Şimdi Ara

8350 ISINMA PROBLEMI AKASA MEDUSA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar Bilgisayarımı Yeni Topladım 3 12 Cm Fan Birde Akasa Medusa Aldım Kasam Thermaltake Commander İşlemci Boşta 38 43 arası degısıyor fan dönme hızı 1400 rpm felan oluyor Overclock Yapmadan 4.5 ghz yaptıgımda ise boşta 45 derece felan oluyor yükte 65 70 arası gidip geliyor birde bu AIDA64 de kararlılık testinde kaç dk lık zaman zarfı önemli sıcaklık için?

İşlemci 8350 AMD
    Mainboard ASUS M5A99FX Pro Rev2.0
    Corsair 2133 mhz 4*2 ram
    tt 600w toughtpower psu

• Öncelikle söylediğiniz sıcaklıklar Venom Medusa gibi üst düzey bir soğutucu için yüksek görünüyor.
    Belki 4.5 ghz yapınca anakart auto da voltajı fazla veriyor olabilir.
    Sizin ideal voltajı denemeler yaparak bulmanız gerekiyor.

Termal macunu çok miktarda sürmediğinize, ince bir tabaka halinde sürdüğünüze emin olun.
    Sürüş şeklinde sıkıntı yoksa ek fan takviyesi yapılabilir.
    Kasanız üzerinde tek fanla sadece arka egzoz fanla geliyor.
    Öne içeri serin hava çekecek 1 adet,
    Üste ısınan havayı dışarı atacak en az 1, hatta Medusa izin veriyorsa 2 adet 120 mm fan takın.
    Bunların yüksek devirli olmasına gerek yok 1000-1200 rpm arası olabilir.

AIDA64 ü 1-2 saat yapabilirsiniz.
    İşlemciye yüklenen oyunlarda sıkıntı yaratmıyorsa stabil kabul edilir.
  • Iron Mask kullanıcısına yanıt
    ilk önceklikle teşekkürler ilginiz için termal macunu surerken ıslemcının orta kısmına bosalttım fanı oturttugum zaman kendı yaydı etrafa dogrumudur bu sürüş şekli birde kasanın suankı hava sılkılasyonunu resım olarak paylasıyorum

egsoz fanını ıce verdirdim

medusanın ıkıncıl fanını cıkarttım (kırmızı kare alanda bulunuyordu)

arkadan hava alıp ızgaraya verıyor ortafan 2. ızgaraya üflüyor üst kısım havayı dısarıya atıyor alttakı 3 fan uste üflüyor 5.power supply fanı assagıda kaldı

bu nasıl olmus sızce

suanda ıslemcı kullanımı cok az 35-40 arası gıdıyor yarım saaatlık aıda64 programında 50-60 arasında fakat bıos ayarlarını defult a cektım yanı overclock yapılı degıl

2.resimde fan donus hızları ıslemcı kullanımını cektım suanda hdd vırus taraması yaptırdıgım ıcın ıslemcıyı kullanıyor sımdıden tesekkur ederım

8350 ISINMA PROBLEMI AKASA MEDUSA 8350 ISINMA PROBLEMI AKASA MEDUSA

• quote:

Orijinalden alıntı: secard

ilk önceklikle teşekkürler ilginiz için termal macunu surerken ıslemcının orta kısmına bosalttım fanı oturttugum zaman kendı yaydı etrafa dogrumudur bu sürüş şekli birde kasanın suankı hava sılkılasyonunu resım olarak paylasıyorum

egsoz fanını ıce verdirdim

medusanın ıkıncıl fanını cıkarttım (kırmızı kare alanda bulunuyordu)

arkadan hava alıp ızgaraya verıyor ortafan 2. ızgaraya üflüyor üst kısım havayı dısarıya atıyor alttakı 3 fan uste üflüyor 5.power supply fanı assagıda kaldı

bu nasıl olmus sızce

suanda ıslemcı kullanımı cok az 35-40 arası gıdıyor yarım saaatlık aıda64 programında 50-60 arasında fakat bıos ayarlarını defult a cektım yanı overclock yapılı degıl

2.resimde fan donus hızları ıslemcı kullanımını cektım suanda hdd vırus taraması yaptırdıgım ıcın ıslemcıyı kullanıyor sımdıden tesekkur ederım

8350 ISINMA PROBLEMI AKASA MEDUSA 8350 ISINMA PROBLEMI AKASA MEDUSA
    up

• quote:

up

Alıntıları Göster
    Dışardaydım, şimdi cevaplayabiliyorum.

Bence soğutucunun kendi fanını, yani 3 yazan fanı Medusa ya tekrar takın
    1 nolu arka egzoz fan da dışarı üflesin

Yukardaki tek beyaz fan (sanırım Akasa) ısınan havayı tahliyede yetersiz kalıyor
    Aşağıda boş kalan yere yine 12 lik fan takabilirsiniz ama şart değil.
    Ön tarafa mutlaka yeni 1 tane 12 cm takın ama içeri üflesin.
    Üstteki beyaz Akasa aynen kalsın, yönü doğru.
    Siz nedense hava akımının yönünü tam ters yapmışsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Iron Mask -- 3 Kasım 2013; 20:25:08 >

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum ilk öncelikle

Bu yöntemden önce daha fazla ısı veriyordu onun için bu şekilde birşey yapma gereği duydum kasam TT comannder modeli adamlar ön tarafa fan koymamışlar kasaya sorunum orda bu arada 10 dk önce farkettim board ın biosu eski sürümmüş hemde baya eski güncelledim overclock işlemlerim gitti şuanda defultta ısılarımı resim olarak ekliyorum birde tekrar söylediğim gibi ürününü yanında gelen akasa marka termal macunu ilk başta işlemcinin ortasına full boşalttım ve fanı ondan sonra oturttum hatta yan taraflardan biraz taşma oldu peceteyle sildim

• quote:

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum ilk öncelikle

Bu yöntemden önce daha fazla ısı veriyordu onun için bu şekilde birşey yapma gereği duydum kasam TT comannder modeli adamlar ön tarafa fan koymamışlar kasaya sorunum orda bu arada 10 dk önce farkettim board ın biosu eski sürümmüş hemde baya eski güncelledim overclock işlemlerim gitti şuanda defultta ısılarımı resim olarak ekliyorum birde tekrar söylediğim gibi ürününü yanında gelen akasa marka termal macunu ilk başta işlemcinin ortasına full boşalttım ve fanı ondan sonra oturttum hatta yan taraflardan biraz taşma oldu peceteyle sildim
    http://www.techpowerup.com/reviews/Thermaltake/Commander_MS-I_USB3/images/casefrontbottom.jpg

Resmin olduğu yerde fan takmaya yer yok diyorsanız yapacak bir şey yok.
    Son resimde CPU 35 C diyor ki eskiye göre iyi.
    Termal macun fazla sürmeyeceksiniz, incecik bir katman olacak
    Fazlası iletkenliği arttırmayıp, olumsuz etki yapar, sıcaklığı daha çok arttırır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Iron Mask

http://www.techpowerup.com/reviews/Thermaltake/Commander_MS-I_USB3/images/casefrontbottom.jpg

Resmin olduğu yerde fan takmaya yer yok diyorsanız yapacak bir şey yok.
    Son resimde CPU 35 C diyor ki eskiye göre iyi.
    Termal macun fazla sürmeyeceksiniz, incecik bir katman olacak
    Fazlası iletkenliği arttırmayıp, olumsuz etki yapar, sıcaklığı daha çok arttırır.

Alıntıları Göster
    Evet orada fan yeri yapmamış koskoca thermaltake malesef sıcak havanın daha çabuk yükseleceğini düşünerek böyle bir sistem yaptım termal macunu şimdi silip işlemcinin üzerinde kalanla deneyeceğim sonuçları bildireceğim ilginiz için teşekkürler

• quote:

Evet orada fan yeri yapmamış koskoca thermaltake malesef sıcak havanın daha çabuk yükseleceğini düşünerek böyle bir sistem yaptım termal macunu şimdi silip işlemcinin üzerinde kalanla deneyeceğim sonuçları bildireceğim ilginiz için teşekkürler

Alıntıları Göster
    Resime TT Commander incelemesinde rastladım.
    Kırmızı ile işaretlediğim deliklere 12 cm fanın uyması gerekiyor.

• Bilgisayqrin fanini sokerken alt anakart tutucusunun 1 vidasini kirdim malesef cok dandik bisey yapmislar elle cevirirken kirildi yarin kaynakciya gidip yaptiracagim evet simdi gordum eger 12 cm uyuyorsa venomun 2. Fani takip 1 adet one koyuyum fan ozaman
  • secard S kullanıcısına yanıt
    Fanların hava akış yönleri ters gibi sanki :/

1 ve 2 nin dışarı doğru olsa daha doğru olacak gibi ben aynısını kullanıyorum.
    Evet açtım vida yerlerı cok kucuk bende hızlı yapıstırıcıyla bı adet on tarafa fan yerlestırdım arkadakı egsoz fanı yıne ters cevırdım fakat uste fan takamacagım sanırım cok buyuk etkısı olurmu bılemıyorum :S
  • quote:

Evet açtım vida yerlerı cok kucuk bende hızlı yapıstırıcıyla bı adet on tarafa fan yerlestırdım arkadakı egsoz fanı yıne ters cevırdım fakat uste fan takamacagım sanırım cok buyuk etkısı olurmu bılemıyorum :S
    Bence kasayla yada kasa fanları ile ilgili bir durum değil. Sıcaklık değerleri çok yüksek ya fazla macun sürdünüz yada soğutucu montajında bir sıkıntı olabilir. Soğutucu fanlarıda arka eksoza eksozda dışarı üflesin.
  • İlk öncelikle ilginiz için teşekkür ederim ilk sürdüğüm termal macunu kolonya mendil yöntemiyle temizledim ve zalmanın high performance termal macunu sipariş ettim geldiğinte çarpı şekildemi uyguluyum yoksa yüzeye yayıyımı yarın geliyor termal macunum ön tarafada takviye fan ekledim arkadaki egsozu dışarı atması için ayarladım fakat üst taraftaki fanı takamayacağım gibi , egsoz fanından attırdığım zaman sıcak havayı üst fanı kullanmama gerek varmı
    Üste fan takarsan işlemci soğutucuyu da yukarı bakacak şekilde takarsan biraz faydası olabilir ancak şu anki haliylede problem yok. Internette en iyisi X şeklinde deniyor. Ben cumartesi macunu yeniledim macun TX-3 ve çok koyu kıvamlı bu sebeple X şeklinde sürdüm. senin aldığın macunda bildiğim kadarı ile koyu kıvamlı, eğer ortaya sıkarsan işlemci yüzeyine çok fazla yayılmayabilir. Bu sebeple X şeklinde yapman yada orta noktanın eşit şekilde aşağısına ve yukarısına 2 adet çizgi halinde sürmen daha iyi olur.

Not: Yüzeye yaymayı tavsiye etmiyorlar çok fazla hava boşluğu oluştuğu için. Kendi yayılmaya başladığında hava boşluklarınıda atıyor dışarı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unstained -- 4 Kasım 2013; 15:59:10 >
  • X şeklinde Yoğunluk olarak nasıl sürmem gerekiyor çok fazla sürmeyeceğim sanırım
    Şırınganın ucundan çıkan haliyle bir kere sür üstünden bir daha geçme.
  • Teşekkür ederim birde aldığım termal macun sanırım baya yoğun kıvamlıymış kuruyormuş hemen genelde gpu larda kullanılıyormuş yine aynı şekilde sürmeyi deneyeceğim
    Macnu sürdükten sonra sıcaklık değerlerini paylaşırsan sevinirim. Önceki sürdüğün macun akasa mıydı? Tamamını mı kullandın?
  • Tabiki paylaşacağım evet medusanın içinden çıkan macundu hepsini kullandım yaklasık 1.5 g sanırım yanlışı orada yaptım birazda yanlardan taşmıştı onuda sildim peçeteyle :D
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.