Şimdi Ara

Aşırı ısı sorunu? (Çözümlendi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, geçen gün speedfan ile ısı durumlarına bakayım dedim ne göreyim cpu 100 derece! cayır cayır yanıyor. hemen bi reset atmaya yeltendim
    cpu overtempeture press f1 to resume yazısı çıktı hemen kapadım.
    biraz soğukta bekledikten sonra kasayı gene açtım fakat bu sefer 80-85 arası gidip geliyordu, şimdide öyle.
    sorunu çözümünü bilen arkadaşlardan yardım istiyorum, geceleri uyurken pc yi açık bırakamıyorum artık.

pc ye uzun süredir format atmadım ve bir yavaşlama söz konusu sorun bu olabilird diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zed The Rapist -- 7 Ocak 2007; 0:45:29 >

• fanlar temizve yerine tam oturuyomu kontrol edin en alt ayaktan itibaren biosa reset atın ve bakır bi sogutucu kullanın........
  • bence pro yanliş ölçüyor veya sen yanliş yeri okuyorsun o derece olsa zaten açamazsın yada hata alırsın speedfan sakat bir programdır pek güven olmaz everest le ölç tavsiye baranelın dedıgı gıbı temızle ve macunuda bir yenile
  • İşlemci derecesi 70'i geçince benim bildiğim bilgisayarın kapanması veya reset atması lazım.Belki de sen yanlış yere bakıyorsun @seventyseven arkadaşımızın dediği gibi Everest ile ölçmeni tavsiye ederim.
  • Arkadaşlar everest ile baktım o da 80-85 derece arası gidip geliyor, fanları temizlicem o da olmazsa bilemiyorum napacağımı..
    arkadaşlar fanlarda sorun yok kasanın içi gayet serin, ama anlamadığım bi nedenle cpu nun sıcaklığı çok yüksek.
    format atmaktan başka çare kalmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zed The Rapist -- 5 Ocak 2007; 8:22:56 >
  • İşlemcinin ısısı normal değerlerde değil.
    Fakat bu ısının oluşmasında bir çok etken etkili olmuştur.Bunlardan bazıları;

-İşlemci Termal Macununun görevini yapamaması
    -Fan ile İşlemci arasında köprü vazifesi gören heatskin'in tam takılmış olmaması
    -İşlemci Fanın durmuş veya çok düşük hızda çalışıyor olması.
    -Ortam sıcaklığının yüksek oluşu
    -Kasa içindeki yanlış hava akımı oluşması
    -Bilgisayarına yükleğin yazılımlardan oluşan bir problem

Bana Sorarsan

-Öncelikle ısı değerlerine everest programı ile bir bak emin ol(http://www.soft-ware.net/system/steuerung/benchmark/download.asp?code=bhibc&pro=p04240&js=true&flvers=5&lang=tr&alt=false&sw=1024&sh=768&br=IE&vers=6

-Sonra format at (en azından sorunun bilgisayardaki bir yazılımla alakalı olup olmadığını öğrenirsin)

-Yukarıda saydığım ısınma sebeplerine dikkat et ve birdaha speedfan'ı kurcalama derim ben.

• tanil.sarikaya
    ilgin için teşekkürler, everest ile de denedim sonuç aynıydı.
    daha sonra bilgisayara format attım bu sefer bilgisayar 60 dereceye kadar indi fakat bikaç saat sonra tekrar 80 küsürlere çıktı.
    büyük ihtimalle teknik bir problem.
  • işlemci ile heatsink arasındaki macunla ilgili bir problem olabilir.yada iyi oturmuyorda olabilir işlemciye.
    ama birde şunları öneririm.bios ayarlarını default etmelisin.İşlemcide oveclock olmamalı bunada dikkat et.ve işlemci voltajınıda kontrol et.
  • Ya gece yatarken bilgisayart açık mı bırakılır yaa??
    fanlarından biri arızalanmış oolmasın sonra?
  • Fanları temizleyerek tekrar deneyin, bence onların performansı düşük olduğu için aşırı ısınıyor görebilir..
  • ermanpac fanı temizledim ve denedim ısı 30 dereceye düştü, hepinize teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.