Şimdi Ara

Anakartıma Nvme SSD nasıl takarım ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar, anakartım gigabyte gah55m usb3. Bu anakartta pci express yolu da var. Bu anakarta nvme ssd alsam takabilir miyim ? Acil yanıt teşekkürler.

• anakarta normal m.2 nvme girişi yok

sata kullanın

• Anakartında PCIe var ama M.2 soketi yok. Bu yüzden sadece 2.5"'lik SATA SSD kullanabilirsin.

https://www.incehesap.com/team-gx1-240gb-2-5inc-ssd-disk-fiyati-44825//

• urun.n11.com
    PCIe NVME M.2 NGFF SSD - PCIE 4X Adaptör Kartı Fiyatları ve Özellikleri
    https://urun.n11.com/tv-kablolari/pcie-nvme-m2-ngff-ssd-pcie-4x-adaptor-karti-P376745794

Böyle bir çevirici adaptör ile kullanabilirsiniz.

• Adaptör kartla NVMe takabilirsiniz fakat bazı anakartlar bu kartlarla takılan NVMe'lerden boot yapmaz yani sistem kuramayabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: tylolhot06

urun.n11.com
    https://urun.n11.com/tv-kablolari/pcie-nvme-m2-ngff-ssd-pcie-4x-adaptor-karti-P376745794

+ bu kartın boot edeceği kesin değil, açıklaması google translate. başlıkta 4x denmiş ama 1 line çalışırsa hiç şaşırmam

+ ekran kartıyla aynı anda kullanacaksanız sığıp sığmayacağından emin olun. ssd almadıysanız, 250-500gb nvme ile sata arasında kayda değer fark yoktur

• quote:

Orijinalden alıntı: U011E

anakarta normal m.2 nvme girişi yok

sata kullanın

Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: CTOwers

Anakartında PCIe var ama M.2 soketi yok. Bu yüzden sadece 2.5"'lik SATA SSD kullanabilirsin.

https://www.incehesap.com/team-gx1-240gb-2-5inc-ssd-disk-fiyati-44825//

Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: tylolhot06

urun.n11.com

Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: poko001

Adaptör kartla NVMe takabilirsiniz fakat bazı anakartlar bu kartlarla takılan NVMe'lerden boot yapmaz yani sistem kuramayabilirsiniz.

Teşekkürler.

• quote:

+ bu kartın boot edeceği kesin değil, açıklaması google translate. başlıkta 4x denmiş ama 1 line çalışırsa hiç şaşırmam

+ ekran kartıyla aynı anda kullanacaksanız sığıp sığmayacağından emin olun. ssd almadıysanız, 250-500gb nvme ile sata arasında kayda değer fark yoktur

Alıntıları Göster

Hocam adaptör diyecektim herkes yazmış. Ben adaptör alsam tüm lineler çalışmaz mı diyorsunuz ? Ya da çalışsa da ön yüklemede fark görmezsin de denilebilir mi ? Hem adaptör, hem nvme almaktansa, tek bir sata ssd iyi midir ?

• quote:

Orijinalden alıntı: 90larınçocuğu

Hocam adaptör diyecektim herkes yazmış. Ben adaptör alsam tüm lineler çalışmaz mı diyorsunuz ? Ya da çalışsa da ön yüklemede fark görmezsin de denilebilir mi ? Hem adaptör, hem nvme almaktansa, tek bir sata ssd iyi midir ?

Alıntıları Göster

250-500 alacaksanız zaten nvme almanın çok mantığı yoktur. Bu cihazlar tasarımı itibarıyla yüksek kapasitede fark yaratır.

İyice hesaplayarak öğrenebilirsiniz kaç line çalışacağını. Belki çalışır, kesin emin olmak lazım. Ancak kaliteli bir adaptör aldığınızda ekstra verdiğiniz paraya değecek mi? Hem nvme hem de adaptöre ek para vermektense SATA almak daha iyi olacaktır.

yanlış görmediysem bu anakartta pcie 2.0 var zaten pcie 4.0 olsa fark hissedilir, 3.0 olsa biraz hissedilirdi.

sadece bir pcie slotu 2.0 destekliyor o da 16x. ekran kartınız varsa sorun olabilir. ekran kartını çıkarınca teoride 8gb/s alabilirsiniz. Sata sürümünüz de 3gb/s

Bir de bunun boot kısmı var. C: sürücüsü olarak kullanıp kullanamayacağınızı araştırıp öğrenmeniz gerek, boot edilmiyorsa yanına bir de sata şart olacak.

• quote:

250-500 alacaksanız zaten nvme almanın çok mantığı yoktur. Bu cihazlar tasarımı itibarıyla yüksek kapasitede fark yaratır.

İyice hesaplayarak öğrenebilirsiniz kaç line çalışacağını. Belki çalışır, kesin emin olmak lazım. Ancak kaliteli bir adaptör aldığınızda ekstra verdiğiniz paraya değecek mi? Hem nvme hem de adaptöre ek para vermektense SATA almak daha iyi olacaktır.

yanlış görmediysem bu anakartta pcie 2.0 var zaten pcie 4.0 olsa fark hissedilir, 3.0 olsa biraz hissedilirdi.

sadece bir pcie slotu 2.0 destekliyor o da 16x. ekran kartınız varsa sorun olabilir. ekran kartını çıkarınca teoride 8gb/s alabilirsiniz. Sata sürümünüz de 3gb/s

Bir de bunun boot kısmı var. C: sürücüsü olarak kullanıp kullanamayacağınızı araştırıp öğrenmeniz gerek, boot edilmiyorsa yanına bir de sata şart olacak.

Alıntıları Göster

Bunca şeyle uğraşacağına bir sata ssd al gitsin diyorsun, ben de öyle diyorum. 😊 Teşekkürler.

• Küçük ve karışık boyutlu dosyalarda NVMe'ler SATA'lardan minimum 2 kat, büyük boyutlu dosyalarda 5-7 kat daha hızlıdır. NVMe tam hızında çalışmasa bile küçük ve karışık boyutlu dosyalarda minimum 2 kat hızlıdır. Disk'lerin asıl performanslarını uzatılmış dosya transfer hızları değil IOPS değerleri gösterir.

• h55 yongasinin pci ex adaptor ile m.2 nvme yi boot edecegini sanmiyorum.ama yinede yabanci forumlari kurcalayin anakartinizin modlu bios versiyonu hazirlanmismi diye.

ben de h87 yongasina sahip anakartta m.2 nvme disk i donusturucu kart ile 4x kapisina takip calistirdim ama oncesinde nvme ye boot ettirecek modlu bios u anakartin bios una flashlamistim
  • SSD aldım, yardımcı olmaya çalışan son iki arkadaşa da teşekkür ediyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.