Şimdi Ara

AMD Ryzen 7 7800x3d ya da Ryzen 7 5800x3d Sistem Toplama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, ben 5600x işlemcili, RTX 4080 ekran kartlı bir sisteme sahibim. Bu bilgisayarı iş için ve Flight Simulator oynamak için kullanıyorum. İş konusunda bana fazlasıyla yeterli ama Flight Simulator'da çok yetersiz geliyor işlemci darboğazı sebebiyle, yer yer bottleneck sebebiyle ekran kartı kullanımı %50'lere düşüyor. MS Flight Simulator x3d işlemcilerde çok iyi çalıştığı için böyle bir işlemci almayı düşünüyorum.

İlk seçeneğim mevcut sistemime Ryzen 7 5800x3d işlemci takmak ve gerekirse soğutucu değiştirmek. Elimde Hyper 212 çift fanlı bir soğutucu var. Ama çevremdeki pek çok kişi AM4 platformuna 13000 liralık yatırım yapmamın mantıklı olmadığını söylüyor. Soğutma da gerekirse 3500 lira ekleniyor. Toplam masraf 16500 lira. Elimdeki işlemciyi de 3000-4000 lira arasına satacağımı düşünüyorum.

İkinci seçenekte ise AM5 bir sistem toplamak. Bu sistem için düşündüğüm parçalar Ryzen 7 7800x3d işlemci, ASUS TUF GAMING B650-PLUS WIFI anakart, 32 GB DDR 5 Ram ve 240 mm'lik bir sıvı soğutma. Sııvı soğutmada ise Arctic Liquid Freezer II ile Cooler Master ML240L v2 arasında

- İşlemci yaklaşık 16000 lira.

- Anakart yaklaşık 9500 lira.

- Ram yaklaşık 5000 lira.

- Sıvı soğutma da yaklaşık 3500 lira.

Toplam masraf 34000 lira.

Elimdeki parçaları yaklaşık 10000 liraya satabileceğimi düşünüyorum.

Hangi yoldan gitmemin mantıklı olduğu konusunda çok kararsızım. Emin olduğum tek konu x3d işlemciye ihtiyacım olduğu.

• Aynı hesabı ben de yaptım. Ddr5 ramler ve am5 anakartlar aşırı pahalı.
    Ryzen 5 3600 ü gelecek aylarda AMD nin cikartacagı söylenen 5700x 3d işlemciler ile değiştirmeyi planlıyorum, o yüzden 3600mm sıvı soğutucu almanın arefesindeyim.
    Yeni x3D işlemciler ile 100 dolar indirim olacağı konuşuluyor. Bekleyip göreceğiz bakalım, he yok 2-3 ay içinde cikmassa am5 platformuna geçmeyi planlıyorum
  • Bence AM5 en mantıklı seçim olur. Sıvı soğutucu içinse kesinlikle Arctic alın hatta çok zorlamassa 360mm alın(tabi kasanız destekliyorsa). Anakart içinse herhangi bir B650 kart işinizi görür. AM5 anakartlar bu nesil overkill olduğu için herhangi bir B650 anakart işinizi görür. En önemli tavsiyem AM5 için sistemi kurar kurmaz hemen BIOS'u en güncel versiyonunu yükleyin. İlk sürümlerde çok fazla problem vardı.

• RogueAgent kullanıcısına yanıt
    Bence arctic aio okadarda iyi degil pump ayari yok malesef
  • Preobrazhenski P kullanıcısına yanıt
    Ramlariniz 2x8 ise eğer ddr5 e geçmenizi tavsiye ederim zaten 16gb ilerde yetmeyecek
    Ama 5800x3d ikinci el bulabilirseniz daha masrafsiz bu işi çözersiniz

• En hızlı oyun işlemcisi 7xxx3d ile 5800x3d arasında % 15 civarı performans farkı olur

• quote:

Orijinalden alıntı: i Am Not Dead

Bence arctic aio okadarda iyi degil pump ayari yok malesef

Pump ayari BIOS uzerinden yapilabiliyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.