Şimdi Ara

Aynı şehirde okuyup ayrı eve çıkma fikri mantıklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
3.169
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eğer aklınıza, üniversite hayatını daha özgür yaşamak isteyen bir ergen figürü geldiyse durum kesinlikle öyle değil. Ayrı eve çıkmak istiyorum çünkü günde üç saatim yollarda geçiyor ve bilenler bilir, okulun eve uzak olması cidden başa bela bir durumdur. Aynı şekilde iş yerinin eve uzak olması da tabi.

Sabahtan dersimin olduğu günler altıyı çeyrek geçe kalkıp, hazırlanıp otobüse anca yetişiyorum. Evde kahvaltı yapmak zaten hayal. Sabahları izbanda öyle bir kalabalık oluyor ki Çin metrosuna taş çıkartır. Yarım dönem geçti, trende oturarak beş kere gitmemişimdir okula. Gittiklerim de her nasılsa yer bulup uyuya kaldığım içindir.

Okuldan dönmekte ayrı bir çile. Sabahları kadar yoğun olmasa da, izban gene dolu gene dolu. Yaşlı insanları görüp oturmaya devam edecek biri de olmadığım için yer vermek zorunda hissediyorum kendimi. Bazen uyur numarası yaptığım doğrudur ama cidden yoruluyor insan. Ayrıca trenden inip hemen eve gidemiyorum. Bir aktarma otobüsüne daha binmem gerekiyor. O aktarma da yirmi dakikada bir geliyor. O otobüsü bir iki dakika ile kaçırdığım zaman da doksan dakika sınırı aşılıyor ve ikinci defa para çekiyor kent karttan. O bekleyişin üzerine adama ne kadar koyduğunu anlatamam.

Evin uzak olmasının zorluklarını daha geniş anlatabilirim ama yazının okunurluğunu düşürmemek için burada kesiyorum. Özet olarak, günde üç saat kalabalık içinde yolculuk yapmak çok zor diyebilirim.

Şuan aklımda ikinci sene okula yakın bir eve çıkma fikri var. Ama bu düşünce ne kadar akla uygun bilemedim. Buraya yazıp fikir almak geldi aklıma. Ayrıca bu düşünceyi yakın çevremden birilerine de açtım. Mantıksız bulanlar çoğunlukta, ama mantıklı bulanlar da oldu. Saçma görenler, ailemin yanında gördüğüm rahatlığı ayrı eve çıktığımda bulamayacağımı(yemek,bulaşık,çamaşır,ütü vs.), masraflarımın epey artacağını söylüyor genel olarak. Haklılar da aslında. Sıfırdan, öğrenci evi dahi olsa yeni bir ev açmak cidden masraflı. Uygun fiyata ev, eşya bulmak çok zor. Ki şu an aylık giderim en fazla 200 tl. Eve çıkınca ne kadar olur Allah bilir.
    Yani şu an, fakir ve okula yakın bir öğrenci evi mi yoksa okula uzak olan bir aile evi mi seçmeliyim kararsızım.

Sizden ricam konuyla ilgili görüşlerinizi belirtmeniz ve toplam öğrenci masrafları ve ev dertleri hakkında bilgi vermeniz. Şimdiden teşekkürler.

• tabi ki çık

ben kendi şehrimde olsam çıkardım ayrı eve.

Tek mi yaşayacaksın eve çıkarsan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bursaspor.16 -- 18 Ocak 2015; 0:40:09 >
  • özet yok mu yav
  • Ailenle beraber taşın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2F49EABFB

özet yok mu yav
    İki arkadaşla çıkmayı düşünüyorum. Ama dediğim gibi kararsızım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alyosa

İki arkadaşla çıkmayı düşünüyorum. Ama dediğim gibi kararsızım.
    Kuzenimde ayni senin gibi ailesinin evinde kalirsa hergün 2 saat yol gitmesi gerekiyor uni için fakat ailesi destek cıktı okul yakınlarinda bir eve cıktı arkadaşlariyla bence çevrende seninle cikacak varsa cikmayi düşünmek yerine direk çıkmalisin her gün 1 2 saat yol gitmek insana koyuyor liseye giderken bunu yaşamiştim iyi geceler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ceyus -- 18 Ocak 2015; 0:47:12 >
  • Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Keşke öyle bi imkanım olsa. Ama yok
  • benimde ev okul arasi gunde 3.5saat suruyo toplam 6 araca biniyorum sabah 8de dersim var suana kadar hicbirine gidemedim imkanimiz var sukur ama gel gor ki babam izin vermiyo ne yurda nede eve cikmama
  • okumadım bir tek şey söyleyeceğim

ev yemeğini özlersin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cpt. MacMillan

okumadım bir tek şey söyleyeceğim

ev yemeğini özlersin.
    benim de toplam 2.30 saat sürecek, liseden alışkanım zaten ama çok zor durumda olursam çıkarım.
  • kendi şehrinde de eve çıkabilirsin. arkadaşın varsa daha da iyi olur. yatay geçiş yapıp memlekete dönünce ben de öyle bi şey yapacağım. okul eve çok uzak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RealityShow

kendi şehrinde de eve çıkabilirsin. arkadaşın varsa daha da iyi olur. yatay geçiş yapıp memlekete dönünce ben de öyle bi şey yapacağım. okul eve çok uzak.
    İyice kararsız kaldım :D artısını eksisini iyice düşünmek lazım.
  • quote:

Eğer aklınıza, üniversite hayatını daha özgür yaşamak isteyen bir ergen figürü geldiyse durum kesinlikle öyle değil. Ayrı eve çıkmak istiyorum çünkü günde üç saatim yollarda geçiyor ve bilenler bilir, okulun eve uzak olması cidden başa bela bir durumdur. Aynı şekilde iş yerinin eve uzak olması da tabi.

Sabahtan dersimin olduğu günler altıyı çeyrek geçe kalkıp, hazırlanıp otobüse anca yetişiyorum. Evde kahvaltı yapmak zaten hayal. Sabahları izbanda öyle bir kalabalık oluyor ki Çin metrosuna taş çıkartır. Yarım dönem geçti, trende oturarak beş kere gitmemişimdir okula. Gittiklerim de her nasılsa yer bulup uyuya kaldığım içindir.

Okuldan dönmekte ayrı bir çile. Sabahları kadar yoğun olmasa da, izban gene dolu gene dolu. Yaşlı insanları görüp oturmaya devam edecek biri de olmadığım için yer vermek zorunda hissediyorum kendimi. Bazen uyur numarası yaptığım doğrudur ama cidden yoruluyor insan. Ayrıca trenden inip hemen eve gidemiyorum. Bir aktarma otobüsüne daha binmem gerekiyor. O aktarma da yirmi dakikada bir geliyor. O otobüsü bir iki dakika ile kaçırdığım zaman da doksan dakika sınırı aşılıyor ve ikinci defa para çekiyor kent karttan. O bekleyişin üzerine adama ne kadar koyduğunu anlatamam.

Evin uzak olmasının zorluklarını daha geniş anlatabilirim ama yazının okunurluğunu düşürmemek için burada kesiyorum. Özet olarak, günde üç saat kalabalık içinde yolculuk yapmak çok zor diyebilirim.

Şuan aklımda ikinci sene okula yakın bir eve çıkma fikri var. Ama bu düşünce ne kadar akla uygun bilemedim. Buraya yazıp fikir almak geldi aklıma. Ayrıca bu düşünceyi yakın çevremden birilerine de açtım. Mantıksız bulanlar çoğunlukta, ama mantıklı bulanlar da oldu. Saçma görenler, ailemin yanında gördüğüm rahatlığı ayrı eve çıktığımda bulamayacağımı(yemek,bulaşık,çamaşır,ütü vs.), masraflarımın epey artacağını söylüyor genel olarak. Haklılar da aslında. Sıfırdan, öğrenci evi dahi olsa yeni bir ev açmak cidden masraflı. Uygun fiyata ev, eşya bulmak çok zor. Ki şu an aylık giderim en fazla 200 tl. Eve çıkınca ne kadar olur Allah bilir.
    Yani şu an, fakir ve okula yakın bir öğrenci evi mi yoksa okula uzak olan bir aile evi mi seçmeliyim kararsızım.

Sizden ricam konuyla ilgili görüşlerinizi belirtmeniz ve toplam öğrenci masrafları ve ev dertleri hakkında bilgi vermeniz. Şimdiden teşekkürler.

eve çıkana kadar araba al.

• quote:

Orijinalden alıntı: bluefrost

quote:

Eğer aklınıza, üniversite hayatını daha özgür yaşamak isteyen bir ergen figürü geldiyse durum kesinlikle öyle değil. Ayrı eve çıkmak istiyorum çünkü günde üç saatim yollarda geçiyor ve bilenler bilir, okulun eve uzak olması cidden başa bela bir durumdur. Aynı şekilde iş yerinin eve uzak olması da tabi.

eve çıkana kadar araba al.
    paran varsa çık, paran yoksa macera arama.

• Paran varsa yancikta
  • Eve çıkacağına araba almayı niye dusunmuyorsun? Aynı şehirde alt tarafı 1,5 saatlik yol için tek gidiş eve çıkmak = boğa kakası
  • quote:

Orijinalden alıntı: Surfer Rosa

Eve çıkacağına araba almayı niye dusunmuyorsun? Aynı şehirde alt tarafı 1,5 saatlik yol için tek gidiş eve çıkmak = boğa kakası
    Sanırım ikna oldum. :D Zaten evde araba var. Onla gider gelirim dersimin sabahtan olduğu günler ve ihtiyaç duyduğum diğer günler. Bi ton masrafa hiç gerek yok. Arada da çekilir o yol çilesi. Eyvallah konu dışı.
  • kar zarar hesabı yap karar ver ben çok masraflı olmayacaksa çıkmanı öneririm
  • Araba varken zaten surunulur mu hic o kadar eve çıkma masrafı yani birde bir ton al git kafana göre kahvalti mi istiyorsun git al bi kahve simit devam yolda surerken bile yersin :)
  • Kromatit kullanıcısına yanıt
    Hocam yazdığım gibi şu an giderim taş çatlasa 200 tl. Ama eve çıkarsam sadece 200 tl kiraya veririm herhalde. O da payıma düşen. E bunun daha birçok gideri var. Araba işi kafama yattı. Sanırım evde kalıp arada arabayı kullanacağım. Tavsiyen için teşekkürler.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.