Şimdi Ara

Apotemi Ayt Matematik-Fen Deneme Netleri 15 Günlük Periyot

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
9
Favori
4.383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Soru çözmek haricinde deneme netlerimi değerlendirmek ve bu aralar gözüme çarptığı kadarıyla Apotemi denemelerinin zorluk, kalite ve sınava uygunluk açısından açılan konular neticesiyle her gün Apotemi Ayt Fen- Mat deneme netlerimi yazıp her ayrı denemesi için yorumlarımı belirteceğim. Dünden başladığım için dünü ve bugünü aynı günde yazıyorum.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deneme 1 Matematik : 36 Doğru 2 Yanlış 35.5 Net Süre: 2 saat 5 dakika.
    Deneme 1 Fen : 34 Doğru 5 Yanlış 32.5 Net Süre: 55 Dkaika
    Matematik soruları şahsen zor kavramından ziyade hem düşünme hem işlem gerektirdiği için zaman alıcı. Çoğu deneme ya işlem ameleliği ya da sadece düşünme kavrama soruları ile gider. Apotemi ikisini çok güzel harmanlamış. Sınava en yakın deneme şahsen tüm soruları ayarında. Trigonometri Alan ve ve Geometri Analitik soruları hoştu.

Fen sorularında fizik soruları kavram bilgisini ve konu hakimiyetini hakkıyla ölçüyor, alternatif akım sorusu ve dalga ışık sorusu güzeldi. Kimya Ösym nin üstünde baştan belirteyim. Asit- Baz sorusu bilmeyen için yapılamayacak bir soru. Biyolojisi sözel bir ders olmasına karşın değer denemelerine karşı daha seçici. Ufak ayrıntılar soruyu hepten kaybetmenize yol açacak cinsten ama ÖSYM nin de arada bunu yaptığını görüyoruz.
    Deneme 2 Matematik : 36 Doğru 3 Yanlış 35.25 Net Süre : 2 Saat.
    Deneme 2 Fen : 36 Doğru 4 Yanlış 35 Net Süre : 53 Dakika.

ilk denemelerle eş zorlukta olup gayet kaliteliydi. Velhasıl Fen de alternatif akım sorusunda parantez içinde bobin ve kondansatörün iç direncinin hiçe sayılmadığı ve matematik geometri de teğet olan çemberin dıştan değil de içten olduğu belirtilmeliydi. Özellikle matta sınav anı akıl edemedim içten teğet olma durumunu. Bunun dışında biyolojinin bu denemede eleyiciliği daha da yüksekti.

Deneme 3 Matematik : 32 Doğru 4 Yanlış 4 Boş 31 Net Süre: 2 Saat 10 Dakika.
    Deneme 3 Fen : 36 Doğru 4 Yanlış 35 Net (4 Yanlış Fizikten...) Süre: 45 Dakika

Diğer denemelere nazaran eleyiciliği daha az olup kimya biyolojisi 3 deneme içerisinde daha basitti. Fizikte zor olmamasına karşın kavrama yönelik daha çok soru olması ve benim dikkatsizliğim ile 4 soru çöpe gitti. Kimyada 19.sorunun cevabını cevap anahtarı yanlış açmıştır bilginize...

Matematik yorucuydu bu denemede dikkat hatasına çok yanlışım çıktı ama bahane olmamalı bu tabi... Dizi soruları göze çarpan bir kalitede idi. Olasılık soruları 3 denemedir tam Ösym ayarında ne abartı ne kolay..

Deneme 4 Matematik : 32 Doğru 6 Yanlış 2 Boş 30.5 Net Süre: 2 Saat
    Deneme 4 Fen : 35 Doğru 5 Yanlış 33.75 Net Süre 55 Dakika

Matematik ilk soruları can alıcıydı. kolay gibi gözükse de gözden kaçan bir ayrıntı bütün soruyu yedi götürdü. Geometrisi geçtiğimiz denemelere nazaran kolaydı. Trigonometri zor olmamasına karşın beni zorladı.
    Fen soruları aynı şekilde seyir etti. Yalnız biyoloji sorularında her sorunun bu kadar ayrıntılı olması biraz kasıntıydı. K nın vitamin mi iyon mu olmasını gözden kaçırdığım için soru gitti. Sorular aynı kalite ile seyir ederken netlerdeki düşüşüme şaşırıyorum. Sanırım az dinlenmeli...

Deneme 5 Matematik 37 Doğru 3 Yanlış 36.25 Net Süre 1 saat 35 dakika
    Deneme 5 Fen 39 Doğru 1 Yanlış Net 38.75 Süre 1 Saatt

Matematik sanırsam denemeye alışkanlık kazandığım için ve geçtiğimiz 4 denemeye nazaran biraz daha kolay olmasından dolayı kötü olmayan bir net geldi. Olasılık sorusunda biyoloji dersini okumadığım için soru boşu boşuna gitti. Genel anlamda orta bir denemeydi. Doğrulu S1 S2 li dizi sorusu hoştu.

Fen kısmında fizik aynı seyirde ilerken kimyada gereğinden fazla işlem sorusu vardı. Biyoloji yine ayrıntı istiyordu. Boşaltım sorusunu yapabilmek için genel anlamda proksimal henle ve distal tüpün o bölgede hangisi korteks hangisi öz bölgesinde kalıyor hatırlamanız gerekiyordu. Atp Sentaz enziminin bozulduğu soru gayet seçici idi.

Deneme 6 Matematik 37 Doğru 2 Yanlış 1 Boş 36.5 Net Süre:1.30 Saat
    Deneme 6 Fen 36 Doğru 4 Yanlış 35 Net 40 dakika

Denemeler söylenenin aksine gitgide zorlaşmıyor aksine seviyeye alışmaya başladığınız için daha rahat geliyor denemeler. Matematikte 2 soruya vaktim olmasına karşın bıraktım kafa dağınıklığından belki kullansam +2 getirebilirdim.
    Fende kimya biyolojisi kolaydı. Fizikte ''Açısal İvme'' kavramını dile getirmiş. Formülünü bilmediğim için o soru gitti. Diğerleri dikkatsizlikten biraz. + Açısal ivme kavramı müfredatta var. Genelde geçiştirilir ama dikkat edin siz...
    Deneme 7 Matematik 37 Doğru 3 Yanlış 36.25 Net Süre: 2 Saat
    Deneme 7 Fen 35 Doğru 5 Yanlış 33.5 Net Süre 50 Dakika

Bu fen denemesi içlerinde en beğenmediğim deneme oldu denebilir... Biyolojide müfredat dışı karaciğer sorusu. Kimyada çözünürlük ve hız etkisi sorusunun yanlış olması açıkçası biraz düşündürdü... Fizik yine ayarında idi. Biyoloji ve kimyanın ayrıntılarla ilerleyişi sürüyor. Geliştirdiğini düşünüyorum ama çok kafaya takılırsa yapılan yanlışlar insan gereğinden fazla demolarize olabilir.

Matematik nedense gitgide kolaylaşıyor hissi veriyor. Trigonometri kök buldurma soruları ve olasılık aynı kalitesini sürdürürken diğer sorular da aynı seyirde ileriyor. Grafikli polinom sorusu kaliteliydi. Fonksiyonlarda yalnız 2 değer sağlar sorusu gözünüzle yapmaya kalktığınızda gayet kolay ama x in belirtilen değer aralıklarında olup olmadığını kontrol etmeyi unutursanız bedavan giden bir soru...

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
    Normalde konuya acaba gerekli faydayı sağlamıyor mu diye ara vermiştim. Arkadaşların isteği üzerine devam ediyorum.

Fen Demelerinin tamamı bittiğinden genel anlamda yukarıda 7. denemeye kadar belirttiğim fen denemeleri olmak üzere geri kalanını aşağıya yazıp genel bir değerlendirme yapacağım. Matematiklerin tümünü de yarın gece veya pazartesi sabahı eklemiş olurum.
    >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

FEN

Deneme 8 Fen 36 Doğru 4 Yanlış 35 Net Süre 50 Dakika

Genel anlamda ortalama bir testti. Fizikteki 2. Soru açısal momentumun 3. formülü (kısmen aslında hepsi aynı yere çıkıyor) hatırlayıp hatırladığınızı ölçüyor. Onun dışında fizikte seçici soru yoktu. Kimya aynı seyrinde devam ediyor. Molekülün yalnız kovalent bağlı bileşikler olduğunu iyi hatırlatıyor 17. soruda. Biyoloji yine seçici. 33. Soruda tek tek incelemeniz hangisinden gaz çıkışı olup olmadığına net tanı koymanız gereken güzel bir soru. Keza 39. soru stroma granaum ve tikloit zarın nerede bitip nerede başladığını biraz ayrıntılı bilmenizi istiyor.

Deneme 9 Fen 38 Doğru 1 Boş 1 Yanlış 37.5 Net Süre: 40 Dakika

Fizik ilk denemelere göre kolaylaşıyor hafiften, ya da insan alıştığı için öyle geliyor tam emin olamıyorum. Asansör sorusu müfredat dışı olarak sayılmasına karşın ivme kavramı ile sorulmuş. Yorum yapılamayacak bir soru değil ama. Kimyada bu denemede ayırt edici bir soru yokken biyolojide 32. soru grafiği birim zamanda ''düşünmemenizi'' isteyen yanlışa sürebilecek bir soru. 37. Soruda safranın özelliklerine küçükten hakim olmanızı istiyor. Zor bir deneme değildi.

Deneme 10 Fen 37 Doğru 3 Yanlış 36.25 Net Süre: 55 Dakika

Fizikte 11. soru 2019 da gelen indiksiyon akımı ve direnç sorusunun çok benzeri ve başta göze çarpan soru. 9. Soru merkezcil kuvvetin yay sarkaçlarda nasıl işlediğini bilmenizi istiyor. 2 soru da gayet hoş. Kimyada 21. soru biraz işleme dayalı ve hemen atlanmaması gereken bir soru. İşlem yapmayıp kolaya kaçayım derseniz soru gidiyor. Onun dışında biyolojisi diğer denemelere nazaran kolaydı.

Deneme 11 Fen 36 Doğru 3 Yanlış 1 Hatalı Soru Net 35.'%&%

Öncelikle emin olmamakla beraber kimya hocamla incelediğimiz kadarıyla 19.soruda sıkıntı var. İyonlaşan H+ ve X- iyonları derişimi eşit olduğu için elektrik iletkenlikleri aynı olmalı iken soru farklı alıyor. Belki açıklaması vardır ama %90 hatalı. Fiziğinde ayırt edici bir soru yok. Biyolojide 34. soruda türkçeden kaynaklı bir eksiklik var. 1den fazladır ifadesi 1.olaydan fazladır ifadesi yerine kullanıldığı için soru farklı anlaşılıyor. Onun dışında 39. soru sıralama konusunda ayırt edici bir soru olabilir.

Deneme 12 Fen 34 Doğru 6 Yanlış 32.5 Net Süre: 50 Dakika

Baya gözden kaçırdığım soru var. Fizikte 2. soruda tork etkisi olmadığı için L nin değişmediği ve buna bağlı yarıçap hız değişimini bulmanızı isteyen bir soru tam ÖSYM likti. 6. Soru atış momemtum karışımı fena olmayan bir soru. 13. Soruda BHH ile Merkezcil kuvvet kavramını sorgulatıyor. YATAY DÜZLEM i okumazsanız soru gidiyor. Kimya kolaydı. Biyolojide üreme sorusunun 3. Öncülü çok ayrıntı bilmeniz baya zor (en azından benim için) onun dışında bu deneme benim dikkatsizliğime gitti biraz.

Deneme 13 Fen 35 Doğru 4 Yanlış 1 Boş 34 Net Süre 45 Dakika

2.Sorudaki yay sarkaç ile enerji karışımı soru çok hoştu. Periyodun değişmediğini bilince şık direkt geliypr ama r nin niye arttığını çok sorgulamıştım sınavda. Sonradan baya farklı bir yaklaşımla çıktığını öğrendim. 6.sorudaki genelde çok denemelerde çıkmayan açısal dönme ve enerji sorusu hoştu. 7. Soruda iyi bir grafik okuma sorusu var. Bunun dışında kimya bu denemede bir tık zordu. 17. Soru fazla işlem isteyen 18. Soruda çökelme yok kavramını yanlış irdelerseniz takılacağınız bir soru. 23.Soru ilginç geldi. Asit-Baz kavramının sıcaklıkla ilişkisinin bu denli olduğunu bilmiyordum. Çok sınav ayarı bir soru değil ama çok şey katabilecek bir soru. Biyolojide eleyecek en iyi soru bence 37. soruydu. Sınavda çıksa baya düşündürtür. Tek tek sıvılarda ne olduğu hangisinin ne işe yaradığını bir soruda çok güzel ölçülmüş. Sonuncu sorudaki kıkırdak sorusu bilen için kolay ama bilmeyen için zor bir soru.

Deneme 14 Fen 36 Doğru 4 Yanlış 35 Net Süre 45 Dakika

Fizikte 9. sorudaki yayda enerji sorusu hoştu. Onun dışında fizikte eleyici soru çok yok. Kimyada 24. soru işlem ağırlıklı bir denge sorusu başta sayıdan kaynaklı nasıl yaparım diye düşündürtebilir. Biyolojide 29. Soruda %100 kavramı çok iddalı bir öncül ben doğru kabul etmemiştim soru etmesine rağmen. 3. öncülde soruyu daha önce çözmüş veya görmüş olmanızı gerektiriyor. Zor olmayan ama 2.önücülü sıkıntılı bir soru. 31. Sorudaki deney sorusu gayet iyiydi. Bunların dışında 39. Sorudaki 3.öncül biraz dertli. Çok ayrıntı düşünürseniz ve parathormonun kalsitonin ile antagonist çalışması çok kafanıza girerse doğru kabul edebileceğiniz bir öncül ki doğru kabul etmeniz de çok yanlış değil. Biyoloji hocam salgı süresi ile ilgili olduğunu ve öncülün doğru olabileceğini söyledi. Bunun dışında güzel bir denemeydi.

Deneme 15 Fen 39 Doğru 1 Yanlış 38.5 Net :/ Süre 45 Dakika

Nazar değdirerek 39 doğruyla bitirdik denemeyi. Fizikte atış sorusu ve balon uçurma sorusu fena olmayan sorulardı. Kimya ayarındaydı bu denemede. Biyoloji son soru dolaşım sistemi ile sindirim sistemini ayırmanızı isteyen yanlış yaptığım bahtsız soru...

GENEL DEĞERLENDİRME FEN Öncelikle denemeyi hazırlayanların eline sağlık diyorum. Piyasadaki çoğu kaynaktan kaliteli, geliştirici ve özenle hazırlanmış. Bunda ortalama yaptığınız netin +2 +3 ünü sınavda yapabileceğinizi düşünüyorum. Denemeler zor değil. Alışılmışın üstünde kalite ve bilgi ölçme deneyimiyle hazırlandığı için başta zor ve alışılması güç geliyor, çok normal bir durum...

Artı ve eksikleri ile değerlendirelim.

Artıları (+)
    - Fizik ve biyoloji kısmında orijinal soru sayısı oldukça fazla.
    - Bir soruda birçok bilgiyi ölçüyor ve sizi tamamı ile tarıyor.
    - ÖSYM ayar ve kalitesini yakalamış en iyi denemelerden.
    - Kendini hiçbir deneme tekrar etmiyor.
    - 15 Deneme sonrasında değinmediğiniz kavram ve müfredat dahili bilgi kalmıyor.

Eksileri (-)
    - Kimyada ve Biyolojide hatalı sorular var. Fizikte 1 soru Kimyada 1 soru farklı denemelerde ikinciye sorulmuş.
    - Video çözümü olmaması bazı sorular için dezavantaj. Yazılı cevaplar açıklayıcı ama bazı sorular için yeterli değil.
    - Bazı sorularda Türkçesinden kaynaklı sıkıntılar var.
    - Başta sizi fazlasıyla ayrıntılı düşünmeye sürerken son denemelerde ayrıntılı düşündüğünüz için yanlış yapabilme durumunuz ortaya çıkıyor ki tavsiyem ve benimde yaşadığım sıkıntı; çok ayrıntılı düşünmeyin. Çok bilmekten elenirsiniz...

Tavsiyem alın çözün. Çok şey katar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Megumin -- 30 Mayıs 2020; 23:8:57 >

• Hocam günlük ne kadar deneme çözüyosunuz ayt mat fenden yani günde 2 ayt mat 2 ayt fen çözüyorum gibi
  • 1 Ayt Mat 1 Ayt Fen 1 Genel Tyt + Özgün bulduğum soru bankalarındaki sorular + Konu Tekrarları gönül ister her gün 2 ayt 2 tyt atmak bünye alışık yorulmam ama düzgün kaynak kalmadı piyasada o yüzden yayıyorum biraz.
  • Megumin kullanıcısına yanıt
    Hocam ayt değil de tyt yoruyor bence 2 tane çözersem günüm verimsiz geçiyor
  • Hocam apoteminin 2.mat denemesindeki soruyu diyorsunuz.Onda ben de 4 çembere teğet etrafından geçen büyük bir çember çizdim.Yazar ise 4 birim cemberin ortasinda küçük bir cember çizmiş.

Aslinda ikisi de dogru oluyor.Cunku teknik olarak ikisinde de cizilen cember birim cemberlere dıştan teğet oluyor.Iki cevabi var bence o sorunun.

Onun dışında netleriniz cok iyi.Mat iyi fen çok daha iyi maasallah.

2.fen denemesindeki empedans sorusu mufredatta var mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D63A2EC38 -- 22 Mayıs 2020; 12:28:14 >
  • Var hocam müfredat dahilinde. Sorunun sıkıntısı rezonans durumunda iken başka direnç olmadığı için direnç=0 akım=0 durumundan bir anda direncin artması ile akımın giderek düşme durumu sorunun çok üstüne giden birini ikilemde bırakacak cinsten. Ama normal rezonans durumda akım maksimumdur düşüncesiyle giden biri direkt doğru şıkkı işaretler.
  • Bir iki up >>
  • Hocam benim de sizin gibi denemelerimde matematik kısmım çok zamanımı alıyor.Fen kısımlarında yayınların çıkardıkları denemelerde genellikle özgün sorular olmadığından hızlıca bitirebiliyorum yani kendi yaptığım ayt denemelerinde zaman sıkıntısı çekmiyorum.Ancak ösym nin sınavında fenin daha fazla zamanımı alacağını düşünüyorum.Sizin de bu konu hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?
  • Bir nevi haklısınız özgün soru sayısı çok fazla olmadığı için fen kısmı hızlıca bitirilebiliyor lakin Ösym ye baktığımızda da öyle fen kısmında aman aman bir özgün soru sorduğu çok göze çarpmadı. Ayretten sorsa dahi fen kısmında işlem kalabalığına yer verdiği için maksimum -+5 dakika oynar. Matematik kısmı Ösym de daha az vakit alıyor ama Fen kısmında daha uzun süre yapsanız dahi matematik 2 saat kadar sürmeyecektir sınavda. Sordukları geometri ve trigonometri soruları çok fazla işlem gerektirmiyor. Kalite yayınların hazırladıkları matematik denemelerinin daha fazla süre yemesi bu sebeple düşünceme göre. Ha olur da bu sene sorular zor gelir LTİ nin kaldırılması işlem gerektiren soruların artmasına yol açar, yine sıkıntı yok çünkü sınav süresi 3 saat... Her şekilde yetiştirirsiniz.
  • Up-malovski
  • Merhabalar. Ben de eşit ağırlıkçıyım 3 senem 2 sene sayısaldan girdim. Apotemi matta şu ana kadar 12 denemeyi bitirdim. Ortalama 2 saat 15 dk da bitiyor biraz da dikkat ederek çözmeye çalışıyorum. En düşük 6.denemede 27. 5 en yüksek 31.5 11 denemede yaptım. Yanlışlarım çoğunlukla Dikkatten oluyor.Sizce gerçek sınav ayarında mı bu deneme bana, soruların %45i gerçek sınava yakın %55 i bir iki tık üstü gibi geldi (geo da özellikle benden de kaynaklanabilir).Piyasadaki çoğu zor denilen denemeyi çözdüm. Endemik, acil,345 gerçi apotemi bunlara nazaran daha zor tabi.Cevaplarsanız sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-D63A2EC38

Hocam apoteminin 2.mat denemesindeki soruyu diyorsunuz.Onda ben de 4 çembere teğet etrafından geçen büyük bir çember çizdim.Yazar ise 4 birim cemberin ortasinda küçük bir cember çizmiş.

Aslinda ikisi de dogru oluyor.Cunku teknik olarak ikisinde de cizilen cember birim cemberlere dıştan teğet oluyor.Iki cevabi var bence o sorunun.

Onun dışında netleriniz cok iyi.Mat iyi fen çok daha iyi maasallah.

2.fen denemesindeki empedans sorusu mufredatta var mi?
    Hocam ben 2. denemeyi dün akşam çözdüm.Doğru işaretledim ama sadece tahmin ettiğimden yoksa içerden teğet çizince benzer cevap çıkıyordu.Gerçeten soru çok kaliteliymiş.32d 6y
  • Melihsen2000 kullanıcısına yanıt
    Sınava yakınlıktan kastımız biraz da soruların anlaşılır olması ve direkt bilgiyi ölçme gidişatında yazılmış olmaları. Diğer denemelere nazaran zor ve geometrisi dediğiniz gibi Ayt adına bir iki tık yukarıda. Lys geometri soruları incelendiğinde denemede çıkan sorudan nice sorudan zor sorular olduğunuz görüyoruz ama artık öyle klasik soru sorulmuyor. Zorluk ve uğraştırıcılık açısından evet ÖSYM nin üzerinde. Ama anlaşılırlık ve amaç edindiği soru tarzı bakımından ÖSYM ye çok yakın, umarım yardımcı olmuştur. (Acil in 2019 denemesi Ayt denemesi belki bununla yarışabilir ama onun da sınava ''çok yakın olduğunu'' söylemek zor)
  • Megumin kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için
  • BLACKFACT B kullanıcısına yanıt
    Bazen sınav anında insan en başta düşündüğü fikre çok kitlendiği için cevaba yaklaşma konusunda sıkıntı çekiyor. Biraz sakin olup cevap 2 kere çıkmayınca içten teğet olduğunu düşünebilsem bu kadar vakit harcamazdım o soruda. İnsan daha sakin ve tutarlı olmalı ama demekle olmuyr tabi. (Soru gayet kaliteli ve ayarında haklısınız...)
  • Hocam ben 2 çözümde de aynı cevabı bulmuştum, enteresan bir soru
  • Fark ettiniz mi? 2019 ve sonrası için açıklanan müfredata göre kürenin iç yüzeyindeki elektrik alan ve potansiyel kapsam dışı. İlk 2 denemede de vardı
    Bir de ökse otu sorusu sorulmuş amaçları neyse artık
  • cubb0rn C kullanıcısına yanıt
    Ökse otu sorusu konusunda haklısınız. Sorulmaması gerekiyordu. Kürenin iç yüzeyinde elektrik alan ve potansiyeli biz geçen sene 11 de gördüğümüz için müfredat dışı olup olmaması konusunda fikrim yoktu. Biraz ayrıntıya girerken müfredatın dışına çıkma gibi bir husus yaşanmış sanırsam.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.