Şimdi Ara

Düğün günü kapı tutma geleneği tecrübeliler gelsin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
19.939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elbet ablalarınız evlenmiştir. Anlatsanız biraz nasıl oluor şu kapı tutma olayı? Kaç paraya açılıyor. Utanırım gibi geliyor ya çingene pazarlığı gibi yarın nasıl davranmam gerekiyor beyler

• Yapay Zekanın Yanıtı

Gelin Almada ve Düğünde Kapı Tutma Adeti

Kapı tutma adeti, düğün törenlerinde sıkça görülen bir gelenektir. Bu gelenek, düğüne gelen konukların gelişiyle başlar ve törenin çeşitli aşamalarında devam eder.

Gelin Almada Kapı Tutma

Gelin alma töreni sırasında, gelinin evinin kapısında bekleyen erkek tarafı, damat ve yakınları geline kapıyı açtırabilmek için para, altın veya çeşitli ikramlar verirler. Bu adete "kapı tutma" denir.

Düğünde Kapı Tutma

Düğün töreni sırasında da kapı tutma adeti devam eder. Nikah masasına doğru yürürken, geline kapıyı açtırarak yol veren kişilere "kapı tutanlar" denir. Kapı tutanlar genellikle genç ve bekar arkadaşlar veya aile üyeleri arasından seçilir.

Gelin Evden Çıkarken Kapı Tutma

Nikah töreninden sonra, gelin evden çıktığında yine kapı tutma adeti gerçekleştirilir. Bu kez, gelinin kapısını açan kişiler, gelini uğurlayarak yeni hayatına uğurlarlar.

Kapı Tutma Adeti Kim Tarafından Yapılır?

Kapı tutma adeti genellikle gelinin yakınları ve arkadaşları tarafından yapılır. Ancak bazı durumlarda, gelinin ailesi veya damadın ailesinden kişiler de kapı tutabilirler.

Kapı tutma adeti, Türk düğün kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bu gelenek, geline ve damada bereket, mutluluk ve bolluğun gelmesi için gerçekleştirilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Resmen kadın pazarlamak gibi iğrenç bir gelenek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben yapmıştım en küçük teyzem evlenirken. Normalde hiç sevmem böyle şeyleri ama para en önemli şeydir. 100 liraya bırakmıştım ben. Taktiklik bir şey de yok gidip kapıda duracaksın o kadar.

• ulan adam yeni evlenmiş bi dünya masraf vardır bide para almak için şöyle hareketler hiç hoşuma gitmiyo. Hadi zengin bi aile gelir fakir evden kız alır neyse.
  • Hahhaha iyi ki damat parayı veriyor

• Benim arkadasim ablasi evlenirken gelin aracinin kapisini 700 e açmıştı tee 3 4 sene önce falan. Simdi 1000 den aşağı acma durumları varsa

• Ben once kemer baglamistim sonra depar atip kapiyi tutmustum . Kapi tutmak daha kolay . Kemer baglarken yapcagin bir yanlis hareketle kordugum atarsin rezil olursun . Kapiyi tutarken once 50-100 felan vercek kapi acilmiyor eniste diyecen bi 100 daha verecek . 200 verirse direk ac :D

• Para konusunda miktar yok, sadıç senin cebine sıkıştırır. 50 TL de koysa, 200 TL de koysa sesini çıkarmazsın.
  • Yenge paraustu vermez inşallah :)

• Kapiyi bilmemde halam evlenirken çeyiz sandığının ustune oturmustum benim babaannem gelip parayı verdi bayağı bi değişik oldu ama benim için önemli olan kimin verdiği değildi

• 2 farklı görüş var. Ya parayı arttırana kadar yok açılmıyor falan yapıcakmışız ya da damat ne veriyorsa kabulmüş. Olum bi süre sonra damatla ters olmayalım yok açılmıyo ayağına. Arkadaşa soruyorum 600 alan da var 1500 alan da
  • Olum yapmayın lan bi gün bize de yapacaklar

• bana ne tuzlu kahve yapıldı ne kapıyı kapattılar. hanım düğün de istemedi nikahla evlendik. sonra işyerinden tazminatını aldı iyi bi meblağ, bana sormadan hiçbir harcama yapmadı.

bu devirde hanımını iyi seçicen. ailesi size yamuk yapacak insanla evlenmeyin hayatınızı harcamayın
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Citizen

bana ne tuzlu kahve yapıldı ne kapıyı kapattılar. hanım düğün de istemedi nikahla evlendik. sonra işyerinden tazminatını aldı iyi bi meblağ, bana sormadan hiçbir harcama yapmadı.

bu devirde hanımını iyi seçicen. ailesi size yamuk yapacak insanla evlenmeyin hayatınızı harcamayın

Deniz yengeye saygılar kardeş

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir dugunde kiz balkonda cikiyordu. Kardesleri veya kuzenleri felan 4 kere kapi kapattilar nezaketen herkes guldu adamlar 400 tl kapti

• Citizen kullanıcısına yanıt
    bir ömür mutlu olursunuz inşallah :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Albert Enisten

Benim arkadasim ablasi evlenirken gelin aracinin kapisini 700 e açmıştı tee 3 4 sene önce falan. Simdi 1000 den aşağı acma durumları varsa

YOHHH ARTUK

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.