Şimdi Ara

Acilll Emedur mu Metpamid mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
8
Cevap
0
Favori
33.649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba,bu gün akşam 21:30'da otobüs yolculuğum var.Mide bulantısı için 2 hap aldım.Emedur ve Metpamid diye.Sizce hangisi daha iyi?Kullanan varsa yorum yazabilir mi?Özellikle ikisini de kullanan birisi varsa ve yorum yaparsa çok iyi olur.Şimdiden teşekkürler.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Emedur mu Metpamid mi: Farklar ve Benzerlikler

Bulantı ve kusma gibi mide-bağırsak rahatsızlıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan iki ilaç olan Emedur ve Metpamid arasındaki farkı merak ediyor olabilirsiniz. Her iki ilacın da benzer kullanımları ve yan etkileri olsa da bazı önemli farklılıkları da vardır.

Emedur ve Metpamid Arasındaki Temel Fark

Emedur ve Metpamid arasındaki temel fark, etki mekanizmalarında yatmaktadır. Emedur, kusma merkezini bloke ederek etki eden bir antiemetiktir. Metpamid ise mide ve bağırsaklardaki kas hareketlerini uyararak etki eden bir prokinetiktir.

Kullanım Alanları

• Emedur: Kusma, mide bulantısı ve ameliyat sonrası bulantı ve kusmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılır.
    • Metpamid: Gastroparezi (mide boşalmasının gecikmesi), hazımsızlık ve mide bulantısı gibi mide-bağırsak hareketlilik bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

Yan Etkiler

Emedur ve Metpamid'in başlıca yan etkileri arasında şunlar bulunur:

• Baş ağrısı
    • Baş dönmesi
    • Uyku hali (Emedur'da daha yaygındır)
    • İshal (Metpamid'de daha yaygındır)

Diğer Farklar

• Dozaj: Emedur tipik olarak günde bir kez alınırken, Metpamid günde birkaç kez alınabilir.
    • Aktif Bileşenler: Emedur'un aktif bileşeni ondansetron hidroklorürdür. Metpamid'in aktif bileşeni ise metoklopramid hidroklorürdür.
    • Emilim: Emedur ağızdan alındığında hızla emilirken, Metpamid daha yavaş emilir.
    • Etkileşimler: Metpamid, diğer bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve etkinliklerini azaltabilir.

Hangisini Seçmelisiniz?

Emedur mu Metpamid mi kullanmanız gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Seçim, spesifik semptomlarınıza, altta yatan tıbbi durumunuza ve diğer kullandığınız ilaçlara bağlı olacaktır.

Emedur bulantı ve kusmaya karşı daha etkiliyken, Metpamid mide hareketliliğini iyileştirmede daha etkilidir. Doktorunuz, belirli ihtiyaçlarınızı karşılamak için en uygun ilacı reçete edecektir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Emedur'u kullanmadım daha önce.Ancak metpamid mide bulantısını keser,uyku getirir.Bi'de rahatsız gibiysen fena terletir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taarin

Emedur'u kullanmadım daha önce.Ancak metpamid mide bulantısını keser,uyku getirir.Bi'de rahatsız gibiysen fena terletir.

Peki Metpamid'i miden bulanınca mı içiyorsun?Yoksa otobüse binmeden yarım saat önce civarı mı?
  • emedur yan etkileri

Aşırı duyarlıkreaksiyonları ve Parkinson benzeri semptomlar bildirilmiştir.Kan diskrazileri, görme bulanıklığı, konvülziyon, diyare, depresyon,baş dönmesi, baş ağrısı, uyuşukluk, sarılık, kas krampları ve opistotonusbildirilmiştir. Bunlardan herhangi biri gö-rüldüğünde ilacın kullanımınason verilmelidir. Alerjik tipte deri reaksiyonları gö-rülmüştür.İlk duyarlık belirtisinde ilacın kullanımı hemen durdurulmalıdır.

metpamid yan etkileri

Yan Etkileri: Uyuşukluk,yorgunluk, huzursuzluk, halsizlik, insomnia, baş ağrısı, konfüzyon,baş dönmesi veya depresyon gö-rülebilir. Nadiren hallüsinasyon haligö-rülebilir.

metpamid yan etkisi daha az
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafalkoc123

quote:

Orijinalden alıntı: Taarin

Emedur'u kullanmadım daha önce.Ancak metpamid mide bulantısını keser,uyku getirir.Bi'de rahatsız gibiysen fena terletir.

Peki Metpamid'i miden bulanınca mı içiyorsun?Yoksa otobüse binmeden yarım saat önce civarı mı?

Ben yol tuttuğu için içmiyordum bi zamanlar her sabah kusmak gibi bi derdim vardı o yüzden kalkar kalkmaz içiyordum.Yanlız kardeşimi yol tutuyor uzun yola çıkmadan yarım saat-bir saat önce içiyor böylece yolda uyuyor mide bulantısıda yaşamıyor.Ama dediğim gibi yol uzunsa ve uyuyamam dersen salak gibi yapabilir yani çok bunaltabilir seni

• emedur 'un adında hayır yok sakata gelebilirsin, ben olsam metpamid kullanırdım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dramamin dedi babam ama ikisi arasında emedur olabilir dedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Susanoo

Dramamin dedi babam ama ikisi arasında emedur olabilir dedi.

Ben de Dramamine istiyordum ama eczaneden istedim reçetesiz verilmiyormuş.O yüzden bende bu ikisini aldım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.