Şimdi Ara

AMAZON SİPARİŞLERİNE DİKKAT EDELİM. GÜMRÜK PROBLEMİ!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
5.323
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Uzunca zamandır yurtdışından alışveriş yapmakta olan ve neredeyse hemen her platformdan alışveriş yapan bir arkadaşınız olarak, hem mevcut durumu anlatmak hem de bundan sonra sipariş verecek arkadaşların dikkat etmesi gereken noktalar konusunda uyarmak amacı ile konuyu bu konuyu açıyorum.
    Dediğim gibi bilinen bütün platformlardan alışverişim oldu. Bugüne kadar da Aliexpress'in gelmeyen bir iki takipsiz kargosu dışında problem yaşamadım. Kafamın en rahat olduğu siparişler ise diğerlerine göre belirsizlik hemen hemen hiç olmadığından AMAZON siparişleri idi. Zira eninde sonunda ürün elimize ulaşıyordu ve biz belki bir form doldurup imzalamak dışında hiçbir işle uğraşmıyorduk.
    Gerçi son dönemde tüm yurtdışı paketlerin sunum ücreti vs. diye zorlukları olması sebebiyle aliexpress'den bir miktar uzaklaşmıştım. Çok ihtiyaç olmaz ise almamaya çalışıyordum. Büyük ihtiyaçlarımı AMAZON'dan alır rahat ederim diye düşünüyordum. Ta ki geçtiğimiz CUMA gününe kadar....

Evet, 19 Temmuz Cuma günü AMAZON İSPANYA'dan vermiş olduğum (kendime değil bir arkadaşımın oğluna aldım) bir ASUS Notebook ile ilgili olarak PTS ve i PARCEL'in takip sitelerinde şu ibareyi görünce bir terslik olduğunu anladım. Gümrük Tarafından El Konuldu.

Cuma günü olduğu için pazartesi konu ile ilgili görüşürüm diye üstelemedim ve bugün PTS'yi aradım. Sonuç daha da ürkütücü idi. Görüştüğüm arkadaş takip numarasından baktı ve (Çok fazla siparişim olması sebebiyle ve fiyatın çok düşük olması) gümrük memurunun ticari faaliyetten ve düşük vergi göstermekten şüphelenmesi sebebiyle el konulduğunu söyledi.

İlginç olan benim son 6 ay içerisinde TC Kimlik Numaram ile kayda girebilecek (AMAZON'dan) sadece 2 siparişimin olması. Ancak bu siparişlerden birisi masaüstü sistem olduğundan ve parçaların aynı sipariş olsa da ayrı ayrı 4 kargo ile geldiğini belirteyim.

İşin özü AMAZON'dan sipariş ettiğim kargo ilginç bir gerekçe ile gümrükte kaldı/EL KONULDU.

Mevzuatı güzelce okuyup tarafıma herhangi bir tebligat yapılmadığı takdirde ilgili merciilere şikayette bulunacağım. Ama neticede elde edeceğim çok da fazla birşey yok.

Sipariş veren arkadaşların aynı ay içerisinde birden fazla sipariş verme konusunda dikkatli olmalarını tavsiye ederim.

Bu arada ayrı 2 Amazon siparişimi de iptal etmek zorunda kaldım. Hayırlısı olsun.

• Bende sürekli alışveriş yaparım Amazondan ilk defa bir oyunum gümrük tarafından ticari amaçla el konuldu ne saçma iş anlamadım bana İstanbul gümrük müşavirliğini arayın dediler isterseniz sizde deneyin
  • kaç dolarlık bir laptop'tu? Fiyatının çok düşük olduğunu da nereden biliyorlarmış. Piyasanın altında fiyata amazon ürün satmaz ki.

Amazon müşteri hizmetleriyle görüşün. Kargoyu geri çekip ücret iadesi yapsınlar. Ürüne el koyamazlar. Sonuçta kaçak değil, yasaklı ürün değil. Kaldı ki yasaklı ürünleri bile geri gönderiyorlar, el koymuyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman7 -- 22 Temmuz 2019; 17:30:0 >
  • 1 UPS, 1 de DHL hala gümrükte duruyor benim de 3-4 gündür. Birinde işlemci var, diğerinde PSU var. 3 kuruş ucuza ürün aldık diye bir de el mi koyacaklarmış artık?
  • quote:

Orijinalden alıntı: coolman7

kaç dolarlık bir laptop'tu? Fiyatının çok düşük olduğunu da nereden biliyorlarmış. Piyasanın altında fiyata amazon ürün satmaz ki.

Amazon müşteri hizmetleriyle görüşün. Kargoyu geri çekip ücret iadesi yapsınlar. Ürüne el koyamazlar. Sonuçta kaçak değil, yasaklı ürün değil. Kaldı ki yasaklı ürünleri bile geri gönderiyorlar, el koymuyorlar.
    Teşekkürler.
    Toplam fatura 502€. Öyle aman aman fiyatı da yok.

Amazon ile görüşeceğim elbette. Ama bir çözüm bulmalıyım. Eğer keyfi bir uygulama ise bundan sonrası için çok sıkıntı yaşarız.

Not: Cuma günü gümrüğe giren ürünlerde bir sıkıntı var anladığım kadarı ile. Forumlarda yaptığım araştırmalara göre.

• Öyle kafalarına göre el koyamazlar. Kargo firması alıcıya durumu bildirir, alıcı bir önlem alırsa ve gümrükle işi çözerse ürün gümrükten geçer eğerki alıcı çözüm yoluna gitmezse kargo geri döner. İade alırsınız.
    Peşini bırakmayın.
  • Benim ki de hala gümrükte son 1 yıldaki 2. siparişim bundan önce 1 tanede kulaklık almıştım mart gibi

Forumda bir sürü dhl ile gelen amazon siparişi gümrükte kalmış galiba 3-4 kişi kargo konusunda gördüm
  • Evet arkadaşlar son bilgiyi vereyim.
    Paketimi ithalat kapsamına almışlar.
    Hali ile iade talep edeceğim.
    Dikkatli olun 1 ay içerisinde 5 den fazla kargonuz gelmesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i_goldstone -- 23 Temmuz 2019; 18:24:16 >
  • i_goldstone kullanıcısına yanıt
    Sonuç ne oldu ürünü iade edip paranızı geri alabildiniz mi ?
    İthalat kapsamında ticari mal olarak el koyulduğu için geri gönderimi yapılmıyor diye biliyorum bu durumda amazon parayı iade ediyor mu ?
    bende önümüzdeki haftalarda laptop siparişi vermeyi düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: masterxoloss

Sonuç ne oldu ürünü iade edip paranızı geri alabildiniz mi ?
    İthalat kapsamında ticari mal olarak el koyulduğu için geri gönderimi yapılmıyor diye biliyorum bu durumda amazon parayı iade ediyor mu ?
    bende önümüzdeki haftalarda laptop siparişi vermeyi düşünüyorum
    Merhabalar.
    Sonuç amazonun ne kadar büyük firma olduğunu gösterir nitelikte.
    Önce Amazon.es laptopun ticari olarak değerlendirilip gümrükte kaldığını bildirmemin üzerinden 1 saat dahi geçmeden parayı iade etti kartıma.
    Sonra amazon.de ayakkkabılarımın takıldığını ya yenisini tekrar gönderin ya da durumu kontrol edip gereğini yapın dememin üzerinden sadece 10 dk geçmeden yeni ürünleri gönderdi.

Sonuç amazon.es'den yeniden (başka birisi adına) laptop siparişi yaptım. Ürün de geldi ama eski laptop halen gümrükte. Amazon'a tekrar yazacağım lütfen alın mağdur olmayın diye. :)

Ayakkabılarım da benim adıma tekrar geldi. Oraya da mesaj atıp ayakkabıları bırakmayın diyeceğim.

Hasılı kelam ayda 5 sipariş olayı (aliexpress vs sanırım hariç) gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu arkadaşlar.

iyi akşamlar.

Ticari olarak gelen ürünler gümrük tarafından tutuluyor geri gönderilmiyor diye biliyorum onun için ücret iadesinden şüpheliydim

Teşekkürler o halde en yakın zamanda almaya çalışıcam :)
    Bu sırada bir şey daha sormak istiyorum
    Aldığınız laptobun fiyatı neydi acaba
    Benim almayı düşündüğüm 1500€ dan biraz daha pahalı fakat 1500€ üstü siparişler otomatik olarak ticari olarak alınıyor gibi şeyler duydum doğru müdür acaba bir bilginiz var mı
  • O konuda riskli bir konu olabilir.
    Herhangi bir deneyimim olmadı maalesef.
    Amazona yazıp sorun olmaz derlerse sipariş vereyim o zaman. En kötü sizim yaptığınız gibi iade isterim
    Teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.