Şimdi Ara

Donanimhaber>Tasarım hakkında tavsiye...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Uzun zamandır yazmayı istediğim bir mail için sanırım vakit bulabildim. Aktif olarak çok yer
    almasam da yaklaşık iki yıldır hergün donanımhaber -tasarım ve grafik bölümünü takip
    ediyorum. Benim gözüme çarpan negatif fakat düzeltilebilir konular hakkında sizlere öneri
    sunmak istiyorum.

- Web tasarım işini gerçekten profesyonel olarak yapan sorulara ciddiyetle cevap veren
    arkadaşların sayısı gitgide azaldı. Kendilerini hiç tanımamama rağmen Ayhan Arslan,X-files,
    samplus vs.. arkadaşlara şimdiye kadar gösterdikleri emek için kendi adıma teşekkür
    ediyorum.

-Web tasarımı tamamen tecrübeyle geliştiği için haliyle farklı tecrübe grupları oluşmuş
    durumda.Bence forum başlangıç-orta ve ileri düzey olarak 3 bölüme ayrılabilir. Sonuçta web
    tasarımına senelerini vermiş bir arkadaş kalkıp "flash'ta nasıl link veririm?" sorusuna
    cevap vermek istemeyebilir hatta bunu okumak bile istemeyebilir.Elbette bu sorulara cevap
    verecek birileri olmalıdır bulunmalıdır.Ama herkes kendi bulunduğu yerin farkında olarak o
    grup içinde kendini geliştirmeye çalışmalı ve yine aynı durumdaki arkadaşlara yardımcı
    olmalıdır diye düşünüyorum.

-İstek,hazır kod,template vs bölümü ayrı olabilir.Yaklaşık 6 aydır ne zaman siteye girsem
    logo istek sorusuyla karşılaşıyorum.Logoyu yapmayı öğrenmek yerine herkes birilerinden
    birşey istiyor:) Elbette isteyebilir buna lafım yok.Ama tasarım sorularının haricinde istek
    bölümü yapılırsa forumun daha sağlıklı işleyebileceği inancındayım.

-İş ilanları bölümü eklenebilir. Burada " 50 ytl'ye site yapıyorum koşun gelin!" ilanları
    yerine gerçekten site(flash anmasyon,banner vs) yaptırmaya ihtiyacı olan kişiler isteklerini
    bırakabilir. Hatta verilen iş ilanlarına yorum kapalı olursa amacına yönelik bir bölüm olur
    diye düşünüyorum.

Şimdi diyebilirsiniz ki neden bunları yazıyorsun? Çünkü ülkede birşeylerin gelişmesi için
    doğru ortamların yaratılması lazım.Türkiye'nin en çok girilen forumlardan bir tanesi olan
    donanimhaber'in daha iyi işlemesi bu işe yeni başlayan ve devam edenlerin de sağlıklı bir
    gelişim göstermesine yardımcı olacaktır.Bu yazdıklarımda herhangi bir eleştiri yok yanlış
    anlaşılmasın.Sadece forumdaki sorumlu arkadaşlara tavsiyelerimi buradan ulaştırabileceğimi
    düşündüm.Konu dışı/off >> forumla ilgili önerileriniz kısmına 2005 yılından beri mesaj
    atılmamış arada kaybolmasını istemedim.

Yazıyı sabır gösterip okuduğunuz için teşekkürler.Herkese iyi çalışmalar....

• yazı üst konu olsun bence, çünkü bir ara günde 5 kere girdiğim donanimhaber/tasarim sayfasına inanın 2 ay kadar hiç girmedim, bu ara sadece günde 1 kere giriyorum, çünkü insanlar sağolsun sadece istemek için foruma üye oluyorlar. Tabi ki herkes değil ama çoğunluk böyle...

** Fireworks ile ilgili o kadar emek harcadım, 3-5 kişiye programı sevdirmek ve işlerini kolaylaştırmak için banner, logo, gif animasyon nasıl yapılır anlattım. Baktım ki ben mesajımda banner nasıl yapılır anlattığım halde adam bana özel mesaj yada mail ile ulaşıp banada logo banner yaparmısın diyor...
    Gitsin fireworks ile yapsın öğrensin demiyorum ama, gelip benden de istemesin, çünkü ayrıntılı bir şekilde anlatmak logo banner yapmaktan daha fazla zaman alıyor, ben bunu yaptığım halde kişi yine kendini düşünüyor.

**Bir çok arkadaş 5-6 mesaj göndermiş ve hepsinde de banner, logo vs istemiş, yada öneri istemiş. bu arkadaşların hiç mi forumdaki diğer başlıklar hakkında bilgileri yok, fikirleri yok. Her girdiğinde 2 foruma görüşünü bildirse forum daha hareketli hale gelecek.

**2 kez forumda tasarım yarışması yapalım dedik, oooo çok iyi fiki demekten öteye geçmedi :D

• forum çok büyük değerlerini kaybetti (soyturk, x-files vs), bu işi öğrenmek isteyen ama emek vermeden, aramadan bulmak için buraya gelenlerin sayısı gittikçe arttı. Dediğin gibi forumda çok fazla Ayhan çok fazla X-Files yok onlar sürekli yardım eden konumunda, onların gelişimine DH nin pek katkısı yok tabi bi süre sonra onlarda sıkılıyor. Burayı tekrar eski günlerine getirmeyi çok denedik defalarca konular açıldı herkes bu konudaki arzusunu dile getirdi ama olmadı işte olmuyor böyle gidiyor
  • Tamamen içimden geenleri yazmışsın ercanbaran söylediklerine katılıyorum..

DH ile ilk tanıştığımda yaklaşık 1 sene önce amatör olarak tasarımlar yapıyordum benim sorduğum soru Bana Logo Yaparmısınız? değil Ben Nasıl Logo Yaparım? oldu ve bu gelişmeme ssebeb oldu. Ama dediğiniz gibi şimdi bakıyorumda Bana Logo Yaparmısın bile kalmamış bana logo yapın? diyorlar peki kim bu adamla bilgisini paylaşmak ister Tasarım ve grafik bölümündeki mod arkadaşlar yardımıyla etkinlikler düzenlense alanında uzman webmasterler buna katılsa ortalık şenlense biraz. Önceden bil. her açtığımda google, 2. sırada da DH vardı şimdi burada neler olduğunu tahmin ettiğim için bakmama bile luzum kalmıyor.

Artık bişeyler olsun bu durumdan yeteri kadar sıkılmaya başladık ve bizden istediğiniz ne varsa yapmaya hazırız...
  • Öncelikle ilgilenenlere ayrı ayrı teşekkürler,
    Önceki denemelerin başarısız olması bence bundan sonra yapılacakların önünü kesmemeli. Forumların rep,kıdem vs olmadığına inanan, gerçekten paylaşmayı ve yardım etmeyi seven arkadaşlarla bir haftasonunda bile forum yeniden düzenlenebilir.Bu kadar hassas olmamın nedeni yabancı forumlara bakıp " insanlar nasıl da istedikleri cevapları bu kadar kısa sürede buluyorlar" diye imrenmem. Bir sorunun cevabını yabancı sitelerde aramaktan, bu işi burda da yapan insanlara ulaşamamak beni yordu açıkçası.(sakın yanlış anlaşılmasın yardımcı olunmadığından değil siteden artık soğuduklarından) Sitenin yöneticisi olan arkadaşlara bir şekilde ulaşabilirsem sadece haftasonu değil ayları bile bulan bir revizyonda hiçbir beklentim olmadan görev almaya açıkçası ben hazırım. Yeterki bundan sonra bazı şeyler yolunda gitsin.Umarım beni ufak çapta bir isyancı olarak görmemişsinizdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ercanbaran -- 8 Mayıs 2007; 21:10:47 >

• selamlar,

İlk olarak size yardımcı olabilmekten mutlu olduğumu belirtmek isterim, foruma uzun süredir uğruyorum ve gün geçtikçe kalite kaybına uğradığını düşünüyorum. Bu sadece web tasarım bölümü için değil diğer bölümler için de geçerli. Ama şunu gördümki diğer bölümler için yapılan güzellik ve yarışma veya teşvik edici herhangi bir hareket yönetim tarafından bu bölüm için yapılmamakta, bu önemli sorunlardan biri bölüm çok "başıboş" diğer sorun ise üyelerden flashta butona kaç defa link verildiği sorusuna cevap verdiğimi hatırlamıyorum arama yapılmıyor tamam gene sorulsun gene cevap veririm bu sorun değil cevap veriyorum altında adam diyorki e abi bu bende olmadı sonra çıkıp diyorum herşey doğru bende çalıştı e ben yalanmı söylüyorum şimdi herkes hazıra o kadar alışmışki birileri yapıp verse ben bu forumda pek soru sormadım genelde yabancı forumlara sorarım orada öyle bi sistem varki gerçekten imreniyorm insanlar birbirine yardım etmek için birbirini paralıyor forumdan tanıdığım insanlara msnden işimi gücümü bırakıp yardım ediyorum bundan da büyük mutluluk duyuyorum . Umarım sistem düzeltilir ve gereken konuma ulaşabiliriz ama şu an oturduğum yerden bakıyorumda gelecek pek parlak gibi görünmüyor

Saygılarımla.

• O zaman gün bugündür dostlar.. Bugünden itibaren artık logo,banner gibi şeyler hazır olarak yapılmayacak , ciddiyim ha.. Dalga geçio artiz demeyin.. Ne yapcağını anlatalım . Bir nevi balık tutmayı öğretelim, balık vermeyelim Ben önceleri dolanıyodum sitede üye de oldum.. Forumu eski haline getirmek için bişiler yapalım artık

Bilgisayar konusunda süperim demiyorum ama bildiklerimi paylaşmaya açığım bende...

Omü Böte den sevgilerle...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.