Şimdi Ara

Araç alımında elden para mı yoksa eft mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Biliyorum gene konuya salça olup laf sokanlar olacak ama amacım gereksiz konularla meşgul etmek değil aksine araç alımı gibi normal bir islem bile bu ülkede zulüm.Başımıza iş geldiğinde kanun olmadığı için mecburen paranoyakça yaşamamız gerekiyor.Parası olana zaten herşey rahat onlara sözüm yok.

Konuya gelecek olursak;arkadaşlar en güvenli ödeme yöntemi dedikleri eft'de bile türlü türlü dolandırıcılıklar ve sıkıntılar var.Elimizdeki rakamları telefondaki bir tuşla aktarıyoruz.İnternet alemi hesabı boşaltılan,dolandırılan insanlarla dolu.Herkes dolandırıldığıyla kalıp sürünüyor.

Arkadaşlar aracın bedeli olan 650000 lirayı satan kişiye dolara çevirip noterde elden versem sıkıntı olur mu?Zaten paranın yarısı dolardı.Döviz bürosunda para sayma makinasında,yanında saydırsam noterde versem olmaz mı?Döviz bürosu kur ne kadarsa söyler zaten.Tl demeyin çünkü eskiden bir deste ile bir araba alıyorduk şimdi 1 çanta taşımamız lazım.Keşke yaygın olarak 1000 tl banknot olsa.Tl çok değer kaybetti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykaya1983 -- 18 Kasım 2023; 22:39:20 >

• hocam bu kadar güvensizseniz eğer ziraat bankasının güvenli ödeme sistemi var araç alışverişi için. onu kullanın.

• Meticulous kullanıcısına yanıt

Valla o kadar zor kazanıyoruz ki kendime bile güvenemiyorum artık.İnternet bankacılığındaki parası bir gece de buhar olan bir sürü insan var.Böyle kepazelikler olmamalı.Bankaya da güvenmeyeceksek nereye güveneceğiz.Adamın hattını iptal edip yeni hat çıkarıp internet bankacılığından 1 milyon parasını çekiyorlar.İşin tuhaf yanı hep garibanın başına geliyor.

Bu mobil sistemler,operatörler bu kadar riskli olmamalı.Olursa da vatandaşın giden parasının arkasında durmalı.Bir çare bulamadılar gitti.Dolandırıcılık vakalarında şu aralar bayağı artış var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykaya1983 -- 18 Kasım 2023; 22:46:4 >
  • işbank vakıfbank akbank garanti finansbank yapı kredi gibi çoğu önde gelen bankalarda güvenli ödeme sistemi var 50-100 tl gibi bi fark ödeyerek, noter bağlantılı alış satış gerçekleştirebilirsiniz

• Notere evraklari verdikten sonra satış için sorun yoksa ve sadece iş imzaya kaldığında noter aliciya parayi aldin mi diye soruyor. O sirada birbirinize parayi gonderirsiniz. Ruhsat sahibinin hesabına. Para hesabina düşünce de noterde imzalari atarsiniz. Nakit ile iş yapmayin.
  • Nakitle iş yapmayın derken hocam?

• Alıcı elden para vermek istemeyebilir. Öyle bir meblağ parayı taşımak sıkıntılı bir iş dövize çevir desen zararına kim katlanacak mesele 25 kuruş fark olsa her bir dolarda 650 bin TL de 5-6 bin TL zarar var.
  • Storm Raider kullanıcısına yanıt

Alıcı benim hocam

• saticiysam nakit para almam, alici illa nakit diyorsa da noterden once gideriz bankaya beraber yatiririz benim hesabima ondan sonra geceriz notere. sahte para var (yanimda cekmesi, dolar almasi vs umrumda degil) calinma riski var vs vs. ben ona guvenecegime o bana guvensin. tabii eftde de parayi hesabimda gormeden imzayi atmam.

aliciysam da tercih etmem nakit vermeyi ancak satici illa istiyorsa bankayla noter yakinsa, bolge guvenliyse bildigim yerse filan ancak olur.

en risklisi nakit para, en guvenlisi banka transferi. tabii ki parayi hesapta gormek sart.

• Alıcı satıcı isimleri uyuşuyor ise bu kadar korkmaya gerek yok. Günde binlerce satış oluyor. Siz bu işkerden anlayan birini yanınıza alın en iyisi. Tedbir almak iyidir fakat sizinki paranoyaklık durumuna dönüşmüş artık. Eft yapılacaksa haftaiçi mesai saatleri içerisinde olsun. Eğer eftden korkuyorsanız satıcı ile aynı bankadan hesap açın oradan yollayın parayı havale daha garanti olur.
  • ykaya1983 Y kullanıcısına yanıt

Hocam hiç kimse kimseyi kolay kolay dolandıramaz (tabi kendin salak olmazsan).

Mesela bankaların ismini ve logosunu kullanan sahte siteler var oralara kullanıcı adını şifreni kredi kartı bilgilerini verirsen geçmiş olsun.

Bu yüzden internet alemini iyi bilmek gerekiyor.

Siz bilmiyorsanız bilen birine yaptırın.

EFT en güvenli ödeme yöntemidir koskoca banka dolandıracak değil ya.

Niye çantada para taşıma zahmetine giriyorsunuz ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sssemih24 -- 19 Kasım 2023; 12:50:40 >
  • OzzY® O kullanıcısına yanıt

Peki döviz bürosunda parayı sayıp noterde versek kabul edermisiniz?

• e30 m3 kullanıcısına yanıt

Mesela satıcının ismi Ahmet Yıldız olsun.Bana amcasının oğlu Ahmet yıldızın hesap numarasını verse.Ve noterde ben ismi aynı olduğu için bunun amcasının oğlu Ahmet Yıldıza parayı göndersem ve bana noterde hesabıma para gelmedi deyip imza atmasa ne olacak?

Eft hesabına gönderirken sayfada tc bilgisi vermiyor.

Burada herkes ne yazarsa ama şu olursa böyle olur diyorsunuz., Bu kadar pimpirikliyseniz bayiden sıfır araç almanızı öneririm.

Araç alırken asla elden para vermedim Sattığım aracın parasını da elden almadım. Ne olursa olsun bu teklifle gelenin arabasını almam, arabamı da satmam. Her işlem kayıt altında olmalı.

• Ruhsat sahibiyle aracın devrini alıp parayı gönderecek kişi aynıysa sıkıntı çıkmaz hocam. Hesaba para düşünce imzalar atılır eft açıklamasına aracın plakası ve şase no yazılır alım satım için olduğu belirtilir.
  • Mythology kullanıcısına yanıt

Ben sadece bir iş yapmadan önce her türlü riski dikkate almak için kafamdaki sorulara öncelikle cevap bulmaya çalışıyorum.Sonuçta elden parayı sakıncalı görüyorlarsa mecburen eft yapacağım.Ben pimpirikliysem bu kadar ortada dolandırılan insan niye var?Ayrıca başkasına pimpirikli diyen insanların iş yaparken nasıl kılı kırk yardığını iyi biliyorum.Atalarımızın bir sözü var.El elin kaybolan eşeğini türkü söyleyerek ararmış.

Tc kimlik numarasına transfer seçeneği var hocam daha önce mobil uygulamayı kullandınız mı hiç?

• Noter; satişa engel bir durum yok dediğinde son imzayi atmadan önce, ruhsat sahibinin adina olan hesaba eft yap. Aciklama kismina "34xx111 araç satışına istinaden" yaz, sorun olmaz.

Elden versen daha sıkıntı zaten. Anlık dalgınlığına gelse aradan para kayar gider vb... Eft ile elinde dekont oluyor hem.

• Yıllardır yapılan en klasik ve kolay yöntem   bu zamanda kimse yanında bir poşet para taşımaz artık eft havale gibi bir sistem varken

• e30 m3 kullanıcısına yanıt

O nasıl oluyor hocam?Ben yıllardır mobil bankacılık kullanıyorum ve böyle birşey görmedim.Yani bu tür satım işlerinde herkes ibana gönderiyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.