Şimdi Ara

Biyoloji Soru [10. SINIF][ÇOK ÖNEMLİ][Lütfen Yardım Edin]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar hoca bir soru sordu. çok önemli bu soruyu ypan 100 alacak. arkadaşlar hocalar sordular (dersane) yani onlarınkisi doğru. fakat ben dersaneye gitmediğim için soracak sizden başka birisini bulamadım.

Bu reaksiyonda

C6H12O6 + 6O2=6H2O + 6CO2 + 38 ATP Çıkıyor. Fakat C6H12O6 + 6O2 oluşurken 18 atp harcanıyor yani :

18ATP + 6H2O + 6CO2 = C6H12O6+6O2

OLMASI LAZIM. Bunun nedeni nedir arkadaşlar ?

Neden 18 atp kullanılmasına rağmen 38 atp çıkıyor ?

• 1 tepkimede glikoz yıkılır 40 atp oluşur

2 tepkime glikoz oluşur oluşması için 18 atp gereklidir

hoca herhalde glikoz oluşurken 18 atp gerekli aynı glikoz yıkılınca neden 40 atp açığa çıkıyor.

bence hocana eğer aynı olsalardı örneğin oluşurkende 18 atp kullanılsaydı yıkılırkende 18 atp harcansaydı canlıların bundan faydası ne olabilirdi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Biozts

1 tepkimede glikoz yıkılır 40 atp oluşur

hoca herhalde glikoz oluşurken 18 atp gerekli aynı glikoz yıkılınca neden 40 atp açığa çıkıyor.

bence hocana eğer aynı olsalardı örneğin oluşurkende 18 atp kullanılsaydı yıkılırkende 18 atp harcansaydı canlıların bundan faydası ne olabilirdi ?

işte onun sebebi ne ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yardımdh

quote:

Orijinalden alıntı: Biozts

1 tepkimede glikoz yıkılır 40 atp oluşur

işte onun sebebi ne ?

Bana göre glikoliz üretilirken ışık enerjisi kullanılır yani 18 atp nin dışında ışık enerjiside vardır
  • bağlarla ilgis olabilir mi acaba
  • upupupupupupupup
  • fotosentez konusumu eger oyleyse bizim okul daha gecmedi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Solunumda ETS diye bir olgu var buradan elektronlar kullanılarak atp üretilir. Sebebi bu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.