Şimdi Ara

DSLR Alan Birisi Neden Pişman olur? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
275
Cevap
0
Favori
11.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bir arkadaşımızın burada kit lensli bir 350D ile yarattığı harikaları ne çabuk unuttunuz?
    Kompakt ile sergi açanlar da var, -like ile para kazanan da...

Amaç diyorum başından beri yırtıyorum kendini ama herkes hala para harcatma peşinde. -like kullanıp bilgi sahibi, işin ehli olduktan sonra isterse karşıdakinde 1Ds MarkIII olsun. Araç amaca hizmet eder.

Ne kadar uzattınız bu muhabbeti ya, hala dslr'la slr-like karşılaştırıyosunuz, ayrı kulvarlada koşan atlar yarışır mı. İyi herşeyiyle "objektif" olarak anlatın yeni makine alacaklarda SLR sistemi bakalım hangisi akla daha çok yatıyor... aaa bu canon yanında da nikon kullanan biri var makineler ellerinde nede havalı durmuş way bee mantığıyla yaklaşırsanız olaya zaten fotoğrafa hiç bulaşmayın!...

• quote:

Orjinalden alıntı: parantezz

Arkadaslar DSLR almak istiyorum diyen birisine alma dedigimiz yok sadece birisinin birseyi alirken ne aldigini bilmesi gerektigini dusunuyorum. Ancak ben birisinin LCD den cekim yapamayacagini makineyi aldiktan sonra ogrensin istemiyorum, makinesi kit lens ile aldiktan sonra yahu bunun optik zoom u cok azmis desin istemiyorum, aldiktan sonra lan vidoe bile yok bunda desin istemiyorum..ornekler daha cogalablilir (ornekler hayali degil gercek hayattan alinmadir)

İnsan kendine, ''bunu neden alıyorum?'' sorusunun cevabını verebiliyorsa, herkes her istediğini alabilir, problem yok..

EKLEME: Son mesaj bu olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdish -- 26 Kasım 2008; 22:14:07 >

• quote:

Orjinalden alıntı: spirit of nature

quote:

Orjinalden alıntı: parantezz

Arkadaslar DSLR almak istiyorum diyen birisine alma dedigimiz yok sadece birisinin birseyi alirken ne aldigini bilmesi gerektigini dusunuyorum. Ancak ben birisinin LCD den cekim yapamayacagini makineyi aldiktan sonra ogrensin istemiyorum, makinesi kit lens ile aldiktan sonra yahu bunun optik zoom u cok azmis desin istemiyorum, aldiktan sonra lan vidoe bile yok bunda desin istemiyorum..ornekler daha cogalablilir (ornekler hayali degil gercek hayattan alinmadir)

İnsan kendine, ''bunu neden alıyorum?'' sorusunun cevabını verebiliyorsa, herkes her istediğini alabilir, problem yok..

EKLEME: Son mesaj bu olsun

Olsun bakalım seni mi kırcaz Ark.lar bu konu kapanmıştır.. Başka konuya geçelim baymasın olay..

• Konu kapanmadan ben de son sözlerimi söyliyeyim. Maşallah birkaç gündür 350D, d40 gibi makinalar önce çamur DSLR idi, sonra birden Harley Davidson oluverdiler. Bakkala gitmek için DSLR kullanır olduk, fotoğrafçılığın başındaki kişileri bakkala gönderirken, DSLR'miz var ve kullanmayı biliyoruz diye kendimizi uçsuz bucaksız yollarda Harley üstüne "Born To Be Wild" dinleyip geziyoruz zannettik. DSLR satın almak isteyen birisine ise önce ilkokulu okuyup okumadığını, sonra ortaokul ve liseyi bitirip bitirmediğini sorduk, hani işi biraz daha uzatsak OSS gibi bir de DSS yapıp, sınav sonucuna göre "tamam sen DSLR alabilirsin" diyecek hale geldik. Ama tabi bu arkadaşlarım da haklı, sonuçta DSLR bu, belli bir zeka ve kültür düzeyine sahip olmak gerekiyor, öyle herkes DSLR kullanmayı öğrenebilseydi ne olurdu halimiz? Ya da sokakta cep telefonuyla fotoğraf çekmeye çalışan sıradan insanlardan ne farkımız kalırdı? Neyse lafı fazla uzatmaya da gerek yok, konuya kendi açımdan son noktayı Ara Güler'le ilgili bir haberden ufak bir alıntıyla bitireyim:

"Türk fotoğrafının ‘duayen’ ismi Ara Güler, kendisine sanatçı denmesinden şikayetçi. Artık herkesin kendini sanatçı olarak tanımladığını belirten Güler, diğer insanlarla kendisini aynı kefeye koymadığını söylüyor ve ekliyor: “ Ben sanatçı değilim, gazeteciyim. Sanatçı, palavranın tekidir bana sorarsanız.”

• @Father Torque yazılanlardan farklı anlamlar çıkardığınızı düşünüyorum ama artık bence de konu asıl amacına dönsün diye uzatmanın manası yok.

Dipnot: Ara Güler in kendisini sanatçı olarak tanımlamama nedeni herkesin kendisini sanatçı olarak tanımlamasından ziyade kendisnin fotoğrafı bir sanat olarak kabul etmemesidir.
  • +1000 5dk.da değişir bütün işler maksat muhabbet olsun.. enseye tokat!! sen ilkokulu bitirde gel.. serseri mayın gibi olursun sonra hıııı!!! diyip köşeye attıklarımızdan ne cevherler çıkar ayrı mesele... haa tabi şu da var benim laflarım yanlış anlaşılıyor hep: kompakt tecrübesi olmayan birinede dslr al denmez yani...

evet yeni konular gündeme gelsin artık.. tartışalım, bu aralar zayıf gidiyor konular..

quote:

Orjinalden alıntı: Father Torque

Konu kapanmadan ben de son sözlerimi söyliyeyim. Maşallah birkaç gündür 350D, d40 gibi makinalar önce çamur DSLR idi, sonra birden Harley Davidson oluverdiler. Bakkala gitmek için DSLR kullanır olduk, fotoğrafçılığın başındaki kişileri bakkala gönderirken, DSLR'miz var ve kullanmayı biliyoruz diye kendimizi uçsuz bucaksız yollarda Harley üstüne "Born To Be Wild" dinleyip geziyoruz zannettik. DSLR satın almak isteyen birisine ise önce ilkokulu okuyup okumadığını, sonra ortaokul ve liseyi bitirip bitirmediğini sorduk, hani işi biraz daha uzatsak OSS gibi bir de DSS yapıp, sınav sonucuna göre "tamam sen DSLR alabilirsin" diyecek hale geldik. Ama tabi bu arkadaşlarım da haklı, sonuçta DSLR bu, belli bir zeka ve kültür düzeyine sahip olmak gerekiyor, öyle herkes DSLR kullanmayı öğrenebilseydi ne olurdu halimiz? Ya da sokakta cep telefonuyla fotoğraf çekmeye çalışan sıradan insanlardan ne farkımız kalırdı? Neyse lafı fazla uzatmaya da gerek yok, konuya kendi açımdan son noktayı Ara Güler'le ilgili bir haberden ufak bir alıntıyla bitireyim:

"Türk fotoğrafının ‘duayen’ ismi Ara Güler, kendisine sanatçı denmesinden şikayetçi. Artık herkesin kendini sanatçı olarak tanımladığını belirten Güler, diğer insanlarla kendisini aynı kefeye koymadığını söylüyor ve ekliyor: “ Ben sanatçı değilim, gazeteciyim. Sanatçı, palavranın tekidir bana sorarsanız.”

• Arkadaşlar,sorularımın arkası kesilmiyor ama PENTAX K20D +KİT dahil 635 uero nasıl fiyat uygunsa hafta sonu almayı düşünüyorum orjinal kutu garantili
  • quote:

Orjinalden alıntı: 2008 doblo premıo

Arkadaşlar,sorularımın arkası kesilmiyor ama PENTAX K20D +KİT dahil 635 uero nasıl fiyat uygunsa hafta sonu almayı düşünüyorum orjinal kutu garantili

635 €'mu?
    Durdugun kabahat...
  • bENCEDE kaçırma....
  • quote:

Arkadaşlar,sorularımın arkası kesilmiyor ama PENTAX K20D +KİT dahil 635 uero nasıl fiyat uygunsa hafta sonu almayı düşünüyorum orjinal kutu garantili

sorması ayıp nerde buldun bu fiyatı.. süpermiş..
  • Father Torque,

hiç sevmediğim birşey kişisel tartışmaya girmek ama
    inceden inceden laf sokacağına şu satırıma

quote:

Orjinalden alıntı: graphtec

şimdi bu örnek fotoğrafla hiç uyuşmuyor diyenler olacak
    olabilir ama mantık sırası aynı diye düşünüyorum

dikkatli baksaydın keşke..

verdiğim örnek yanlış olabilir senin fikirlerine uymayabilir
    ama bu sana dalga geçme hakkını vermez..
  • Bedava ! Almanya fiyatlarına baktım 628-669 € arası 25€ da kargo biniyor.
    HİÇ DURMAYIN....
    quote:

• Sözlerim kişisel değil, geneldir. Kimseyle dalga geçme, inceden laf sokma, vb gibi bir bir niyetim de yoktur sadece fikirlerinize karşı bir eleştiri getirdim o kadar. Bunu yaparken de işte böyle yanlış anlaşılmalar olmasın diye özellikle sizlerin verdikleri örnekler üzerinden gitmeye çalıştım. Aynı örneklerin farklı bir bakış açısıyla önünüze getirilmesini neden dalga geçmek olarak anladığınızı da açıkçası anlayamadım. Neyse, dediğim gibi bu konuyla ilgili son sözlerimi söyledim, herkese iyi forumlar . . .
  • Konuyu gene faydalı mecrasına getirsek elimizdeki DSLR modellerinin beğenmediğimiz eksi yönlerini yazdığımız..
  • son sözlerinizi laf sokmadan söyleseydiniz uzamazdı konu..
  • Beyler uzatmayın artık!! kişisel tartışmalarınızı pm ile yapınız lütfen..
  • ''DSLR alan birisi neden pişman olur?'' : Her konuda olduğu gibi, bu konunun da 'Ego Savaşları'nın ötesine gidemeyeceğinden...

• ...

@graphtec;

Boşver, bizde kalsın. Bu kadar laftan sonra uzatmaya değmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PlutosDaddy -- 27 Kasım 2008; 23:14:25 >
  • Fotograf hikayemi anlatmak istiyorum.

Elimde 2 senedir Sony DSC-P72 3.2mp compact fotograf makinesi var ve cektiklerimi toplasam 200'ü gecmemiştir, satmaya kalkım bedavaya kimse almadı neden'mi "ooo 3.2mp cok duşuk 5 para etmezmiş" bu kişiler fotograf makinesinden anlasalar once test ederdi fotograf kalitesini neyse. Like serisi Makine almamın sebebi, işyerimde bir arkadaşım 9 ay once Nikon d40 fotograf makinesi almış. gittigimiz bazı yerlerde fotograf cekerdi, birgun resimleri istedim cektiklerini inceledim heveslendim ve hemen araştırmaya girdim DSLR ile Like modellerinin artıları avantajları dezavantajlarını, cıkarttıgım sonuc Like serisi oldu ve SX10 dedim satın aldım.
    işyerine makineyi goturdum, abi Manual modda nasıl cekim yapmam gerekiyor enstantane diafram ayarlarını neye gore ayarlamam gerekiyor falan derken gelen cevap beni şok etti "kardeş ben bilmiyorumki o ayarları hic kullanmıyorum ben auto da cekiyorum dedi ve guldu" yuh dedim ve hemen sordum peki neden bu makineyi aldın o zaman "ben cantamdan cıkartır cıkartmaz hemen fotograf cekecegim diye gitmiş satıcıda d40 vermiş " benden hicbir farkı olmayan bir amatormuş meğerse, hevesim kırıldımı evet biraz kırıldı. şimdide arkadaş nediyor biliyormusunuz "ya seninki gibi zoom yapmıyor objektif sordum 2 kusur milyar dedi oha dedim dedi " diyecek başka soz yok arkadaşlar. ben 98 yılı askerde hic bilgisayar'dan anlamayan birine msdos ogretmeye calıştılar Cat Pat ogrendim şimdi ise bırakın yazılımı donanım tamirine kadar (Elektronik tamircisiyim) yaladım yuttum. bunları nerden ogrendim okulunamı gittim? hayır burdaki ve bunun gibi birsuru sitelerdeki bilgileri toplayarak bu seviyeye getirdim kendimi. Eminimki fotograf bilgimide yine sitelerden, kitaplardan deneyimler'den geliştirecegime inanıyorum. Onun icin DSLR / Like / Compact secimlerinizi kişilere sormak yerine isteklerinize gore araştırıp bilgilenip karar vermeniz her acıdan dogru secim olacaktır...

Ornek vermek gerekirse:

X kulanıcı: arkadaşlar 600 800 ytl aralıgında fotograf makinesi arıyorum 1-FZ28 2-SX10 3-H50 acaba hangisi?

Y kullanıcı: Sony H50 kullanıyorum Tavsiye ederim hele bir gece cekimi var super

Z kullanıcı: Canon SX10 daha incelemesi yok alma onun yerine Nikon P80 veya FZ28 al

F kullanıcı: bence FZ28 her site'den yuksek notlar almış urun

X kullanıcı: ama resim kalitesi nasıl? kaliteli olsun istiyorum

S kullanıcı: o zaman Slr-Like modellerine bakmayacaksın hicbiri Dslr kalitesini vermez bence Nikon D40 veya birazdaha verip Canon D350 almanı tavsiye ederim.

X kullanıcı: Teşekkur ederim Bilgileriniz icin

5 gun sonra

X kullanıcı: ya arkadaşlar dunya kadar para verdim Canon D350 aldım ama bunda video cekimini bulamadım? birde yuksek zoom icin objektif degiştirmek gerekiyormuş dogrumu? neden ekranda cekecegim yeri goremiyorum?

S kullanıcı: başta soyleseydin kardeş bu makine Slr-Like degilki video ceksin 15x zoom yapsın, video cekmek istiyorsan nikon D90 alacaksın

Z kullanıcı: sakalımız yokki Fz28 dedim sana

1 ay sonra

X kullanıcı: arkadaşlar Canon 350D 1 aylık cizik bile yoktur toplasam 400 kusur resim cektim 1200YTL ye aldım 700YTL'ye veriyorum

A kullanıcı: pm

D kullanıcı: Pm attım

şimdi burda kim suclu? makineyi onerenmi yoksa istediklerini başta soylemedigi icin fotograf makinesi almak isteyen arkadaşmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pocemonmutlu -- 30 Kasım 2008; 21:16:41 >

• @pocemonmutlu guzel bir hikaye olmus yaziniz.
    Bu tur forumlarda makine onermek yazdiginiz uzere ciddi bir sorumluluk tabi ki onerileri kimse dayatmiyor ama insanlar buradaki insanlara onerilerini soruyor ve o onerileri ciddiye aliyor. O yuzden oneri verirken her zaman icin iki kere hatta 100 kere dusunmek gerekli. Tabi dediginiz gibi oneri isteyen arkadaslarin da isteklerini dogru sekilde dile getirmesi gerekli ki bunu getirmedigi zaman da cogu arkadas istekleriniz nedir tam belirtir misiniz diye soruyor. Bazi arkadaslar da oneri verirken birakin iki kere dusunmeye bir kere bile dusunmeden verebiliyor.

Suclu kim sorusuna gelince de bence suclu yok.Herkes kendi kararini kendisi verir oneren de oneri isteyen de.Sucludan ziyade yanlis karar var bence.
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.