Şimdi Ara

benzin 2.850ytl dizel 2400ytl (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
2.771
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Alem FM'de Matrax diye bir program var, sunucusunun adını unuttum.

O ve radyonun diğer çalışanları yeni bir eylem kampanyası yaymaya çalışıyorlar.

Madem bu kazığa dur deyince bunlar anlamıyor, biz de araçlarımızın antenlerine veya o tarz bir yere siyah kurdela bağlayalım, her sabah 8:00'de de 1 dakika boyunca kornalarımıza basalım. Kaba kuvvetten, yakıt almayıp işleri aksatmaktan daha mantıklı gibi geliyor bana.

Ben bunu akşam eve gelirken "Nihat'la Sivrisinek" isimli programda Nihat Sırdar'dan duydum. Kendisi de tandığı bütün medya mensuplarına ulaşıp bu kamoanyayı anlatmaya çalışıyormuş. Babama da söyleyeceğim, benim hoşuma gitti bu kampanya.
  • Arkadaşlar PO başkanının öngörülerine bir şey demiyeceğim ama aradaki makasın son 6 ay içinde öyle ahım şahım kapanmadığını biliyorum.Şöyle ki 11 kasım 2005 tarihi itibari ile opet ankara da kurşunsuz benzini 2,57 ytl ye satarken bugün %11,3 zamla 2,86 ytl ye satıyor.Yine 11 kasım 2005 tarihi itibari ile opet ankarada eurodizeli 2,22 ye satarken bugün %8.1 fazlaya 2,40 ytl ye satıyor.Yani 11 kasım 2005 ten bu yana benzine %11,3zam gelirken dizele %8,1 zam gelmiş.Aynı oranda zam gelseydi bile nominal(rakamsal)olarak benzine daha fazla zam gelmiş olurdu hatırlatırım.

Aşağıda cnnturk ün 1 kasım 2005 tarihli haberi var.Daha önceki bir tarihteki eurodizel ve kurşunsuz benzin pompa fiyatlarının birlikte bulunduğu bir haber bulamadım.Bulursanız karşılaştıralım.
    http://www.cnnturk.com/EKONOMI/GENEL/haber_detay.asp?PID=40&haberID=136743

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi curie -- 26 Mayıs 2006; 22:04:45 >

• zamanında almanyaya(yada avrupanın başka bir yeri) gidenler ne kadar da şanslı olduğunu çok rahat anlıyabiliyorum sadece araba yönünden değil her yönden şanslılar benzin ucuz araba ucuz maaşlar dolgun eğitim anlayışları yüksek milleten aldıkları az vergiyle şehirleri tertemiz her yerinde BERLİN BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR YAZMIYORtürkiyedeki devlet memurlarına acıyorum babam dahil olmak üzere devletten aldıkları parayı devlete veriyolar neyse herlade b kadar yeterli sanırım
  • şu fiyatları bir fixlesinler değişmesin yaw. kurşunsuzu yap 3 ytl dizeli de 2.5ytl bi daha da 1 yıl zam yapma. Bir ay içinde 3-4 kere zam yiyince insanın psikolojisi bozuluyor.
  • Maalesef vergi mükellefleri vergilerini normal yollardan ödemeyince, bütçenin finansmanının ciddi bir kısmı (oran veya miktarını bilmiyorum kişisel tahminimdir) araçkullanıcıları tarafından finanse ettiriliyor. Yıllardır maalesef durum böyle. Birde son yıllarda petrol fiyatları 20-30 dolarlardan 70 dolarlara çıkınca hükümetimiz bunu fırsat bilip daha fazla zam yapıyo ve en kolay vergi toplamayı seçiyo.

Biildirimde bulunulan vergilere bakınca insanın yüreği parçalanıyo. Kuyumcusu , dişçisi vs hepsi açlık sınırında görünüyolar.

Tabiiki vergisini normal veya normale yakın ödeyenlere bir sözüm olamaz yanlış anlama olmasın. Meslekleride rastgele yazdım bu meslekten olan arkadaşlar yanlış anlamasın....
  • Benim korkum idrarla çalışan araç yapılırsa yandık. Bize kontur takarlar artık.
  • quote:

Orjinalden alıntı: onboardx

quote:

Orjinalden alıntı: egekaan

benzinli araba alıp da zihni rahat olmayanlar bu yorumlarla kendilerini rahatlatmaya çalışıyorlar.
    dizelin karı daha çok az yakmasındandır ayrıca hesap edilebilir

Arkadaşım golfün motoru ile tüketimimi 6.2 ltye düşürebiliyorum şehiriçin 7.2 lt.Dizelde fiyat eşitlenecek zaten

beni rahatsız eden bu konudaki iç çatışmalarını insanların birbirinin arabasına çamur atarak rahatlatmaya çalışması, az önce okudum bir arkadaş hesap yapmış, ben de aynı hesabı yaptım, mazota tekrar zam geldiği için daha güncel 6-7 ay önce bakmıştım şu anki fiyatlarla dizel/benzin oranı 6 ay önce ile aynı. yani makas kapanmıyor. artı ikisine de eşit zam geldiği için yine mazotun avantajı artmış demektir. çünkü bizim için mühim olan cebimizden ne kadar az para çıktığı. ama bunun tam aksi yorumlar yapılınca olmuyor

ayrıca fiyat eşitlense bile arabaya 35-40 bin veriyoruz çoğumuz, durduğu yerde değer kaybı yıllık 3-4 bin lira çok yol yapanlar dışında yakıta bağlı kar etsek bile zaten oranlarsanız çok da mühim değil. zevke göre seçim yapılmalı bence..

• bencede arkadaş haklı. İsteyen benzinli alır isteyen dizel. ikisinin de avantajları var. Ekonomik yönden ve Performans yönünden. Biri alırken hesaplı diğeri kullanırken. (hesaplı olarak ucuzu kastetmedim:))İster dizel olsun ister benzin olsun ikisinin de fiyatı çok fazla. Benzin dizel tartışması yapmaya fazla gerek yok aslında.

Alırken fiyatı kadar vergi ödüyoruz. Kullanırken motoru kadar vergi ödüyoruz. Yakıt alırken tamamına yakın vergi ödüyoruz.
  • BAŞLIĞI DÜZELTELİM!

Kurşunsuz 95 (Fiyat/Lt) 2,87 YTL
    VP Diesel (Fiyat/Lt) 2,40 YTL
  • quote:

Orjinalden alıntı: porter

BAŞLIĞI DÜZELTELİM!

Kurşunsuz 95 (Fiyat/Lt) 2,87 YTL
    VP Diesel (Fiyat/Lt) 2,40 YTL

VP Dieselin eş değeri 98 oktandır oda 3.13 YTL civarında. Yani 95 oktanın eş değeri normal mazottur.
  • Dizel, benzinli, LPGli tartışması yapmamaza gerek yok, bu hepimize atılan bir kazıktır. Ortak yediğimiz kazığa "seninki benimkinden daha büyük" ya da "seninki daha sivri, daha çok acıtır" demenin mantığı nedir?

Biri demiş "dizelin sesi beni rahatsız ediyor, benzinli aldım" gayet mantıklı.
    Biri demiş "LPG hepsinden daha ucuz, daha çok ekonomi yaptırıyor" gayet mantıklı.
    Ben diyorum "dizel sayesinde öğrenci halime 10 ayda 18bin km yaptım" gayet mantıklı.

Herkes beğendiği, istediği, ekonomi yapabildiği şekilde aracını kullansın, sidik yarıştırmaya gerek yok. Önemli olan zamlara karşı alacağımız ortak tepkidir, bu anlamda "benim aracım zaten az yakıyor tepki göstermeyeyim" dememek lazım, içimizde çatışmak yerine demokratik haklarımızla vatandaş olarak tavrımızı göstermeliyiz.
  • katılıyorum. Biz dizel, benzin ve lpg aldıkca zamlar devam edecektir. Şu an petrol 70 dolarda. 100 dolara çıksın bizim benzin 5 ytl olur. bakın görün..Yok eğer 50 dolara inerse hayatta benzini ucuzlatmazlar. Nasıl olsa her durumda çok kullanıyoruz.

Toplu taşıma araçları adam gibi olsa şehir merkezine otobüsle giderim ama nerdee.. 1 saat otobüs bekle. Ayakta git. Trafik zaten sıkışık. Otobüs eğer halk otobüsüyse her durakta 5 dakika bekle. Yok dolmuş ise bir tur fazla atacağım diye bas gaza. Belediye otobüsleri zaten genelde dökülüyor.

Tepki göstermeye kalksak, arabalarımızı trafiğe çıkartmasak vay halimize
  • quote:

Orjinalden alıntı: lotus1

Dizel yinede iyidir bence. km de 125 yakan varmı aranızda(Benzinlilere soruyorum). Yok. Şehir içi bu değerler. Dizelin fiyatı benzinle aynı olsa bile,tahminen %20 den az fark var şu anda. Ozaman 150 yakacak...Yinede iyi..Eski benzinli arabamdan hatırlıyorum 1.3 olmasına rağmen 200 ytl yakıyordu. Benzili arabadan dizel arabaya geçen birisi olarak söylüyorum bunu.

fiat marea 1600CC 103 Hp arabayla 45 milyona 300 kilometre yapıyorum tırtır minübüs sesi olmadan.... en güzeli 16V araba alıp sıralı enjeksiyon LPG taktırmak bırakın şu tırtırları... 70 beygirlik tırtırla 125 bin yakacağıma 103HP ve düzgün motor sesiyle 150 bin yakmayı tercih ederim...
  • cevap vermeye gerek yok. ben sadece az yaktığını söyledim bu da senin verdiğin cevaba göre gerçek..

Beygir ve ses konusunda ise tamamen yanılıyorsun.
  • ARKADAŞLAR SİMDİ BİR HESAP YAPALIM BUGÜN OPET SAKARYA MERKEZ FİYATI ŞÖYLE
    98 Oktan Kurşunsuz YTL/LT: 3,07
    Ultra Euro Diesel YTL/LT : 2,38

ARAÇ OLARAKTA
    VOLKSWAGEN Passat 2.0 FSI (2005/05)
    VOLKSWAGEN Passat 2.0 TDI (2005/06)
    ALALIM
    ARABAM.COM TEST VERİLERİ ŞÖYLE YUKARIDAKİ SIRAYA GÖRE

Test tüketimi: 10.1 lt/100 km
    Depo kapasitesi: 70 lt
    Menzil: 693 km

Test tüketimi: 8.2 lt/100 km
    Menzil: 853 km

ARADA 853-693=16O KM FARK VAR BU DA 13.12 LT BENZİNE DENK GELİR PARASAL DEĞERİ İSE : 13.12 * 3,07 = 40.2784 YTL YAPIYOR

BU HESAP AYDA 1000 KM YAPAN BİR ARAÇ SAHİBİ İÇİN İSE ŞU SEKİLDE

10.1*10=101 LT PARASAL DEĞERİ İSE : 101*3,07=310.07 YTL
    8.2*10=82 LT PARASAL DEĞERİ İSE : 82* 2,38 =195,16 YTL

ARADAKİ FİYAT FARKI İSE : 310.07 - 195,16 =114,91 YTL

BU FARKI BİR YIL İÇİN HESAPLARSAK : 114,91*12=1378,92 YTL

YANİ DİZEL VE BENZİNLİ ARAÇ ARASINDAKİ YILLIK YAKIT FİYAT FARKI ORTADA LPG OLAYINI BİLMEDİĞİM İÇİN HESABA ONU KATAMADIM BİLEN BİR ARKADAŞ İLAVE YAPARSA SEVİNİRİM

• arkadaslar motorinle benzinin ayni fiyat oldugunu dusunun ,dizelin ne kadar ekonomisi olur o zaman ,bole durumda galiba %15 ekonomi yapabilecek dizeller
  • Bir hesapta ben yapayım ama basit olacak.
    Benim arabam benzinli ama şehir içi yakıt tüketimi 7,1 lt/100km
    Şu an piyasadaki az yakıt harcayan bir dizelin ise 5,8Lt/100km
    Yani aradaki yakıt tüketimi farkı 2lt değil 1,3 lt.
    Şimdi tüm yaptığın dizel ve benzinli araba yakıt tüketimi karşılaştırmasını gözden geçir bence.
    quote:

Orjinalden alıntı: turusan

ARKADAŞLAR SİMDİ BİR HESAP YAPALIM BUGÜN OPET SAKARYA MERKEZ FİYATI ŞÖYLE
    98 Oktan Kurşunsuz YTL/LT: 3,07
    Ultra Euro Diesel YTL/LT : 2,38

ARAÇ OLARAKTA
    VOLKSWAGEN Passat 2.0 FSI (2005/05)
    VOLKSWAGEN Passat 2.0 TDI (2005/06)
    ALALIM
    ARABAM.COM TEST VERİLERİ ŞÖYLE YUKARIDAKİ SIRAYA GÖRE

Test tüketimi: 10.1 lt/100 km
    Menzil: 693 km

Test tüketimi: 8.2 lt/100 km
    Menzil: 853 km

ARADA 853-693=16O KM FARK VAR BU DA 13.12 LT BENZİNE DENK GELİR PARASAL DEĞERİ İSE : 13.12 * 3,07 = 40.2784 YTL YAPIYOR

BU HESAP AYDA 1000 KM YAPAN BİR ARAÇ SAHİBİ İÇİN İSE ŞU SEKİLDE

10.1*10=101 LT PARASAL DEĞERİ İSE : 101*3,07=310.07 YTL
    8.2*10=82 LT PARASAL DEĞERİ İSE : 82* 2,38 =195,16 YTL

ARADAKİ FİYAT FARKI İSE : 310.07 - 195,16 =114,91 YTL

BU FARKI BİR YIL İÇİN HESAPLARSAK : 114,91*12=1378,92 YTL

YANİ DİZEL VE BENZİNLİ ARAÇ ARASINDAKİ YILLIK YAKIT FİYAT FARKI ORTADA LPG OLAYINI BİLMEDİĞİM İÇİN HESABA ONU KATAMADIM BİLEN BİR ARKADAŞ İLAVE YAPARSA SEVİNİRİM

• benzinliyi fabrika verisinin altında 7.1 de tutmayı başaran dizeli de başarır. kendi verin ile fabrika verisini karşılaştırmak elma ile armutu karıştırmak gibi oluyor. ama cidden 7.1 de tutuyorsan ve çok da yol yapmıyor isen dizel için en azından ekonomi açısından düşünmen için bir neden yok gerçekten.
  • silindi

kürsad tarafından

not: sil menüsü çıkmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kürsad -- 27 Mayıs 2006; 21:31:31 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alfredo Pacino

arkadaslar motorinle benzinin ayni fiyat oldugunu dusunun ,dizelin ne kadar ekonomisi olur o zaman ,bole durumda galiba %15 ekonomi yapabilecek dizeller

fiyat aynı olursa ekonomi şehir içi için örneğin focus için 1'e 1.4 litre, şehir dışı için ise 1'e 1.2.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.