Şimdi Ara

Bios Checksum Destroyed hatası aldım + oyunda kapanma sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
840
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Yeni topladığım kasada (workstation)Photoshop-Corel tarzı programlar sorunsuz çalışıyor.Ekran kartımı (Sapphire HD 7850) ve kasamı test etmek için CS GO açayım dedim; oyuna girdikten birkaç saniye sonra ekran kararıyor, ses kesiliyor ancak kasa çalışmaya devam ediyor. Ramden şüphelendim, oyun açılınca ram kullanımına baktığımda 3gb kullanıma gelince dediğim sorunu yaşıyorum.Ama emin değildim.

Bios u güncel değildir diye biosunu güncelleyeyim dedim usb boot ile. Güncelleyince resimdeki " Cmos Checksum Destroyed" ibaresini gördüm ama update tamamlandı.

Ardından yine denedim, yine aynı. Bu sefer ramleri kontrol etmek için 'memtest86+ 5.01' ile ram testine başladım.İlk test tamamlandı (bkz. Diğer foto) 2.ye geçti.
    Pass: 0. Yazan kısım Pass. 1. Oldu.

*Bu kapanma sorununun sebebi nedir?
    * Bahsettiğim cmos hatası nedir? Düzeltilebilir mi?Nasıl düzeltilir?
    *Kapanma cmos hatasıyla bağlantılı mıdır?

Sistem:
    Win 8.1 pro
    Anakart: Supermicro X8dal-i dual 1366 socket 5500 chipset
    İşlemci: 2 x Xeon X5650
    Soğutucu : 2 x Zalman CNPS11X Performa
    Ram: 2 x hi level 8gb 1333Mhz DIMM
    Depolama: hi level 120gb ssd + samsung 1tb sata
    Ekran kartı: Sapphire HD7850 1GB GDDR5
    PSU: Xigmatek 800W bronze

( memtest devam ediyor, 2. Test %24 te.2saat13 dk geçti.bildiğim.kadarıyla ramde sorun varsa memtestte çabuk çıkıyor ilk yarım saat gibi)

Sorun hakkında bilgisi, tecrübesi , fikri olanlardan cevap bekliyorum.
    İyi günler.
     Bios Checksum Destroyed hatası aldım + oyunda kapanma sorunu Bios Checksum Destroyed hatası aldım + oyunda kapanma sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tysonpearl -- 18 Mart 2015; 7:52:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben şahsen asla konfigürasyon sıkıntısı olan pclerde bios update önermiyorum.Sizin bilgisayarda da öyle bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.Bence bios hatasını o yüzden alıyorsunuz.
    Benim size ilk tavsiyem ramlerden birisini çıkartıp sistemi 8 gb ram ile bir test edin.(cs go yu mesela.)
    Eğer aynı sorunu tekrar ederse biosdan ramleri 1066 hızına ayarlayı bir de öyle deneyin.

Tabi yüklediğiniz CS GO'nun da yazılımsal anlamda sıkıntılı olabileceği ihtimalini de gözden kaçırmayın.
  • Memtest 0 hata ile sonuçlandı, 6 ssat sürdü. :)
    +
    Oyunu özellikle steam hesabımdan yükledim, aorun olmasın diye.

Önce ram hizlarini dediğiniz gibi yapıp deneyeceğim, olmazsa grafik kartını değiştirip denerim, onda da olmazsa işletim sistemini değiştiririm.
    Bunları neden seçim vaadi gibi sıralıyorum? Çünkü 2 gündür uyumamaktan yorgun düştüm, biraz dinlenince yapacağım. . Cevabınız için teşekkürler, sonucu yazacağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HD 7850 nin Black Screen (Siyah ekran) sorunu anladığım kadarıyla. Nvidia 9600GT ekran kartı ile oyunu açtığımda hiçbir sorunla karşılaşmadım.
    Sorunun HD 7850 den kaynaklandığını söyleyebilirim.
    Bu siyah ekran sorunu nasıl düzeltilir?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.