Şimdi Ara

A85'TE KIRMIZI GÖZ...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
748
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu A85 sanki kırmızı gözleri engellemiyor gibi geldi bana...ayarlarından kırmızı göz önlemeyi açtığım halde insanlarda bariz kırmızı kırmızı gözler çıkıyor..sizce nedendir...A85 kullananlar da tecrübelerini yazabilir mi lütfen..

• Sevgili @kayas,

A85 ile çekilen fotoğraflarda bazen kırmızı göz problemine rastlanmaktadır fakat bu, bazı marka/model fotoğraf makinelerine göre çok da kokutucu boyutta değildir.

Kırmızı göze biraz daha engel olabilmek için benim tavsiyem; öncelikle fotoğrafını çekeceğin kişiden tam olarak objektife değil de, senin omuzuna bakmasını ya da fotoğrafı çekmeden önce bir kaç saniyeliğine gözlerini kapatıp dinlendirmesini isteyebilirsin.

Bunların sonucunda kırmızı göz problemi devam ediyorsa, bu sefer de çeşitli yazılımlar yardımıyla bunu ortadan kaldırabilirsin.

Kolay Gelsin.
  • Sevgili mtkn3;

Kişilere direk objektife bakmamalarını söylemek oldukça mantıklı.teşekkür ederim...Anlamadığım konu A85 te kırmızı gözü önlemek üzere AF Assist Lamp kullanılıyor..bukadar zayıf bir ışık buna nasıl engel olabilir ki zaten..Gerçi bu kırmızı gözün nedenini de tam olarak bilmiyorum ama(buarada biliyorsanız öğrenmek isterim) sanırım o ışığın fotoğrafı çekilen kişiye ulaşması gerek...haliyle kişi biraz uzaksa bu mümkün değil..Benim daha önce kullandığım SLR makinamda bu iş flaşla yapılıyordu..herneyse canımı sıkan konulardan biriydi...
  • Ben daha once a60 kullandım. AF Assist Lamp hem kırmızı goz onlemeye hemde az ısık ortamlarında netlemeye yardımcı oluyor. AF Assist Lamp fotograf cekerken insanları cok rahatsız ediyordu. Belli bir mesafede AF Assist Lamp kırmızı gozu onluyor bende hic sorun olmadı. Fakat mesafe uzayınca etkinligi azalıyor. Birde foto cekerken insanların AF Assist Lamp a bakmalarını sagla bakalım sonuc nasıl olacak.
    Mesela elimdeki bir toplu cekim fotoda objektife bakanlarda kırmızı goz olusmuyor, fakat gozunu saga sola kaydıran larda olsuyor. AF Assist Lamp a bakmadıkları icin.

Kırmızı göz oluşumunun sebebi ise basitce, cakan flaş gözde retinada patladığı için kırmızı göz görüntüsü oluşur. Karanlık ortamlarda göz bebeği büyür. Bu arada çakan flaş direkt olarak retinaya ulaşır ve fotoğrafta kırmızı gözlü insanlar ortaya çıkar. O yuzden gozun bir ısık kaynagına bakmasıyla yada on flash la goz bebegi kucultulur. Boylece ısık retinaya tamamen ulasamaz ve yansıma yapmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 2 Şubat 2005, 16:02:12 >

• arkadaşlar burda nasıl forum konusu açabilirim bana yardımcı olabilir misiniz?
  • Bir arkaşını karşına al objektife baksın bi zoomsuz bi yarı zoomlu bide full zoomlu cek bakalım bişi farkedicekmi. Bende a80 var full zoomda yani dijital zoom devreye gırınce gözler kırmızı cıkabiliyor zoomsuz öle bişeye rastlamadım .
  • Söylediklerinizi akşam deniycem..Yalnız bişiy daha dikkatimi çekti sanki renkli gözlülerde kırmızı göz daha çokoluyor..fotoğraflara bakıyorum..gurup içinde sadece renkli gözlü bir arkadaşın gözleri şeytan gibi çıkmış..Herneyse konuyu çok uzatmaya gerek yok..denemelerden sonra bilgi veririm..
  • Foto çekerken kişilere kırmızı ışığa bakmaları söylemen yeterli olur zaten zayıf olan ışığın kişilere ulaşması mümkün değil o yüzden kırmızı ışığa bakan gözün, göz bebeğinin büyüklüğü değiştiği için uygun hale gelir ve fotoğrafta kırmızı çıkmaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: meliksah16

Foto çekerken kişilere kırmızı ışığa bakmaları söylemen yeterli olur zaten zayıf olan ışığın kişilere ulaşması mümkün değil o yüzden kırmızı ışığa bakan gözün, göz bebeğinin büyüklüğü değiştiği için uygun hale gelir ve fotoğrafta kırmızı çıkmaz

çok güzel bir çzöüm.tebrikler dostum
  • Vay be bende diyordum Bu kırmızı ışık ne
  • burda anahtar konu göz bebeğinde geri yansıyan ışığı azaltmayı sağlamak bunun için çeşitli metodlarla göz bebeğini kücültmek amaçlanıyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.