Şimdi Ara

5 yaşındaki oğlumda el yıkama takıntısı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
3.381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Sakın ilaç kullanmayın. Psikiyatri'ye değil psikoloğa gidin.

Ben doktor değilim ancak o yaş için ilacın sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Çevremde böyle takıntıları olanlar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rapi-d -- 9 Haziran 2020; 10:10:42 >
  • Bu korona günlerinde evde herşeye titizlenen, dışarıdan getirdiği herşeyi yıkayan muhakkak bir yetişkin vardır. Çocuk da o kocaman hayal dünyasında bunları daha da büyütüyor olabilir. Evdeki yetişkinler durumu normalleştirirse ( sadece sözle değil davranışlarıyla da) çocuk da bir müddet sonra düzelecektir merak etmeyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vcente70 kullanıcısına yanıt
    Uygundur hocam, kolay gelsin. Aşılmayacak bir sorun değil, önemli olan üstünde durmanız.

• quote:

Orijinalden alıntı: portamann

Bu korona günlerinde evde herşeye titizlenen, dışarıdan getirdiği herşeyi yıkayan muhakkak bir yetişkin vardır. Çocuk da o kocaman hayal dünyasında bunları daha da büyütüyor olabilir. Evdeki yetişkinler durumu normalleştirirse ( sadece sözle değil davranışlarıyla da) çocuk da bir müddet sonra düzelecektir merak etmeyin.
    Katılıyorum. Ellerini yıkamak istiyorsa yıkayın. Doktora götürmek durumu daha ciddi hale getirebilir. 3 ve 4 yaşlarında 2 kızım var. Bazen bazı şeylere takıyorlar. Bazen istediklerini yapıyorum , bazen yapmıyorum. İş yok güç yok , evdeyiz mecburen. Dikkatleri dağılsın başka şeyler ile meşgul olsunlar diye evcilik bile oynadığımız oluyor.

• şu an mevcut durumuyla obsesif kompulsif bozukluğa doğru bir gidişat var gibi. onay alma davranışı, dokunmama, ellerini sürekli yıkama gibi davranışlar takıntıları geçici süreli azaltmakta ve rahatsızlığın aslında devam etmesine neden olmakta. bu davranışları aslında kendinin değil takıntısının ona yaptırdığı anlatılabilirse, çocuk istemsizce aklına gelene bu düşünceler ve yaptığı davranışlara karşı çıkabilme becerisi kazanır. en doğrusu çocuk psikiyatrisine gitmek.
  • Malesef bu beladan en çok etkilenenlerin başında çocuklarımız geliyor.Bu sabah bitecekse bitsin artıkb u korona ben okuluma gitmek istiyorum dışarı çıkmak istiyorum diye yıktı ortalığı.4 yaşında daha söyleyecek söz bile bulamadım.Oyuncakları kendim secip almak istiyorum diyor internetten sipariş verme deyip duruyor.4 yaşında daha bu çocuk.6 yaşındaki abisi de dışarda hiç bir yere dokunmuyor.

İnsanların dışarıda sorumsuzca hareket etmeleri benim artık çocuklar için kanıma dokunuyor.
  • Yorumlara çok aldanmayın, teşhis bile koyan olur.

Önce bir psikologa gitmeniz gerekli ardından gerekli görülürse psikiaytr ama bence bu noktaya %99.5 gelmez.
    Bir çocuk psikoloğu ile sizin probleminiz çözülecektir, musterih olun.
  • Küçük ve arkası olmayan bir takintidir umarım,okb ise ciddi sıkıntı

• Eğitime ara verildiğinden beri ısrarla Corona haberlerinden uzak duruyorum sırf kafayı yememek için.

Çocukta temizlik takıntısı oluşmuş, psikiyatrstle görüşmeden zarar gelmez.

• Denk geldim yazayım istedim. Söyleyeceğim için oldukça geçtir ama korkmayın. Yanında pandemi muhabbeti yapmamaya çalışın. Haberleri açmayın ve bir gün çocuğu alıp dağ bayır ne bulursanız götürün top falan oynayın biraz çamurlansın. O yaşlarda çocuğum var bizimki de tam takacaktı fark ettim uzaklaştırdık konuyu. Biraz dışarı çıkarın geç olmadan, unutacaktır. Corona'nın dana öce atlattığı bir grip olduğunu söyleyin. Bir gribini hatırlıyorsa onu hatırlatın.

Teşhisi yolu ben gösteremem ancak Psikologu üsttekilerden sonra tercih etmenizi öneririm. Aranızda çözebilirseniz çocuk için daha iyi olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EserKozmetik -- 9 Haziran 2020; 14:58:30 >
  • Profesyonel yardım istiyorsanız önce Psikologa başvurun. Daha 5 yaşındaki çocuk ilaç kullanmasın.
  • Hocam ben de aynen böyleydim, elimi ayağıma değdim ağzıma sürdüm bir şey olur mu falan diye darlıyodum annemi :D

Titiz bir çocuk belli ki, çok aşırı titiz değilse bir sorun olmaz bence
  • En kısa zamanda sorununuzun çözülmesini dilerim. benimde 2,5 yaşında kızım var ileride başımıza gelebilir diye konuyu takip edeceğim. gelişmeler oldukça ilk mesajınızı editleyip yazarsanız süreci bizim gibi ailelerde bilgilenmiş olur. Geçmiş olsun.
  • konu ile ilgili sürekli bilgilendirme yapacağım. çoğumuzun çocuğu kardeşi yeğeni var. şu anda virüs yokmuş gibi davranacağız ve corona haberlerinden mümkün olduğunca kaçacağız.
  • sabah iki yaşında ki kız kardeşinin ayaklarını öpmüş ve hiç birşey demeden oynamaya devam etmiş. inanın böyle bir şeye sevineceğim hiç aklıma gelmezdi.
  • Sokağa çıkın evladınızla toprakla oynayın beraber, çamur yapın biraz çok iyi gelecek emin olabilirsiniz.

• İyi ki durumu hemen farkedip düşünmüşsünüz.

Bir öğretmen olarak benim tavsiyem dışarıda akranlarıyla biraz daha iletişim halinde olması, oyun oynaması yönunde. Özellilke dışarıda ya da bahçede olması lazım. Yaşadığınız şehre mahalleye yere göre uygun ortam oluşturun.

Başlarda alışmasa da sonradan alışacaktır. Çocuklarla sevdiği oyunları oynaması lazım. Top iyi bir örnek. Eğer arkadaş ortamına girmekte zorluk çeker ve alışamazsa eline diğer cocukların ilgisini çekecek ve kendinin de paylaşarak daha iyi oynayabileceği bir oyuncak verin diger cocuklar hemen aralarina alacaktır. Güzel bir futbol topu da olur.

Kısacası çözüm akranlariyla oyun. Elleri kirlendiginde bir şey olmayacağını ama eve gelince yikamasinin yeterli oldusunu anlayınca unutacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANIL007 -- 9 Haziran 2020; 16:12:37 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.