Şimdi Ara

ADSL Bina içi Dağıtımı İle ilgili Birkaç soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar.. Diyelimki 4 daire birleşip 1 mb lik adsl aldık, bunu bölücü ile böldüğümüzde, dairelerden biri interneti kullanmadığı zaman bile olsa diğer daireler 1mb/4 yani maksimum 256 kb den mi faydalanır? Yoksa 1 mb/3 333 kb den mi?

• Öle bir durumda sizin bant genişliğiniz 1Mb olduğu için 3 bilgisayar toplam 1Mb kullanır. Ama bu herkes 333.333 Kb kullanır anlamına gelmiyor. 3 makine toplam 1Mb.
  • o olay karşı tarafdaki serverın durumuna göre çok değişiyor
    örnek veriyom eğer 1 numaralı daire türkiyede bulunna bir serverdan dosya çekiyorsa büyük b ihtimalle hattın büyük kısmını alacaktır yani 750 küsürünü o kullanır sizde(geri kalan 3 daire) 300kb gibi bir bağlantı düşer.
    yani 3 bilgisayarda yoğunluk az ise 4. bilgisayardada fazla ise hattın büyük kısmını o alır
  • Öncelikle direk eşit paylaştırma olmaz.. Yani herkese eşit düşmeyebilir. Biri E-donkey overnet gibi bi program açarsa diğerleri "zırnık" kadar az alabilir:) Hatta gelip zilinize basabilir. Örneğin sınırsız varken ben overnet açtığımda abim içerden interneti koklayarak kullanıyordu. Ama herkes webte dolaşıyorsa ortada d/l yoksa aşağı yukarı eşit dağılır hatta bazı durumlarda herkese 1024 bile düşebilir web gezerken biri sayfayı açaken diğer 3 daire sayfa açmış sayfaya bakıyo olursa (örneğin forumda bişiler okumak veya yazmak gibi) 4. kişi 1024 ün hepsini alır sayfasını açarken. Veya diğer dairelerin bilgisayarları kapalıysa sana 1024 düşer.
  • Çok teşekkürler arkadaşlar..Bben p2m gibi paylaşım programlarını çok kullanıyorum.. komşularımlada kötü olmak istemiyorum. Peki; Dairelerin en az 1024/4= 256 kb, en fazla ise sınırsız(örneğimizde 1024) alacak şekilde paylaştıran, ayarlayabilen program yok mu?
  • Senin yapmak istediğini ZyXEL modemlerle yapabilirsin. Ancak bandwith özelliği bulunmalı. Tüm kullanızılara limit verebilirsini ve bu limitleri geçemezler

Ör: 1024 / 4 = 256Kbps kişi başı download. Herhangi bir kişi download'a yüklense bile senin bağlantında bir yavaşlama olmaz.
    Ayrıca artan band genişiğinide paylaştırabiliyorsun. Yani adam bu bağlantının (256 kbps) tümünü değilde 156kbps'ini kullanıyosa geri kalan 100kbps'i diğer kullanıcılara paylaştırabiliyor.
    Bu tam sizin aradığınız bir özellik olsa gerek
  • Netlimiter işini görür. Hatta herkes netlimiter kullanırsa 1024/4=herkese 256k olayını tamı tamına eşit olmasada eşite yakın sağlarsınız (aradaki farkı anlamazsınız. Ama sürekli netlimiter kullanırsanız verimsiz olur. örneğin komşuların hepsi yattı uyudu bilgisayarı kapadılar 1024 ü sen kullanabilirsin bu taktirde..
    Bu arada bir belirtme olarak ekliyim bina içinde dağıtım yapmak kesinlikle yasal değil aklınızda bulunsun.
  • birader MIISP ( Mahalle İçi ISP ) olmak da zor iş ,sorumluluk istiyor ,ben kendimden biliyorum ,modem daima açık , birisi down yaptığında diğerleri çuvallayabiliyor , ama Allahtan pek sık kesişmiyor kullanma saatlerimiz.

yerel ağda bilgisayar tanımına şunu yazdım = Ağın Ağası
  • çok sağolun.. Netlimiter en ekonomik çözüm galiba.. Eğer kimse kullanmadığında bir daireye 1024 verebiliyorsa çok iyi..
    @tonythetonguc netlimiter, herkes uyuduğunda 1024 kullanabilirsin demişsin peki ne açıdan verimsiz olur?
  • MI-ISP bu terimi tuttum walla..
    SI-ISP site içi ISP
    AISP apartmaniçi ISP
    :))

quote:

Orjinalden alıntı: Azimkar

birader MIISP ( Mahalle İçi ISP ) olmak da zor iş ,sorumluluk istiyor ,ben kendimden biliyorum ,modem daima açık , birisi down yaptığında diğerleri çuvallayabiliyor , ama Allahtan pek sık kesişmiyor kullanma saatlerimiz.

yerel ağda bilgisayar tanımına şunu yazdım = Ağın Ağası
  • netlimiter bence kesinlikle çözüm olamaz. İllaki birileri uyanıklık yapıp netlimiter'da kendisine izin verilen 256kbps'lik sınırı takmayacaktır. Biz ev içinde (EIISP) böyle bir anlaşmaya vardık üç bilgisayar ama hernedense benim dışımda kimse anlaşmaya sadık kalmayı gerekli görmedi. Kaldıki sen ayrı ayrı evlere paylaştıracaksın kimin kendine ne kadar limit koyduğunu kimse bilmeyecek... Bence en iyi çözüm csniper'in de dediği gibi bant genişliğini paylaştırabilen yetenekli bir modem almak yada eski bir makineye bir router bağlayıp onu hep açık kalan bir sunucuya çevirmek ve paylaşımı bu sunucu üzerinden yapmak....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pacman -- 4 Kasım 2005, 22:42:20 >
  • Bende 3 ethernetli 1 de wireless bağlantı var.Diğer makineler kapalı olsa bile bağlantı hızı 1/4 oluyor.Yani diğer makineler açık veya kapalı birşey farketmiyor.Bunun sebebi nedir acaba?Modem:US Robotics 9106.
    Bağlantı.512k limitli.Speeedtestte hızımı en fazla 240k falan görebildim ama genelde 128 civarı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.