Şimdi Ara

benzin 2.850ytl dizel 2400ytl (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
2.771
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egekaan -- 27 Mayıs 2006; 21:47:36 >
  • pardon ben yanlış anlamışım

sileyim mesajı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kürsad -- 27 Mayıs 2006; 21:30:02 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ccecy

Bir hesapta ben yapayım ama basit olacak.
    Benim arabam benzinli ama şehir içi yakıt tüketimi 7,1 lt/100km
    Şu an piyasadaki az yakıt harcayan bir dizelin ise 5,8Lt/100km
    Yani aradaki yakıt tüketimi farkı 2lt değil 1,3 lt.
    Şimdi tüm yaptığın dizel ve benzinli araba yakıt tüketimi karşılaştırmasını gözden geçir bence.
    quote:

Orjinalden alıntı: turusan

ARKADAŞLAR SİMDİ BİR HESAP YAPALIM BUGÜN OPET SAKARYA MERKEZ FİYATI ŞÖYLE
    98 Oktan Kurşunsuz YTL/LT: 3,07
    Ultra Euro Diesel YTL/LT : 2,38

ARAÇ OLARAKTA
    VOLKSWAGEN Passat 2.0 FSI (2005/05)
    VOLKSWAGEN Passat 2.0 TDI (2005/06)
    ALALIM
    ARABAM.COM TEST VERİLERİ ŞÖYLE YUKARIDAKİ SIRAYA GÖRE

Test tüketimi: 10.1 lt/100 km
    Depo kapasitesi: 70 lt
    Menzil: 693 km

Test tüketimi: 8.2 lt/100 km
    Depo kapasitesi: 70 lt
    Menzil: 853 km

ARADA 853-693=16O KM FARK VAR BU DA 13.12 LT BENZİNE DENK GELİR PARASAL DEĞERİ İSE : 13.12 * 3,07 = 40.2784 YTL YAPIYOR

BU HESAP AYDA 1000 KM YAPAN BİR ARAÇ SAHİBİ İÇİN İSE ŞU SEKİLDE

10.1*10=101 LT PARASAL DEĞERİ İSE : 101*3,07=310.07 YTL
    8.2*10=82 LT PARASAL DEĞERİ İSE : 82* 2,38 =195,16 YTL

ARADAKİ FİYAT FARKI İSE : 310.07 - 195,16 =114,91 YTL

BU FARKI BİR YIL İÇİN HESAPLARSAK : 114,91*12=1378,92 YTL

YANİ DİZEL VE BENZİNLİ ARAÇ ARASINDAKİ YILLIK YAKIT FİYAT FARKI ORTADA LPG OLAYINI BİLMEDİĞİM İÇİN HESABA ONU KATAMADIM BİLEN BİR ARKADAŞ İLAVE YAPARSA SEVİNİRİM

ARKADAŞIM BENİM ARABAM DİYE BİR MARKA YOK BİR YAZ BAKALIM NEYMİŞ ARABAN EZBERE KONUŞMAYALIM FORUMDA BELKİ BAŞKA BİRİSİNİN İLGİSİNİ CEKER ALIR SENİN ARABANDAN BİRTANE

• 1000 km yol yapmaktan başlayarak 500.000 km yol yapmaya kadar Diesel ve Benzinli araç karşılaştırmasını gösterir tablo hazırladım.

Baz alınan araç Peugeot 307 1.6 HDI ve Peugeot 307 1.6 Benzinli. İkisi de 110 beygir. Ortalama tüketimlerini kendi resmi sitesinden aldım. Sonuç oldukça şaşırtıcı biçimde mevcut fiyatlara karşın Diesel lehine.

Baz aldığım fiyatlar Opet Taşra Fiyatları.

Tabloda SARI satırlar yapılan kilometreyi, Mavi satırlar ise

Şehiriçi
    Şehirdışı
    kullanımda yapılan tasarrufu gösteriyor. Umarım faydalı olur, kendi siteme dahi eklemeden sizinle paylaşmak istedim.

• quote:

Orjinalden alıntı: netfinity

yakinda bizim bahceye inip kazmaya baslayacagim , belki petrol cikar

Boşuna açma ,petrolü bulursan hemen beton dökerler kuyuya
  • Vicdansız Hükümet Eurodizele zam yapmak için benim dizel araba almamımı bekledin ŞU SÖMÜRÜCÜLERDEN NE ZAMAN KURTULUCAZ YAA.KANIMIZI EMİYORLAR..
  • ototurk@
    bi forumda araştır bakalım kaç tane 98 oktan kullanan var kaç tane 95 oktan..
    ezici çogunluk 95 oktan kullanırken senin 98 oktan fiyatını karşılaştırman çok saçma olmuş..

diycenki "eurodieselin fiyatını aldım ama".. iyi de yeni nesil araçların çogu eurodizel kullanıyo, eski klasik mazotlar zarar veriyo die kimse araçına ucuz mazottan almıyo artık ... ama kurşunsuzda böle bi durum sözkonusu deil..
    tamam?
  • quote:

Orjinalden alıntı: porter

ototurk@
    bi forumda araştır bakalım kaç tane 98 oktan kullanan var kaç tane 95 oktan..
    ezici çogunluk 95 oktan kullanırken senin 98 oktan fiyatını karşılaştırman çok saçma olmuş..

diycenki "eurodieselin fiyatını aldım ama".. iyi de yeni nesil araçların çogu eurodizel kullanıyo, eski klasik mazotlar zarar veriyo die kimse araçına ucuz mazottan almıyo artık ... ama kurşunsuzda böle bi durum sözkonusu deil..
    tamam?

Arkadaşım, excelkullanmayı biliyorsan otur sen hesapla, bilmiyorsan saçma vs gibi ifadeler kullanma. İşte sana Süperbenzin fiyatı olan 2.88 YTL üzerinden hesap. 10000 km baz alarak yaptım. Gördüğün üzere 10000 km kullanımda şehiriçinde binbeşyüz YTL ye yakın tasarrufun var. Katlarını sen hesapla 10000'i baz alarak.

/>

Aşağıda ki hesaplamaya ise İYİ BAKMANI ÖNERİRİM: Çünkü ABARTTIM ve Euro Dieseli 4.8 YTL den hesapladım. (aMAN BU HESAPLAMADAN mALİYE bAKANIMIZIN HABERİ OLMASIN, VALLA 5 YTL OLUR EURODİESEL) Gördüğün üzere 10000 KM de şehiriçi kullanımda başabaş noktasına ancak ulaşıyorsun. Yani ne kar nede zarardasın. Diğer kullanımlarda ki zararın da 10000 km için fazla sayılmaz. Yüksek torklu kullanımın yanına kar kalıyor. Bunuda incele, benzini 2.88 den, Eurodieseli 4,8 YTL den hesapladım.

/>

Öyle veya böyle 2.88 YTL ile 4.8 YTL yi baz alarak makası hesaplarsak Dizel , Benzinden %66,67 pahalı oluncaya kadar dizel avantajlıdır. Diyelim Eurodiesel 4.8 YTL oldu, benzin 2.88 YTL de sabit kaldı. Hangi benzinli 1.6 araçta 240 NM tork var? Buda işin başka yönü... Bakım masrafı falan derseniz "Gülü seven dikenine katlanır derim" bende...

Saygılar...

• geçenlerde okumuştum PO ceosu benzin be dizel fiyatlarındaki makasın daralmaya devam edeceğini söylemişti, ayrıca ingiltere gibi amerikada da dizel benzinden daha pahalı, ama litre başına daha çok km gidilebildiği için kullanımı devam ediyor.
  • Ya ne adamlar var burada. Benim arabam 7,1lt/100km de yakıyor dedim. Ama eğer buraya yazı yazıyorsan benzinli olupta benim arabamdan daha az yakan arabaların olduğunu bilirsin. Amacım beni 2000cc motorlu passat'ın ne yaktığının ilgilendirmediğiydi.
    7,1lt/100km benim değil fabrikanın verisi. Siz gözünüzü açın biraz bakın bakalım etrafta kaç tane 7 lt civarında ve altına bile inen benzinli arabalar var. Emin olamayacağınız şeyler yazmayın, bu forumu bile incelerseniz şehir içinde benzinli arabayla fabrika verisi bile 7lt/100km nin altına inen bir dünya adam olduğunu görürsünüz .
    Ben ve eminimki benim gibi bir çok insan yılda en fazla 2000ytl benzin parası harcıyor,ben benzine 2000 ytl harcarken sen ancak motorsikletle yaparsın bana o ekonomik farkı.
    Şu yaptığınız hesaplar benim için hikâye (ben derken ortalama bir tüketiciyi kasdettiğimi de düşünüyorum). Ben ayda 100ytl benzinle işimi görüyorum. Dizel olan başka bir aracım aracım olsaydı 60 ytl benzinle işimi görürdüm diyelim. Gelelim fasulyenin faydalarına: Dizel alırken vereceğim fazladan parayı en basitindin bankada tuttum ayda 30ytl getirdi. Dizelin kazancı 10ytl. Hadi ayda 100ytl değil 200ytl harcadım, dizelin kazancı, banka getirisi düşünce ayda 50ytl. Yani sizin anlayacağınız yılda 2500ytl tutarında benzin bile kullansam neden dizelim yok dedem. Siz dersenizki ben ayda 300yt ve üzeri benzin harcıyorum anca bir işe yarar. Birde ikisi arasındaki makas benzinli lehine daralıyor, dizelin bakımı ve yakıt hassasiyeti çok yüksek, tır tır tır da bişi hatırlatıyordur size. Sonuç ben dizel almam alan da hesabını yapmıştır hayırlı olsun derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccecy -- 28 Mayıs 2006; 11:39:27 >

• Burada iyi adamlarda var kötü adamlarda. Herkes fikri yettiğince uğraşıp bir şeyler ortaya koyuyor. Laf ebeliği en kolayı, kafa patlatıp, hesap kitap yapıp, onu grafik tablo haline getirip yayınlayıp bir fikir sahibi olunmasına yardımcı olmak ise biraz daha zoru ama sonuçta zor olanı.

Benim diesel motor fabrikam olmadığı gibi hiçbir veriyi kafamdan uydurmadım. Burada forumda herkes herşeyi söyeleyebilir. Şehiriçinde 6 lt benzin yakıyorum diyende olabilir, yakıyordur belki bilemem. Ancak benim verdiğim kıstasların hepsi resmi idi. Benzini fiyatı, İDizelin fiyatı, araçların ortalama yakıt tüketimleri vs hayali değil idi.

Herkesin ulaşabileceği sonuçlar. Peugeot demiş ki, benim 1.6 benzinli 110 HP 307 model aracım şehiriçinde 10 lt benzin yakarken dizelim 6 lt yakıyor. Yani ben uydurmadım.

Herneyse, burada ne biçim adamlar var sorunun yanıtı, paylaşım ruhlu ve iyi niyetli bir çok adam var dostum.

• OtoTurk boşuna uğraşıyorsun, 3 ay önce aynı Excel formülleriyle hesapları yaptım. Laflar her zaman matematiği geçti Türkiye'de. Kimseye birşey ispatlamak, iyiyi paylaşmak zorunda değilsin. Ekonomiyse ekonomi, çekiş gücüyse çekiş gücü. Arabamı klimasız kullanmaz oldum, gece gündüz açık, rampalarda da kapatmaz oldum. 130 beygirlik benzinli Mondeo'mdan daha fazla güç alıyorum 109 beygirlik Focus'la. Herkes doğru bildiğini yapsın, kullansın. Ben öğrenci halimle 18 bin km'yi geçtim, bana mısın demedim. 190 YTL 15bin km bakımı ödedim, o dizellerin yüksek bakım masrafları ayağına. Sanki hiç benzinli araç kullanmamışız gibi 7 litre altı şehir içlerinden bahsediliyor. Kabul ediyorum ben sizin kadar yetenekli bir şoför değilim ve 7 lt altına inemiyorum, İzmir ve Ankara'da da inen biri tanımıyorum ki İstanbul trafiğini hiç hesaba katmıyorum. O yüzden 6,5 gibi mütavazi bir şehiriçi ve 4,5 gibi şehirdışı değerine sahibim, klima sürekli açık.

Ancak bunları geçelim, başka topiclerde konuşulacaksa konuşulsun. Bu topicin amacı dizel, benzinli ayrımı gözetmeksizin yapılan yüksek zamların nedenleri ve çözümleri olmalıdır. Eurodizel benzinliye yetişse ya da benzinin litresi mazotu 2'ye katlasa çok mu güzel olacak? Makas kapansa ne olur açılsa ne olur, herkesin ağzında bu laf. Zaten bir çok fikirde ayrılıklar çıkıyor, birlik içinde olamıyoruz bari akaryakıt zamlarına karşı birlikte olalım. Olaya dizel-benzinli ayrımı yerine akaryakıtın pahalı olmasına karşı yapılacakları tartışalım.

• MUHAHAAAHHA
    quote:

Orjinalden alıntı: ufuktan

Benim korkum idrarla çalışan araç yapılırsa yandık. Bize kontur takarlar artık.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TRCaPiTaL

Laflar her zaman matematiği geçti Türkiye'de.

Herşeyi bu sözün net olarak özetliyor. Saygılar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: OtoTurk

Burada iyi adamlarda var kötü adamlarda. Herkes fikri yettiğince uğraşıp bir şeyler ortaya koyuyor. Laf ebeliği en kolayı, kafa patlatıp, hesap kitap yapıp, onu grafik tablo haline getirip yayınlayıp bir fikir sahibi olunmasına yardımcı olmak ise biraz daha zoru ama sonuçta zor olanı.

Benim diesel motor fabrikam olmadığı gibi hiçbir veriyi kafamdan uydurmadım. Burada forumda herkes herşeyi söyeleyebilir. Şehiriçinde 6 lt benzin yakıyorum diyende olabilir, yakıyordur belki bilemem. Ancak benim verdiğim kıstasların hepsi resmi idi. Benzini fiyatı, İDizelin fiyatı, araçların ortalama yakıt tüketimleri vs hayali değil idi.

Herkesin ulaşabileceği sonuçlar. Peugeot demiş ki, benim 1.6 benzinli 110 HP 307 model aracım şehiriçinde 10 lt benzin yakarken dizelim 6 lt yakıyor. Yani ben uydurmadım.

Herneyse, burada ne biçim adamlar var sorunun yanıtı, paylaşım ruhlu ve iyi niyetli bir çok adam var dostum.

Bazı insanlardaki dizel fobisi sürdüğü müddetçe bu tür hesaplarla kendinizi yormaktan başka birşey yapmıyorsunuz. Ben matematiği reddeden kişileri ilk defa bu forumda gördüm. Dizel tırıldıyor, bakımı pahalı vs. hepsi hikaye. Başka bir topic'te test yıllığından aynı araçların dizel ve benzinli versiyonlarının gürültü oranlarını yazdım, dizeller daha sessiz ama insanlar desibelmetreye değil kulaklarına inandıklarını yazdılar. C-max'in vakti gelmeden sırf garantili olsun diye 10.000 km de yaptırdığım bakımı 101 ytl tuttu. Benzinli daha fazla tutuyor. Dizelin bakımı pahalı diyenler acaba kaç defa dizel arabayı bakıma soktular, yada dizel traktör diyenler acaba dizel araçla kaç km. yol yaptılar çok merak ediyorum.

İnsanlar matematiği inkar etselerde, ben bu detaylı çalışma için teşekkür ederim. Sanırım rakamlar mantıklı bazı kişilere birşeyler anlatıyordur.

• Dizel motor pistir havayı daha çok kirletir özellikle partikül filtresi olmayanlar , bakın şehirin üstüne rüzgarsız havada koyu bir is tabakası vardır ve çoğunluğunu dizel motorların oluşturduğu partiküllerden oluşur, bir zamanlar kömür karası vardı, doğalgaz geldi tam kurtuluyoruz derken başımıza 3 kuruş tasarruf yaptığını zannedenlerin dizel motorları çıktı. Avrupada araştırın bakalım kaç şehirde dizel motor yasağı var. Akciğerlerimizin bakım ücreti ne olacak? Hoş böyle sigara içen bir toplumda bunları konuşmak biraz boş iş ama..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Umit

Dizel motor pistir havayı daha çok kirletir özellikle partikül filtresi olmayanlar , bakın şehirin üstüne rüzgarsız havada koyu bir is tabakası vardır ve çoğunluğunu dizel motorların oluşturduğu partiküllerden oluşur, bir zamanlar kömür karası vardı, doğalgaz geldi tam kurtuluyoruz derken başımıza 3 kuruş tasarruf yaptığını zannedenlerin dizel motorları çıktı. Avrupada araştırın bakalım kaç şehirde dizel motor yasağı var. Akciğerlerimizin bakım ücreti ne olacak? Hoş böyle sigara içen bir toplumda bunları konuşmak biraz boş iş ama..

Konuyu nereye getirdiniz? Ozon tabakası ne olacak peki KloroFloroKarbon yüzünden? Deodorant kullanmıyorsunuz o halde? Çünkü atmosfere büyük zararı var deodorantın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Umit

Dizel motor pistir havayı daha çok kirletir özellikle partikül filtresi olmayanlar , bakın şehirin üstüne rüzgarsız havada koyu bir is tabakası vardır ve çoğunluğunu dizel motorların oluşturduğu partiküllerden oluşur, bir zamanlar kömür karası vardı, doğalgaz geldi tam kurtuluyoruz derken başımıza 3 kuruş tasarruf yaptığını zannedenlerin dizel motorları çıktı. Avrupada araştırın bakalım kaç şehirde dizel motor yasağı var. Akciğerlerimizin bakım ücreti ne olacak? Hoş böyle sigara içen bir toplumda bunları konuşmak biraz boş iş ama..

POhahahaha

O kadar fabrika var onların havayı kirletmesinin yanında bizim kullandığımız dizel arabalar hiç kalır...

Zaten ticari araçların neredeyse hepsi dizel, bir de biz kullanmışız çok mu?Yaptığınız açıklama çok alakasız...Sanki dizeli pis kaka der gibi...

• aracıma iyi ki lpg yaptırmışım
  • YAKINDA HERKES DİZEL OTOLARIN NE KADAR MÜKEMMEL OLDUĞUNU ANLAYACAK, BİRAZ ZAMAN GEÇSİN.
    ANLAMADIĞIM ŞEY SANKİ DİZELLERİ METHEDEN KİŞİLER DAHA ÖNCE BENZİNLİ KULLANMAMIŞLRDA İLK DEFA DİZELE GEÇMİŞLER VE BENZİNLİYİ TANIMADAN DİZELİ METHDİYORLAR GİBİ DÜŞÜNÜLMESİ...BEN 33 YILDIR ARABADAN İNMEYEN BİRİ OLARAK GEÇEN SENEDEN BERİ DİZEL TDCİ KULLANIYORUM, KEŞKE BU YENİ NESİL DİZELLER DAHA ÖNCELERİ TANISAYDIM DİYORUM, BENDE GEÇEN SENEYE KADAR DİZELLERE SOĞUK BAKAN BİRİYDİM AMA NE KADAR YANILDIĞIMI ANLADIM, ZAMANLA ONLARDA ANLAYACAKLAR.......
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.