Şimdi Ara

Dövmenin üzrinde kabarma ve kaşıntı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
4
Cevap
0
Favori
18.265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Yaklaşık iki yıl önce yaptırdığım dövmenin üzerinde son 1 aydır kabarmalar var ve ara sıra kaşıntı yapıyor. Bazen kabarmalar azalıyor bazen çoğalıyor. Kabarmalar tam olarak dövemnin çizgilerinin ve şekillerini üzerinde. Daha önce dövme yaptırmış veya konu ie ilgili bilgisi olan birisi yardım ederse çok minnettar olurum şimdiden çok teşekkür ederim.

Dipnot: Konuyu sanırım buraya açmam gerekiyordu eğer yanlış yere açtıysam özür dilerim...

• Yapay Zekanın Yanıtı

Dövmenin Kabarması ve Kaşıntısı: Nedenleri ve Çözümleri

Dövmenin kabarması ve kaşıntısı, özellikle eski dövmelerde yaygın görülen sorunlardır. Bu durum, alerjik reaksiyonlar, cilt enfeksiyonları veya diğer tıbbi sorunlardan kaynaklanabilir.

Dövme Kabarmasının Nedenleri:

• Alerjik Reaksiyonlar: Dövme mürekkebindeki bazı pigmentlere karşı alerji, dövmenin kabarmasına neden olabilir.
    • Cilt Enfeksiyonları: Dövme sonrası cilt bakımı yetersizliği veya bakteriyel enfeksiyonlar, dövmenin kabarmasına yol açabilir.
    • Tahriş ve Kaşıntı: Giysilerin sürtünmesi veya cilt kuruluğu gibi tahriş edici faktörler, dövmenin kabarmasına ve kaşınmasına neden olabilir.
    • Otoimmün Hastalıklar: Bazı otoimmün hastalıklar, özellikle de lupus, dövmelerin veya cilt yaralarının kabarmasına neden olabilir.
    • Dermatit: Egzama veya sedef hastalığı gibi dermatit türleri, dövme bölgesinde kabarmalara ve kaşıntılara yol açabilir.

Eski Dövmeler Neden Kabarır?

Eski dövmeler, mürekkebin zamanla ciltte yayılması ve birikmesi nedeniyle daha yüksek kabarıklık riskine sahiptir. Ayrıca, yaşla birlikte cilt daha az esnek hale gelir ve dövmenin kabarmasına daha yatkın hale gelebilir.

Tedavi Seçenekleri:

Dövmenin kabarması ve kaşıntısı için tedavi seçeneği, altta yatan nedene bağlıdır:

• Alerjik Reaksiyonlar: Dövme mürekkebine alerjiniz varsa, tekrar dövme yaptırmaktan kaçınmalısınız. Kaşıntı ve kabarıklığı azaltmak için antihistaminikler kullanılabilir.
    • Cilt Enfeksiyonları: Dövme enfekte olmuşsa, antibiyotikler reçete edilir.
    • Tahriş ve Kaşıntı: Tahriş edici faktörleri ortadan kaldırmak ve cildi nemlendirmek önemlidir.
    • Otoimmün Hastalıklar ve Dermatit: Altta yatan tıbbi durumların tedavisi, dövme kabarmaları ve kaşıntılarını azaltmada yardımcı olabilir.

Önleme İpuçları:

• Saygın ve hijyenik bir dövme stüdyosu seçin.
    • Dövme sonrası verilen bakım talimatlarına dikkatlice uyun.
    • Dövmeyi güneş ışığından, kimyasallardan ve tahriş edici faktörlerden koruyun.
    • Cildinizi sağlıklı ve nemlenmiş tutun.

Dövmenin kabarması veya kaşıntısı konusunda endişeleriniz varsa, tıbbi yardım almak önemlidir. Altta yatan nedenin belirlenmesi ve uygun tedavi sağlanması, semptomların çözülmesine yardımcı olacaktır.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Fıstıklı olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de 3 tane dövme var.3'üde kolumda ve anlamları ayrı ayrı özel benim için..

Soruna gelirsek;

Bepanthon,bepantendi sanırsam eczaneye gittiğinde yardımcı olurlar.Onu sürmen gerekli.Olmadı bir işin erbabı olan bir dövmeciye sor.
  • Konuyu hortlatayım...

Çünkü aynı sorun bende de var 2-3 yıl önce yaptırdığım dövme de son 4-5 aydır kabarcıklar oluştuğunu ve arttığını farkettim

Kaşınıyor ve kaşıdıkça da yayılıyor gibi hissediyorum. Benim dövmenin asıl çok kabarcık bulunan kısmında cover-up vardı acaba onun da etkisi var mıdır?

Yine de diğer kısımlara da yayılıyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.