Şimdi Ara

BİLİRKİŞİ GÖRÜŞÜ İHTİYACI: MACBOOK PRO

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Macbook pro almaya kesin karar verdim. Sizlerin görüşlerini almak istediğim sorularım var:

1. Akademisyenim ve ms office word, powerpoint gibi programlarla çalışıyorum. Mac kullanırken pcde yazılmış .doc, .docx veya .ppt gibi dosyalarda sorun yaşar mıyım? Yada mac'de hazırladığım .doc veya .ppt'leri pclerde açarken font, kayma gibi durumlar oluşur mu?

2. SPSS gibi istatistik programları ve Endnote gibi referans girmeye yarayan programlar kullanıyorum. Bu programların "ilaçlı" mac sürümlerini bulabilir miyim?

3. 13,3'' ile 15,4'' arasında bana yansıyan ekran çözünürlüğü farkı çok olur mu?

4. Mutlaka windows da (bootcamp ile) kuracağım. 2 GB RAM -özellikle windows 7 için- yeterli midir? 4 GB orta vadede gerekir mi?

5. 2,26 Ghz ile 2,53 Ghz arasında nasıl fark hissederim?

6. Amerika'dan alışverişte kdv'yi nasıl geri alacağım?

Umarım sorularıma yanıt verebilirsiniz... Selamlar

• 1. iWork veya MS Office for Mac kullanabilirsin, ikisi de .doc, .ppt tarzında kaydedip açabiliyor dosyaları.

2. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirler.

3. Kullanacağın alana bağlı. Fotoğraf, video üzerinde çalışıyorsan büyük ekran önemli olabilir.

4. 2 GB yeterli olur, fakat yüksek performans gerektiren uygulamalarda 4 GB bilgisayarı rahatlatır. Gerekirse RAM upgrade yaparsın, zor bir şey değil.

5. Aynen bu da yüksek performans gerektiren uygulamalarda ortaya çıkar.

6. Bunu da bilmiyorum malesef. KDV'yi geri almak derken Türkiye'de mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: masterm1nd

1. iWork veya MS Office for Mac kullanabilirsin, ikisi de .doc, .ppt tarzında kaydedip açabiliyor dosyaları.

2. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirler.

3. Kullanacağın alana bağlı. Fotoğraf, video üzerinde çalışıyorsan büyük ekran önemli olabilir.

4. 2 GB yeterli olur, fakat yüksek performans gerektiren uygulamalarda 4 GB bilgisayarı rahatlatır. Gerekirse RAM upgrade yaparsın, zor bir şey değil.

5. Aynen bu da yüksek performans gerektiren uygulamalarda ortaya çıkar.

6. Bunu da bilmiyorum malesef. KDV'yi geri almak derken Türkiye'de mi?
    Teşekkür ederim...

Yüksek performans gerektiren uygulamalardan kasıt nedir? Örneğin win7 de bootcamp ile kurmayı planlamak ya da parallels ile aynı anda xp ve mac os kullanmak yüksek performans mıdır?

KDV tabi ki yanlış bir ifade olmuş. %8.5'luk vergi var bildiğim kadarıyla Amerika'da.... Bu meblağı nasıl geri alabilirim...

Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: mgu

Teşekkür ederim...

Yüksek performans gerektiren uygulamalardan kasıt nedir? Örneğin win7 de bootcamp ile kurmayı planlamak ya da parallels ile aynı anda xp ve mac os kullanmak yüksek performans mıdır?

KDV tabi ki yanlış bir ifade olmuş. %8.5'luk vergi var bildiğim kadarıyla Amerika'da.... Bu meblağı nasıl geri alabilirim...

Teşekkürler

Alıntıları Göster
    Yüksek performanstan kastım sistemi zorlayacak uygulamalardır, yani photoshop, 3d grafik yazılımları, yüksek sistem isteyen oyunlar vb.

• quote:

Yüksek performanstan kastım sistemi zorlayacak uygulamalardır, yani photoshop, 3d grafik yazılımları, yüksek sistem isteyen oyunlar vb.

Alıntıları Göster
    Kaç başlık açacaksınız ? Mükerrer açtığınız diğer bütün konuları kilitledim. Burdan devam edin lütfen...
  • quote:

Orijinalden alıntı: visceroid

Kaç başlık açacaksınız ? Mükerrer açtığınız diğer bütün konuları kilitledim. Burdan devam edin lütfen...

Alıntıları Göster
    Sadece iki...

Aynı başlık içinde 5'ten fazla soru mevcut ve yardımcı olunacak konuyu ilgi alanına girebilecek kişiler için böldüm...
  • quote:

Teşekkür ederim...

Teşekkürler

Amerikada tax refund olayi bir eyalet disinda yok hicbir yerde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coupe96

quote:

Teşekkür ederim...

Teşekkürler

Amerikada tax refund olayi bir eyalet disinda yok hicbir yerde.

Alıntıları Göster
    Office konusunda iwork başarılı ancak özelikle microsoft word, excel, powerpointte çok uyum sorunu yaşadım iwork'le.(kaymalar,düzgün açılmama,kayıplar vs).Bu yüzden microsoft office yükledim tüm bu sorunlar ortadan kalktı.Ama iwork'ü de tavsiye ederim( bu arada iwork'08 kullanıyorum)

• quote:

Orijinalden alıntı: zua_

Office konusunda iwork başarılı ancak özelikle microsoft word, excel, powerpointte çok uyum sorunu yaşadım iwork'le.(kaymalar,düzgün açılmama,kayıplar vs).Bu yüzden microsoft office yükledim tüm bu sorunlar ortadan kalktı.Ama iwork'ü de tavsiye ederim( bu arada iwork'08 kullanıyorum)

Alıntıları Göster
    teşekkürler...
    biraz forumları karıştırınca vergisiz alışverişin başka eyalet merkezli bir şirketten online alışverişle mümkün olduğunu öğrendim... Ama bir adres vermek gerekiyor sonuçta..

Hatta öğrenci ya da öğretmen tanıdığınız varsa education discount da olabiliyormuş.

Office for mac de şart oldu benim için anlaşılan....

• quote:

teşekkürler...
    biraz forumları karıştırınca vergisiz alışverişin başka eyalet merkezli bir şirketten online alışverişle mümkün olduğunu öğrendim... Ama bir adres vermek gerekiyor sonuçta..

Hatta öğrenci ya da öğretmen tanıdığınız varsa education discount da olabiliyormuş.

Office for mac de şart oldu benim için anlaşılan....

Alıntıları Göster
    iworkte problem oluyor ama open office programlarınıda öneriyorum ben sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar.
    nolursa olsun aldığınız bilgisayarın üzerine apple care i de eklemenizi öneriyorum. KESİNLİKLE önemsiz sanmayın, inanılmaz önemli birşey.

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuhan Bayazıt

iworkte problem oluyor ama open office programlarınıda öneriyorum ben sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar.
    nolursa olsun aldığınız bilgisayarın üzerine apple care i de eklemenizi öneriyorum. KESİNLİKLE önemsiz sanmayın, inanılmaz önemli birşey.

Alıntıları Göster
    apple care üç yıl için 300 dolar kadar... insan merak ediyor.. üst donanıma sahip macbook pro almak yerine belki de hiç kullnaılmayacak bir garanti şemsiyesi gerekli mi? ya da başıma gelecek bir arıza yaklaşık 300 dolardan fazla tutar mı?
    tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum -arızalar ile ilgili-

• quote:

apple care üç yıl için 300 dolar kadar... insan merak ediyor.. üst donanıma sahip macbook pro almak yerine belki de hiç kullnaılmayacak bir garanti şemsiyesi gerekli mi? ya da başıma gelecek bir arıza yaklaşık 300 dolardan fazla tutar mı?
    tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum -arızalar ile ilgili-

Alıntıları Göster
    ebayde 150 160 dolara falan alınabiliyor.

şöyle söyliym yeterince açıklayıcı olur heralde.
    bir önceki macbook pro m birgün durup dururken kapandı ve birdaha açılmadı.
    servise gitti ve bana çıkardıklar fatura tam 723 euro + kdv idi.
    Hesabınızı buna göre yapın derim

• quote:

Tırstım şimdi ya
  • quote:

quote:

Tırstım şimdi ya

Alıntıları Göster
    13" 2.53ghz istanbul'da elimde mevcut olaki ilgili var ise . snow leopardli yeni model. sifir acilmamis kutusunda. 1700usd
    (15-17" modellerde var.)

ucuz@mac.com msn+email www.turkeymac.com

• quote:

Orijinalden alıntı: iselchuk

13" 2.53ghz istanbul'da elimde mevcut olaki ilgili var ise . snow leopardli yeni model. sifir acilmamis kutusunda. 1700usd
    (15-17" modellerde var.)

ucuz@mac.com msn+email www.turkeymac.com

Alıntıları Göster
    Ben sadece 4 günlük Macbook sahibiyim.
    Haliyele çok zorlanıyorum kullanırken. Ama ogrenicez zamanla. Sorun etmiyorum.

Macbook'umu kutusundan çıkardığımda muhtesem görüntüsü ile zaten beni mest etmişti.

Şimdi ise ikinci şoku yaşıyorum.

Bugün cihazı şarjdan çıkardıktan sonra batarya ömrüne baktım; 5 saat 40 dakika yazıyordu.
    İki adet film seyrettikten sonra batarya durumuna tekrar baktım. Gözlerime inanamadım.

Tam 3 saat 40 dakika daha batarya ömrü var diyordu. Görünümü % oranına çevirdiğimde kalan batarya ömrünü %48 olarak gösteriyordu.

Ben hayatımda böyle bir şey görmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 19 Eylül 2009; 1:50:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Ben sadece 4 günlük Macbook sahibiyim.
    Haliyele çok zorlanıyorum kullanırken. Ama ogrenicez zamanla. Sorun etmiyorum.

Macbook'umu kutusundan çıkardığımda muhtesem görüntüsü ile zaten beni mest etmişti.

Şimdi ise ikinci şoku yaşıyorum.

Bugün cihazı şarjdan çıkardıktan sonra batarya ömrüne baktım; 5 saat 40 dakika yazıyordu.
    İki adet film seyrettikten sonra batarya durumuna tekrar baktım. Gözlerime inanamadım.

Tam 3 saat 40 dakika daha batarya ömrü var diyordu. Görünümü % oranına çevirdiğimde kalan batarya ömrünü %48 olarak gösteriyordu.

Ben hayatımda böyle bir şey görmedim.

Alıntıları Göster
    bende macbook kullanıyorum ama windowsu kesin kurucam diyorsan bence mac alma windows kullanmak için mac almak toprak yolda porche binmek gibi bişe o kadar para vermene gerek yok normal donanımlı bir pc yi macin yarı fiyatına alabilirsin sorun da yaşamazsın

ama sadece mac kullanırım diyorsan o zaman gayet yeterli bir cihaz umarın açıklayıcı olumuşumdur

USA da vergi iyadesi almak istiyorsan hava alanlarında büroları var

• quote:

Orijinalden alıntı: cbenlidayi

bende macbook kullanıyorum ama windowsu kesin kurucam diyorsan bence mac alma windows kullanmak için mac almak toprak yolda porche binmek gibi bişe o kadar para vermene gerek yok normal donanımlı bir pc yi macin yarı fiyatına alabilirsin sorun da yaşamazsın

ama sadece mac kullanırım diyorsan o zaman gayet yeterli bir cihaz umarın açıklayıcı olumuşumdur

USA da vergi iyadesi almak istiyorsan hava alanlarında büroları var

Alıntıları Göster
    Mac'i Windows yapmak ; attan inip eşşeğe binmeye benzer.
    Maserati'den inip 90 model Broadway'de olabilir ne zaman arıza yapacağı belli olmaz çünkü :))

• quote:

Orijinalden alıntı: Saahin

Mac'i Windows yapmak ; attan inip eşşeğe binmeye benzer.
    Maserati'den inip 90 model Broadway'de olabilir ne zaman arıza yapacağı belli olmaz çünkü :))

Alıntıları Göster
    peki 13.3'' ile 15.4'' ekranlar arasındaki çözünürlük farkı için düşünceleriniz nedir? Dezavantaj sayılabilir mi?
  • quote:

peki 13.3'' ile 15.4'' ekranlar arasındaki çözünürlük farkı için düşünceleriniz nedir? Dezavantaj sayılabilir mi?

Bence 15.4 alın....
  • quote:

Orijinalden alıntı: caves

quote:

Bence 15.4 alın....

Alıntıları Göster
    teşekkürler caves,

15,4 '' ne gibi üstünlük sağşamakta.... genelde film izlemem ve oyun da pek oynamıyorum...
    Benim kullanımda farkedeceğim belirgin bir görüntü kalitesi farkı olur mu?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.