Şimdi Ara

CPU Çok Isınıyor Stok Fan sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar,1 ay önce ekran kartı psu ve anakartını değiştiğim sistem imzada ki gibi.Sorun 2-3 gün önce başladı.Oyun içerisinde kısa süre içerisinde takılmalar ve kasmalar başladı ve bunun neden olabiliceği konusunda araştırmalar yaptım.İlk başta Gpu'nun kullanımının %40 civarında sabit kaldığını farkettim.Bunun neden olucağını araştırdığımda işlemci darboğazını düşündüm.İşlemcinin işleyişini kullanım yüzdesini görmek için HWMonitör programını indirip açtığımda oyun içerisinde 95C derece CPU sıcaklığını gördüm ve şok oldum.Virüs taraması yaptım,kasanın kapaklarını açtım,manual olarak GPU'nun fanlarını %100 kullanıma getirdim ve bu sıcaklık oyun içerisinde şu an 70-80 arasına indi fakat hala 80'e yaklaştığında kasmalar devam ediyor ki zaten bu sıcaklıklar hala normal değil.Oynadığım oyunda ahım sahım bi şey değil Fifa 16..

Stok fanın RPM'i 1600 1700 arasında çalışıyor ve %100 olarak gözüküyor.Tahmin ediyorum ki 1600 rpm le dönmesine rağmen stok fan ömrünü doldurduğu için yeterince iyi soğutamıyorum.Anakart montajı geçen ay yapıldığı için termal macunum yeni ve fanın ayaklarının oturması ile ilgili problem olacağını zannetmiyorum.Kasam Mini Atx casper kasası.Dolayısıyla yeni alacağım işlemci soğutucusununda eski stok fanla nerdeyse aynı boyutta olması gerekiyor çünkü işlemci fanıyla ekran kartı arasında nerdeyse 1 cm kadar filan boşluk var.Lgd 1155 stok fanlarıyla aynı boyutlarda olan ve imzamdaki sistemi rahatlatıcak,sorunumu çözecek önerileriniz nelerdir? Ayrıca sorunun gerçekten stok fandan kaynaklandığını sizde düşünüyor musunuz ?

Not: Gerekli olursa kasamın fotoğrafını çekebilirim.Soğutucuyla ekran kartının mesafesini filan görmeniz için.

• ya arkadaşlar kimse mi anlamıyor ?
  • Macun sürmüş olabilirsiniz ama intelin soğutucuları ittirerek monte edildiği ve ayakları plastik oladuğu için bazen işlemci üstüne oturmuyor.
    Stok soğutucunun montaj ayakları plastik olduğundan. Deliği tutturamadığınızda kırılıyor ve hemen bozuluyorlar. Montajı kim yaptı tam olarak oturdugundan eminmisiniz?
  • rerererara R kullanıcısına yanıt
    Montajı vatanbilgisayarda yaptırdım.Parçaları ordan aldığım için ücretsiz yaptılar.1 ay boyunca sorunsuz kullandım,1 ay sonra ayağı kendi kendine çıkmış mı yani ?

Bu arada çok teşekkürler cevabın için,çeşit çeşit konu açtım hiç kimse termal macunu yenile diyerek bile yorum atmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yussuf273 -- 14 Ağustos 2016; 19:39:36 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.