Şimdi Ara

4400 OC İLE İLGİLİ CEVAP VERECEK KİMSE VAR MI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 3. kez tekrarlıyorum sorumu, cevap verecek biri bulunur mu acaba?

yeni işlemcim E4400 ü taktım ve hayatımda ilk kez oc yapmayı denedim. Burada okuduklarımla, önce rami hep düşük tutarak işlemciyi zorladım. benim anakartta cpu frekansı elle giriliyo, 315 e kadar çıktım ve cpu 3150de stabil çalıştı. daha çıkması için voltaja geldim ama biosta sadece auto, 1,2 ve 1,3 seçenekleri vardı, daha çıkamadım. Bu, anakartın sınırladıgını mı gösterir? Sonra cpuyu kendi hızına(2000)e getirip rami zorlayım dedim, 800ün üzerinde windows açılmadı. meory voltajdaki değerleri bilmediğim için autodan 1,9v a getirdim aynı şey oldu ben de default ayarlara döndüm. Şimdi beni sınırlayan ram mi, yoksa anakart mı? Ya da bu bir sınırlama değil mi, ramler 800 civarında çalışırken işlemcim 3150de çalışabiliyo, bu iyi mi? teşekkürler

E4400 + asus p5l-mx + 2x1 kingston ddr667 hynix + msi 8600gt + 250gb seagate + asus 350w

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donurh -- 21 Ekim 2007; 18:04:51 >

• egerki 3150 yi gorduysen bu yeter bence.daha fazla zorlamanın bi anlamı yok bence.imzama bakabilirsin bu arada.ben 2750 gordum ama anakartım musade etmıyo banada yetıyo zaten..onemlı olan bence cache yani önbellek olayı.4400 lerin 2 mb cache var.eger bu 4 olsaydı zaten oc ye gerek kalmazdı..
  • cesh i nerde kullanıosn da sana yetiyor anlamıorm. Cesh in 2 4 8 16 olması bi fark yaramıyor. bence butur dusuncelerden vazgecın arkadaslar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 0m3r

cesh i nerde kullanıosn da sana yetiyor anlamıorm. Cesh in 2 4 8 16 olması bi fark yaramıyor. bence butur dusuncelerden vazgecın arkadaslar.

arkadaşım önce iyice bi araştır sonra mesaj yaz.o zaman adamlar niye 4 çekirdekli işlemcilere 8 mb koydular??

nıye 2 mb koysalardıya? madem neyımıze yetmıyodu? ben 2.00ghz den 2.66 ya cıktım ama hiçbi fark goremedım? olay olay önbellekte bitiyo.

ÖN BELLEK - CACHE MEMORY

Ön bellek - Cache memory, işlemcinin hemen yanında bulunan ve ana belleğe oranla çok düşük kapasiteye (genellikle 1MB'dan az) sahip olan bir yapıdır. Cache bellek işlemcinin sık kullandığı veri ve uygulamalara en hızlı biçimde ulaşmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. İşlemcinin ön belleğe erişmesi, ana belleğe erişmesine oranla çok kısa bir süredir. Eğer aranan bilgi ön bellekte yoksa işlemci ana belleğe başvurur. Yani önce ön belleğe bakmak çok kısa bir zaman alır. Bunu şöyle açıklayabiliriz, yiyecek bir şeyler almak için markete gitmeden önce buzdolabını kontrol edersiniz, eğer istediğiniz yiyecek dolapta varsa markete gitmezsiniz, yoksa bile olup olmadığını anlamak sizin bir anınızı alır.

Önbellek kullanımında tüm programlar,bilgiler ve veriler için geçerli olan temel prensip "80/20" kuralıdır. %20 oranındaki hemen kullanılan veri ve işlem zamanının %80'ini kullanır. (Bu %20'lik veri e-posta silmek yada göndermek için şifre girme, sabit diske dosya kaydetme yada klavyede hangi tuşları kullanmakta olduğunuz gibi bilgileri içermektedir. Bunun tersi olarak geri kalan %80'lik veri de işlem zamanının %20'sini kullanır. Ön bellek sayesinde, işlemci tekrar tekrar yaptığı işlemler için zaman kaybetmez.

ÖN BELLEK - CACHE MEMORY NASIL ÇALIŞIR

Ön bellek adeta işlemcinin "top 10" listesi gibi çalışır. Bellek kontrolörü işlemciden gelen istemleri önbelleğe kaydeder, işlemci her istemde bulunduğunda ön belleğe kaydedilir ve en fazla yapılan istem listenin en üstüne yerleşir buna "cache hit" adı verilir. Önbellek dolduğunda ve işlemciden yeni istem geldiğinde; sistem, uzun süredir kullanılmayan (listenin en altındaki) kaydı siler ve yeni istemi kaydeder. Böylece sürekli kullanılan işlemler daima önbellekte tutulur ve az kullanılan işlemler önbellekten silinir.

ÖN BELLEK SEVİYELERİ

Günümüzde birçok önbellek işlemci yongası üzerine yerleştirilmiş olarak satılmaktadır. Bunun yanı sıra önbellek, işlemci üzerinde, anakart üzerinde ve/veya anakart üzerinde işlemci yakınında bulunan, ön bellek modülünü barındıran ön bellek soketi halinde de bulunabilir. Ne şekilde yerleştirilmiş olursa olsun, ön bellek işlemciye yakınlığına göre farklı seviyeler ile adlandırılır. Örneğin, işlemciye en yakın ön bellek Level 1 (L1) Cache bir sonraki L2, sonraki L3 biçiminde adlandırılır. Bilgisayarlarda önbellekler dışında da, önbelleğe alma işlemi yapılır. Örneğin; sistem bazen, belleği sabit disk sürücüsü için bir ön bellek gibi kullanabilir. Ancak elbette bizim şu anda anlattığımız bu tür bir uygulama değil. Anlatmaya çalıştığımız "cache" teriminin bellek ve diğer depolama teknolojileri için de kullanılan bir terim olduğudur.

Şimdi şunu merak ediyor olabilirsiniz, önbellek madem bu kadar yararlı bir yapı neden bütün belleklerde kullanılmıyor. Bunun bir tek sebebi var, ön belleklerde SRAM bellek yongaları kullanılır, bu yongalar hem çok pahalıdırlar hem de belleklerde şu anda kullanılan DRAM'e kıyaslandığında aynı hacimde daha az veri depolayabilmektedir. Önbellek istemin performansını artırır ancak bu işlevi belli bir noktaya kadar sürdürebilir. Önbelleğin sisteme asıl faydası, sık yapılan işlemleri kaydetmektir. Daha yüksek kapasiteli önbellek, daha fazla veri depolayabilecektir; ancak sık kullanılan işlemlerin sayısı sınırlıdır. Yani belli bir seviyeden sonra önbelleğin geri kalan kapasitesi arada sırada kullanılan işlemleri depolamak için kullanılır. Bunun da sisteme ve kullanıcıya hiçbir faydası olmaz.

ALINTI..

• cesh değil, cache (tampon bellek)

etkisi var, 1-2-4 mb da oyunlarda 100 fps alacağınıza 103-105 fps almanızı sağlıyor, ufak da olsa etkisi var, ama asla overclockla oluşacak farkı karşılamaz.

yani 4 mb değil de 10 mb cache olsa bile 3150 mhz e denk gelecek kadar fark yaratmaz
  • bilgiler için saolun da keşke biri de benim soruma cevap verse... tek öğrenmek istediğim, eger anakarta 1.3 den daha yüksek voltaj seceneği olsaydı daha yüksek fsb verebilir miydim? yoksa bu işlemcinin sınıRI BU MUDUR? bi de ramlerin 800den yukarı çıkmaları için kaç v gerekir? çıksa da fsb kadar etkili olur mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: StrangerXT

cesh değil, cache (tampon bellek)

etkisi var, 1-2-4 mb da oyunlarda 100 fps alacağınıza 103-105 fps almanızı sağlıyor, ufak da olsa etkisi var, ama asla overclockla oluşacak farkı karşılamaz.

yani 4 mb değil de 10 mb cache olsa bile 3150 mhz e denk gelecek kadar fark yaratmaz

benımde solemek ıstedıgım budur saygıdeger yonetıcım :) cache nın cok buyuk onem tasıdıgını zanneden arkadaslar var. eğitim şart! :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: mankurt76

egerki 3150 yi gorduysen bu yeter bence.daha fazla zorlamanın bi anlamı yok bence.imzama bakabilirsin bu arada.ben 2750 gordum ama anakartım musade etmıyo banada yetıyo zaten..onemlı olan bence cache yani önbellek olayı.4400 lerin 2 mb cache var.eger bu 4 olsaydı zaten oc ye gerek kalmazdı..

arkadaşın sistem takoz olup oc olmayınca kendini cache ile avutuyor :) bende e2160var ve toplam 1mb cache li 3dmark 2005 den 9813 işlemci puanı alıyor.buda gösteriyorki cache den ziyade frekans önemlidir.

http://forum.donanimhaber.com/m_18581483/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _prozac_ -- 24 Ekim 2007; 9:49:48 >

• quote:

Orjinalden alıntı: _prozac_

quote:

Orjinalden alıntı: mankurt76

egerki 3150 yi gorduysen bu yeter bence.daha fazla zorlamanın bi anlamı yok bence.imzama bakabilirsin bu arada.ben 2750 gordum ama anakartım musade etmıyo banada yetıyo zaten..onemlı olan bence cache yani önbellek olayı.4400 lerin 2 mb cache var.eger bu 4 olsaydı zaten oc ye gerek kalmazdı..

arkadaşın sistem takoz olup oc olmayınca kendini cache ile avutuyor :) bende e2160var ve toplam 1mb cache li 3dmark 2005 den 9813 işlemci puanı alıyor.buda gösteriyorki cache den ziyade frekans önemlidir.

http://forum.donanimhaber.com/m_18581483/tm.htm

Şiddetle katılıyorum :)

• quote:

Orjinalden alıntı: donurh

bilgiler için saolun da keşke biri de benim soruma cevap verse... tek öğrenmek istediğim, eger anakarta 1.3 den daha yüksek voltaj seceneği olsaydı daha yüksek fsb verebilir miydim? yoksa bu işlemcinin sınıRI BU MUDUR? bi de ramlerin 800den yukarı çıkmaları için kaç v gerekir? çıksa da fsb kadar etkili olur mu?

kardeş o 1.3v dediğin çipset voltajı olmasın sakın.o anakartı tanımıyorum ama biosu iyice bir kurcala bakalım cpu voltajı 1.3-1.4 diye artmaz 1.3-1.325-1.350-1.375 gibi küsüratlı artar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.