Şimdi Ara

Diziden Textboxlara Veri Yazdırma Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Visual Basic ile ilgili bir konuda sizin yardımlarınıza ihtiyacım var.

Bir form üzerinde 20 adet textboxlarım var. Bu textboxların isimleri

"firin_sicaklik1" , "firin_sicaklik2", " ",....... şeklinde gidiyor.

Görüldüğü gibi texboxların isimlerinde bir index artarak gidiyor.

Bundan yararlanarak for döngüsüyle dizideki elemanları bu textboxlara

nasıl yazdırabilirim.

• Merhaba,

Bunun için linq kullanabilirsin. Form üzerindeki tüm textBox'ları yada formunda bu 20 taneden başka textBox'larında var ise bu 20 tanesini bir panel içerisine alabilirsin, form üzerindeki/panel üzerindeki tüm textBox'ları diziye aktarırken linq teknolojisinin OfType<>() , OrderBy<>() ve ToArray() gibi methodları yardımıyla bu işlemi yapabilirsin. Linq teknolojisini ve bu verdiğim kavramları araştırıp öğrenmeni tavsiye ederim, linq çok güzel bir teknoloji 20-25 satırlık kodu adında tek satıra indirebilirsin linq ile. Bunlarla bi' yapmaya çalış, yapamaz isen daha detaylı anlatırım. Bunları getirdikten sonra dizindeki elemanları textBox'lara atmak kalıyor orayı da biraz kendin yapmaya çalış, yapamazsan yine dediğim gibi yardım ederim.

Kolay gelsin...
  • Hocam şimdilik string olarak texbox ismi ile for indeksini birleştirip form üzerindeki texbox isimlerini oluşturup

dizideki değerleri yükledim. Zamanım olursa bahsettiğiniz konuya bir bakarım. Cevabınız için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kurusaray

Hocam şimdilik string olarak texbox ismi ile for indeksini birleştirip form üzerindeki texbox isimlerini oluşturup

dizideki değerleri yükledim. Zamanım olursa bahsettiğiniz konuya bir bakarım. Cevabınız için teşekkür ederim.

Rica ederim. Fakat bana kalırsa o şekilde hiç uğraşma, linq ile tek satırda istediğin gibi textBox'ları getirebilirsin. sonrada foreach ile diziden textBox'ları çekip değerlerini verirsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.