Şimdi Ara

4690 ve 4790 oyun için ileriye yönelik farklar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her türlü oyunu oynayacağım. En az 5 sene gitsin istiyorum çok değil. 4690 beni 5sene götürür mü yoksa 4790 almak mı daha mantıklı?

• Paran varda 4790 tabiki ama ısınıyor diyorlar
  • Isinan 4790k değil mi? Param olsa zaten bunu sormam direkt alırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Windforce-

Isinan 4790k değil mi? Param olsa zaten bunu sormam direkt alırım
    her halükarda 4790 alınır.
  • 4790 almalısın. Fakat stok fan yetmıyor 4.nesilerde :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bravo.qwertuu

4790 almalısın. Fakat stok fan yetmıyor 4.nesilerde :D
    Güzel işlemci; ama bu havalarda bir soğutucu da almak lazım bence. Stok fan yeterli olsa bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OldGamers86

Güzel işlemci; ama bu havalarda bir soğutucu da almak lazım bence. Stok fan yeterli olsa bile.

Alıntıları Göster
    4790 kullanıyorum asus z97 ranger anakart ve xigmatek red scorpio soğutucu ile yanılmıyorsam yükte oyunlarda falan 44 derece üstü görmedim gerekirse gene bu akşam kontrol ederim. 4790 da ısınma sorunu yok yani forumda okuduğum kadarıyla 4790k çok ısınıyor.
  • quote:

Bunu neye dayanarak söylediniz ? Kendim stok fan ile 4770 kullanıyorum oyun için bi sorun yok intelin stok fanı oyun için yeterlidir. Ancak render vb uygulamalar için stok fanı önermem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gandalf81

quote:

Bunu neye dayanarak söylediniz ? Kendim stok fan ile 4770 kullanıyorum oyun için bi sorun yok intelin stok fanı oyun için yeterlidir. Ancak render vb uygulamalar için stok fanı önermem.

Kullananların genel şikayeti çogu gidip sogutucu alıyor. Kullanan 2 3 kişiyle konusmustum stok fan ile kullanımayacagını belirttiler. Forumdaki çogu yorumda bu yönde
  • quote:

quote:

quote:

Kullananların genel şikayeti çogu gidip sogutucu alıyor. Kullanan 2 3 kişiyle konusmustum stok fan ile kullanımayacagını belirttiler. Forumdaki çogu yorumda bu yönde

Alıntıları Göster
    i7 uzun vade de daha iyi olur, çünkü işlemcileri sadece oyun kullanımı olarak değerlendirmemek lazım, yeri geliyor büyük dosyaları sıkıştırma, açma vb. işler de yapılıyor pc'ler de, ya da yüksek çözünürlüklü video resim dosyalarıyla da uğraşıyoruz yani multimedya işleri de ara da çıkabiliyor, o yüzden i7 derim.

Bu arada overclock yapılmayacağı için, hava sirkülasyonu düzgün kasa da stok fan ile de kullanılır, sonradan belki soğutucu alır yazları biraz daha rahat edersiniz.

İmla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 14 Temmuz 2014; 14:44:28 >

• quote:

quote:

quote:

Ben kullanıyorum ve memnunum benimde i7 işlemciyi stok fan ile kullanan arkadaşlarım var hepside memnun o nolucak ? oyun için yeterli stok fan bunun üstünde tartışmak istemiyorum istersen bf4 ultra değerlerde sıcaklık değerlerini atabilirim normal fanlara göre yüksek ancak kullanılabilir seviyede bu zamana kadar ne kapanma oldu nede yandı stabil kullanıyorum ki intelde bunun garantisini vermese o sogutucu koymaz kutuya.

yani forumda 4790K işlemcisinin sıcaklık değeri yüksek çıktı diye diğer diğer i7 işlemcileri stok fan ile kullanılmaz algısı oluştu azıcık yorumunun arkasında ol ve cevap ver hangi 4.nesil i7 veyahut i5 kullanıcısının stok fan ile kapanma veya yanma haberini duydun ? hiç duymadın duyamazsında kafadan atma yorumlar ile milleti yanlış yönlerdirmeyin sonra neden blok listemiz doluyor....

• Bravo.qwertuu kullanıcısına yanıt
    islemci alip stok fanda kullanan arkadaslar sikayetci olursa cok takmamak lazim cunku gayet normal

guzel bir sogutucu her zaman gereklidir diye dusunuyorum
  • Isınma konusunda güncelleme gören iki işlemci var haswell refresh de. 4690k ve 4790k geri kalanı normal haswell ile aynı soğutma tekniğine sahip.
    Yani 4670 ne kadar ısınıyor ise 4690 da o kadar ısınır 100mhz den ısı çok az fark edebilir belki.
    4770 ile 4790 da ısı farkı biraz olabilir, soğutma tekniğinde değişiklik yok iken hız 500mhz arttı bu da biraz fazla ısı yapabilir. Ama stok soğutucu ile kullanmaya engel değil elbet.
    4670k ve 4770k overclock işlemcileri olduğundan soğutma tekniklerindeki yetersizlikten dolayı overclock gördüklerinde fazla ısınıyorlardı. O yüzden intel 4690k ve 4790k işlemcilerinde bazı ileri seviye overclockcuların elleri ile yaptığı tekniği bu iki işlemcide yaptı.
    K serisi olmayanlar standart soğutucuları ile gayet güzel çalışırlar. K serisi de normal haswell ler çalışır ama overclock yapmak pek kolay değil stok soğutucular ile.

quote:

Orijinalden alıntı: burc_oker

islemci alip stok fanda kullanan arkadaslar sikayetci olursa cok takmamak lazim cunku gayet normal

guzel bir sogutucu her zaman gereklidir diye dusunuyorum

Overclock yapmayacak kişiye özel soğutucu önermek bence yanlış olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OtoburPirana -- 14 Temmuz 2014; 15:18:35 >

• Oc yapmayacağım arkadaslar. Oc için hem anakarti yukseltmek hem k serisi için ekstra para hem de iyi bir soğutucu gerekiyor. Bu yüzden oc ile hem ugrasmak hem para vermek istemiyorum. 4690 beni 3 4 sene götürmez mi yani?

Not: Kasa içi sirkulasyona önem verip islemciyi stok fanla kullanmayi düşünüyorum.
  • quote:

Oc yapmayacağım arkadaslar. Oc için hem anakarti yukseltmek hem k serisi için ekstra para hem de iyi bir soğutucu gerekiyor. Bu yüzden oc ile hem ugrasmak hem para vermek istemiyorum. 4690 beni 3 4 sene götürmez mi yani?

Not: Kasa içi sirkulasyona önem verip islemciyi stok fanla kullanmayi düşünüyorum.

3-4 seneye bir şey diyemem çünkü 2500k o kadar zamandır kullanılıyor ve performans açısından 4. nesil i5 işlemciler ile arasında fark yok.
    Yani 3 nesildir intel işlemcileri aynı performans seviyesinde ilerliyor. Sonuçta bu çıtayı intel belirliyor ve 5. nesil core serisinde ne yapacağı henüz belli değil.

Bence aceleniz yok ise bir süre daha bekleyin. Veya idarelik g3258 alıp kaç ghz e çıkıyor onu test edin. Eğer tam sistemi şimdi almak istiyorsanız da 4670 de 4690 da ikisi de şu an için oldukça güçlü işlemciler. Hangisi daha ucuz bulunur ise alınabilir.

• OtoburPirana kullanıcısına yanıt
    Zaman derken eylule kadar bekleyebilirim. 5.nesil ne Zaman gelir tahmini?
  • quote:

Zaman derken eylule kadar bekleyebilirim. 5.nesil ne Zaman gelir tahmini?

Normalde Eylül Ekim gibi çıkması bekleniyor. Ama yıl sonunu da bulabilir.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Ben kullanıyorum ve memnunum benimde i7 işlemciyi stok fan ile kullanan arkadaşlarım var hepside memnun o nolucak ? oyun için yeterli stok fan bunun üstünde tartışmak istemiyorum istersen bf4 ultra değerlerde sıcaklık değerlerini atabilirim normal fanlara göre yüksek ancak kullanılabilir seviyede bu zamana kadar ne kapanma oldu nede yandı stabil kullanıyorum ki intelde bunun garantisini vermese o sogutucu koymaz kutuya.

yani forumda 4790K işlemcisinin sıcaklık değeri yüksek çıktı diye diğer diğer i7 işlemcileri stok fan ile kullanılmaz algısı oluştu azıcık yorumunun arkasında ol ve cevap ver hangi 4.nesil i7 veyahut i5 kullanıcısının stok fan ile kapanma veya yanma haberini duydun ? hiç duymadın duyamazsında kafadan atma yorumlar ile milleti yanlış yönlerdirmeyin sonra neden blok listemiz doluyor....

Elbetteki yanmaz. Ama FPS düşüşleri yaşiyorum diye konular geçiyor ısınma olarakta neye ve hangi işlemcilere göre cok ısınıyor bunuda düşünmek lazım. Elbet reset atacak kadar degil rakiplerine göre ısınıyor 2.nesillere göre ısınıyor zaten işlemciye 800tl veren kişi gidipte 100 tl fan esirgemez heralde ?

Ama elbette her işlemciye ekstra fan fena olmaz. Rakiplerine göre ısınıyor.

• OtoburPirana kullanıcısına yanıt
    Ekime kadar beklerim ama bu sefer de mart nisana ertelerlerse
  • -Windforce- kullanıcısına yanıt
    Ekime kadar gelmez o Broadwell işlemcilier...4690k ve 4790k nın ekmeğini bi yesin intel 2015 te 5. nesli çıkartır... Çok takıntın yoksa oyunlarda ve acilse mesela yeni çıkan pentium işlemciyi al yanınada z97 anakartı al bir 6 ay sonra broadwell işlemci ile değiştirisin,diğer bileşenler kalsın
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.