Şimdi Ara

Arıza ışığı ve çekişten düşüş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
6.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2001 model opel astramiz var. Ariza Işığı yanmaya başladı. Eskiden arada yanardi ama simdi hep yaniyor. Ariza Işığı yanınca arabada bi çekiş düşüklüğü yasaniyor. Gaza basınca 1-1.5 sn sonra falan tepki geliyor. Araba 100 beygir sanki 50-60 a düşmüş gibi oluyor. Sebebi ne olabilir? Bize kaça patlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ado1231 -- 1 Mayıs 2015; 21:36:08 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Araç Çekişten Düştü: Arıza Lambası Yanması

Bir aracın aniden çekişten düşmesi ve arıza lambasının yanması, ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu durum, güvenliğiniz açısından önemlidir ve hızlıca müdahale edilmesi gerekir.

Motor Arıza Işığı ve Çekişten Düşme Nedenleri

Motor arıza ışığı, aracın motor kontrol modülünde (ECM) bir sorun tespit ettiğinde yanan bir uyarı lambasıdır. Çekişten düşme ise aracın gücünü kaybetmesi ve hızlanamamasıdır. Bu iki sorun genellikle birlikte ortaya çıkar ve aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

• Yakıt Sorunları: Tıkalı bir yakıt filtresi veya arızalı bir yakıt pompası, motora yeterli yakıt akışını engelleyerek çekişten düşmeye neden olabilir.
    • Ateşleme Sistemi Sorunları: Arızalı bujiler veya ateşleme bobinleri, motordaki silindirlerde uygun şekilde ateşleme yapılmasını engelleyerek çekişten düşmeye yol açabilir.
    • Hava Akışı Sorunları: Tıkalı bir hava filtresi veya arızalı bir hava akış sensörü, motora yeterli havanın girmesini engelleyerek çekişten düşmeye neden olabilir.
    • Egzoz Sistemi Sorunları: Tıkalı bir katalitik konvertör veya arızalı bir oksijen sensörü, egzoz gazlarının düzgün şekilde atılmasını engelleyerek çekişten düşmeye neden olabilir.

Ne Yapmalısın?

Araç çekişten düştüğünde ve arıza lambası yandığında şu adımları uygulamalısın:

• Güvenli Bir Yere Çek: Aracı trafiğin akışını engellemeyecek güvenli bir yere çek.
    • Motoru Kapat: Motoru kapatarak daha fazla hasarı önle.
    • Arıza Kodlarını Oku: Bir OBD-II tarayıcısı kullanarak aracın arıza kodlarını oku. Bu kodlar sorunun kaynağını belirlemene yardımcı olacaktır.
    • Bir Mekaniğe Başvur: Arıza kodlarını belirledikten sonra, bir mekaniğe başvurarak sorunun doğru şekilde teşhis edilmesi ve onarılması için aracını servise götür.

Çekişten düşme ve arıza lambası sorunlarını görmezden gelmek tehlikelidir ve daha ciddi hasarlara yol açabilir. Bu sorunları fark ettiğinde, güvenliğin için derhal müdahale etmelisin.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Atesleme problemi olabilir, LPG varsa LTFT STFT ayarları kaymis olabilir vs bircok olasılık var, tech2'ye bağlatıp lambanın neden yandığını ogrenmek gerekiyor ilk olarak..
  • araçta lpg varmı
  • Araçta LPG var atiker marka.
  • sorun lpg beslemesinde
  • BatuKır B kullanıcısına yanıt
    Eminmisiniz.
    Babam bikere bilgisayara bağlatmıştır galiba. Ben tam bilmiyorum. Gaz pedalı ,gaz kelebeği sorunlari mi ne çıkmış. Beyin tamir olcakmi ne diyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ado1231

Eminmisiniz.
    Babam bikere bilgisayara bağlatmıştır galiba. Ben tam bilmiyorum. Gaz pedalı ,gaz kelebeği sorunlari mi ne çıkmış. Beyin tamir olcakmi ne diyordu.

Forum uzerinden kesin olarak kimse belirleyemez. Ihtimaller paylaşılır. Gidip gösterince cikar ne oldugu..
  • Birde ayriyetten gostergede hava yastığı Işığı yanmaya başladı.Kaza falan yapmadık hafif carpma vs olmadı.
  • Akü bozuk olabilir
  • quote:

Birde ayriyetten gostergede hava yastığı Işığı yanmaya başladı.Kaza falan yapmadık hafif carpma vs olmadı.

Buyuk ihtimal aracin kendi beyninde bir sorun var.Zaten Astra larda kronik olarak vardi bu beyin problemi.
  • ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    Aküyü daha yeni değiştirdik senesi bile gelmedi.
  • ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Ne kadar tutar bi tahmin söyleyebilir misin
  • quote:

Aküyü daha yeni değiştirdik senesi bile gelmedi.

Aynı sorunu aküyü değiştirerek çözmüştüm.benim aküde sağlamdı ama arızalı çıktı bir oto elektrikçisine baktır basit bir iş.
  • quote:

Ne kadar tutar bi tahmin söyleyebilir misin

http://www.yedekparcagm.com/urun_801_opel-astra-h-z13dth-motor-beyni-1232017-1232004--55198924--55202545.html
  • ado1231 A kullanıcısına yanıt
    Yeni beyin 2000 tl civari,tamirde 300 civariydi en son.
  • Valla baktircaktik da en yakin bursada tamir ediyolamis. Babam dedi bizim burada birisi dükkân acicakmis ona baktiririz dedi bekliyoruz şuan.
    İnş daha değişik sorunlara sebep olmaz
  • Ateşleme bobini arızası olabilir. Benzer problemle karşılaştım. Bobinlerin tanesi 100 lira civarında. Eğer problem bobindeyse hararet yapabilir araç, çok geciktirmeyin derim.
  • Cevaplar için saolun
  • quote:

Orijinalden alıntı: macro73

Ateşleme bobini arızası olabilir. Benzer problemle karşılaştım. Bobinlerin tanesi 100 lira civarında. Eğer problem bobindeyse hararet yapabilir araç, çok geciktirmeyin derim.

hocam problemli bobin nasıl hareret yaptırıyor
  • ado1231 A kullanıcısına yanıt
    Benzer problemi bende yaşamıştım, ateşleme bobinini değiştirdiler sorun çözülmüştü.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.