Şimdi Ara

Apartman Universitelerine Gidenler ve Mezun Olanlar ? Dusunceleriniz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.304
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ozellikle son 10-15 yilda acilan bir suru egitim kalitesi muallak olan ozel universiteler var. Mesela Nisantasi Universitesi, Fenerbahce Universitesi, Uskudar Universitesi vs vs vs.

Bu tip universitelere giden veya mezun olan arkadaslar aldiklari egitimle ilgili ne dusunuyorlar ? Bu universitelere gitme karari alirkenki dusunceleri ne idi ? Mezun olanlar is bulabildi mi, bulabildiyse nasil bulabildi ?

• Apartman üniversitelerinde okuyanlar şuan denizde yatlarında tatil yapıyor sana cevap veremezler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Posta güvercini

Apartman üniversitelerinde okuyanlar şuan denizde yatlarında tatil yapıyor sana cevap veremezler.

Hic sanmiyorum.

Yati kati olacak kadar parasi olan insanlarin cocuklarinin ek akilsizi dahi onlarca ozel dersle koc'a, sabanci'ya, bilkent'e burssuz giriyor - en kotu Bilgi'ye giriyorlar.

Bu apartman/tabela universitelerinin hedefindeki kitle, cocugumuz en azindan bir universite mezunu olabilsin diye dusunen ancak cokta bu konularda bilgili olmayan (dolayisiyla duzgun bir meslek yuksekokulun bu okullardan cocugunun gelecegi icin daha iyi olacagini hesaba katmayan) saf orta sinif gelir grubu. Zaten egitim ucretleride ekseriyetle orta gelir grubunun odeyebilecegi civarlarda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BerkKhan -- 11 Ağustos 2020; 18:45:52 >
  • Ben TOBB ETÜ mezunuyum. Apartman değil ama bildiğin lise kolejinden çakma bir bina. Sonrasında yurtları yapıldı (otel gibi diyebilirim), hastane satın alınıp tıp fakültesi açıldı, milyonluk laboratuvar kuruldu falan fişman. Eğitim kadrosu çok iyi mesela. Benim oda arkadaşım yarım puanla Boğaziçi İktisat'ı kaçırmıştı. Ben 11k ile girmiştim. İtü'nün üzerinde tercih yapmıştım.

Her neyse seçmemin sebebi burs imkanı tanıması. Okula 5 kuruş para ödemedim, üstüne kendi yurdu daha bitmemişken yurt yardımı aldım. Yurtta kalmayanlara da ev yardımı veriyorlardı. Bir diğer sebep okul 3 dönem. 2 dönem ders 1 dönem staj. Çok faydası oluyor.

Sonuç olarak kampüs yok gibi bir şey. Ama mezunları hep iyi yerdedir. İşsiz kalanı görmedim.

• trkgncr kullanıcısına yanıt

Hmmm ilginc, beklemedigim turden bir cevap oldu.

Anladigim kadariyla bu tip universitelere giden profilin ortalamasindan cok daha farkli bir profile sahipsin. Tam egitim bursunun ustune, yasama masraflarinida destek olacak bir burs vermisler.

Burssuz veya basari bursu olmayan (bu tanima ne biliyim o tercih burslarini, baraj gecti burslarini falan ekle) ogrencilerle nasil ilerliyordu dersler ? Anlatirken onlarin bilissel seviyesine mi iniyordu hocalar yoksa onlari salip dersten gecmelerine goz mu yumuyorlardi ? (Sonucta Bogazici Iktisati kacirmis adamla, 500,000. olmus adamin kafasi ayni hizda calismayacaktir akademik ogrenim konusunda)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BerkKhan -- 11 Ağustos 2020; 18:53:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BerkKhan

Hic sanmiyorum.

Yati kati olacak kadar parasi olan insanlarin cocuklarinin ek akilsizi dahi onlarca ozel dersle koc'a, sabanci'ya, bilkent'e burssuz giriyor - en kotu Bilgi'ye giriyorlar.

Bu apartman/tabela universitelerinin hedefindeki kitle, cocugumuz en azindan bir universite mezunu olabilsin diye dusunen ancak cokta bu konularda bilgili olmayan (dolayisiyla duzgun bir meslek yuksekokulun bu okullardan cocugunun gelecegi icin daha iyi olacagini hesaba katmayan) saf orta sinif gelir grubu. Zaten egitim ucretleride ekseriyetle orta gelir grubunun odeyebilecegi civarlarda.

Alıntıları Göster

Köydeki koyunu ineği satıp inşaat işinden parayı bulan adam gönderir 50.000 tl parayı fakir ödeyemez.

• BerkKhan B kullanıcısına yanıt

Aslında evet öğrencilerin %25'i bursluydu sanırım. Geri kalanlar da barajı geçeyim bursu olabilir çünkü taban puanını bilmiyorum. Şöyle düşün okula öğrenci çeksin diye Starbucks bile açtılar.   Bir kere ilk sıkıntı İngilizce'den çıkıyordu. Okulu bitirmek için belli bir TOEFL puanı elde etmek gerekiyor. Bu sebeple ilk yıllarda mezun veremediği durumlar falan olmuş. Benim girdiğim zamanlar geçiş evresi gibi bir şey oldu. İtirazlar oldu, falan filan derken dersler %30 İngilizce yapılarak yine TOEFL kalıcı tutuldu. Paralı okuyanlar da zaten aileden gelen bir mesleki kültür olduğu için (ama hepsi öyle değil dolmuşçu veya aşiret olan bile vardı) adama diploma yetiyor zaten. Misal birinin babası MANN'da makine mühendisiydi yanlış hatırlamıyorsam, çocuğunu da makinede okutuyordu. Zaten referans ile bir yerlere girer. Paralı olup gerçekten çalışanlar da oluyor. Sonuçta ergen yaşlar olmadığı için insanlar biraz bilinçli oluyor. Hatta çok değişik Anadolu Liselerinden gelip bursunu kaybedenler bile oluyordu. Kimin ne olacağı belli olmuyor yani. Ben hazırlığı yarım dönem okuduğum için düzensiz gidiyordum. Bu sebeple de dersleri hep kalanlarla alıyordum. Bayağı da kalan oluyordu açıkçası, adamlar çift dikiş yapıyor. Sonuç olarak eğitim kadrosu ve burs ve staj imkanlarından dolayı Tobb Etü seçiliyor ama bu butik üniversiteler nasıldır bilemiyorum tabi.

• Valla çok bilmiyorum devlet üniversitesinde eğitim görüyorum ve hiç tercih listeme vakıf yazmayı düşünmedim. Ön yargılı veya bilgisizce yazıyor olabilirim fakat vakıfta Koç, Sabancı, Bahçeşehir, Medipol ve şuan aklıma gelmeyen bazı üniler dışında kalanı gereksiz gibi duruyor. Ama vakıf üniversitesine giden kimseye de bir şey diyemiyorum çünkü devlet üniversitelerine yatırım yapıldığını düşünmüyorum, sınav dönemimde İstanbul üniversitesini ziyarete gitmiştik, bir arkadaşım hukuk istiyordu bu üniversitede, fakülteyi görünce kararı değişti çocuğun. Cidden çok kötü durumda binalar. Eğitim kadroları başarılı olabilir fakat ortamı kötü, buralara önem vereyip vakıflara önem veriyorlar. Nişantaşı üniversitesinin maslak kampüsüne de gitmiştim. Belki bir Boğaziçi gibi geniş alana yayılmış kampüsleri yok fakat mimari açıdan başarılı. Kadro ne kadar iyi olmasa da onu becerebiliyorlar en azından. Umarım ileride bu durumlara el atarlar çünkü devlet okulları okunacak gibi değil. Bir yere kadar haklı buluyorum vakıfta okuyanları

• quote:

Köydeki koyunu ineği satıp inşaat işinden parayı bulan adam gönderir 50.000 tl parayı fakir ödeyemez.

Alıntıları Göster

Dedigin gibi ogrencilerde vardir ama cogunlukta degildir. Zaten 50,000 tl olan apartman/tabela universitesi oldugunu sanmiyorum.

Bu apartman/tabela universitelerinde %50-%75 bursun altinda okuyan olmuyor bildigim kadariyla. Ornek vermek gerekirse Nisantasi Universitesi'nde icin tercihte ilk 5'e yazana burs veriyorlarmis. Ilk tur sinavda baraji gecmeye (5-10 soruyu duzgun cozmek) verilen burslar falan. O 50,000 tl daha cok 20,000 tl yani. Memur bir ciftin bile cocuklari icin 4 sene boyunca disinden tirnagindan arttirip odeyebilecegi miktarlar 15,000-20,000 tl.

• BerkKhan B kullanıcısına yanıt

Ostim teknik üniversitesi okumurmu hocam yönetim bilişim sistemleri sanayi vakıf üniversitesi öğrencilerin çoğu tam burslu birazıda %50 burslu yeni açıldı 4 yıl uygulamalı eğitim diyorlar.

• quote:

Ostim teknik üniversitesi okumurmu hocam yönetim bilişim sistemleri sanayi vakıf üniversitesi öğrencilerin çoğu tam burslu birazıda %50 burslu yeni açıldı 4 yıl uygulamalı eğitim diyorlar.

Bilgili oldugum bir konu degil hangi universitede ne okunur, imkanlari nedir, senin planlarina nasil katki saglar veya kostek olur...

Yorum yapip yanlis yonlendirmek istemem.

• sabancı mezunuyum işsizim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.