Şimdi Ara

Dikkat: Mp3'lerde Solucan Tehlikesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Antivirüs geliştiricisi Kaspersky, ses dosyalarına bulaşan ve sonrasında bilgisayarın kontrolünü eline geçiren trojanı internetten indiren bir solucana karşı uyarıyor.

Worm.Win32.GetCodec.a ismindeki zararlı MP3 dosyalarını WMA formatına çeviriyor fakat dosya uzantılarını yine MP3 olarak bırakıyor. Ayrıca solucan, bu şekilde saklanan WMA dosyasının içine zararlı bir siteye yönlendiren link yerleştiriyor. Kullanıcı müzik dinlemek için MP3 dosyasını açtığında aynı zamanda zararlı internet sayfası da açılıyor ve ses codec'i olarak gösterilen bir dosyayı indirmeye sunuyor. Kaspersky'ye göre codec olarak kamufle edilen dosya gerçekte Proxy.Win32.Agent.arp ismindeki bir trojanı barındırıyor. Bu trojan ile saldırgan PC'nin kontrolünü eline geçirebiliyor. Yine Kaspersky'ye göre bu tip bir yayılma sistemi son derece kurnazca, zira kural olarak kullanıcılar MP3 arşivleri hakkında şüpheye düşmezler.

Alıntı:http://www.chip.com.tr/konu/Sinsi-solucan-MP3-arsivlerini-tehdit-ediyor_7832.html

Kaynak:http://www.kaspersky.com/news?id=207575664

• Dikkatli olmak lazım...
  • Bu zamanda herşeyi program kontrolunden gecirmek gerekli
  • galiba benimde basıma suan geldi ben 2 gun evel şarkı indirmiştim suan msn actım msn kendi kendine millete ileti yolluyo virüsmü var yani pc de
  • İndirilen dosyanın özelliklerinden gerçekten o formatta olup olmadığını anlamak mümkün. Her dosya türünün detayı farklı şekilde sunulur. Dolayısıyla MP3 ya da WMA, dosya uzantısı .mp3 olsa dahi ayırt edilebilir herhangi bir programa ihtiyaç duymaksızın...

Ekleme: Bu arada .mp3 neden yıldızlanıyor forumda, anlaşılır gibi değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdar -- 21 Temmuz 2008; 0:05:47 >
  • Tabii ki sadece Windows Media Player kullananlari etkiliyor.

Aklin yolu foobar2000'dir...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.