Şimdi Ara

benzin 2.850ytl dizel 2400ytl (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
2.771
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: TRCaPiTaL

Ancak bunları geçelim, başka topiclerde konuşulacaksa konuşulsun. Bu topicin amacı dizel, benzinli ayrımı gözetmeksizin yapılan yüksek zamların nedenleri ve çözümleri olmalıdır. Eurodizel benzinliye yetişse ya da benzinin litresi mazotu 2'ye katlasa çok mu güzel olacak? Makas kapansa ne olur açılsa ne olur, herkesin ağzında bu laf. Zaten bir çok fikirde ayrılıklar çıkıyor, birlik içinde olamıyoruz bari akaryakıt zamlarına karşı birlikte olalım. Olaya dizel-benzinli ayrımı yerine akaryakıtın pahalı olmasına karşı yapılacakları tartışalım.

Ya konuşulanlara bakın topiğe bakın bu iş nereye saptı

Bende benzinli var babamda dizel ikisinin de artısını eksisini değerlendirdim kendime bezinli seçtim.
    Ama kesinlikle bir gerçek var dizel de olsa yakıta çok hemde çoook para veriyoruz.

97 yılında 1.2 motorlu twingo nun 15 kilometrede harcadığı benzin parası iki aktarmalık öğrenci otobüs parasından azdı. Şimdi ise aşağı yukarı 2.60 YTL tutuyor.

Örnek twingo çünkü eski arabam twingo idi

Böyle giderse bundan birkaç sene sonra ne dizel otomobile ne de lpg li otomobile binebiliriz farkındasınızdır umarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kernel32.dll -- 29 Mayıs 2006; 16:07:11 >

• quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

Alem FM'de Matrax diye bir program var, sunucusunun adını unuttum.

O ve radyonun diğer çalışanları yeni bir eylem kampanyası yaymaya çalışıyorlar.

Madem bu kazığa dur deyince bunlar anlamıyor, biz de araçlarımızın antenlerine veya o tarz bir yere siyah kurdela bağlayalım, her sabah 8:00'de de 1 dakika boyunca kornalarımıza basalım. Kaba kuvvetten, yakıt almayıp işleri aksatmaktan daha mantıklı gibi geliyor bana.

Ben bunu akşam eve gelirken "Nihat'la Sivrisinek" isimli programda Nihat Sırdar'dan duydum. Kendisi de tandığı bütün medya mensuplarına ulaşıp bu kamoanyayı anlatmaya çalışıyormuş. Babama da söyleyeceğim, benim hoşuma gitti bu kampanya.

Zeki kay(a)han coşkun.Mantıklı gibi duruyo ama...

• quote:

Orjinalden alıntı: Loop

quote:

Orjinalden alıntı: Umit

Dizel motor pistir havayı daha çok kirletir özellikle partikül filtresi olmayanlar , bakın şehirin üstüne rüzgarsız havada koyu bir is tabakası vardır ve çoğunluğunu dizel motorların oluşturduğu partiküllerden oluşur, bir zamanlar kömür karası vardı, doğalgaz geldi tam kurtuluyoruz derken başımıza 3 kuruş tasarruf yaptığını zannedenlerin dizel motorları çıktı. Avrupada araştırın bakalım kaç şehirde dizel motor yasağı var. Akciğerlerimizin bakım ücreti ne olacak? Hoş böyle sigara içen bir toplumda bunları konuşmak biraz boş iş ama..

POhahahaha

O kadar fabrika var onların havayı kirletmesinin yanında bizim kullandığımız dizel arabalar hiç kalır...

Zaten ticari araçların neredeyse hepsi dizel, bir de biz kullanmışız çok mu?Yaptığınız açıklama çok alakasız...Sanki dizeli pis kaka der gibi...

Çok alakası var herkes caddelerden geçmek zorunda ve dizellerin çıkardığı kurumu benzinli kullanan da, LPGli kullanan da soluyor, gidip fabrika bacasına burnumu dayadığımı hatırlamıyorum, bir Dilovası var o iş de zaten bir kent insanına karşı açık cinayet.Tahammüden adam öldürmek ve geleceği de zehirlemek , genetik hastalıklara davetiye çıkarmak, 3 kuruş kar için gelecekteki milyarların batırılması.
    Dizel motorlar halen daha pistir, umarım öyle kalmaz.
    Sorun zaten onca ticari aracın yaşanan bir şehirin içinde dolaşması, üstüne birde binlerce binek otomobil ekleyin.

Deodorantlarda da artık ozona etkili maddeler yok zaten olsa bile deodorantla ozonun delindiği de yok,konunun saptırılması var, denize işedim denizin seviyesi yükseldi demek gibi bir şey bu.Evet yükselir ama ne kadar.

• Benzinli otomobillerin insan sağlığı üzerine zararlı etkileri daha fazladır.
    Dizel daha çok görsel kirliliğine neden açar. Kansere neden olan Hidrokarbon oranı benzinlilerde dizellere oranla daha yüksektir.

Kaynak isteyene pm den link atarım
  • Umit eğer şu an hybrit motorlu bir araç kullanıyorsan sonuna kadar arkandayım ama benzinli araç kullandığın sürece kendinle çelişiyorsun, suçun azı çoğu olmaz, bisiklete binelim hepimiz petrol bağımlılığından ve çevre kirliliğinden kurtulalım o zaman tamam. Ve artık benzinli-dizel-LPG kavgası bitsin, herkes halinden memnun o konuda, isteyen istediği şekilde aracını kullanıyor, önemli olan haksız akaryakıt zamları varsa onlar hakkında konuşalım.
  • tabloyu şöyle bir inceledim. Hani dizelin avantajları ok ama hala fiyat farkı konusunda benzinliyi seçenleri matematik bilmiyor diye yargılamayalım. 10000km de yukarıdaki abartı rakamlarla karma kullanımda 974ytl tasarruf ediyor. Senede 10000km yapan özel araç sahibi (sadece özel amaçlı arabasını kullanan işyeri asla) sıfır fiyatlardaki farkı ancak 4 senede çıkartabiliyor. Şahsen ben bu rakamlarla bile sıfır alacak olsam benzinli tercih ederim. TRcapital arkadaşımızın tablosu daha gerçekçi gibi geldi bana.
  • bu kampanayaya uyalım arkadaşlar. Herkesin her sabah koraya bastığını düşünsenize..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.