Şimdi Ara

Darboğaz Sorunu (i5 6600K-GTX 1070)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son birkaç gündür darboğaz sorunu ortaya çıkmaya başladı.BF1,The division gibi oyunlarda anlık fps dropları yiyorum.Sıcaklık değerleri normal görünüyor anormal bir durum görmedim.Dediğim gibi son birkaç gündür bu sıkıntılar var GPU kullanımı %50 lere kadar düştüğünü gördüm.Yardımcı olursanız sevinirim.

• Macun kurumuştur ve ısınma ypatığı için hız düşürüyordur veya trojen girmiştir ; trojen benim pc'ye de bağladığım ikinci el diskten girdi 1-2 hafta mal gibi anlamadım dosyaları silmeye başlayınca çaktım
  • 6600K zaten BF1'de darboğaz yapar.
  • overclock denediniz mi ? 1070 ile darboğaz yapması normal değil diye düşünüyorum.
  • 6600K zaten BF1de darboğaz yapar. Gtx1070le hayli hayli yapar.
  • BF1 özelinde İ56400 ile yaşadığım problemi siz i56600k ile yaşıyorsunuz, üstelik ben bu darboğazı GTX 1070 kadar güçlü olmayan RX480 ile yaşadım, 64 kişilik şehir haritalarında (bolca yıkılma, yeryüzü şekil değişimi, patlama olan) fps 75' lerden 55 60 lara iniyordu, işlemci kullanımı %100 idi.
    i7 yükseltmesi ile şu an tüm haritalarda fps sabit 75 (monitörüm 75hz freesync), işlemci kullanımı maksimum %60.
    velhasıl 4 çekirdek i5' ler Battlefield, GTA5, The Division gibi oyunlar için artık maalesef ki yeterli değil.

tabi yinede soğutucu üzerinde ki macunun kuruması gibi nedenler ile işlemcinin aşırı ısınması olasılığını veya sisteme bulaşmış ve işlemciye yük bindiren zararlı uygulamaların var olup olmadığını kontrol etmek faydalı olacaktır.
    sistemde her şey yolunda ise işlemciye hız aşırtıp bir de o şekilde deneme yapmanızı tavsiye ederim.
    her şeye rağmen hala sizi rahatsız eden bir oyun deneyimi yaşıyorsanız i7 veya Ryzen işlemcilere geçişi yapmanın zamanı gelmiş demektir.

• Bu bahsettiklerinin 1080p için geçerli sanırım?
  • 4790k-1070 ikilisini kullandığımda bf1 için konuşuyorum fps dropları filan yemiyordum akıcı bir şekilde oynadığımı hatırlıyorum. 6600k 4790kdan iyi midir değilmidir bilmiyorum ama nesil olarak 2 gömlek üstün. İşlemcim yıllardır stok hızla çalışıyor ve 1080pde kullanıyordum. Şuan gtx1080ile kullanıyorum pubg oynuyorum herşey normal geliyor arada fps drop yiyorum ama rem 8gb 16 yaparsam sorun kalmaz diye düşünüyorum. Saygılar.
  • -Rusher- kullanıcısına yanıt
    4790K daha iyidir

8GB Ram oyun için sıkıntı yaratır. RAM kullanımını gözlemleyin oyun esnasında
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Rusher-

4790k-1070 ikilisini kullandığımda bf1 için konuşuyorum fps dropları filan yemiyordum akıcı bir şekilde oynadığımı hatırlıyorum. 6600k 4790kdan iyi midir değilmidir bilmiyorum ama nesil olarak 2 gömlek üstün. İşlemcim yıllardır stok hızla çalışıyor ve 1080pde kullanıyordum. Şuan gtx1080ile kullanıyorum pubg oynuyorum herşey normal geliyor arada fps drop yiyorum ama rem 8gb 16 yaparsam sorun kalmaz diye düşünüyorum. Saygılar.
    Ben 4790 ile GTX 1080 kullanıyorum 16 GB Ram ile. Ne FPS düşüşü var ne de drop yaşıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkankaya585587

Ben 4790 ile GTX 1080 kullanıyorum 16 GB Ram ile. Ne FPS düşüşü var ne de drop yaşıyorum.

Alıntıları Göster
    16 yapmak için uğraşıyorum hocam arkadaşımda 3 çeşit rem var uyumlu olanlarla kullanmayı deneyeceğim :)
  • 6600K 4/4 bir işlemci haliyle BF1 gibi bir oyunda yetersiz kalıyor 6.nesil yada K serisi olmasının zerre kadar önemi yok işlemci 4 çekirdek ve yetersiz. 4/4 işlemciler sadece BF1 değil AC origins gibi oyunlara da yetmiyor artık.

Ayrıca 4790K her anlamda 6600K dan daha iyi bir işlemcidir 4.nesil olmasına bakmayın intel her nesilde anca %5 performans artışı sunduğu için 2 nesil arasında uçurum fark olmuyor tabi olay sadece bu değil 4790K 4/8 bir işlemcidir BF1 de darboğaz yapmamasının en temel sebebi ucu ucuna yetiyor çünkü BF1 6/6 ve 4/8 işlemcileri %95-100 arası kullanıyor ama bu işlemciler de artık bir sonra ki multi oyunlara hatta multiyi bırak single oyunlara bile zor yetecek
  • Darboğaz değil o işlemcinin %100 kullanılmasıyla alakalı. Bf1 de 4.5 ghz de 6600k kullandım yine %100 kullanıyordu oyunu işlemci.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.