Şimdi Ara

(Aldim)i7-7700k / Asus strix z270g / G.skill tridient z 3600 CL15/ be quiet 80+gold (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
2
Favori
2.663
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

Bu cipsette m.2 kullanimi maalesef mantikli degil. 40 lane islemci altinda bu diskleri kullanmak ciddi sorunlara yol aciyor.

Su anda z270 cipsette 8x pci ssd, 4x nmve ve ekran karti kullaniyorum. Ekran karti 16x ten 8x e donwgrade edilmis vaziyette. Kaldiki ses kartini takarsam x4e dusecek. Yani bu cipsette bu tur islere kalkismanin mantiksiz oldugunu gormus olduk.

Standart ssd lerin nvme m.2 ler karsisinda hissedilir farki yok. Ironik olanda su; sanki besleyecek islemci varmis gibi 2 tane m.2 yuvasi koymuslar. Neymis efendim intelin optane teknolojisi ile raid kuralim diye. 512gb nvme diskin fiyati 1500 lira desek, 3000 liraya 1 tb lik 5000 mb/s okuma hizinda yer elde ederiz. Ederiz de windows ve programlarin acilip kapanma hizi 850 evo ile ayni olunca biraz komik oluyor.

Sozun ozu; sata 3 ssd ile sonuna kadar gidip yatirimi baska donanima yapmak ve bozulana kadar kullanmak en mantiklisi gibi gorunuyor.

Hocam , sizin icinde hepimiz icinde biraz daha baktim, aslinda alirken zaten bunlara bakmistim da yeniden hatirladim.

simdi sizin hesapta bi sikinti var, yazdiginiz 8x 4x leri lane olarak kabul ediyorum.. "8x pci ssd" nedir sizdeki hocam? zaten bizim tartistigimiz en hizli olan nvme ssd ler 4 adet pci lane kullanabiliyormus en fazla ..yani x4 pcie 3.0 , 2500 mb/s yazan nvme ler icin gerekli..sizde "x8 pci ssd" kullanan ne olabilirki ?.

Simdi bazi aciklamar:

lane denilen tasima kanallari diyelim, hem cpu ile hemde chipset (bende z270) ile ayri ayri geliyormus..
    CPU lane leri genelde GPU icin (garfik karti) kullanimda..1 adet x16 pcie 3.0 bagladik.. grafik karti tam full x16 lane ini kullandi bunda sorun yok.

Z170 : cpu daki lane lere ek olarak , 20 lane sunuyor üzerindeki chipset ile (sanirim güney köprüsü)
    z270 : cpu daki lane lere yine ek olarak , 24 lane sunuyor..

bu sisteme 1 adet te nvme m.2 ssd bagladiginizda , x4 lane Chipset üzerinden gidiyor , GPU iletisiminde (hala x16) , düsme yok..

geriye z270 de hala 24-4 = 20 lane kaliyor..bunlarda diger aygitlara hayli hayli yeter diye düsünüyorum..

Bakin resimler daha aciklayi olacak :

(Aldim)i7-7700k / Asus strix z270g / G.skill tridient z 3600 CL15/ be quiet 80+gold

(Aldim)i7-7700k / Asus strix z270g / G.skill tridient z 3600 CL15/ be quiet 80+gold

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buddah -- 8 Şubat 2017; 2:55:46 >

• buddah kullanıcısına yanıt
    Selamlar ustad.

Yazima baslamadan once dusuncenizde hakli oldugunuzu belirteyim. Dogrudur, standart bir kullanici sizin gibi dusunecek ve bu ise baslayacaktir. Fakat yukarida yazdigim gibi biraz birseyler istemeye basladikmi hemen bizi bir ust cipsete atmaya zorluyor ureticiler.

Z270 te cipsetten gelen +4 lane bizim icin bir avantaj olsada yeterli olmadigini anlatmak istemistim.

Daha aciklayici olarak anlatayim; simdi benim elimde sistemin kurulu oldugu 960gb lik bir ocz 350 serisi bir disk bulunmakta. Bunun karsisinda da 950 pro nvme gibi pci exp hatti kullanan baska bir disk bulunmakta. Yakin zaman da cipsetin izin vermemesinden dolayi sattigim intel 750 serisi baska bir disk ve ses kartini da hesaba kattigimizda soyle bir hesap ortaya cikmakta.

8x ocz

4x samsung 950pro

4x ve yukarisi diyor intel 750 serisi. Cunku 4x le kalmiyor irst ile (intel rapid storage technology) daha fazla kullanabiliyor.

1x ses karti

16x ekran karti (tek kart)

Dedigimizde ekran karti icin maalesef 4x pci lane kalmakta.

Yani bunlara gerek var yada yok konusu ayri bir tartisma konusu olabilir. Intelin sisirip yere goge sigdiramadigi z270 cipsetini gormek adina x99 dan bu cipsete gectim.

Yenilik olarak sadece yukarida yazdigim gibi nvme diskleri sorunsuz olarak raid yapabildigini gordum. Bununda kullaniciya arti olarak bir katkisi olmadigini soyledim ki muhtemelen sizde benimle ayni gorustesinizdir.

Yani intel bize bu cipsette diyorki; 2 tane nvme disk tak 1 tane ekran karti tak sonra o pci slotlari ile oynama. Uyarsa boyle, uymazsa bir ust cipsete gec. Bakalim 44 lane ile x299 cipset bize ne getirecek.

Kaynaklar:

http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/pc-components/storage/disk-drives-hdd-ssd/ocz-revodrive-350-1260185/review

http://www.trustedreviews.com/intel-ssd-750-review

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xdeliruzgar -- 8 Şubat 2017; 7:27:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

Selamlar ustad.

Yazima baslamadan once dusuncenizde hakli oldugunuzu belirteyim. Dogrudur, standart bir kullanici sizin gibi dusunecek ve bu ise baslayacaktir. Fakat yukarida yazdigim gibi biraz birseyler istemeye basladikmi hemen bizi bir ust cipsete atmaya zorluyor ureticiler.

Z270 te cipsetten gelen +4 lane bizim icin bir avantaj olsada yeterli olmadigini anlatmak istemistim.

Daha aciklayici olarak anlatayim; simdi benim elimde sistemin kurulu oldugu 960gb lik bir ocz 350 serisi bir disk bulunmakta. Bunun karsisinda da 950 pro nvme gibi pci exp hatti kullanan baska bir disk bulunmakta. Yakin zaman da cipsetin izin vermemesinden dolayi sattigim intel 750 serisi baska bir disk ve ses kartini da hesaba kattigimizda soyle bir hesap ortaya cikmakta.

8x ocz

4x samsung 950pro

4x ve yukarisi diyor intel 750 serisi. Cunku 4x le kalmiyor irst ile (intel rapid storage technology) daha fazla kullanabiliyor.

1x ses karti

16x ekran karti (tek kart)

Dedigimizde ekran karti icin maalesef 4x pci lane kalmakta.

Yani bunlara gerek var yada yok konusu ayri bir tartisma konusu olabilir. Intelin sisirip yere goge sigdiramadigi z270 cipsetini gormek adina x99 dan bu cipsete gectim.

Yenilik olarak sadece yukarida yazdigim gibi nvme diskleri sorunsuz olarak raid yapabildigini gordum. Bununda kullaniciya arti olarak bir katkisi olmadigini soyledim ki muhtemelen sizde benimle ayni gorustesinizdir.

Yani intel bize bu cipsette diyorki; 2 tane nvme disk tak 1 tane ekran karti tak sonra o pci slotlari ile oynama. Uyarsa boyle, uymazsa bir ust cipsete gec. Bakalim 44 lane ile x299 cipset bize ne getirecek.

Kaynaklar:
    http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/pc-components/storage/disk-drives-hdd-ssd/ocz-revodrive-350-1260185/review

http://www.trustedreviews.com/intel-ssd-750-review

Aynen hocam , ilk mesajinizida katilmistim. gece aceleyle oraya deginmedim.. Aynen yok optan teknolojisi vs, filan gereksiz ve makul olmayan fiyatlar..Bunlarin hepsi nihayetinde son kullanicilar icin pazarlama göz boyama, yoksa gercek günlük uygulamada yeri yok..

Bu arada ekipmanlari görünce simdi anladim sizdeki sikintiyi, haklisiniz.Sizin kaynaklardan arkadaslar icinde özetleyecegim :

Sizin olayi aslinda intel 750 bozuyor, bir tek bu kart , CPU nun PCIe lane lerinden kullanir (yer) diyor.
    Sizin diger ocz 350 de x8 adet pcie e kadar kullanabilir diyor ancak, bu SSD sadece Anakartin PCie lanelerinden yiyor..islemci lanelerine dokunmuyor..Ve Z270 de ocz 350 hic problem degil ama intel 750 de özel bi durum var , grafige ayrilmis laneleri kullaniyor.Bununda sebebi sanirim, intel 750 takan adamin grafik le isi olmaz mi dediler burasini sadece tahmini yaziyorum, sadece server filan mi isletenler intel 750 kullaniyor diye düsünülüyor? onu bilemiyorum..

reklamina baksan resmi sitesinde) millet aldanip x4 lane diye alcak intel 750 yi, bende bilmiyordum, ama isin asli cpu lane yiyormus :http://www.intel.com/content/www/us/en/solid-state-drives/solid-state-drives-750-series.html

siz 2 tane ocz 350 taksaniz bile intel 750 den daha avantajlisiniz.. Kaldiki bizler sadece yani ben kendi adima sadece 1x x16 ekran karti + 1 yada 2 adet x4 nvme den öteye gecemem..ses karti da bizde onboard kalcak tabiki..Sonucta desktop serisi hocam..

Ekleme :
    Hocam bi ayrinti daha gözüme carpti , simdi sizdeki ocx 350 x8 adet pcie lane kullanir diyor ya, orda generation 2.0 demis..yani simdi bizim konustugumuz bu pcie lane ler hep generation 3.0 acaba belki yeni versiyonda x4 lane yetiyormu bu kartlara?..cünkü sizin o kaynak 2014 yazisi , orda bahsettigi laneler hep pcie 2.0 olanlar..

Sizin Cözüm , yani hepimizin , bu kartlara sadece pcie 3.0 cihazlar takmak o zaman x4 lane bile kurtariyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buddah -- 8 Şubat 2017; 15:2:19 >

7700K kaça geldi sana?
    Selamlar ustad. Olay gordugunuz gibi.

Fakat ocz de x4 slotu denedim disk direk yari hizinda calisiyor. Yani benden x16 slotuna takmami istiyor diski. E bizim seridede 2 tane x16 slotu var. Biri diske digeri ekran kartina al sana 24 lane iptal. Ustune 950 pro ve inteli ekledikmi durum felaket yani :)).

• Cümleyi yanlış anlaşılmaya müsait mi kurmuşum bilmiyorum fakat anlatmak istediğim de buydu :)

RX 480 tek başına yükte 110-115w cektiğine göre GTX 1060 çok daha azını çekecektir , buna vurgu yaptım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

7700K kaça geldi sana?

374 € ama simdi düstü 348 € e ebay de , 359 a da normal online shoplarda satiliyor..
    Hmm fena fiyat değil hayırlı olsun.
  • Emegine saglik guzel bilgisayar toplamissiniz.

3600mhz ram sizi ucurur photosop yaparken cok zaman kazandirir hele hele birde ramdisk yaparsaniz yapmada yaninda seyret =)

Yalniz hoca keske baska kasaya koysaydiniz o pqrcalari nzxt felan daha serin bi kasaya cunku bende kullqndim ds cube ekran karti on tarqfinda hava filtr3si olmadigi icin cok isiniyor kasa icindeki bilesenler ozelliklede cpu.ekran karti isisini hava sogutmq dir3k kendine c3kic3k oyun oynarken en iyi secenek h80 yada h100 hlgibi tepeye bir sivi sogutma takmaktan geciyor.en ufak bir ornek ver3yim ds cubeden hyper212evo ile kullqnirken cpu ve gpu 90larda g3zerken corsair obsadian 350d g3ctigimdeyse 60 derecelrrde geziyordu sistem.bunun nedeni ekran karti r3ferans tasarim degilde 2fanli ve icerden aldigi sicak havay8 tekrar iceri atmasi ve arkadaki 14cm fanin yetersiz kalmasiydi =(.h100i bile kar etmemisti sicakliklari indirmeye suan termaltake core v1 kullaniyorum kafam rahat her yerindee hava penceresi mevcut!
    Demem oki cm ds cube kullanisli ama performansi cok kotu sirf sekilden ibaret gorunusu guzel ama icerde sikisip kaliy9r sicak hava =(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 18 Şubat 2017; 13:59:49 >

Termal macun olarak thermal grizzly kryonaut çok övülüyor, siz zaten bir termal macun alıp kullanmışsınızdır ancak sizden sonrakiler için bir tavsiye olsun.
    Ram amazon'da listemde, 225€ civarı sürekli, siz kaça aldınız?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.