Şimdi Ara

Araç alımında elden para mı yoksa eft mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Para transferi bölümünde var bankadan bankaya değişir seçenekler. Biraz kurcalarsanız bulursunuz.

• Bankaya güvenmiyecende kime güvenicen? Gidiyorsun hesabına parayı yatıyorsun noter onaylı güvenli alım satım işlemi var karşı taraf imzayı atmadan ve noter onay vermeden para hesabına geçmiyo.Seninde parana belli bir tarihde bloke koyuluyor atıyorum şu tarihte satış işlemini yapacam die bankaya talimat veriyorsun.Yani şu insanlara güvenme huyunu bir bırakamadım milletce.Birşey olduğu zaman sonra uğraşır durursun git savcılığa şikayet et uğraş babam uğraş sonra kafanı duvarlara vur.Bankalar bu konularda yeteri kadar güvenli artık.Sistemler bir olduğu için herşey arka planda yürütülüyor.Bankayla işini yaptığın zaman sorun yaşama ihtimalin milyonda 1 dir.Şu komple elden para olayınıda kaldırmaları gerek artık zaten.7000₺ üstü nakit işlemlerin artık Banka kartı aracılığıla yapılması zorunlu mesela 7.000₺ bir ürün aldın nakit ödüyemiyirsun bankamatik kartına yatırıp işlem yapmanı istiyorlar kasada direk 7000₺ almıyorlar.Media Marktdamı görmüştüm biyerde görmüştüm artık kanun gereğiymiş bu ilerde dahada azalıcakdır.Elden nakit olayı bitmeli bence.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• ykaya1983 Y kullanıcısına yanıt

gayet acik yazmistim, etmem.

fastte var eft/havalede (bildigim) yok. fast ile araba alamazsiniz tabii. zaten paranin tc kimlik numarasina gitmesi ile hesap numaraasina gitmesi arasinda pek fark yok bence.

ayni mantikla parayi nakit alan adam da imzayi atmadan noterden cikabilir. noter calisanlarinin hop hemserim parayi aldin imzayi at diyecegini mi saniyorsunuz? dese bile demekle kalir.

• Ben elden almayı tercih etmem mesela. Içinden bir kısmı sahte banknot çıksa ne olacak ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Çok haklısınız. Araç satacağım kişinin ya bayi yada işi gücü belli olan doktor, memur vs olmasına dikkat ediyorum. 3-5 bin lira fazlasına satacağım diye sonrasında başımın ağrımasını istemem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • e30 m3 kullanıcısına yanıt

Öyle bir uygulama yok kardeşim.Fast menüsünde var o da limiti düşük olduğu için işe yaramıyor.

• OzzY® O kullanıcısına yanıt

Peki hocam şöyle bir durum olsa alıcı da satıcı da güven altına alınmaz mı?

Mesela ben daha üç gün önce aracımı satarken notere kimliklerimizi verdik.Noter;satışa engel bir durum yok deyip bize satış evraklarına iki nüsha imza attırdı.Ben daha adam bana parayı göndermedi neden imzalıyoruz dedim.Bu satış oldu anlamına gelmiyor beyefendi dedi.Neyse adam parayı bana gönderince para alışverişi tamam mı deyince tamam dedik.Alıcı noter ücretini ödeyince tamam deyip çıktık.Sonra ikimizde kimlikleri orda unutmuşuz,telefonla arayınca gidip kimliği aldım.Kimliği alırken notere daha para gelmeden bize bütün imzaları neden attırdınız dedim.O da ben sistemden onay vermeden satış olmaz.O evrakı yırtıp atabilirim dedi.

İşte noter bunu yapsa sizin dediğiniz gibi para geldiğinde noterden kaçma durumu da önlenmez mi?

Siz kafanızdaki sorulara cevap bulmuyorsunuz. Milletin size önerilerine ama şu olursa bu olur mu gibi sanki işi yapmamak istercesine bahaneler sayıyorsunuz. Son cümleniz de amcasının oğluyla aynı adı soyadı taşıyıp taşımadığını ne bileyim tarzında. Satış öncesi bankaya gidersiniz. Satıcının beyan ettiği hesap numarasının kendisine ait olup olmadığını teyit edersiniz. Hatta ona da güvenmeyip sizin yanınızda istediğiniz bir bankada hesap açılmasını istersiniz.

Ha yok ben bunların hiç birisine güvenmiyorum diyorsanız da artık parayı dolar mı yaparsınız yoksa sterlin mi o bizi ilgilendirmez. Cebinizde bir tomar parayla notere gidersiniz.

onlenebilir sanirim ancak noterin boyle bir sorumlulugu yok. yani diyorum ki siz noterin gozunun onunde adama parayi sayip verseniz, noter para alisverisi tamam mi dediginde adam hayir derse noter hic birsey yapmaz, yapmasi gerekmez. bir ara noterlerdeki para sayma makinasinin kullanmak isteyenler vardi, noterler izin vermiyor tabii ki boyle bir seye.

ihtimaller bitmez, eft veya banka ile ilgili yazacaginiz her senaryoya karsilik elden transfer icin de bir senaryo yazilabilir.

• Ziraat ve vakıf güvenli ödeme sistemi var ya da EFT hesabıma geçmeden imzayı ancak mezarında görür. Unutmadan amcaymış emmisiymiş teyzenin oğluymuş para kimden geldiyse aracı ona devrederim.
    Eldenden aldığın para sahte çıkarsa ne yapacaksın

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • m_kucukaksoy kullanıcısına yanıt

Ben alıcıyım hocam

• Aracımı satmaya çalışırken, bana parayı gönderecek olan şirketin hesabı olacak. Alıcı da farklı bir şahıs olacak. İban yapılırken açıklama kısmına … tv nolu .. şahsın, … tc nolu… kişiye … plakalı aracına ait satınalma bedeli olarak gönderilmiştir..” yazıldığında herhangi yasal bir sorun olur mu

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.