Şimdi Ara

AMD 2016 Yılında 'Zen' Mimarisine Geçiyor!! (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
179
Cevap
5
Favori
10.182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mamad

Şu konudan anladığım tek şey, önceden yalnızca konsol bölümünde bulunan 12 yaş altı öteberinin, forumu tamamen ele geçirdiği.

++
  • quote:

Orijinalden alıntı: SlayerPIN0

quote:

Orijinalden alıntı: .i.

Kardeş bunda yanlışın var, bazı ürünlerini yaptırabilir ama AMDnin bizzat kendi fabrikaları var.. Bazı ürünlerini herşeyi kendisi yapıyor..

AYRICA telefon üreticisi SAMSUNG 14nmye çoktan geçti AMD 2yıl sonra geçicek valla AMD taşdevrinde kaldı.. 5senedir ölmek üzere pc tarafında..

IBM 7nmye geçti. Samsung taş devrinde kaldı.
    Düşünce tarzınıza hayran kaldım.
    Ayrıca üstteki mesajın için, tüm işlemciler x86 mimarisi ile tasarlanır. Televizyondan tut telefona kadar.
    16bit, 32bit, 64bit'ler adresleme boyutlarıdır. 2003'den beri 64bit adresleme kullanılıyor x86 mimarilerinde. Tabi 64bit eski adreslemeleride destekler.

Başta iyi gidiyordun ama sonra batırdın.
    1.si tüm işlemciler x86 mimarisi ile tasarlanmaz. AMD ve Intel x86 mimarisini kullanıyor. Mobil işlemciler daha çok ARM mimarisi ile üretiliyor. Bunlar dışında bir de MIPS mimarisi var.
    2.si bitler adresleme boyutlarını belirtmez daha veriyolunu belirtir. Ayrıca bildiğim kadarıyla x64'lerdeki adres yolu 48 bit.

• quote:

Orijinalden alıntı: apachai

amd samsung la ne zaman bağlantıları güçlendirdi söylentiden ibaretti

aradaki haberleri kaçırmışım ben bilgilendirirsen sevinirim

"amd cpu fan olarak" eğer samsung ile işbirliği yaptıysa , yarın işlemcimi ve anakartımı bedava veriyorum

1 şartla bana belgeli samsung - amd işbirliği ile ilgili döküman atana

samsung amd yede el attıysa halimiz harap , yeniliklere herzaman açığım ama bu kesinlikle samsung la olmamalı

edit << dipnot: samsung daha telefonlarını güncellemiyor , ekran kartlarını güncellemesinide beklersiniz artık

Amd ekran karta samsung driver verecek çok mantıklı. . İstersen android 6.0 versin bide

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Insanlar begenmeyecek ama ben size soyleyeyim, Zen husran olacak.
    Teknolojik gelismede AR-GE calismasi yaparken adim adim daha iyiye ulastirabilirsin urunu. Bu bilgisayar cipinde de boyle arabada da boyle. Ortalama bir motor tasarimini bir anda tum butceyi AR-GE ye yatirarak cok ust duzey bir hale getiremezsin. Bu sifirdan motoru bulmak kadar zorlu ve uzun bir surec olacaktir. Onun yerine var olan bir tasarimi surekli adim adim gelistirerek mukemmellestirirsin. AMD'nin Zen icin yeniden islemci cekirdegi mimarisi tasarlamasi guzel, fakat bu calismalar devam ettigi sure boyunca kaynaklar azalacak, uzerlerindeki baski artacak ve aceleye getirmek zorunda kalacaklar isi. Bu da ilk cikan Zen islemcilerinin cok iyi olmayacagini bastan hissettiriyor. Normalde olmasi gereken 1.seviye bir urunu alirsin, 2.seviyeye cikarirsin yeni bir urun ortaya koyarsin bunu pazarlarsin, kazandigin parayla 3. seviyenin AR-GE sine baslarsin vs vs. Uretim bu sekilde gerceklesir, Intel'in tick-tock u gibi. Bir anda " bu olmadi ya, sifirdan yapalim" cok maliyetli ve genelde basarisizlikla sonuclanan bir eylem olur. Cunku urettigin sey ne kadar iyi olursa olsun 1. seviye olacak. Anlatabilmisimdir umarim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Foxbat kullanıcısına yanıt
    Eğer alttaki arkadaşim anlattiği gibi zen mimarili işlemciler 16gb hbm bellekler gelirse intelin halini çok merak ediyorum eski amd şaşali günlerine döner son hamlesi zaten amdnin yoksa hali harap.

Zen mimarisi çiktiktan sonra intel kullananlar temsili

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 11 Ekim 2015; 2:32:44 >

• İşlemcilere ilk L2 veya L3 önbelleği getiren AMD miydi? Hani ilk çıkan Athlonlar hızlı diyorlardı ama ısınıyor da diyorlardı. Onun gibi bir etki mi olacak bu?
  • çıkacak, şöyle süper böyle iyi olacak vaatleri içim çıkmadan beklentiye girmek saçmalık olur, amd samsung gibi bir firmayla ortaklığa gitse o zaman amd-intel savaşı sağlam olur ki bu da kullanıcılara yarar.
  • Phenom 3 olarak çıksa efsane olur
  • Arkadaslar resmi cikis tarihleri belli oldu mu ? fx 8320 alicaktim hala bekliyorum yeni seri gelecek diye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: acabuco

Arkadaslar resmi cikis tarihleri belli oldu mu ? fx 8320 alicaktim hala bekliyorum yeni seri gelecek diye.

sıfır alma ,ikinci el al.Zenler 2016 yazında çıkacak diye söylentiler var.
  • Biz şuan sadece işlemci kısmını konuşuyoruz ama birde işin anakart kısmı var eğer zen mimarili işlemcilerin anakartlarında usb ve sata kontrolcüleri şimdiki gibi sorunlu olursa direk X99'lu bir sistem kurabilirim bir dahada başka birşey almam
  • quote:

Orijinalden alıntı: acabuco

Arkadaslar resmi cikis tarihleri belli oldu mu ? fx 8320 alicaktim hala bekliyorum yeni seri gelecek diye.

ZEN ve Cannonlake 2016 son ceyrek ama 2017 ye sarkabilir deniyor.Yine ayni sekilde 16nm lik yeni nesil ekran kartlarida yine 2016 sonunda cikacak gibi gozukuyor.
  • Umarım yakın bir zamanda çıkış tarihi hakkında daha kesin bilgiler ortaya çıkar.
    Soket değişikliği olmasa ucuz bir işlemci alıp zen i beklerdim rahat rahat ama şimdi intel sistem kursam sonra zen beni pişman eder mi diye düşünmeden edemiyorum.
  • Umarım hem oyun için hemde yazılımsal olarak intel'in abartı verdiği fiyatlara nazaran güzel fiyat politikasıyla ve performans ile gelir işlemciler. AMD'nin son kozu olacak gibi, yine hayâl kırıklığı olursa hiç iyi şeyler gelmiyor aklıma.
  • Tugrul_512bit kullanıcısına yanıt
    İnşallah öyle bir etki bekleniyor yenilikler fury X aslında iyi bir etki yapti eğer stoklarda daha çok bulunsa insanlar onu tercih edecekler eğer hbm bellekli 8gb modeller çıksaydi ve 2000tl den satilsaydi seri üretilse amd peynir ekmek gibi satardi o kartlari ama işte stok sıkıntısı yuzunden zarar ettiler
  • AMD'nin zen mimarili işlermcilerinde bulundurması gereken 3 özellik var.Bunları bulundurursa iyi bir pazar payı alır.Bu özellikler yüksek IPC,yüksek performans/watt,düşük fiyat.
    AMD işlemciler paralel hesaplama/fiyat konusunda gerçekten iyi ama düşük tek thread performansı sunmasından ve zanledersem cache belleklerindeki bazı gacikme sorunlarından kaynaklanan sorunlardan dolayı bazı single thread uygulamalarsa saçma performans gösterebiliyor.Intel al kafan rahat olsun mantığı temelde bundan ve biraz da enerji tüketim farklarından kaynaklanıyor.Yoksa bunlar olmasa AMD al paranı boşa harcama mantığı ağır basardı.
    Enerji tüketim sorunu ve cache belleklerdeki gecikme sorunları tamamen yeni olan mimaride olmayacaktır.Zaten Zen'in baştan tasarlanan bir işlemci yapısı olduğunu ve baş mühendisinin daha önce performans/watt alanında iyi işlemciler tasarlayan Jim Keller olduğunu düşündüğümüzde Zen'in performans/watt alanında iyi işler çıkartacağını söyleyebiliriz.Geriye yüksek IPC sunması kalıyor.AMD gerçekten IPC değerlerini dediği gibi %40 yukarı çekebilirse ve fiyatları da yine Intel'e göre düşük kalırsa iyi bir pazar payı alır.Düşünsenize FX6350 fiyatınca güncel oyunların hepsini oynatan,single thread performansı da iyi olan,65Watt tüketen sorunsuz bir AMD işlemci olsa i5'e o kadar para verilir mi?Verilmez.Ya i5 fiyatları düşer ya da AMD alırız.İkisi de son kullanıcı için iyi.

• Gözümüz yollarda kaldı amd elini çabuk tut. Yıllarca amd kullandım , aynı paraya hep daha fazla performans aldım. Çevremede amd aldırttım herkes halinden oldukça memnun , ayrıca her yeni işlemcide devamlı soket değiştirmemesi anakart masrafı yapmamıza gerek kalmıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zen mimarili işlemcileri dizüstü bilgisayarlar için görebilecek miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Moqorro

Zen mimarili işlemcileri dizüstü bilgisayarlar için görebilecek miyiz?

Elbette göreceğiz merak etmeyin :)

Bu arada Zen mimarisinden yeni haberler var. Bulldozer'deki çekirdek başına 4 pipeline tasarımını bırakıp 6 pipeline tasarıma geçiyorlar. Sanak izlek te kesin geliyor. Masaüstünde amiral gemisi modeli 8 çekirdek 16 izlekli ve toplamda 12 MB önbellekli bir model olacakmış. L3 önbeleği de kırpmışlar.
  • Foxbat kullanıcısına yanıt
    L3 onbellegin en az 16mb olmasi gerekirdi , 12mb L3 dusundurucu...
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.