Şimdi Ara

Alnım açıldı iz kalır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
23.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selam benım bu sabah gozum karardı ve yere dustum duserken alnımı kapının kenarına carptım ve yaklasık 3 cmlık dıkey bır yara olustu,çok kanadı.ve cok hafıfte derın.dikiş attırmadım kendı kendıne geçmesini bekleyecegım fakat cok onemlı ve kılıt bır yerde(gozumde) ve ız kalmamasını ıstıyorum acaba onerebılecegınız ılac tedavı yada yapabılecegım seyler varmıdır?Teşekkurler.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Alnımda Yarılma Oldu, İz Kalır mı?

Alın yarılması, kaşların üzerinde oluşan ve genellikle düşme veya çarpma sonucu meydana gelen bir yaralanmadır. Yaraların şiddeti yüzeysel çiziklerden derin yırtıklara kadar değişebilir.

Bir alın yarılması meydana geldiğinde, iz kalıp kalmayacağını belirleyen birkaç faktör vardır:

Yaranın Derinliği:

• Yüzeysel yaralar genellikle iz bırakmadan iyileşir.
    • Derin yaralar, özellikle kasları veya kemiği içeriyorsa iz bırakma olasılığı daha yüksektir.

Yaranın Bakımı:

• Yarayı temiz tutmak ve uygun şekilde bakmak iz oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.
    • Açık yaraları pansuman yapmak ve enfeksiyonu önleyen antibiyotikler kullanmak önemlidir.

Dikiş:

• Derin veya geniş yaralar genellikle dikiş atılması gerektirir. Dikişler, yaraların düzgün bir şekilde iyileşmesine ve iz oluşumunu en aza indirmesine yardımcı olur.

Yaraya Dikiş Atılmaması Durumu:

• Yaraya dikiş atılmazsa, iz oluşma riski artar. Bunun nedeni, yaranın düzgün iyileşememesi ve kenarlarının ayrılma eğilimidir.

Kişisel Faktörler:

• Genetik faktörler ve yaş da iz oluşumunda rol oynayabilir. Yaşlı ciltler genç ciltlere göre daha çok iz bırakma eğilimindedir.

Öneriler:

• Alnınızda bir yaralanma meydana gelirse, yaranın temizlenmesi ve değerlendirilmesi için bir doktora başvurun.
    • Doktorunuz yaranın dikiş atılması gerekip gerekmediğine karar verecektir.
    • Yaranın uygun şekilde bakımını yapın ve doktorunuzun talimatlarına uyun.
    • İz oluşumunu en aza indirmek için yarayı güneş ışığından koruyun.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • İz kalabilme ihtimalı yüksek.
    Ben çocukken(3 yaşında falan) çorba yiycem diye alnımı çizmişim, hala izi var ama saçlar kapatıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: AfroEx

Arkadaşlar selam benım bu sabah gozum karardı ve yere dustum duserken alnımı kapının kenarına carptım ve yaklasık 3 cmlık dıkey bır yara olustu,çok kanadı.ve cok hafıfte derın.dikiş attırmadım kendı kendıne geçmesini bekleyecegım fakat cok onemlı ve kılıt bır yerde(gozumde) ve ız kalmamasını ıstıyorum acaba onerebılecegınız ılac tedavı yada yapabılecegım seyler varmıdır?Teşekkurler.

Merhaba,

doğru mu anladım, gözün kararıyor, alnını çarpıyorsun, derin yara kilit yerde gözünde?

iz kalıp kalmaması önemli değil, neden bayıldığın önemli? DOktora gittin mi bu sebeple..

iz kalmaması için, samırsak sürebilirsin.. ama gözündeyse göz kapağındaysa sürme.. gözüne gelirse yakar,

yarının yerini daha detaylı söyleyebilir misin?

• Benim de alnımda 2 cm'lik bir yara izi var. İz kalmasın diye dikiş attırmadım demişsiniz ama dikiş yarayı daha küçük gösterirdi.
  • Öncelikle yorumlarınız için teşekkurler arkadaşlar tuvaletteydım,tuvaletten cıkarken gozum karardı(yenı uyanmıstım ve antıbıyotık agrı kesıcı ve grıp ılacını aynı anda kullandıgım ıcın sanırım-hasta olmam sebebıyle) tuvaletın karsısındakı kapının kenarına çarptım kafamı ve yere düştüm.Gozun ustunde kaşın tam başladığı yerden ıtıbaren saçlarıma dogru yaklaşık 3 cm uzunlukta ve tahmınımce 20 yada 30 mmlık derınlıkte bır açık oluştu.Pazar gunu oldugu ıcın gıdebılecegım estetık dıkıs yapan bıryer yoktu.Devlet hastanelerınede gıtmek ıstemedım ve daha duzgun gozukur en azından dıye hıc ellemedım kanı durdurup batıkon ve merhem surdum kapattım orayı yarın hastaneye gıdıcektım başka bir sebeple onuda sorucam. direk gozuken bır yerde oldugu ıcın iz kalmasını ıstemıyorum kalıcaksa da dikiş izsiz olsun bari dedıgım ıcın dikiş attırmaya gıtmedım

Sonra acaba yanlışmı yaptım dıye ıcıme kurt dustu sıze sordum bende.İz kalmama şansı varmıdır?Yada iz kalsa bile yaram kaandıktan sonra o izi taze iz oldugu ıcın goturebılen ılaç yada tedavı yontemlerı varmıdır,?

• yara henuz açık kapanmadı daha erken yani bu donemde iz kalmaması için yapabileceğim birşeyler olmalı erken tanı:)
  • Dikiş attırman gerekiyordu. Yeğenim 3 yaşındayken düşmüştü anlında derin yara vardı 8 yaşında izi var hala
  • Arkadaşlar cevaplarınız için sagolun bugun doktora gıttım normalde dıkıs atılmaması lazım yuzune ız kalmaması ıcın ama strıp yapmak lazımdı dedı sen strıp yaptırmamıssın ama allahtan duzgun kaynamıs dedı cok ınce jılet ızı kadar bır ız olabılır dedı yara kapanınca contratubex ılacını 2 ay kullanırsan hıcbırsey kalmaz eskısı gıbı olur zaman ıcınde dedı.guneste yanınca vsvs sorun olmaz anlaşılmaz bıle dedı içimi rahatlattı valla en azından bu sekılde kurtulabılecegım.sizinde aklınızda bulunsun.eger yara taze ıse contratubex ı uzun vadede kullanınca sorun kalmıyormus bu gıbı çok buyuk olmayan yaralarda.

şimdi yaranın kapanmasını beklıyecegım ardından ılaca başlıyacagım eger ıse yararsa ardındanda guneste yandıkmı bellı olmaz inşallah.
  • Geçmiş olsun kardesim. Bende Tam kaşımın başladığı yere çaprtım merdiven köşesini. Açıldı benimde hatta burnun kırıldı dediler neyse bu sabah gittim burun yapımdan öyle sanmıslar kırık falan değilmiş yara 1.5cm falan ama derin biraz bugün baya kurumuş ilk gün ama üst taraftan kan geliyordu hala merhem sürdüm. Eczaneci diyordu zaten bi krem var %80 iz leri geçiriyor dedi cok az gözükür dedi sanırım dedigin olay. İkimizede geçmiş olsun En kısa zamanda iyileşiriz inşallah
  • inşallah dostum ucuz atlattık yıne göze beyıne buruna falan bişi olmamış iyi ki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: AfroEx

Arkadaşlar selam benım bu sabah gozum karardı ve yere dustum duserken alnımı kapının kenarına carptım ve yaklasık 3 cmlık dıkey bır yara olustu,çok kanadı.ve cok hafıfte derın.dikiş attırmadım kendı kendıne geçmesini bekleyecegım fakat cok onemlı ve kılıt bır yerde(gozumde) ve ız kalmamasını ıstıyorum acaba onerebılecegınız ılac tedavı yada yapabılecegım seyler varmıdır?Teşekkurler.

merhaba umarım rahatsizlınız geçmiştir. bugün bende ayni sitil ayağım takıldı ve kapının köşesine çarptım. bıcak gibi dümdüz kesti anlımı. 3 cm var neredeyse kanamayı durdurdum ne yapmalıyım. doktora gitmelimiyim. sizin yaraniz iğleştimi. birde hangi kremleri kullandiniz.
  • arkadaşlar napayim hastaneye gideyimmi. ne yapayim. 3mm içeriye doğru kesik var. yara bandı ile bantladim şu anda kanamıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: diabl0

arkadaşlar napayim hastaneye gideyimmi. ne yapayim. 3mm içeriye doğru kesik var. yara bandı ile bantladim şu anda kanamıyor.

Bence gidin,zira oranın mikrop kapıp başınıza daha büyük bir sıkıntı olmasına yol açar,eğer Ankara'da yaşıyorsanız estetik dikiş için Hacettepe Üni. Hastanesinin acilini önerebilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,

İz kalmaması için Kantaron Yağı kullanabilirsiniz. Biraz internette araştırın faydalarını.
    Almak isterseniz de forum'da kampanyası var.http://forum.donanimhaber.com/m_111815400/f_//tm.htm

www.atiserimarket.com
     Alnım açıldı iz kalır mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.i.o.2.6 -- 11 Aralık 2015; 9:17:04 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.