Şimdi Ara

Anakartım 1066 , Ramler 1066 Ama 800 Görünüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni topladığım sistemde bir sorun yaşıyorum... Anakartım ve ramlerim şunlar:

ANAKART: GİGABYTE GA-MA74GM-S2
    http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-ma74gm-s2_30/

RAM: 2 x KHX8500D2/2G - Kingston
    http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/partsinfo.asp?ktcpartno=KHX8500D2/2G&promo=hx2shp

Buna rağmen bilgisayar açılırkenki siyah ekranda şöyle yazıyor:

DDR2 800 Unganged Mode

Bir de CPU_Z ile aldığım ekran görüntüsünü yolluyorum:

Anakartım 1066 , Ramler 1066 Ama 800 Görünüyor

Bunun BIOStan bir ayarı falan mı var acaba? Şimdiden teşekkür ederim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kukiciyo -- 3 Ekim 2011; 13:01:58 >

• Biosta kaç görünüyor aceba. Auto yapmalısın Dram Frequencyi .
  • BIOS ayarlarından Tweaker menüsünü seçerek Memory Clock değerlerini otomatikten elle ayarlanabilir seçeneğine getirin
    DDR2 hızını 1066 olarak seçip ardından DDR2 voltaj değerini +0.3 ile 2.1 volt'a ayarlayın
    bilgisayar boot ederken memory information kosmında bellek durumunuz 1066 MHz olarak görüntülenebilir.
  • okg53 arkadaşımıza çok teşekkür ediyorum ilgisi için...

fatih.akbalik arkadaşımızın dediği yerleri tam olarak elimle koymuş gibi buldum... Fatih , tam da dediğin gibi Memory clock setini manual yaparak x.4,00 yazan yeri x.5,33 yaptım ve o hane 800 iken 1066 yani en üst limit oluverdi...

daha sonra da System voltage kısmını manuele çevirdim ve DDR2 voltage kısmına girdim. Buradaki en yüksek değer +0,300V göründü ama bu değer de kırmızıyla işaretliydi... Sağ tarafında da yine kırmızı yazılarla önemli bir not vardı: WARNING: CPU and memory modules may be damaged or reduce life -cycle when overvoltage yazıyordu... Ben de korktum ve System voltage ayarlarını tekrar Auto yaptım...
    Yani sadece 800 rakamını 1066 ya çevirerek F10 ile çıktım...

Açılış siyah BIOS ekranında yazan "DDR2 800 unganged mode" yazısı "DDR2 1066 unganged mode" şekline dönüştü... Acaba benim ramler şimdi tam kapasiteye geldi mi yoksa illaki o voltaj değerlerini kurcalamak lazım mı?

NOT: En yüksek değerin +0,300V olduğunu tekrarlamalıyım. 2,1V şeklinde bir rakam göremedim orada...

• cpu-z veya everestten bakabilirsiniz ramın hangi değerde olduğunu
  • Anakart 1066 destekli ve ramlarinde 1066 mhz. 1066 mhz den başka frekansda çalışma imkanı yok bence.
  • Tabi ki de 1066 dan fazla çalışma imkanı istemiyorum... :)

fatih.akbalik arkadaşımıza "Olmuş mu" diye sordum... Sanırım oldu bu şekilde , yani açılışta artık 1066 yazıyor... sanırım maximum hızı yakaladık... Yani voltaj değerlerini falan kurcalamadan...
  • oldu diyorsan olmuştur dostum. voltaj ayarlarıyla overclock kısmına girmek istersen ve anlarsan ayarla yoksa kalsın 1066 hızı iyi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.