Şimdi Ara

Ankara'da Yaşam (Görüşler, Tavsiyeler)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evvvet arkadaşlar bir çoğumuz sonuçlardan sonra hayatına Ankara'da devam edecek. Ankara'da üniversite öğrenciliği nasıldır, Ankara'da yaşayanlar veya az çok bilenlerin Ankara hakkındaki görüşleri, yeni geleceklere tavsiyeleri (hafta sonları gidilebilecek yerler, gezilip görülmesi gereken yerler, öğrenci dostu kitapçılar, bazı üniversiteler etrafındaki tavsiye edilen yeme-içme yerleri gibi gibi) nelerdir bu başlık altında toplayalım.

• Ben de hacettepede olucam. Daha önce Ankaraya sadece 1 kere okul gezisinde gittim hiçbir bilgim yok
  • Ankara çöl
  • mertsonmezzzz M kullanıcısına yanıt
    Insani boguyor 😔 okumayi dusunmek bile geriyor
  • Ankara çok güzel, keşke oraya gidebilseydim, Bahçelievler en sakin yerdir. Kızılay kalabalık, tehlikeli de olabilir. Maddi durumunuza göre size hitap eden yerlerde yiyip içersiniz
  • Karadeniz gibi bir yerden giderseniz resmen çöl gibi geliyor nereye geldim ben diyebilirsiniz.İstanbul'dan Ankara'ya geçince kafada bir rahatlama oluyor ama bir İstanbul hiç değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ruling111

Karadeniz gibi bir yerden giderseniz resmen çöl gibi geliyor nereye geldim ben diyebilirsiniz.İstanbul'dan Ankara'ya geçince kafada bir rahatlama oluyor ama bir İstanbul hiç değil.
    Hadi Ankara'yı bilenler yorumlarınızı bekliyoruz
  • Zengin kesim batı tarafındadır. Çukurambar/Çankaya Ankara'nın en zengin, en tuzlu mekanıdır. Başbakan yardımcıları ve milletvekillerini burada görmek mümkün. Zaten Hükumet binasına ve Saray'a yakındır. İnsanları soğuk memur kesimden oluşur. Sincan/Etimesgut tarafları bünyesinde gani gani apaçi ve keko diye adlandırılan garip canlıları barındırır. Yaşamak için fiyatlar idealdir. Daha çok orta halli kesim buradadır. Ankara Üni ve Hacettepe Üni'nin kampüsleri cebeci-tandoğan bölgesinde kesişir. Çevredeki evler öğrenci mekanları, civar restorantlar da öğrenci dostudur. Tarihi restore evleri, küçük restoranları ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun naaşının bulunduğu Hamamönü buraya yakındır. Zamanında bir çok kişinin darağacına girdiği Ulucanlar cezaevi de buradadır. Kızılay Ankara'nın gülen yüzüdür. Her sokağında başka bir canlılıkla karşılaşırsınız. Horon,halay,Ankara havası sesleri eşliğinde oyunları eksik olmaz Sakarya Caddesinin. Kızılayın üstünde 'Olgunlar' dediğimiz, aradığınız bütün kitapları 2.el yahut korsan halde bulabileceğiniz efsane mekandır. Koca bir kitaba 4tl fiyat biçildiğini duyunca şaşırmayınız.
    Olgunlardan 'vurayım kafayı yukarı çıkayım' derseniz kendinizi Tunalı Hilmi'de bulabilirsiniz. Bu cadde Ankara'nın sosyete kızlarının elinde Starbucks şişeleriyle gün boyu dolaşmaktan bıkmadığı caddedir. Pahalı, lüks eşyalar burada satılır.
    Milli kütüphane 7. caddesiyle meşhur olan Bahçelievlere yakındır. Sabah 8.30da bahçelievler büfesine kadar uzanan kuyruğu görünce şaşırmayınız. Zira bu milli kütüphane kuyruğudur. Türkiye'nin en zengin kütüphanelerinden biridir, belki de birincisidir. Güney Kore'de bile mevcut bulunmayan Kore kitaplarını bile bulabilirsiniz. Kütüphaneden mola alırsınız, max 1 saattir. Koşarak bahçelievlere çıkar, alelacele bir kafede yemeğinizi yer ve uçarak kütüphaneye dönersiniz, bakarsınız ki süre bitmiştir. Sürüsüne bereket kuyruğa çaresizce tekrar girersiniz, sıra 3 saat sonra gelir.

Doğma büyüme Ankara'dayım ama hala bu şehirin keşfetmediğim çok yeri var. 4 yılda Ankara'nın altını üstüne getiririm demeyiniz zira Ankara sizin altınızı üstünüze getirebilir. Mazbut olunuz, bu şehri seviniz. Bu takdirde göreceksiniz size kucağını sonuna kadar açacaktır.
    Merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Ankara'da yaşanmaz yia diyen insanlarımıza çok da fazla aldırmayın. İçinize kapanmazsanız çok güzel bir öğrencilik yılı geçirirsiniz. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LazKızıı -- 6 Ağustos 2016; 19:06:55 >

• Gezilecek yer çok ama boğucu bir şehir olduğundan insanin gezesi gelmiyor ankarada. Mogan gölü, mavi göl, harikalar diyarı, estergon kalesi, Ankara kalesi gibi yerler var. Haftasonlari gezilebilecek yerler ama bir yerden sonra sıkar.

Bunlar dışında, eğer tiyatro merakınız varsa çok fazla alternatifiniz olacak. Merakınız yoksa bile gitmenizi tavsiye ederim. Özellikle kışları gidip avmlerde tikilmaktansa tiyatroya gidin. Sinemada iyidir ama ben mesela sinemada acayip sıkılıyorum. Ama tiyatronun ayrı bir havası var ve sıkmıyor insanı.

Ayrıca bir anda başlayan yağmura yada aniden ısınan havaya çok kizmayin Zamanla alışırsınız diyeceğim ama zor o iş Bu her yerde yaşanır ama Ankara da fazlasıyla deli ediyor.

• Unutmadan, bu video güzide ilçemiz Sincan'da çekilmiştir. Halkının 1 TL'ye olan aşkını, ve sondaki abimizin elinde matkabıyla 'Priz var mı?' repliğine şaşırmadığınız gün artık Ankaralısınız demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LazKızıı -- 6 Ağustos 2016; 19:17:05 >
  • LazKızıı kullanıcısına yanıt
    İşte istediğim ve beklediğim cevaplar çok teşekkürler hocam
  • Eger hacettepede olacaksan sana en büyük tavsiyem kampüsün icinde bir yurtta kalmaya calis yoksa ulasimin biraz yorucu olacak. Yukaridaki arkadas guzel anlatmis ama tunaliyi biraz abartmis o kadar da starbucks meraklisi eline kahve alipta cikan yok ha mekanlardan bazisi cok pahali ama eski köklü ve özgun oldugundan yoksa acilan 5 liraci inanilmaz bi yerdir. Yolun sonu da kugulu parka cikar orda elinde demlikle gezenden 1 liraya cay alip saatlerce oturabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zazabel

Eger hacettepede olacaksan sana en büyük tavsiyem kampüsün icinde bir yurtta kalmaya calis yoksa ulasimin biraz yorucu olacak. Yukaridaki arkadas guzel anlatmis ama tunaliyi biraz abartmis o kadar da starbucks meraklisi eline kahve alipta cikan yok ha mekanlardan bazisi cok pahali ama eski köklü ve özgun oldugundan yoksa acilan 5 liraci inanilmaz bi yerdir. Yolun sonu da kugulu parka cikar orda elinde demlikle gezenden 1 liraya cay alip saatlerce oturabilirsin.
    Yaklaşık 20 senedir ankaradayım yenimahalle-keçiören-etimesgut-sincan gibi bölgelerde oturdum.Yani tipik başkent şehri işte çok büyük hayallerle gelmezsen keyifli rahat bir ünivesite hayatı geçireceğinizi düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jouska -- 6 Ağustos 2016; 19:37:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jouska

Yaklaşık 20 senedir ankaradayım yenimahalle-keçiören-etimesgut-sincan gibi bölgelerde oturdum.Yani tipik başkent şehri işte çok büyük hayallerle gelmezsen keyifli rahat bir ünivesite hayatı geçireceğinizi düşünüyorum.
    keko kaynıyor
  • ankaralı değilseniz max 1 sene veriyorum .ondan sonra kesin nefret edeceğiniz bir il. başka şansınız yok.
    ha seveni var nasıl var, artık bulunduğu ilde ailesinden çevresinden kaçmış kurtarıcım ankara sendromuna girmiş kişiler sevebilir. bende ilk gittiğimde sevmiştim fakat ben doğuda küçük bir ilde doğdum büyüdüm. ve şehir dışına hiç çıkmamıştım. nasılki ankaraya gelince kayseri antalya istanbul gibi yerlere gittim ve ankaranın insanı insan değil vahşi canavar gibi birşey bunu anladım.
    kızılay canlı filan değil bunu kafanızdan silin. horon tepenler halay çekenler tamamen siyasi müzik eşliğinde saç sakal birbirine girmiş tipler.
    olgunlara gelirsek herseferinde tovbe ediyorum ama el mecbur yine gidip oradan alıyorum. kitabın ilk sayfaları renkli sonraki sayfaları siyah-beyaz çıkar sana 20tlye sattığı kitabı 15tlye arkadaşına satar. daha sonra sen 15tlye pazarlık ettiğinde yeminler ederki kimseye o fiyata satmadım.
    bahçelievlere gelince evet belki ankaranın tek caddesidir.baştan sona kadar çeşit çeşit kafeler vardır. yani açık avm gibi birşey. onun dışında ankarada tek yürüyemezsiniz. çünkü klasik büyük şehir ve her köşesi pis insan kaynıyor kesin bıçağı böğrünüze yersizinz.metrosundan heryerine kadar öğrencisinin derdi karı kız yada araba memurunun derdi evdir. metroda bile muhit tartışması yaşayan insan kaynıyor. ve geldik metroya. Allah sizi bu metrolardan korusun sebebi gökçek filan değil doğrudan ankara halkı. metroya binerken inenlerin üzerine saldırarak giren ve metrodan inerken ya yeter inenlere müsade edin kişi ankaralıdır. koru metrosu 2 ay boyunca en ön vagon boş en arka vagon tıklım tıklım gitti sebebini bende anlamadım. arka vagonda insanlar birbirini yerken ben ön vagona geçip rahatça yolculuk ediyordum. koyun gibi milleti var.gelince statünüz oturduğunuz semtten belirlenecek bunu unutmayın. yurtta bile kalsanız çayyolu bir numara statü kazandırır. insanlar vouv sen zenginsin gözüyle bakarlar. ha etimesgutta kalırsan daha anadoluvari yaşarsın ama biri sorduğunda oturduğun yeri söylemeyede utanırsın.
    laf sokmak isteyenlere notlar
    -koruda oturuyorum yani kuyruk acım yok
    -ayda 1700tl para geçiyor elime yani maddiyatta sıkıntı yok
    -evde tek yaşıyorum yani ev arkadaşı derdim yok
    -4 gün sonra tam bir yıl ankara maceram dolacak kızılayda kaldım, etimesgutta kaldım, koruda kaldım yani epey bir yerini yaşayarak tecrübe ettim.
    ama bir tane dostum diyeceğim arkadaşım yok. onu geçtim numarasını almaya değer gördüğüm bir tane insan yok. ya evini kötü emeller için ister yada işi düştüğünde sana sarılır. insanı iğrençtir yani.

• Doğma büyüme Ankaralıyım şehir cidden kötü ama artık nedendir bilmem seviyorum burayı

Eğer odtü,bilkent vs. degilse gelmeyin o kadar diyeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mentollü Kurşun

Doğma büyüme Ankaralıyım şehir cidden kötü ama artık nedendir bilmem seviyorum burayı

Eğer odtü,bilkent vs. degilse gelmeyin o kadar diyeyim
    Tüm yorum yapanlara ve bilgi verenlere teşekkürler
  • frood F kullanıcısına yanıt
    Kismen dogrusun ama saglam karamsarsin .
  • LazKızıı kullanıcısına yanıt
    Odtü Hacettepe ve Gazi universitleri ile ilgili kampüsü ortamı yeri hayatı nasıldır.Öğrencileri nerelerde kalır .Ankarada neler yapìlır nerelerde giyinilir yenir içilir bunlarla ilgili bir bilgilendirme yazısı yazabilirseniz müteşekkir oluruz.
  • frood F kullanıcısına yanıt
    Bir dostun bir ahbabın bir yol arkadaşın yoksa hiçbir yer seni tatmin etmez dostum.Sevemezin benimseyemezsin.Önemli olan Şehir değil içindekilerdir.Yalnızsan hiçbir şeyin değeri yoktur.Şehirler seni tatmin etmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taromm -- 6 Ağustos 2016; 23:14:18 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.