Şimdi Ara

Comnet vdsl den fibere geçtim hız testim normal mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
1
Favori
1.386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

yok hocam kablolu test yapıyorum pc modeme uzak cat 6 kablo var 7 metre civarı

upload için kaç mbps ayarlayayım

• Upload da zaten sorun görünmüyor sizde 22 mbps olarak ayarlayın, maksimum hızdan faydalanırsınız.

• RElS kullanıcısına yanıt

110/22 olarak ayarladım şimdi nasıldır acaba?

Comnet vdsl den fibere geçtim hız testim normal mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerkarakaya -- 19 Ağustos 2024; 17:16:38 >
  • omerkarakaya O kullanıcısına yanıt

Nokia OLT'ye bağlısın. Latency sorunu Nokia OLT ile ilgili. 100mbit nokia OLT'de DL'de bazı durumlarda UL'de bufferbloat'a sebebiyet veriyor bazı bölgelerde. T.T'nin koyduğu tanımlamayla ilgili bir durum.

Mesela, Huawei OLT'de 200'den başlayıp 125'lere geliyor, Nokia OLT'de 0-112Mbit'de durur..

Nokia OLT Class A lazer fakat T.T tanımlaması, Nokia OLT'de 100mbit için iğrenç.

Önceden OLT marka/ONT marka aynı olmak zorundaydı, artık Hangi OLT markası olursa olsun, farklı ONT çalışıyor.

Misal; Nokia OLT'ye bağlı olduğun halde ZTE veya Huawei ONT'de bağlanabilir. Fakat Nokia OLT'ye bağlı olacağın için farklı ONT'de kurulsa (Zyxel,zte,huawei) Hiç birşey değişmeyecek. Nokia OLT tümden kaldırılırmalı.

Huawei OLT'de çözdüler mesela. Onda da önceden vardı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fl2m4u kullanıcısına yanıt

ne yapmam gerek acaba fiber ama oyunlarda sanki vdsl kullanıyor gibiyim

Modeminiz TP link marka mı? Download çok kısıtlamış TP link QoS veritabanına göre ayarlamayı deniyelim size +18 yani 128 mbps dan düşürerek tekrarlayın testleri bu sonuç ekranında 110 mbps e yakın bir değer görmeniz gerekiyor. Tahimince 128-124 mbps arasında bir stabil değer alacaksınız.

Qos ile 105mbit'e düşürün.

Nokia OLT'de 128Mbit çıkmaz. 112mbit çıkıyor max.

Huawei veya zte OLT'de 120'leri geçiyor.

modem asus dslac55u kendi modemimi kulklanıyorum. telekomun verdiği modemde dns bile değiştremediğim için kendi modemimi kullanıyorum

DL için 105000 yap değeri. Latency düşer. Maalesef Nokia OLT'de ancak böyle.. paket yükseltirsen latency'nin de düşmesi durumu olabilir.

şimdi 200 lük pakte geçsem ne olur mesala

• benim mdemim qos ayarı böyle

Comnet vdsl den fibere geçtim hız testim normal mi?

O durumlar biraz karışık. Düzelebilir de düzelmeyebilir de.

1 dakikalığına 200mbps tanımlaması yapabiliyorlar ise yani rica etsen, yaparlarsa duruma göre bakıp, üst pakete geçmek mantıklı olabilir.

Merlin FW yükleyebilirsin, veya 110 yazan yere 105 yaz öyle dene.

QoS ayarında yaparken yüksek değer vermek gerekiyor. Hızı 110 mbps sabitlemesi için. 110 ayarladığında 95 mbps e düşürmüş modem hızı. Benim modemde 102 mbps alabilmek için 116 mbps tanımlıyorum mesela. Yeni firmwarelarda yüzdelik çarpanı var minimum %15 kırpma yapıyor modemler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RElS -- 19 Ağustos 2024; 17:31:50 >

T.T Stock FW Router mi kullanıyorsunuz yoksa TP Link'ten kendiniz mi aldınız?

merlin fw benim dslac55u ya yüklenebilir mi

O router için kaynak bulamadım hocam. Yok dsmiyeceğim, başka biri bulabilir belki..

Telekomun verdiği modeme custom rom gibi bir şey yüklenemez mi çözüm için

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Root atılabiliyor fakat root atmayın T.T routerlere.

Maalesef şanssızsınız hocam. Yukarıda da dediğim gibi Nokia OLT tanımlaması bf'ye sebebiyet veriyor. Önceden Nokia OLT-Nokia ONT zorunluğu vardı. Artık Fark etmiyor. Nokia OLT'ye başka marka ONT kurulabiliyor fakat Nokia OLT'ye bağlı olduğun için, Bufferbloat/latency 100mbit için değişmiyor. Sorun Nokia OLT'nin tanımlamasında..

Paket yükseltmeyi deneyin, onda da şans yüzde 50..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fl2m4u -- 19 Ağustos 2024; 17:39:33 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.