Şimdi Ara

DB ye gömülü XML veriden veri çekmek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
597
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Neyse, selam arkadaşlar.

Kısaca anlatayım, XML verisini MySQL içine gömdüm. (Gerçi, db nin bu kodlar yüzünden patlayıp patlamayacağını bilmiyorum, orası başka bir soru! veri tipini TEXT ayarladım!)

XML Data;
    <subgroupdata> 
    <subnamedata skodu='1'>
    <subalt>2</subalt>
    </subnamedata>
    </subgroupdata>

Çalışan normal XML okuyucusu ;
    <% 
    rssfile = "http://localhost/data.xml"

Dim objXML2, objRoot2, objItems2

Set objXML2 = Server.CreateObject("Microsoft.XMLDOM")
    objXML2.Async = False
    objXML2.SetProperty "ServerHTTPRequest", True
    objXML2.ResolveExternals = True
    objXML2.ValidateOnParse = True
    objXML2.Load(rssFile)

On Error Resume Next

If (objXML2.parseError.errorCode = 0) Then
    Set objRoot2 = objXML2.documentElement
    If IsObject(objRoot2) = False Then
    response.Write "Data Yok"
    End If

Set objItems2 = objRoot2.getElementsByTagName("subnamedata")
    If IsObject(objItems2) = True Then
    Dim objItem2
    For Each objItem2 in objItems2
    strSub = objItem2.getAttribute("skodu")
    strSubAlt= objItem2.selectSingleNode("subalt").Text
    %>
    <table>
    <tr>
    <td><%=strSub%></td>
    <td><%=strSubAlt%></td>
    </tr>
    </table>

<%Next
    else
    End If
    Set objRoo2t = Nothing
    Set objItems2 = Nothing
    End If
    Set objXML2 = Nothing
    %>

Şimcik benim ihtiyacım olan, yukarıda xml dosya yolu yerine;

rssfile = strData("xmldata") //şeklide db den veriyi getirmek ve tagName belirterek verinin içinden istediğim veriyi almak istiyorum. Yani ister "skodu", ister "subalt" 'ı ayrı ayrı çekebilmek!

Bitmedi :). İkincisi, diyelim ki db den çektiğimiz veri içerisinde, atıyorum "<subalt>2</subalt>" bu veriden 3 tane aynı varsa, sadece 1 tanesi yazmasını istiyorum.

Mümkünmüdür arkadaşlar?

Not; XML data verisi örnektir! keşke üste verdiğim örnek gibi olsaydı da uğraşmak zorunda kalmazdım. Fakat veri çok fazla!

• Tum xml i db ye gomdugunuzde xmlin bir espirisi kalmamis bence. Db ye gomecekseniz neden xml , xml kullanacaksaniz neden db

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Tum xml i db ye gomdugunuzde xmlin bir espirisi kalmamis bence. Db ye gomecekseniz neden xml , xml kullanacaksaniz neden db

Kısmen veya tamamen haklı olabilirsiniz, akıl akıldan üstündür sonuçta, ben profesyonel değilim ama bir şekilde çözmeye çalışıyorum.

14 saattir kod yazıyorum, veri giriyorum, sağlıklı düşünemedim belkide.

Sorun şu aslında, binlerce ürün datası mevcut, her ürün için ayrı ayrı xml düzenlenmez, bana mantıklı gelmedi.
    Onun yerine xml tagname mantığını db 'de tek bir alanda çözmeye gittim.
    Çünkü bir ürünün 40 farklı değişkeni varken diğerinin 6 olabiliyor, ama bazen bu 40 değişkenli ile 6 değişkenli aynı ortamda bulunabilmeli.
    Aynı değişkenleri paylaşıyor olmalılar.

DB ye 40-50 sütun açmak yerine, 1 alan içine bazısında 40 bazısında 6 veri girmeliyim. Enum gibi ama karşılıklar sabit değil, değişken!

Yukarıda yazdığım gibi basit değil, skodu=1 sabalt=2 değil aslında 89=14 96=5 42=17 gibi sürekli farklı karşılıklar mevcut.

Size yazarken aklıma bir şey geldi ve onu uygulamayı deneyeceğim.
    Aslında dolaylı yoldan bir ışık yakmış oldunuz.

Yinede teşekkür ederim, bakalım olacak mı!?

• quote:

Orijinalden alıntı: PouL

quote:

Tum xml i db ye gomdugunuzde xmlin bir espirisi kalmamis bence. Db ye gomecekseniz neden xml , xml kullanacaksaniz neden db

Kısmen veya tamamen haklı olabilirsiniz, akıl akıldan üstündür sonuçta, ben profesyonel değilim ama bir şekilde çözmeye çalışıyorum.

Sorun şu aslında, binlerce ürün datası mevcut, her ürün için ayrı ayrı xml düzenlenmez, bana mantıklı gelmedi.
    Çünkü bir ürünün 40 farklı değişkeni varken diğerinin 6 olabiliyor, ama bazen bu 40 değişkenli ile 6 değişkenli aynı ortamda bulunabilmeli.

DB ye 40-50 sütun açmak yerine, 1 alan içine bazısında 40 bazısında 6 veri girmeliyim. Enum gibi ama karşılıklar sabit değil, değişken!

Yukarıda yazdığım gibi basit değil, skodu=1 sabalt=2 değil aslında 89=14 96=5 42=17 gibi sürekli farklı karşılıklar mevcut.

Bunin icin productinfo gibi bir tablo acarsiniz sadece id productid, key ve value olan 4 kolonlu bir tablo ve tum ozellikleri oraya gomersiniz. Hali ile 6 ozelligi olan productun 6 satir gelir 20 ozelligi olan producttan 20 satir gelir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: PouL

quote:

Bunin icin productinfo gibi bir tablo acarsiniz sadece id productid, key ve value olan 4 kolonlu bir tablo ve tum ozellikleri oraya gomersiniz. Hali ile 6 ozelligi olan productun 6 satir gelir 20 ozelligi olan producttan 20 satir gelir.

:) Aklıma gelende tam olarak buydu. Hata tabloyu oluşturdum, şuan değişkenleri yazıyordum.

Çok teşekkür ederim.

• Rica ederim. Keyleri kodda enum olarak tanimlar isen bir keyi boyut bir baska keyi Boyut bir baska keyi de boyutu gibi farkli farkli tanimlamaktan kurtulursun.

• quote:

Rica ederim. Keyleri kodda enum olarak tanimlar isen bir keyi boyut bir baska keyi Boyut bir baska keyi de boyutu gibi farkli farkli tanimlamaktan kurtulursun.

Heh işte sorun burada patlak veriyor, demin yazmayı unuttum. Tam yazıyordum siz yazdınız.

Bari sorarak ilerleyelim, Enum mantığını biraz daha açarmısın.

Çünkü benim bildiğim, , '1','2','3' veya 'ayse', 'fatma', 'fadime' gibi değer tanımlaması yapmak zorundayım diye biliyordum!
  • Public enum productinfokeys
    { en,
    Boy,
    Derinlik,
    Cozunurluk,
    ....
    }

Biciminde tanimlayabilirsin.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.