Şimdi Ara

Araba Alacağım Birkaç Sorum Var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

1985-1990 model BMW 3.16i almayı düşünüyorum. İzmir'de fazla olmadığındında İzmir dışı illerden almayı düşünüyorum.
    1: Arabanın ruhsatını üstüme almam ne kadar tutar ?
    2: Arabanın plakasını değiştirmem toplam ne kadara mâl olur ?
    3: Araba devir işlemleri yani karşıdaki kişiden noter aracılığı ile satın alma işlemleri ne kadar tutar ?
    Kısacası 6.000 TL'ye bir araba alsam bana bu yukarıdaki yazdıklarım dahil toplam kaç TL'ye mâl olur ?
    Konu ile bilgisi olanlar cevaplarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

• Yok mu konuyla ilgili bilgisi olan ?
  • kimse cevap vermemiş o yüzden bildiğim kadarıyla yazayım. noterde yaklaşık 200 civarı bir rakam, zorunlu mali sorumluluk sigortası için ile göre değişmekle beraber 200-250 gibi bir rakam ödenecek. emniyette yeni ruhsat için net hatırlamıyorum ama o da 100-150 bir rakam tutar sanırım. plaka değişimi hakkında forumda bazı yerlerde vardı ama net bilmiyorum. özetle ilave olarak 600-750 TL cebinde olacak ki rahatça işlemlerini halledebilesin.. yanlış yazdığım varsa bilen arkadaşlar düzeltsin lütfen.

bir de alınacak arabanın önceki muayene borcu, kgs-ogs borcu, vergi borcu gibi muhtemel masraflarını araştırmak lazım sonra bunları siz ödemek durumunda kalabilirsiniz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: pelstina

kimse cevap vermemiş o yüzden bildiğim kadarıyla yazayım. noterde yaklaşık 200 civarı bir rakam, zorunlu mali sorumluluk sigortası için ile göre değişmekle beraber 200-250 gibi bir rakam ödenecek. emniyette yeni ruhsat için net hatırlamıyorum ama o da 100-150 bir rakam tutar sanırım. plaka değişimi hakkında forumda bazı yerlerde vardı ama net bilmiyorum. özetle ilave olarak 600-750 TL cebinde olacak ki rahatça işlemlerini halledebilesin.. yanlış yazdığım varsa bilen arkadaşlar düzeltsin lütfen.

bir de alınacak arabanın önceki muayene borcu, kgs-ogs borcu, vergi borcu gibi muhtemel masraflarını araştırmak lazım sonra bunları siz ödemek durumunda kalabilirsiniz..

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Muayene borcu, Kgs-Ogs, Vergi borcu gibi borçları nasıl öğrenebilirim peki ?

• almaya karar verdiğiniz aracın muayene borcunu tüvtürk muayene istasyonlarından plaka ile sorabilirisiniz. aynı şekilde plaka ile internette emniyetin kgs-ogs borcu sorgulama sitesi mevcut. vergi borcu için e-devlet ten yada vergi dairelerinden aracın durumunu öğrenebilirsiniz. bir de aracın kaza-hasar durumunu da cep telefonu operatörlerinin bir servisi var oradan öğrenmenizde fayda var, çünkü çok fazla perte çıkımş yada ağır hasar alıp toplanmış araç var.. aracın şekli güzel olsada mazisi kötüyse ilerde başağrıtıyor bu işler..
  • quote:

almaya karar verdiğiniz aracın muayene borcunu tüvtürk muayene istasyonlarından plaka ile sorabilirisiniz. aynı şekilde plaka ile internette emniyetin kgs-ogs borcu sorgulama sitesi mevcut. vergi borcu için e-devlet ten yada vergi dairelerinden aracın durumunu öğrenebilirsiniz. bir de aracın kaza-hasar durumunu da cep telefonu operatörlerinin bir servisi var oradan öğrenmenizde fayda var, çünkü çok fazla perte çıkımş yada ağır hasar alıp toplanmış araç var.. aracın şekli güzel olsada mazisi kötüyse ilerde başağrıtıyor bu işler..

Çok teşekkür ederim bilgiler için..
    Aracın kazasını nasıl öğrenebilirim ? Burada söyleyemiyorsanız özel mesaj olarak atar mısınız ?
  • burada söylemekte bir sakınca yok. önceki mesajımda da söylediğim gibi cep telefonu operatörlerinin 5660 sanırım öyle bir numarası var, plakayı mesaj atıyorsunuz kaza kayıtlarını gönderiyorlar. öncelikle her araç ufak tefek kaza yapabilir. özellikle büyük şehirlerde daha sık olur. istatistikler de bunu söylüyor. 15-20 yaşında araç alacaksanız artık boya ve değişen parça yada kilometre konusunda fazla beklenti içine girmemek gerekir. fakat 4-5 yaşında araca neredeyse başka markaların sıfırı kadar para öderken haliyle boyasız değişensiz ve kazasız olmasını istiyor yeni sahibi.. aracın kazasını en sağlıklı motor ve şasi numarası ile tramerin internet sitesinden sorgulatabilirsiniz. buradan temiz çıkarsa iyi bir kaporta motor ustasına artık almaya kara vediyseniz eğer aracı bir kontrol ettirmenizde fayda var. çünkü bu kayıtlar %100 doğru olmayabiliyor. plaka değişiyor, şasi numarasında sisteme girerken yanlış yazımlar oluyor vs ..

• quote:

burada söylemekte bir sakınca yok. önceki mesajımda da söylediğim gibi cep telefonu operatörlerinin 5660 sanırım öyle bir numarası var, plakayı mesaj atıyorsunuz kaza kayıtlarını gönderiyorlar. öncelikle her araç ufak tefek kaza yapabilir. özellikle büyük şehirlerde daha sık olur. istatistikler de bunu söylüyor. 15-20 yaşında araç alacaksanız artık boya ve değişen parça yada kilometre konusunda fazla beklenti içine girmemek gerekir. fakat 4-5 yaşında araca neredeyse başka markaların sıfırı kadar para öderken haliyle boyasız değişensiz ve kazasız olmasını istiyor yeni sahibi.. aracın kazasını en sağlıklı motor ve şasi numarası ile tramerin internet sitesinden sorgulatabilirsiniz. buradan temiz çıkarsa iyi bir kaporta motor ustasına artık almaya kara vediyseniz eğer aracı bir kontrol ettirmenizde fayda var. çünkü bu kayıtlar %100 doğru olmayabiliyor. plaka değişiyor, şasi numarasında sisteme girerken yanlış yazımlar oluyor vs ..

Bu söylediklerinizi tek tek deneyeceğim. Bilgiler için gerçekten teşekkür ederim.

• Arabanın kazasının olup olmadığını Sms ile sorgulayamıyorum. Bunu başka nasıl öğrenebilirim bilginiz var mı ?
  • Dün Karayolları ve Noter'i aradım. Fiyatları kesin olarak bilgi aldım. Noter işlem ücreti 86 TL+Plaka değişim 60 TL Toplam 126 TL'ye bütün işlemler halloluyormuş. Yani karakola yada ekstra bir yere gitmeye gerek yok. Toplam 126 TL'ye arabaya yeni ruhsat ve plaka alabiliyorsunuz. Ruhsat sistemi tamamı ile değişmiş. Adınıza ruhsat çıkarılıyor ve adresinize teslim ediliyormuş. Bu söylediklerimi bizzat noterden dinledim. Yani kesin ve doğru bilgidir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.