Şimdi Ara

Bou fizik vs Bilkent fizik (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
2
Favori
8.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam temel bilimlerden tercih yaptığın icin tubitaktan ayda 1.5 aliyorsun diye biliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayirdir hocam koc demediniz

• Para yoksa genelde yurt dışı işi yalan oluyor araştırmalarıma göre. Çok zor yurt dışından burs alabilmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCrane -- 22 Temmuz 2017; 16:32:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheCrane

Para yoksa genelde yurt dışı işi yalan oluyor araştırmalarıma göre. Çok zor yurt dışından burs alabilmek.

neden ki hocam ? iyi bi ortalama yetrli değil mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeadlyDazz

quote:

Orijinalden alıntı: TheCrane

Para yoksa genelde yurt dışı işi yalan oluyor araştırmalarıma göre. Çok zor yurt dışından burs alabilmek.

neden ki hocam ? iyi bi ortalama yetrli değil mi ?

Hocam dünyanın her yerinden başvuru alacak sonuçta.

https://forum.donanimhaber.com/yurt-disi-yuksek-lisans-basvuru-rehberi--100610644

3.maddeye bakmanız ve birkaç yorum göz gezdirmeniz yeterli.

• TheCrane kullanıcısına yanıt
    iyi de hocam tüm üniler parayı anında istemiyor ki bazıları okul bittikten sonra ödeme almıyorlar mı ?
  • Degil bro ayipsin

• ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MIT Yolcusu -- 4 Ağustos 2018; 0:42:22 >
  • MIT Yolcusu M kullanıcısına yanıt
    Ben araştırmıştım bayağı. Bence Boğaziçi'ni düşünme. Ya Koç ya Bilkent. Bilkent alacağın fizik eğitimi açısından daha tatmin edici aslında ama Koç'un imkanları daha iyi. Böyle forumlarda soruşturmana çok gerek yok, üç üniversitede de okuyanlarla iletişime geç, akademik kadroların uzmanlık alanlarını araştır falan. Ve ilk 5000'e girmeye çalış ki 2000 tl burs alasın Tübitak'tan.

• Bilkent katı hal üzerine yoğunlaşmış bir program daha çok. Eğer başka bir alanda uzmanlaşmayı düşünüyorsan o konularda dersleri bulabileceğinden emin değilim.

Eğitim ve olanakları açısından Bilkent daha iyidir. Çünkü bir devlet üniversitesi olan Boğaziçi maalesef öyle dışarıdan gözüktüğü kadar iyi değil. Ve Boğaziçi'nde "teknik" konuda çok iyi bir eğitim bekleme, başka bir devlet üniversitesi ODTÜ daha iyidir mesela fizik konusunda Boğaziçi'nden. (ODTÜ'yü düşün derdim ama çok kişi aldığı taban sıralaması diğerlerine göre baya düşük, büyük ihtimalle sıralamaya göre seçim yapıyorsun. O yüzden önersem de seçmeyeceğin için önermiyorum ama bence ODTÜ baya iyi fizik konusunda. Sıralamalarda da bu böyledir. Neyse Bilkent vs BOUN diye sormuşsun.)

Boğaziçi'nin sana sağladığı şey yeni bir dünya görüşü yani vizyon olur. Sadece fizik gibi teknik bir konuda kendini geliştirmek yerine sanat gibi konularda da bir sürü arkadaş edinir, belki de mesleğini bu tarz bir hobi doğrultusunda seçersin. Yani Boğaziçi'nin sana sağlayacağı şey vizyonluluk ve kaliteli arkadaşlıklar olur. Ama dahası değil. Diğer konularda diğer üst-klasmandaki üniversiteler BOUN'dan daha iyi.

Kampüs ve arkadaşlıklar açısından BOUN daha iyidir. Bilkent'te BOUN'a oranla senin seviyende adam bulman daha zor ama illa anlaşacak birilerini bulursun. Ve Bilkent Ankara'da, bu da sosyallik açısından düşünürsen eksidir.

Yurtdışı ve iş olanakları açısından Bilkent çalışırsan bir tık üstün gibi. Ama zaten bu ikisinden birine girebilirsen sorun olmaz.

Yurt ve diğer konularda Bilkent açık ara iyidir. BOUN yurtlarının en pahalısı (superdorm) bile aşırı baskıcı ve kötüdür. Önerilmez. Bilkent ise özel yurt olduğu için çok daha iyi bu konularda.

Lab. gibi konularda da Bilkent daha iyi devlet okulu BOUN'a kıyasla fakat lisansta zaten lab.a pek girmeyeceksin. Yani gireceksen de öğrenci lab.larına giriyorsun onda da çok fazla şeye gerek yok. :) O yüzden lab. konusunda Bilkent üstün olsa da bu önemli bir kıstas değil aslında. Sonuçta lisansta atomu parçalamayacaksın.

Burs olarak ilk 5K'ya girersen TÜBİTAK bursu sana yeter. Fakat bildiğim kadarıyla 20K'ya falan da var 1000 lira mı neydi. Ama bana kalırsa 5K'ya girmeye çalış, çok rahat edersin. İstediğin aktiviteyi yaparsın üniversite yıllarında. TÜBİTAK dışında Türk Fizik Vakfı bursu mu ne vardı, onları yazın araştırırsın zaten. Temel bilime burs kolay çıkıyor, illa bulursun merak etme. Tekrar diyeyim: kesin burs almak için derece yapmaya çalış, rahat edersin. TÜBİTAK hariç burs almak pek kolay değil, torpil falan yoksa kolay kolay bulamıyorsun derece de yapsan.

Sonuç olarak, senin tercihlerine göre değişir BOUN mu Bilkent mi olduğu ama Bilkent'te kendini daha iyi geliştirirsin diye düşünüyorum.

Bu arada Koç balonunu yaz diyenleri dinleme, kanser olursun. Koç yazan ancak sıralamaya kanıp yazıyor. Ama oradan alacağın eğitimden hayır gelmez.

• OneShotHeadShot kullanıcısına yanıt
    Bu ikisi karşılaştırılacak yerler dahi değil. Ben ODTÜ EE'deyim ve bence burası ülkedeki en iyi mühendislik eğitimini veriyor.

Bilkent makine ise daha yeni kurulmuş bölüm, ders verecek hoca olmadığından makine mühendisliğine verilmesi gereken çoğu temel ders açılamıyor. O yüzden dikkat ederseniz malzeme ağırlıklı saçma sapan bir programları var.

Bilkent makine yazmanın tek artısı her ay havadan gelen 900 lira olur senin için ama eğitim, kampüs gibi açılardan ODTÜ ezici şekilde daha iyi diye düşünüyorum.

Bu arada bunların ikisi apayrı bölümler, EE biraz daha matematik ağırlıklı tüm hayatın kalkülüs, imajiner sayılar, lineer cebirle falan geçiyor. Makine ise biraz daha fizik ağırlıklı. Makine mühendisliği İngilizce'de mechanical engineering (mekanik mühendisliği) diye geçiyor yani aslında makinelerden ziyade mekanik gibi çok temel ve genel bir konuyla uğraşıyor. Bunun içinde akışkanlar mekaniği, termodinamik gibi konular var. Ve bunlar bildiğin hard fizik konuları.

Bana kalırsa EE çağımızda daha iyi gibi. Çünkü 1. sınıftan itibaren programlama gibi çağın gerekliliklerine yönelik dersler de alıyorsun (ha- aynı içerikli dersler makinede de var, mesela onlara da C dersi var ama bizim aldığımıza göre baya hafif kalıyor bu ders. Bizim aldığımız programlama dersi bilgisayarcılara verilenle aynı.) Ve ODTÜ EE'de 4. sınıfta uzmanlaşma opsiyonu var. Bu şu demek: 8 alan var (sinyal işleme, kontrol, haberleşme, anten, elektronik, bilgisayar,...) ve bu alanlardan birini seçip 4. sınıfta o konuda dersler alıyorsun (aslında bu 3. sınıf 2. dönemden başlayan bir süreç). Ve çoğunlukla bölümdekiler bilgisayar seçip "bilgisayar mimarisi", "veri yapıları" gibi dersler alıp bu konuda kendilerini geliştirerek mezun oluyorlar. ODTÜ'de aldığın eğitim gayet yeterli, ortalaman yüksekse Google'da, NVDIA'da (veya Silikon Vadisi'ndeki herhangi bir teknoloji şirketinden) rahatlıkla işe girebilirsin. Ortalaman yüksek değilse bile Hollanda'ya falan gidebiliyorsun istersen (çoğu mezun öyle yapıyor şu sıralar).

ODTÜ EE'den ilk mezun olduklarında genelde ASELSAN, Roketsan, TAI gibi şirketlere giriyorlar. Burada başlangıç maaşı 6-6.5K oluyor ve her 1-2 yılda bir terfi alıp maaşın artıyor (buralarda terfi için bir şey yapmana gerek yok 2 yıl dolunca x pozisyonu 3 yıl dolunca y pozisyonuna geçiyorsun). Bir 5 yıl sonra maaşın 10K'yı geçmiş oluyor. Müdür direktör olamazsan maximum 18k gibi limit var (kıdemli tasarım lideri olunca).

Bu savunma şirketleri (vakıf şirketleri) dışında başka şirketlere girenler de var. Konuştuğum biri (4 yıllık deneyimi var) 10K aldığını söylemişti bu şirketlerin birinde (maalesef isim veremiyorum).

Ama istatiksel olarak bakarsak, ODTÜ EE için standart kariyer yolu şudur: fen lisesi+ODTÜ EE+ASELSAN.

Büyük ihtimalle sen de bu tarz bir yola girersin çünkü geçen sene 70 mezun direkt ASELSAN'a girmişti. 2012'de ASELSAN'da 1200 ODTÜ'lü vardı ve ASELSAN'da çalışan en dominant meslek grubu da elektrik-elektronik mühendisleri. O yüzden baya bir ODTÜ EE mezunu oluyor orada. Tabii, illa orada çalışacaksın diye bir şey yok TÜBİTAK UZAY, Arçelik gibi firmalar da seni ister ama 3.0 üstü ortalamayla bitirirsen (bölümün yarısı yapar bunu) ASELSAN'a giriyorsun kolayca ve şu an en iyi maaşlar savunma sanayiinde.

Fakat son yıllarda bu savunma sanayiici tayfayı yurtdışındaki şirketler kapmaya başladı. Hollanda'dan falan çok iyi teklifler geldiği için ASELSAN mühendislerinden baya bir göç vermişiz son yıllarda. O yüzden bu yazdığım kariyer yolları hafiften değişiyor. Çoğu ODTÜ'lü artık mezun olur olmaz soluğu Atatürk Havalimanı'nda alıyor. :D Onu yapmasa bile 2-3 yıl ASELSAN'da çalışıp öyle gidiyor.

ODTÜ EE bu kadardı.

Bilkent makine hakkında bu kadar fikrim yok tabii ama oranın mezunları ODTÜ'ye oranla yurtdışı konusunda falan daha vizyon sahibi gibi. Yurtdışı olanakları açısından Bilkent daha iyi gibi. (Tabii iyi bir ortalamayla bitirsen her iki yerden de gidebilirsin sorun olmaz.)

Geçen sene yazın tanıtım günlerinde Bilkent Makine'nin tanıtımlarına gitmiştim, Sir Adnan Akay sunum yapıyordu. "ODTÜ makine mi Bilkent mi" diye sormuşlardı ona. Adam düzgün bir cevap verememişti. (Oradan ODTÜ EE'nin tanıtım gününe geçip çok etkilenmiştim, sonra da orayı yazdım şu an 1. sınıfım.)

Bana kalırsa, ODTÜ teknik konularda Türkiye'deki en iyi eğitimi veriyor. Öğrettikleri yazılımlar ya da diller dahi ASELSAN'da kullanılan son teknolojiye uygun ürünler. İyi bir eğitim alacağından eminim burada.

• konu 2017 de açılmış hocam sanırım arkadaş çoktan gitti :D
  • Ben de fizik düşünüyorum.

Bilkent mezunları şimdi nerede ne yapıyor öğrenmek lazım.

• Up
  • Ben de bu sene tercih yapacağım sıram 3284 Koç Fiziği düşünüyordum.8 kişilik kontenjanı,MIT Cornell Bilkent vb. iyi okullardan hocaları var ama internette okuduklarımdan Bilkent Fiziğin de çok iyi olduğunu ve yurtdışı imkanı olduğunu anladım.TUBİTAK 5000 içindeki temel bilimleri tercih edenlere aylık 2000 tl veriyor sanırım.Bu parayı tamamıyla biriktirip yurtdışında yüksek lisans yapmak için kullanmayı düşünüyorum.Fizik her zaman en sevdiğim ders oldu ve gerekirse sosyal hayatımı silip fizik için yaşamaya hazırım.Forumda bu konu hakkında konuşulmuş olması beni mutlu etti.Bu sene de benim ve benim gibi fizik isteyen arkadaşlar için tekrar canlanacağını umut ediyorum.Yazdıklarımda bi eksiklik yanlışlık var mı?Koç-Bilkent-Boğaziçi üçlemesinde işin içinde olup yardım edip yol gösterebilecek var mı ?
  • yigit398 Y kullanıcısına yanıt
    Fizik hakkında bilgim yok

Ama eskiden 10-15 sene önce falan bilkent fiziğe baya çok iyi dereceyle girenler oluyormuş duydupuma göre, popülermiş ama bırakanlar olmuş fizik bana göre değil diyip de

Koç fizik sıralamasınız yüksek olmasının bir sebebi de

Koçta çap kolay

Fizikten mattan falan girip ee makine bilg çapı yapmak gibi planı olanlar var bundan dolayı da sıralaması yükseliyor

Yani sıralama hakkında bunu belirtmek istedim

Not: bunu koçu kötülemek için yazmadığım varolan durumu söylemek istedim,, koçta masterı doktorası en iyi yerden olan hocalar buluyor bilg için mit de lisans master doktora yapan hocası falan var mesela

Sizin gibi fizik aşığı insanların olması ne güzel

Umarım gelecekte hayırlı işlere imza atarsınız

Hayatta başarılar dilerim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yigit398 Y kullanıcısına yanıt
    izlemeni tavsiye ederim hocam :)

• Koçta bölümlerin sıralamalarına bakınca genelde kontenjan azlığından çok yüksek sıralamalarda burslu alımı kapattığını görüyorum.Fizik bölümünde de sınıf 8 kişilik bunun avantajı çok tabi aklımı ilk çelen bu oluyor hocaların ilgisi 8'e bölünmüş oluyor sonuçta 50'ye 100'e nazaran oldukça iyi.Bunun dışında Koçtan ziyade Bilkent'den fazla söz ediliyor fizik konusunda acaba mezun sayısının fazla olup mezunlarının çalışmalarından dolayı mı yoksa gerçekten eğitimi,çalışma ortamı mı daha iyi? Videoları izledim teşekkür ederim.
  • Ahh hocam ah keşke daha önce konuşsaydık tıp seçtim şu an ankara tıptayım

• quote:

Orijinalden alıntı: OneShotHeadShot

Ahh hocam ah keşke daha önce konuşsaydık tıp seçtim şu an ankara tıptayım
    Pişman mısınız hocam? Sizin yerinizde olan arkadaşlar ne yapmalı sizce?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.