a.lik akım çekilir. 24 v.luk akü grubundan 92 a. akım çekilir, 48 v.luk akü grubundan 46 a. akım çekilir. 4 adet 100 Ah. aküyü seri bağlayıp 48 v. yaptıktan sonra bu araçla en fazla 1,5 saat yol alabilirsiniz. 220 v.luk motorun kumandası da nasıl olur bilmiyorum.

3- Böyle bir araçta 220 v. elektrik bulunası da ayrıca çok tehlikeli durum oluşturur. 48 v.luk bir doğru akım motoru bulabilirseniz invertere gerek kalmadan bir sürücü ile kullanmak daha mantıklı olur.

• Arkadaşlar elime bir çamaşır makinası motoru geçti; galiba tek fazlı asenkron bir motor bunu nasıl çalıştırabilirim ,kondansatör uçlarını hangi kablolara bağlamam gerek, motorda 5 tane kablo çıkıyor birde en dışında sarı yeşil şase kablosu var toplamda 6 kablo biri şase onu anladım(şükür ), öteki beş kablo nasıl bağlanıcak kondansatör hangi renk kablolara bağlanacak acaba kablo renkleri ;
    ,beyaz, kırmızı,mavi, sarı,yeşil, şimdiden teşekkürler..

• quote:

3 faz çıkışlı inverter var ama en az 10 kw.lık ve çamaşır makinası büyüklüğünde.

anladıgım 1 fazlı devrede 3 faz inverter kullanmak isteniyorsa... hocam o kadar büyük boyutlu degildir. takriben motor boyutunun yarısıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: why_living

quote:

anladıgım 1 fazlı devrede 3 faz inverter kullanmak isteniyorsa... hocam o kadar büyük boyutlu degildir. takriben motor boyutunun yarısıdır.

Buradaki inverterden kasıt motor sürücüsü değil sayın why_living. Akü elektriğini 220 v. veya 380 volta yükseltip, alternatif akıma çeviren inverterden bahsediliyor.
  • 220v tek faz girip 3 faz 380v çıkış sağlayan hem de motoru süren inverterlar mevcut piyasada. ayrıca 12v dc aküyle 220v ac çıkış veren inverterlar da mevcut. bunların kombinasyonu uyumlu olur mu bilmem ama ciddi bir kayıp olacağı kesin. direk uygun voltajda uygun motor bulmak daha mantıklı eğer spesifik bir cihaz için değillerse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eypde

Arkadaşlar elime bir çamaşır makinası motoru geçti; galiba tek fazlı asenkron bir motor bunu nasıl çalıştırabilirim ,kondansatör uçlarını hangi kablolara bağlamam gerek, motorda 5 tane kablo çıkıyor birde en dışında sarı yeşil şase kablosu var toplamda 6 kablo biri şase onu anladım(şükür ), öteki beş kablo nasıl bağlanıcak kondansatör hangi renk kablolara bağlanacak acaba kablo renkleri ;

takolu motorsa sürücü devresi gerekir ama değil ise dc voltlada çalışır laptop adaptöründen çıkış al sıra ile dene kırmızı ortak uç olur genelde bu ucu sabit tut adaptörden gelen diğer ucu gezdir hangi kablolarda motor dönerse doğru uçları buldun demektir ben bu şekilde buldum bende kırmızı ortak beyaz ve kahve rengin de çalıştırıyorum biri sıkma diğeri yıkama devri sakın uçları bulmadan 220 ile deneme motorun sargıları yanabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zokur -- 12 Şubat 2013; 4:47:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eypde

Arkadaşlar elime bir çamaşır makinası motoru geçti; galiba tek fazlı asenkron bir motor bunu nasıl çalıştırabilirim ,kondansatör uçlarını hangi kablolara bağlamam gerek, motorda 5 tane kablo çıkıyor birde en dışında sarı yeşil şase kablosu var toplamda 6 kablo biri şase onu anladım(şükür ), öteki beş kablo nasıl bağlanıcak kondansatör hangi renk kablolara bağlanacak acaba kablo renkleri ;

Genelde o motorları bir devreyle sürerler ama...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 220 volt çalıştırmak istiyorsan
    2 ucu rotora gider
    2 ucu statöre
    bu ucları bulman gerekiyor
    rotorun bır ucu ıle statorun bır ucunu bırlestır geri kalan ucların bırıne kondanstör koy dıger uc ile kondansator un bosta kalan ucuna 220 ver tamamdır...
  • Bende 1.5 kW motor var ve ben bu motoru 220 ye çevirmek istiyorum kaclik kondansatör gerekir ve bunun hesabı nasıl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kadir_senam -- 3 Aralık 2015; 0:22:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.